Jump to content
IGNORED

Postoji li ekonomski napredak u Srbiji


Budja

Recommended Posts

On 8.10.2022. at 14:56, radisa said:

Mi uvek kasnimo, otpustanja su u USA sad, znaci za godinu do dve krece i kod nas kriza...

Da, svi tamo stavljaju projekte na led, juniori ginu kao pešadija... E sada šta će biti za godinu-dve gde ćemo biti i koga će biti... :huh:

 

On 8.10.2022. at 15:03, Braća Strugacki said:

Sada imamo uvezenu krizu, a nismo za nju pripremljeni zato što smo u krizi 30+ godina.

Ja se sećam par-nepar. 😁

  • +1 1
Link to comment

Hm... firma gde ja radim je i ranije otpustala na zapadu i otvarala radna mesta u Srbiji i Indiji. Verujem da ako i bude otpustanja, da cemo mi, jer smo i dalje jeftiniji, biti manje pogodjeni nego truli zapad. 

 

 

  • +1 1
Link to comment

To stoji ali ne mislim da je SRB u ovom trenutku izolovan slučaj, koliko čitam svuda cene ludački rastu, male firme stavljaju katanac, veće stopiraju proizvodnju i sl. 

Link to comment

U toku su ozbiljne, protivrečne, strukturne promene. Određene vrste poslova polako padaju po zemljama EU, kako bi brže dostigli lokačne ciljeve CO2. Ti poslovi ne nestaju, samo se sele, čime obično na kraju, generišu nešto više CO2, ali sve je OK, pošto se to ne računa.

 

Pored toga, EU proizvođači podižu cene gotovih proizvoda, zbog rasta cena sirovina i energije, a cene sirovina rastu zbog energije. Zbog straha od inflacije pada tražnja za raznim proizvodima na istom tom tržištu, tako da i proizvodnja pada, zato što je za ostala tržišta nekonkurentna. Mnoge sirovine koje je moguće nabaviti jeftinije, nije moguće upotrebljavati za proizvodnju, zato što nisu registrovane i nemaju REACH, tako da ostaju po raznim Kinama i inima, gde se od njih proizvode gotovi proizvodi čije cene ne možemo da dobacimo sa onim što imamo ovde.

 

Dok uživamo u blagodetima rata situacija sa sirovinama se neće popraviti, imaćemo inflaciju. O IT industriji ne pričam sada, oni će postojati dok budu imali kome da prodaju usluge, jedino je problem što će korisnici tih usluga imati sve manje para da im plate.

 

On 8.10.2022. at 15:50, Zaboravan said:

To stoji ali ne mislim da je SRB u ovom trenutku izolovan slučaj, koliko čitam svuda cene ludački rastu, male firme stavljaju katanac, veće stopiraju proizvodnju i sl. 

 

Sve što nam se sada dešava je uvezeno 100%.

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Braća Strugacki said:

 

Sve što nam se sada dešava je uvezeno 100%.

Ne verujem da je baš 100% sasvim nam dobro ide da i sami šta useremo, ukrademo, nađu se snalažljivi i kontroverzni™ biznismeni bliski vladajućim... 

Tu se barem ništa ne menja. 

  • +1 1
Link to comment

u crnoj gori su cijene srpskih prehrambenih proizvoda sada nize nego u srbiji, a cijene drugih uvoznih proizvoda, sto su u praksi uglavnom hrvatski i italijanski, nize su bile i ranije.

situacija nije ili-ili, inflacija moze da ima vise uzroka, a zavisi uz ostalo i od strukture privrede odnosno stepena 'moze nam se' rezona trgovaca i posrednika

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment
Just now, Zaboravan said:

Ne verujem da je baš 100% sasvim nam dobro ide da i sami šta useremo, ukrademo, nađu se snalažljivi i kontroverzni™ biznismeni bliski vladajućim... 

Tu se barem ništa ne menja. 

 

U pravu si, nije 100%, ima ona jedna banka koja je u domaćem vlasništvu.

 

Crni humor na stranu, pisao sam o krizi koja je 100% uvezena. To što smo mi gadni i nikakvi je bilo uvek i nema veze sa ovom krizom, samo utiče na to da je teže podnesemo.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, morgana said:

u crnoj gori su cijene srpskih prehrambenih proizvoda sada nize nego u srbiji, a cijene drugih uvoznih proizvoda, sto su u praksi uglavnom hrvatski i italijanski, nize su bile i ranije

 

Verujem. Poskupeće i jedni i drugi. Možda će i dalje biti jeftiniji nego u Srbiji, ali će biti skuplji nego pre.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

Verujem. Poskupeće i jedni i drugi. Možda će i dalje biti jeftiniji nego u Srbiji, ali će biti skuplji nego pre.

Nije topic ali moram da pitam, ko nas dere? 

Država kroz poreze, proizvođači, trgovci...? 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...