Jump to content
IGNORED

Filosofija kladionice


Zli Gli

Recommended Posts

Kafic u podrumu PMF-a, sredina devedesetih. Prisutno saroliko drustvo, kolege I koleginice sa razlicitih smerova, nas desetak. Vece pre toga se odrzala uobicajena studentska zurka I skoro svi su mrtvosani. Igra se preferans na smenu, uz diskretno pusten domaci rok. Kada je svima igra bila preko glave, vratismo se picu. U jednom trenutku mrtva tisina, u pauzi izmedju pesama I lik hvata za ruku drugara (koji pokusava da muva koleginicu) I sav ozbiljan ga pita: "Jel se secas kada sam ja imao damu u piku, a ti potegao kralja herc", a partija bila pre pola godine recimo.

  • Haha 3
Link to comment
23 minutes ago, desboj said:

U keš ili nešto drugo?

Meksiko se kod nas još zove i veliki raub i igra se podjednako kao i mali. Najbolje su igre kad se zasedne nedeljom posle ručka pa u ponedeljak ujutro aj kući.


Ma prijateljska, lore smo uglavnom igrali 2 vs. 2. Par koji ispusi plati 4 pljeke/porodicnu picu, ili litar zestine da se maznemo svi i tako. 

Igrao sam lore i meksiko online na fejsu, bez te naknadne analize™ nije ni za sta. :laugh:

Link to comment

Ja sam zapravo aparate igrao negde od 10. godine, bio neki bife na sportskom igralistu u naselju, bilijar i poker i neke vockice. Jednom sam spickao tadasnju milijardu dinara sto sam dobio za rodjendan pa kuci unapred plakao jer sam ih kao izgubio negde, da ne dobijem batine od matorog. Naravno, i za gubljenje para su se dobijale batine.

Prekretnica za lozenje je bila mislim kad mi je bivsi komsija u tad cuvenoj kafani Venecija pijan dao 200 miliona dinara, drug i ja tako 11-12 godina navili poker a neka dva lokalna dripca od 20ak godina pitali da odigraju malo umesto nas i napravili lovu, pola uzeli sebi a pola nama. Valjda sam tu pomislio prvi put da moze leba bez motike, jebo mi pas mater...

Meni drago da ga nije poj'o dop.
 
To je jedino veće sranje od kocke. Fuj.

Juce sreo poznanika ispred zgrade, nudi mi neki solidan desktop komp za 200-250e. Kaze odbaci me do radnje po njega, oni mi nude 200 a samo grafika kosta toliko, kerovi, blabla. Pitam ga jesi upao opet, kaze naravno, rulet i kladjenje, 180 hiljada, klasika. Inace polu-uspesno leceni narkoman, skinuo se bio sa heroina nekim lecenjem ali pojacao alkohol. Kaze brate s heroina sam se s skinuo ali sa ovoga ne mogu, vuce me stalno. Sreca u nesreci je sto je i dilovao pa ce od januara tri godine na hladjenje par kilometara od kuce, pridruzice se nekim drugarima iz naselja.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

Link to comment
5 hours ago, Miljenko said:

Kafic u podrumu PMF-a, sredina devedesetih. Prisutno saroliko drustvo, kolege I koleginice sa razlicitih smerova, nas desetak. Vece pre toga se odrzala uobicajena studentska zurka I skoro svi su mrtvosani. Igra se preferans na smenu, uz diskretno pusten domaci rok. Kada je svima igra bila preko glave, vratismo se picu. U jednom trenutku mrtva tisina, u pauzi izmedju pesama I lik hvata za ruku drugara (koji pokusava da muva koleginicu) I sav ozbiljan ga pita: "Jel se secas kada sam ja imao damu u piku, a ti potegao kralja herc", a partija bila pre pola godine recimo.

 

ima zanimljiva rečenica u Rounders (kažu i dalje najbolji film na temu pokera, ja sam ga doživeo kao jednog od boljih na temu zavisnosti generalno) kada Matt Damon objašnjava: 'Few players recall big pots they have won, strange as it seems, but every player can remember with remarkable accuracy the outstanding tough beats of his career.'. suštinski, ljude proganjaju porazi i ono što ih "vozi" je potreba da to isprave i da pobede tog protivnika/takmičenje/stadion. slično sam čuo i za jednog od naših starijih glumaca da kad je prokockao neke pare iz kase pozorišta je izjavio da nije ono što te loži osećaj kad dobijaš već osećaj kad se vadiš. užas.

  • +1 2
Link to comment

Ajde da se javim, na razne oblike kocke ostavljen makar jedan stan. Srećom, zarađena makar tri :)

Ja sam paćenik i zavisnik koji se eto kontroliše što bi moja žena rekla "Prevelika si ti guzica i konformista da bi se upropastio".

Bio navučen na aparate kad su se pojavili, posle rulet. I tu se baš prospe para. Srećom pa sam otkrio čari holdema. 

Imao par dobrih holdem godina kako online tako i live (uzimao neke fine poker turnire). Online u "zenitu karijere" igrao oko 5-10.000 turnira godišnje. (igra se šest stolova odjednom), jer je to način da uprosječiš varijaciju. Par godina bili profiti 10-15000 dolara na godišnjem nivou. Al bio lagani posao, imalo se vremena. Kasnije stigle godine, snimiš kako te đelju mlađa pokoljenja kao u svakom sportu, a micro levele zaposjeli Indijci da zarade 300 USD mjesečno.

Tako, otresen više puta ukapira da je vrijeme za povlačenje. Ako neko oće da živi od online treba na igra 7-8 sati dnevno i da čita&trenira (bez zajebancije) još 4 sata. A sa 12 sati dnevno lakše se znaju pare zaraditi. 

Ima gomila poker sajtova i foruma koga više zanima.

Kladionica, imao sam nekad uspjehe, pa pauzu nekoliko godina. Tada bih ubacio 20-50 EUR za cio vikend 4 prelaza x-1 sistem 3/4. Ako dođe tri već veselje, a četri je baš bingo. Biram tamo gdje je neko favorit a da vidim da autsajder teško prima golove. Nit gledam tekme nit rezultate na livescore. Pokušao nedavno ponovo i baš me "ne radi", pa odustao.

Imam drugara, godinama je živio od betfaira. To dođe kao berza, može i bet i da primiš opkladu. Postavljao je rotten betove tamo gdje favorit zaglavi i čekao da ga paničari koji zatvaraju tikete upare. Posle nekoliko godina betfair mu je zatvorio nalog "jer su ocijenili da je profi, a ovo je sajt za zabavu" (kao svaki kazino žele da se vrte pare, a ne da ih ti doma nosiš). Pa je otvara na sestru u drugu državu, uveziva se VPN-om na komp, komedija. 

Inače što se kladionice tiče, to vam je igra sa najvećom predošću kuće. Znači neizvjesna utakmica svi ishodi jedna mogući "fer igra" što bi matematičari rekli bila bi sva kvotama za 1x2 da bude 3:3:3, a uglavnom je 2,7:2,7:2,7. Dakle 10% marže ili prednosti kladionici u dugom roku po jednom paru. 

Inače, prednost se povećava geometrijskom progresijom pa na 4 para iznosi 1-0,9*0,9*0,9*0,9 a to je 1-0,6561, odnosno 34,39%. Zato su i reklame sa odličnim ribama i sa bonusima za retarde koji stave 10 ili više parova.

Dakle, u odnosu na kladionicu, rulet sa prednošću od 35/36, odnosno 2,78% je pojam poštenja :D

Na kraju, najjači doživljaj je lika kad nas je vodio na ručak. Dobio na kocku. Kako? Nije kockao :)

Imam prijatelje vlasnike ozbiljnih kockarskih firmi i mnogo su bogati. Vjerovatno zato što su svi igrači "na pozitivnoj nuli", a kirrije i zaposleni su for free :)

 

 

 

Link to comment

Mi u najbližem, tako reći rodbinskom, sestro bratovskom okuženju imamo osobu koja je dva puta opasno pukla.

Prvi put tek kada su se otvorili lavovi u hali sportova, to bila jedina kladionica u celom okruženju.

tamo neka 2000, 2001. Još onda ulog bio minimum 100 dinara, što je onda bila ozbbiljna para. To se uplaćivalo, pa uplaćivalo, pa se pucalo. Pa se vadilo. Trčaloo se svaki jebeni momenat da se nešto uplati, i da se odgledaju italijani, pošto su tamo bile instalirane dve satelitske antene, i piratski se mogao gledati Tele Piu i Stream.

Došlo se do toga da se prodao prvo kompjuter iz kuće (tad baš i nije bilo kompjutera u svakoj kući), za smeštu cifru, pa onda sve ostalo.

 

Kad se udarilo glavom u zid, jer se nije imalo više gde ni šta, nekako se prestalo, na suvo

 

Drugi put online slotovi, trajalo je to neke tri godine, a da bukvalno niko nije znao. vešto se prikrivalo, osim ponekad mrzovolja, unamćorisanosti i sličnoga, što se pripisivalo ko zna čemu.

Došlo se do toga da su dcve kreditne kartice potrošene do vrha, i da je dug stigao na preko dva miliona. Uzelo se sad neki krediti, da se to nekako otplaćuje, refinansira, kartice pogašene.

Razvod braka naravno usledio kada se sve saznalo.

@Zli Gli zna detalje ove priče, pošto smo o tome razgovarali podrobno

Link to comment
1 hour ago, Svarog said:

 'Few players recall big pots they have won, strange as it seems, but every player can remember with remarkable accuracy the outstanding tough beats of his career.'.

 

Ja se sjećam ruke na turniru finalni sto 33 USD PStar gdje sam trebao da ispadnem. Allin na flopu sa top parom i top kikerom, plate me dvojica oboje set i meni se otvore na turn i river dva herca i preteknem ih sa runner runner bojom i utrostručim se. Vjerovatnoća oko 1%. 

Uzeo turnir oko 5000 USD. Da sam ispao deveti nagrada oko 500 USD. tako da se sjećam i kad me htjelo :).

Zato i nisam šćereaš, pacijent i homeless :)

Link to comment

Ja se secam celog tiketa s najvecom kvotom (206) koji sam ubo. 50 dinara usao, izasao ~10 soma, euro je tad bio tipa 60-70 dinara. Sedmi osnovne. :laugh:

Zvezda - Partizan 0-1
Viljareal - Valensija  X-X
Njukasl - Marsej 0-1
Monako - Celzi 3+
Porto - Deportivo 0-1

  • +1 1
Link to comment

Moj tiket kog nikad necu zaboraviti:

 

ManUtd - Milan  X-X  Milan bez Sevcenka, Junajted sa rovitim RVN, prva utakmica, sigurica :dry:

Porto - Inter  2-X

Barsa - Celsi  1-2

 

Pao na Junajtedu, Kerol nije uhvatio cistu loptu Sidorfa, Krespo dao gol u 78. min cini mi se. Dobitak bio 3842KM (1900€) na uloženih evro možda. Pojeo se od muke.

Edited by kipo
Link to comment

Sjećam se žena legla da se ide u tazbinu na nedeljni ručak. Tast paćenik bleji u teletkst 00's još nema kompa i telefona. Ja svratih ,nedelja Italijani u 3, da bacim nešto da blejim sa njim. 20 EUR 3/4 prelazi iz X da dobije favorit. Gnjili Talijani na poluvrijeme svi 0:0 i na kraj svi došli. U plus skoro 2000 EUR. Pošalji ženu da podigne, časti tazbinu 200, a ostatak žena da uplati put u Pariz  za koji mi je ranije grinjala (još se đeca ne bijahu rodila).

Izi kam, izi gou. :)  

Link to comment

Samo da ne bude da sam neki uspješni ili na čuvenu pozitivnu nulu od kocke. Donji sam za medalju.

 

Usput, trošenje dobitka uredno se lagano odradi... Nikad se ne šteka, što je još jedan od razloga finansijske propasti kockara. What about gubitak? 

  • Hvala 1
Link to comment
On 6.12.2021. at 18:16, Filozof manijak said:

Sijaset poroka negujem, ali kocka nije među njima, hvala Velikom Statističaru.

probao i to. ali kada sam kuma i sebe (uvek isli u paru) video u sceni iz filma Laf u srcu (neka 92. bese), karte sa zivim ljudima, rekosmo jedan drugom: dosta je.

ja bio dobar prosecan auto tog vremena (golf 1, dizel 1600), kum bio dobar celu auto skolu (B i C kat) i dosta love za troskarenje i putovanja do sankcija. imali smo 20tak godina i spustili karte zauvek. a trenirali smo i vezbali skoro 2 godine gimnazije. imali smo i one trevisove mini karte, za u saku, tako da se moglo igrati i tokom casova.

nikada kladionica (nije ni postojala tada, a obojica smo bili duduci za bilo kakav sport), aparati samo kao ubijanje vremena pre pravih karata, rulet zaobilazio u sirokom luku.

pa, moze valjda neki porok i bez mene i kuma...

Edited by foto
Link to comment

Nikad ništa.
Uvek pomislio:
Šta ću ako mi se svidi?

U stvari, jesam za prošlo formiranje vlade tiket na ministra tj. da neće biti. Ali jbga imao dojavu i nas četvorica stavili pare uz obavezu da sve ostavimo u kafani.
Ali realno tu nije bilo nikakvog rizika.







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...