Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

kakvo šutiranje dupeta svaka čast  :fantom:

 

Pomenuli ste projekte, da li njihovo postojanja loše za umetnike ili scenu?

 

Projekte finansiraju uglavnom strani fondovi čiji je zadatak da formiraju onu vrstu javnih diskusija u društvu koje u principu odgovaraju neoliberalnom kapitalizmu. Umetnici se onda "uklapaju" u temu i tu nema govora o umetnosti. Radovi koji nastaju su nategnuti i, najgore od svega, užasno dosadni. Pritom, umetnici ne samo da lažu druge kako ih strašno zanimaju teme kojima se bave, već počnu i sami sebe da lažu kako rade nešto mnogo važno za društvo, a u stvari rade za sistem i za parče kolača.

 

Šta je motiv da se finansiraju takve "neumetničke" teme, pretpostavljam da on postoji?

 

Verovatno zato što određeni diskursi treba da se forsiraju u javnosti. To je deo kulturne politike, tj. globalne politike. Pretpostavljam da svi treba da postanemo globalna zajednica koja razmišlja na isti način, gde su posebnosti samo začin, bez suštine. To je moja pretpostavka. Nikada me nije interesovalo da se uključim u to. Besmisleno mi je. Imam svoje ideje, svoja razmišljanja. Od kritičara ili institucija očekujem da prepoznaju to.

 

Mislite na likovne kritičare?

 

Žao mi je što nema kritike, nema ni negativne kritike. Kada sam kao student pročitao u nekom od starih časopisa negativnu kritiku neke izložbe, mnogo mi se to dopalo. Voleo bih da neko analizira scenu, voleo bih da se neko bavi onim što se dešava na sceni, a ne da veštački proizvodi teme koje će se obrađivati. Umetnik tu dođe kao ilustrator teme koju je kustos zamislio. Vrlo često nije ni kustos ništa zamislio nego je deo nekog od tih projekata, koji su u trendu. 

 

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1206467

Edited by Hella
Link to comment

svejedno 100 puta ponovljena istina postaje Istina :fantom:

 

nego pita me jedan drug malo šonjast kako da on odgovori dete od upisa u srednju umetničku školu a da mu kao sav normalan svet ne priljauši šamarčinu uz neštimeni ić udrogaše ješčuo

Edited by Hella
Link to comment

Art experts can’t tell the difference between IKEA art prints and one-off masterpieces

 

by Rachel Oakley in Web on Wednesday 8 April 2015

 

Art experts are put to the test by Boris Lange of LifeHunters when he takes an IKEA art print into Museum Arnhem in The Netherlands.First, he asks the experts to take some time to look at the print. Then he asks them for their reactions. Everything from ‘modern’ and ‘shocking’ to experts going on about the artist’s form of symbolism – it goes on.

 

When it comes time to value the artwork, in reality, this piece by Nevercrew costs IKEA shoppers just under $15, but the value these art experts give the piece is astounding.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4BlLX03OJRU

 

(Of course the experts here aren’t completely wrong. In fact – it proves IKEA is doing right by choosing pieces to be mass-produced. The originals would have sold for a significant amount – but the experts don’t know what’s real and what isn’t!)

 

Link to comment

proglašavam otcepljenje ove strane od matičnog topika od danas pa zauvek će se zvati savremena kritika umetnosti  :fantom:

 

ili savremena kritika kritike (savremene) umetnosti;)

 

apropo, krampa je postavio zaista oodlican tekst na tu temu (na prethodnoj strani).

Link to comment

Malo si promasio topik. Ovo pre treba da ide na neku temu "Kritika klasicne (figurativne) umetnosti".

 

 

Jok more, to je bas to. Nego ovaj baja se zezno pa je pitao neke rednekove (ciji je jedini doprinos savremenoj umetnosti davanje para u budzet za razne projekte sedenja i ostalog umetnicarenja) po evropi za misljenje, da je ovdasnji trust poznavalaca™ odgovarao na anketu odma' bi se otkrila istina :fantom:

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...