Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

On 22.10.2021. at 10:57, Caligula said:

Ovde Vilnev rezira dozlaboga ravno, dosadno, rekoh vec - kao da je Dina lektira za gimnaziju pa on pravi sazeto video prepricavanje za ucenike koje mrzi da procitaju knjigu. Steta.

 

Meni se upravo ovo dopalo u filmu zato što Vilnev takvim postupkom vrlo jednostavno demistifikuje prirodu štiva koje se politički i ideološki trsi da je mnogo vrednije nego što jeste. Naprosto, reditelj filma Prisoners ostaje na strani dece prosto i neusiljeno ogoljujući pompeznu nabeđenost starijih generacija, koje na silu uzdižu jedno osrednje delo.

 

On u tom pogledu ostaje reditelj koji je svoju postmodernost mahom tražio u sferama intelekta i obrazovanosti i kritiku daje prikriveno slikajući distopijsku prirodu naše sadašnjosti zasnovane ne na principima odnosa o kojima to delo tobože duboko metaforično govori već na kritičkoj slici o savremenom svetu o kome prečesto kroje predstavu gomile pretencioznih punjenih ptica. Te, članove savremene noćne straže, nalogodavce slike jednog bitnog dela u mozaiku istripovane predstave o sebi, društvu i društvenim odnosima, Vilnev razočarava, ali samo zato što ih ne uzdiže soptvenim talentom, ne skriva u naklonost ironičnog, ne unosi nikakve sopstvene individualnosti, lične prozvoljnosti i detinjaste igrarije, kakve takva revija prepotentnih spodoba ionako ne bi ni dozvolila niti smatrala da postoje niti kod Vilneva niti među decom na koje se i odnosio naslov njegovog do sada najkvalitetnijeg filma: Prisoners.

 

I, da, režira delo precizno, profesionalno, trgovački pošteno i, baš kao što si rekao, tako "kao da je Dina lektira za gimnaziju pa on pravi sazeto video prepricavanje za ucenike koje mrzi da procitaju knjigu".

 

Pritom, daje prilično jasan kritički uvid detetu koje za nekoliko sati gledanja sasvim zanimljivog filma može prilično lepo da shvati kakve su stvarne dubine tog dela kojim mu nadobudni drugi mašu pred očima nabijajući mu komplekse neobrazovanosti zato što je lenjo da čita...

  • +1 6
  • Wub 1
Link to comment
50 minutes ago, Ajant23 said:

I, da, režira delo precizno, profesionalno, trgovački pošteno i, baš kao što si rekao, tako "kao da je Dina lektira za gimnaziju pa on pravi sazeto video prepricavanje za ucenike koje mrzi da procitaju knjigu".

 

 

Pa za koji se andrak hvatao onda za ovo.

 

Slazem se oko dubine dela, mada je za Harija Potera ili Gospodara Prstena "Dina" i dalje knjizevnost. Ko zeli, moze da pronadje dublji smisao u ovom opisu golog covekovog prezivljavanja pod zvezdama - ima tu svega.

 

Meni se kod Dine nije svidelo samo delo vec Linchovo vidjenje, i o tome pisem. Vilnev je napravio bukvalno ovo tvoje iz kvota - profi zanatski proizvod za decu i sve koji se tako osecaju, cekamo jos nastavak-dva i problem oko Dine resen.

 

Pa dovoljno je videti onog momcica koji valjda treba da postane Kvazahaderah ili vec sta, nema nade za Atreide.

Edited by Caligula
Link to comment
On 22.10.2021. at 13:25, goofs said:

Prestao sam da citam kod "film iz 2017. bio izuzetno loš"

 

E ali bukvalno sam ovaj komentar ostavio na tviteru. Uzasan tekst.

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, Caligula said:

 

Pa dovoljno je videti onog momcica koji valjda treba da postane Kvazahaderah ili vec sta, nema nade za Atreide.

 

Ali tako je (fizički) i predstavljen u knjizi

Link to comment
32 minutes ago, Caligula said:

 

Pa za koji se andrak hvatao onda za ovo.

 

Slazem se oko dubine dela, mada je za Harija Potera ili Gospodara Prstena "Dina" i dalje knjizevnost. Ko zeli, moze da pronadje dublji smisao u ovom opisu golog covekovog prezivljavanja pod zvezdama - ima tu svega.

 

Meni se kod Dine nije svidelo samo delo vec Linchovo vidjenje, i o tome pisem. Vilnev je napravio bukvalno ovo tvoje iz kvota - profi zanatski proizvod za decu i sve koji se tako osecaju, cekamo jos nastavak-dva i problem oko Dine resen.

 

Pa dovoljno je videti onog momcica koji valjda treba da postane Kvazahaderah ili vec sta, nema nade za Atreide.

 

 

Pa da, Lynch je uzeo osrednje delo i transcendovao ga svojom (neo-baroknom) vizijom. Nešto slično (ali ne isto) kao što je i Kubrick uradio sa Shining-om...   :D

Link to comment
4 minutes ago, Jeremija said:

 

 

Pa da, Lynch je uzeo osrednje delo i transcendovao ga svojom (neo-baroknom) vizijom. Nešto slično (ali ne isto) kao što je i Kubrick uradio sa Shining-om...   :D

 

 

Ne znam da li me zajebavas ali jeste tako - mada Linch nije poceo od nule i nije samo njegova zasluga.

Link to comment
40 minutes ago, Caligula said:

 

Pa za koji se andrak hvatao onda za ovo.

 

Slazem se oko dubine dela, mada je za Harija Potera ili Gospodara Prstena "Dina" i dalje knjizevnost. Ko zeli, moze da pronadje dublji smisao u ovom opisu golog covekovog prezivljavanja pod zvezdama - ima tu svega.

 

Meni se kod Dine nije svidelo samo delo vec Linchovo vidjenje, i o tome pisem. Vilnev je napravio bukvalno ovo tvoje iz kvota - profi zanatski proizvod za decu i sve koji se tako osecaju, cekamo jos nastavak-dva i problem oko Dine resen.

 

Pa dovoljno je videti onog momcica koji valjda treba da postane Kvazahaderah ili vec sta, nema nade za Atreide.

Hari Poter i Gospodar prstenova ne mogu u istu rečenicu, nemoj da se vređamo!

 

Drugi bold: baš tako! Kapetan Linč i mali Deni od palube.

 

@Ajant23 dobro sažeo film.

 

Spoiler

Najjadnije su mi scene koje se bave mesijanstvom sa sve usporenim snimcima i ljigavom muzikom - zamalo da povratim  prekinem gledanje još u prvih 15 min.

 

 

  • +1 3
Link to comment
Quote

kao da je Dina lektira za gimnaziju pa on pravi sazeto video prepricavanje za ucenike koje mrzi da procitaju knjigu".

Tako je. Svi koji nisu pročitali knjigu ne mogu da znaju gledajući ovaj film, da je debeljko u uniformi kineskog revolucionara zapravo čovek kompjuter-mentat, poznat pod imenom Tufir Havat. A drugi mentat je Piter de Vris je predstavljan samo kao dekor u sceni sa baronom.

Link to comment
1 hour ago, Arkadija said:

Tako je. Svi koji nisu pročitali knjigu ne mogu da znaju gledajući ovaj film, da je debeljko u uniformi kineskog revolucionara zapravo čovek kompjuter-mentat, poznat pod imenom Tufir Havat. A drugi mentat je Piter de Vris je predstavljan samo kao dekor u sceni sa baronom.

Potpuno je izostavljen taj osecaj feudalne kuce sa svitom.Tufir kao sef spijuna i bezbednosti i prvi savetnik.

  • +1 1
Link to comment

Gledao sam film sinoć u Cinplexxu, i utisak je... osrednji, u najbolju ruku. Iako se meni generalno sviđa način na koji Vilnev režira, scenaristički problemi su očigledni od početka do kraja. Filmu pre svega nedostaje konteksta i epike, stvari su objašnjene vrlo slabo do nikako. Malo više spomena ima samo Bene Geserit (a i to je nedovoljno, jer neko ko prvi put gleda film neće shvatiti šta je zaista Bene Geserit), ostale bitne stvari se spominju tu i tamo na marginama filma i vrlo površno - počev od samog začina i njegovog značaja, preko kuće Korino (ne pojavljuju se ni imperator, ni Irulan, već samo Sardaukari, pa imperator ispada neki zli nedokučivi mastermind koji deluje iz pozadine), navigatorskog guilda, mentata i opšteg odnosa prema tehnologiji, genetske selekcije ljudi, itd. Taj nedostatak epike se vidi i u režiji, pa je tako npr. napad na Araken je osmišljen i urađen katastrofalno, stiče se utisak da je jedan jedini čovek isključio ceo sistem odbrane Velike Kuće pritiskom na dugme dok su svi ostali spavali, kao da nema nikakvih stražara, dežurnih, bezbednosnih protokola, hiljada nekih vojnika koji se tu motaju i vrše neke poslove, bukvalno kao da se dešava u zamku Uspavane lepotice, i da Atreida nema više od par desetina.  

 

Ono što je ipak glavni problem je to da se film istovremeno i isuviše fokusira na Pola, i nedostaje mu objašnjenje esencije Polove uloge i realnog značaja njegovog puta i religijske komponente tog puta (npr. mislim da pojam Muad Dib nisam čuo više od dva puta u celom filmu, mnogo više se pominje Lisan al Gaib, Kvizac Haderah tek tu i tamo). Ovo poslednje je na neki način pokušano da se stavi do znanja Polovim vizijama, međutim one su suviše zbrda zdola i haotične, pune nerazumljivih simbola i često i van konteksta, pa onaj ko nema predznanje o tome šta se dešava (da Pol vidi moguće budućnosti, ne uvek ono što će stvarno i desiti) vrlo lako može da ne shvati šta je u pitanju. Tako se lako može steći utisak da je film o avanturama psihotičnog tinejdžera-plemića, a ne o misiji lika koji je možda ultimativno ljudsko biće koje će promeniti celu civilizaciju. 

 

Tehnički, film je urađen pristojno, ali daleko od toga da je u pitanju tehničko remek delo koje će nekog oboriti sa nogu. U prvom delu filma ima reciklaže scena iz Linčove Dine, što ne smeta strašno, ali je moglo da bude i drugačije urađeno, u drugom delu filma ih i nema toliko. Kasting i gluma su začudo vrlo dobri, niko me posebno ne iritira, a neke uloge su značajan upgrade u odnosu na Linčovu Dinu - pre svega Džesikina uloga (Rebeka Ferguson je stvarno izvrsno odigrala), ali i npr. Dankan Ajdaho (dobro se snašao Momoa) i Stilgar (odlična Bardemova minijatura). Takođe, prijao mi je i određeni otklon od stripskih Harkonena iz Linčovog filma, premda su mi oni i sada isuviše mnogo stilizovani.

 

Sve u svemu, OK za pogledati, barem iz perspektive nekog ko poznaje lore, ali nisam siguran da bih vodio nekog ko ne zna lore i nije ljubitelj SF-a generalno.

 

 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...