Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

4 hours ago, Weenie Pooh said:

Pa sjajno :D Da li je iko uopšte rekao "Muad'Dib" tokom filma? Videlo se već u traileru da će biti simplifikacije, kad Chani umesto "Usul" kaže "Paul", ali računao sam da će ipak biti nekakve naracije koja će pričati o Muad'Dibu i pustiti gledalaštvo da poveže da je to u stvari taj mladić kog trenutno gledamo na ekranu. (Mislim, nije rocket science!)

 

Originalna Dina ima bar jedan kvalitetan aspekt svog mahom trapavog narativa, a to je osećaj predestinacije koji nam nameće. U svako poglavlje, Princeza Irulan nas uvodi odlomcima iz knjiga koje će jednog dana napisati o Muad'Dibu, oktriva nam i da će Atreidi najebati, i ko će biti izdajnik, i da će Muad'Dib Paul na kraju ipak prevladati - dakle ne pokušava da veštački održi suspens oko toga šta će biti sa protagonistom. 

 

To odlično ide uz ulogu Paula kao nevoljnog proroka, roba sudbine koji polako otkriva koliko su mu izbori ograničeni. Pomaže čitaocu da se identifikuje sa takvim likom. Film bi lako mogao da iskoristi isti mehanizam, da nam off-screen glas Princeze Irulan gradi očekivanja pričom o Muad'Dibu, bogomdanom proroku i vladaru univerzuma, pustivši nas da povežemo da će u njega u stvari izrasti taj Paul Atreides. Jedina cena bi bio lažni suspense na koji se realno niko i ne oslanja. 

Prilika, kojoj sam se nadao, da se film zasnuje upravo na tim temeljima koje Herbert pruža: ''For the father, nothing'' i ''He'll lose that one too''* i da bude odmah jasno da se radi o tragediji u koju akteri ulaze svjesno, ali u ludoj nadi da će uspjeti preživjeti i pobijediti, da učestvovanje cara u toj tragediji bude sramotna tajna koja se prikriva, a ne da bude in your face (čak se ne mora kao u knjizi otkriti da Leto & lieutenants znaju za to, ali ne za razmjere), totalno je izgubljena.

 

Ali zato imamo više kadrova umjetničkih prikaza koride, više kadrova bikovske glave, dok je jedini kontekst za te rekvizite, malo ću parafrazirati, izjava sina Leta da se stari vojvoda budalasto izlagao riziku, i to kako bi odbio besmisleni sinov zahtjev koji ne postoji u knjizi.

 

Da ne govorim o Paulovom neurotičnom popizdu oko svetog rata, koji dođe neizazvan niotkuda, i onda tako, bez posljedica, i prođe...

 

*ovo je u voiceoveru prvog trailera, ali ja se ne sjećam da sam to čuo u filmu, neka me sljedeća žrtva opovrgne ili potvrdi da je to izrezano

Link to comment

A dobro sad, Paul i u knjizi neurotično popizdi oko svetog rata, tamo kad je u šatoru sa majkom i počinje da shvata kuda vodi njegov put. Ne znam kako to izgleda u filmu, verujem ti na reč da je glupo :sad:

 

Nego, kako stojimo na frontu feminizma? Jesu li svi ženski likovi zajebane girlboss ladies, kako Jessica tako i Liet "WOC" Kynes?

Link to comment
  • 4 weeks later...

Dina je na torentima odavno dostupna, naravno snimano kamerom i katastrofalnog kvaliteta. Ovo što se sada nudi izgleda bolje, ali i dalje sumnjam na izvor, obzirom da je na HBO najavljena za 21/22. oktobar.

Kako tebi izgleda?

Link to comment
4 hours ago, Ras said:

Dina je na torentima odavno dostupna, naravno snimano kamerom i katastrofalnog kvaliteta. Ovo što se sada nudi izgleda bolje, ali i dalje sumnjam na izvor, obzirom da je na HBO najavljena za 21/22. oktobar.

Kako tebi izgleda?

Meni je ovo sasvim pristojno, evo povezao laptop sa projektorom i malo fastforwardujem... da je baš hd nije ali gledaću jer neću je uhvatiti u bioskopu a čekati 22. ne mogu.

 

on the other hand...

 

Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Idem u bioskop da odgledam, i podrzim zle korporacije Landsrada svojim bijednim novcem.

 

59 minutes ago, goofs said:

Gledajte u kinou (ko je u prilici), BR2049 je za 20% bolji film kad se gleda na velikom platnu i sa jakim ozvucenjem, a po svemu procitanom Dina je vrlo slicna.

 

1 hour ago, Ras said:

Bioskop, naravno!

Njaaa jebo bionju, da fasujem kineski addon :fantom: bolje je ciku, 4K, 65"

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...