Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

Politico je dao sve od sebe da mu sugestivno pitanje bude što sličnije novokomponovanom warmongersko-Republikanskom lets-fuck-Biden-up talking pointu, and they still lost by five



They sure miss their war [emoji22] and Trump [emoji45]
Link to comment



 "This does not mean that the US should have worked with the Taliban. But it does mean that it should have worked more closely with different local groups, rather than pouring resources into the corrupt, non-representative regime..."


To, kao što je i Bojan juče pisao. Fragmentirano, plemensko uređeno društvo naroda u sred vukojebinskih planina i Kabulom kao "svetlonošom" nekog progresa. Manje od 1/4 stanovništva Afganistana je gradsko a od toga pola otpada na Kabul.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
4 minutes ago, mlatko said:


 

 


To, kao što je i Bojan juče pisao. Fragmentirano, plemensko uređeno društvo naroda u sred vukojebinskih planina i Kabulom kao "svetlonošom" nekog progresa. Manje od 1/4 stanovništva Afganistana je gradsko a od toga pola otpada na Kabul.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

 

Azijska Crna Gora. :D

Link to comment
50 minutes ago, Leia said:


Kako da ne :D Slovenci bili presrecni sto mogu da pomognu pasivnim krajevima bivse Jugoslavije, Vojvodjani i dan danas gundjaju u bradu “di su nasi novci”, i tvoji Katalonci prosto egzaltirani sto njihove pare pune kasu i uopste im ne pada na pamet da se makljaju po ulicama zbog nekakvog referenduma. 

I to su primeri pomoci tzv “nasima”, a mogu misliti kako je nekom s druge strane globusa toplo oko srca kad vidi da njegove pare idu u akciju opismenjavanja ekipe koja zivi po pecinama u Avganistanu. Ili cak ni to, nego se placa americka vojska da juri po gudurama neke egzoticne ekstremiste.

Banalno zvuci mozda, ali se na kraju stvar svede na - ko ce sve to da plati. Cak i da je logisticki moguce izvesti evakuaciju 25 miliona zena i dece, jer naravno da u talibanskom okruzenju nece imati stil zivota kakav su im hteli stvoriti zapadni prijatelji, gde ces s njima? Ko ce da ih primi i skoluje i neko solidno vreme sigurno i kompletno izdrzava?

Lepo je sto se Guardian retoricki pita “sta ce biti s kucom”, eto bas su fini i humani. Ali predlazu li neko resenje, makar na nivou onog zutog banera gde objasnjavaju kako im i najmanji prilog znaci (i od kog oslepim svaki put kad otvorim njihov sajt)?

Jezivo smara to jalovo dusebriznistvo…

 

 

"trudimo" - slovenci nisu bili presrecni, ali su izdvajali. Ko sto se izdavajalo i za njih kad su usli u EU. Katalonija izdvaja, ali i za nju je izdvajano. Tekovina XX veka je da ne sedis i ne gledas gladne u Etiopiji kako umiru. A tekovina XX veka je i da bas to radis. :)

 

Za bold - ne znam, meni deluje da ima dosta njih koji nemaju problem sto su bilioni ulozeni u rat, ali bi imali da su milijarde ulozene u edukaciju. S tim da nije samo to problem. Kako edukujes narod koji je religijski zatucan? Saljes im umerene religijske ucitelje (jes, cvrc)? Ili ih obrazujes laicki sto ne radis ni u svojoj zemlji?

Link to comment
31 minutes ago, chandra said:

 

"trudimo" - slovenci nisu bili presrecni, ali su izdvajali. Ko sto se izdavajalo i za njih kad su usli u EU. Katalonija izdvaja, ali i za nju je izdvajano. Tekovina XX veka je da ne sedis i ne gledas gladne u Etiopiji kako umiru. A tekovina XX veka je i da bas to radis. :)

 

Za bold - ne znam, meni deluje da ima dosta njih koji nemaju problem sto su bilioni ulozeni u rat, ali bi imali da su milijarde ulozene u edukaciju. S tim da nije samo to problem. Kako edukujes narod koji je religijski zatucan? Saljes im umerene religijske ucitelje (jes, cvrc)? Ili ih obrazujes laicki sto ne radis ni u svojoj zemlji?


Tekovina je izgleda i da se davaoci u nekom trenutku uskopiste i otcepe od zajednicke drzave koja bi od njih da uzme da bi dala siromasnoj zarozanoj (da ne kazem bas “primitivnoj” :rolleyes: braci). Nije narocito bitno da li su i oni nekad nekom bili “konjusari”, sve se to lako zaboravi.

 

Oko mog bolda mozda je najtacnije da niko tamo narocito i ne razmislja gde mu ide tax money, jer na to ionako nema bas nikakvog uticaja. Ne postoji politicka opcija u Americi kojoj nece biti prioritet da namiri vojnu industriju i obezbedi im rat khm vojnu misiju, gde ce da razvaljuju sta treba u ime americkih interesa khmmmm donose demokratiju.

Taj sitnis sto ode na nekakve edukacije i da se odstampaju neki slobodarski baneri ionako nije vredan pomena.

 

Oko tvog bolda, ja licno mislim da je pravo pitanje - zasto, a ne kako. Ako je neki narod uspeo da dogura do 21 veka nepismen, a imali su nad glavom i Sovjetski Savez pre Amerike pa se ni tad nista od civilizacije tamo nije primilo, mozda ih i treba ostaviti takve kakvi su. S jedne strane se borimo za ocuvanje autenticnog nacina zivota izolovanih plemena u Patagoniji koji setaju u suknjama od lisca i bacaju strele na svakog ko se priblizi, a ove smo bas navalili da civilizujemo. 

 

  • +1 2
Link to comment

Tata Pakistan ide okolo da se raspita kako svoju uvijek promućurnu ali malo rogobatnu genijalnu dječicu upisati u fini lokalni vrtić, jedan od drugih roditelja, Tadžikistan, ističe svoje uvjete

Link to comment
2 hours ago, chandra said:

 

S jedne strane, svakako. S druge strane, i u "nasim" sredinama se trudimo da pomognemo nerazvijenim oblastima, da skolujemo neskolovane, da prehranimo gladne. Ili smo to radili dok je bilo nekakve drzave da se time bavi.

 

Kad cujemo da komsija tuce zenu - zovemo policiju i ne razmisljamo da li mu religija dozvoljava da je bije i da li ona na to pristaje jer tako pise u nekoj prastaroj knjizi bajki. Jer postoji osecaj drustvene odgovornosti, jer imamo neki nas sistem vrednosti koji ekstrapoliramo na druge.

 

Gde je tome granica? Koje zene zasluzuju nasu zastitu, a koje ne? Pita se the Guardian jutros koliko ljudi ce ostati neevakuisano iz Avganistana. Za pocetak nekih 17 miliona zena? 24-5 miliona zena i dece? Ili zene i njihova ljudska prava i nisu toliki problem, nego izvlacimo samo zene i muskarce koji su sa "nama" saradjivali, te ih druga strana vidi kao ucesnike u zlocinima koje smo "mi" cinili tamo? Kako se u ovoj konkretnoj situaciji pravi spisak onih koji imaju prava da ne iskuse talibansku vlast? I ako ih, recimo, sve izvucemo (saradnike, ne zene), da li nas onda boli dupe za one ne-saradnike koje nismo izvukli, a koje ce sutra da sibaju ili dekapitiraju jer su, recimo, isli na intervju da postanu "nasi" fixeri, a nisu dobili posao? Ili nisu bili ni za amerikance, ni za talibane, vec su se drzali nekog svog posla - recimo drzali knjizaru ili skolu cirkusa?

 

Stvarno ne znam. Kao da je otvorena globalna Pandorima kutija. Malo je nebitnijih teritorija na ovoj planeti, a opet malo ih je gde su svakojaki interesi vise ispreplitani.

 

https://www.smh.com.au/world/the-real-bookseller-of-kabul-says-he-and-his-country-are-misunderstood-20090227-8kcd.html

 

Da se spremi novi krstaški rat, hrišćanstvo protiv islama? Rekao bih da nikakva pandorina kutija nije otvorena, tih problema ima na jako puno mesta, ne samo u Avganistanu. Da su talibani zauzeli zemlju za nekih 8-9 meseci kao što se prvobitno predviđalo, umesto za 8-9 dana, ništa od ovog ne bi bilo tema, a na terenu ne bi bilo razlike.

Link to comment
11 minutes ago, Leia said:


Tekovina je izgleda i da se davaoci u nekom trenutku uskopiste i otcepe od zajednicke drzave koja bi od njih da uzme da bi dala siromasnoj zarozanoj (da ne kazem bas “primitivnoj” :rolleyes: braci). Nije narocito bitno da li su i oni nekad nekom bili “konjusari”, sve se to lako zaboravi.

 

Oko mog bolda mozda je najtacnije da niko tamo narocito i ne razmislja gde mu ide tax money, jer na to ionako nema bas nikakvog uticaja. Ne postoji politicka opcija u Americi kojoj nece biti prioritet da namiri vojnu industriju i obezbedi im rat khm vojnu misiju, gde ce da razvaljuju sta treba u ime americkih interesa khmmmm donose demokratiju.

Taj sitnis sto ode na nekakve edukacije i da se odstampaju neki slobodarski baneri ionako nije vredan pomena.

 

Oko tvog bolda, ja licno mislim da je pravo pitanje - zasto, a ne kako. Ako je neki narod uspeo da dogura do 21 veka nepismen, a imali su nad glavom i Sovjetski Savez pre Amerike pa se ni tad nista od civilizacije tamo nije primilo, mozda ih i treba ostaviti takve kakvi su. S jedne strane se borimo za ocuvanje autenticnog nacina zivota izolovanih plemena u Patagoniji koji setaju u suknjama od lisca i bacaju strele na svakog ko se priblizi, a ove smo bas navalili da civilizujemo. 

 


Navala da budu “civilizovani” je krenula kada su ugostili bin ladena, koji je odatle planirao i naredjivao atentate po svetu. Da toga nije bilo sumnjam da bi iko mrdnuo prstom, osim zgražavanja u medijima kako Talibani postupaju sa lokalnim stanovništvom.

Link to comment
29 minutes ago, Leia said:

S jedne strane se borimo za ocuvanje autenticnog nacina zivota izolovanih plemena u Patagoniji Amazoniji koji setaju u suknjama od lisca i bacaju strele na svakog ko se priblizi, a ove smo bas navalili da civilizujemo. 

 


Isto to sam napisao pre desetak strana. Ti i takvi ekstremni primeri pokazuju koliko je ovo slozeno pitanje, cak i za akademsku raspravu (na mnogo nivoa!), a o resenjima na terenu da i ne pricamo.

Link to comment
30 minutes ago, dragance said:


Navala da budu “civilizovani” je krenula kada su ugostili bin ladena, koji je odatle planirao i naredjivao atentate po svetu. Da toga nije bilo sumnjam da bi iko mrdnuo prstom, osim zgražavanja u medijima kako Talibani postupaju sa lokalnim stanovništvom.


Ovog istog? :rolleyes:

 

720DB091-256E-4069-B8DF-98AEBF3C3915.jpeg

  • Wub 1
Link to comment
14 minutes ago, chandra said:


Isto to sam napisao pre desetak strana. Ti i takvi ekstremni primeri pokazuju koliko je ovo slozeno pitanje, cak i za akademsku raspravu (na mnogo nivoa!), a o resenjima na terenu da i ne pricamo.


Ok, samo sto ja uopste ne mislim da je to slozeno pitanje.
Treba prosto pustiti ljude da zive kako hoce a ne u “primitivnim” kulturnim obrascima traziti izgovore za americki imperijalizam.

  • +1 2
Link to comment

Ok, samo sto ja uopste ne mislim da je to slozeno pitanje.
Treba prosto pustiti ljude da zive kako hoce a ne u “primitivnim” kulturnim obrascima traziti izgovore za americki imperijalizam.
Pa ne radi se o tome da ih "puste".
Nego o tome da li oni imaju nameru da ostanu u granicama svoje "zajednice".









... Shiit has hit the fan

Link to comment
7 minutes ago, Frank Pembleton said:

Pa ne radi se o tome da ih "puste".
Nego o tome da li oni imaju nameru da ostanu u granicama svoje "zajednice".









... Shiit has hit the fan
 


Svakako su Amerikanci, a pre njih i Englezi i Francuzi, bili ti koji su prvi svima njima “primitivnima” nezvani dosli u goste.

Sa najboljom namerom, svakako :rolleyes:

 

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
2 hours ago, dragance said:


Navala da budu “civilizovani” je krenula kada su ugostili bin ladena, koji je odatle planirao i naredjivao atentate po svetu. Da toga nije bilo sumnjam da bi iko mrdnuo prstom, osim zgražavanja u medijima kako Talibani postupaju sa lokalnim stanovništvom.

Da. Vrlo zanimljivo je napraviti misaoni eksperiment šta bi bilo da su Talibani izručili Bin Ladena. Mislim da ne bi bilo nikakve intervencije. Možda bi malo jače i jasnije podržali severnu alijansu i to je to.

Link to comment
×
×
  • Create New...