Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

u stvari jedino shto smo sigurni u celoj prichi jeste da ce jadar da se izliva. to je konstanta. ostalo sve zavisi od nas, moze i ne mora.

sent from novi mnogo jak bubamoto.

Link to comment
On 26.12.2021. at 23:46, Frile said:

 

Ma ne da nema deponija, nego nema ni kontejnera, niti kamiona koji bi redovno odvozio otpad iz sela.

Na planinarskoj fb grupi j pričao vlasnik planinarskog doma na Tari kako na tom delu planine uopšte nema nikakve komunalne službe za odnošenje smeća. Oni malobrojni ekološki osvešćeni nose preko 20 km do najbližeg kontejnera. I to sve u nacionalnom parku, na Tari gde postoji (kakva takva) mreža puteva. Kakva li je tek situacija po onim pravim zabitima.

E ovo je ključ. Pre desetak godina mojoj baki selo u Bosni dodje neka privatna kompanija i ponudi odnošenje smeća. Platiš, i na neki dan izneseš smeće u kesi na put ispred kuće.

 

Elem, cena je bila da tipa 10KM, što je 10ak puta više nego što ja plaćam u gradu. A pri tome, njena količina smeća 10ak puta manja nego moja. Tad je još uveliko živela od zemlje i stoke, imala i kravu, pa joj je vecina otpada bila organski otpad koji recikliraju.

 

Naravno da je projekat propao, jer je siromašnim ljudima u selu bilo skupo da to plaćaju.

 

Tako da se takve stvari moraju sufinansirati i postaviti kontejneri u skoro svim selima (dobro, ne mora tamo gde su samo 2 kuće i gde se ne može bez traktora). Ne verujem ni da bi toliki trošak bio.

Link to comment
18 hours ago, Ludi Žika said:

Pa i očistili su dosta veliki deo Srbije pre desetak godina...bila je neka akcija...u mom kraju na desetine deponija...ali kako je vreme prolazilo, ljudi su obnovili te deponije i napravili nove. Znam, jer sam malo pre toga počeo aktivno da vozim bajs, te sam pratio ceo proces godinama.

 

Estonija je očistila zemlju za jedan dan (i još neke evropske zemlje). Mada to ništa ne vredi bez nekog održivog sistematskog rešenja.

 

 

  • +1 2
Link to comment
52 minutes ago, vladavsnarod said:

Estonija je očistila zemlju za jedan dan

Sa 2 metle, 1 kombijem, citave 2 reke, 1.5 jezerom, 1 vodopadom, 0 planina... :covid19:

 

I Estoncima, doduse... :sad:

Edited by namenski
Link to comment
44 minutes ago, vladavsnarod said:

A jbg sad... barem u nas ima više pionira da prionu. 

Ma ima, tacnije bilo je svega cak i realsocijalistickitm uspesnog, poput onako na prvu loptu, ubivenog Pokreta (mladih) gorana, sto je moglo sa malo para i pameti da se sacuva.

Pretpostavljam da cak ni moderne mamike i tatike ne bi imali nista protiv da im se mladuncad na nekim tamo nastavama u prirodi ili kako se to vec zove, dodatno opterete i (organizovanim) posumljavanjem ako nista drugo kao fizickom aktivnoscu i upoznavanjem sa biljnim svetom, obaska sto od malo kopanja i lopatanja niko umro nije, a ne pada ni kruna sa glave...

Sume u Srbiji su devastirane poslednjih 30-ak godina i devastiranje se nastavlja, kako u drzavnoj, tako i u privatnoj reziji, a posledice ce biti - ako vec nisu - katastrofalne.

Na stranu sto sto nasi ekolozitm slepo prate svetske trendove i lepe se za globalne probleme pa i mode, umesto da se osvrnu oko sebe i porade na resavanju lokalnih problema.

Link to comment
E ovo je ključ. Pre desetak godina mojoj baki selo u Bosni dodje neka privatna kompanija i ponudi odnošenje smeća. Platiš, i na neki dan izneseš smeće u kesi na put ispred kuće.
 
Elem, cena je bila da tipa 10KM, što je 10ak puta više nego što ja plaćam u gradu. A pri tome, njena količina smeća 10ak puta manja nego moja. Tad je još uveliko živela od zemlje i stoke, imala i kravu, pa joj je vecina otpada bila organski otpad koji recikliraju.
 
Naravno da je projekat propao, jer je siromašnim ljudima u selu bilo skupo da to plaćaju.
 
Tako da se takve stvari moraju sufinansirati i postaviti kontejneri u skoro svim selima (dobro, ne mora tamo gde su samo 2 kuće i gde se ne može bez traktora). Ne verujem ni da bi toliki trošak bio.
pazi i ako bi bio troshak. ili cemo to da uradimo ili necemo, i da imamo shurnaest opravdanja, koja predvode cena i tzv mentalitet. u ovoj zemlji se pare bukvakno bacaju, spaljuju, cepaju, shta god hocesh.

sent from novi mnogo jak bubamoto.

Link to comment
On 26.12.2021. at 3:34, kud u maglu Simoviću said:

jbt ne znam šta da mislim


Ekoloska svest je na niskom nivou svakako, ali razloge za to tesko da cemo naci samo u neodgovornim pojedincima. Na kraju krajeva sta covek da radi sa friziderom za bacanje ako nema nikakve sluzbe koja bi to odvezla, da ga natovari na traktor i vozi sam do najblizeg grada na dan kad se odlaze kabasto smece?

Odgovornost je uvek na onome ko je vlast i kome je u opisu posla da organizuje drzavu, od postovanja Ustava do odnosenja smeca. 
U normalnim drzavama barem, kod nas se posao vlasti svodi na filovanje sopstvenih dzepova “provizijama” svetskih hohstaplera u zamenu za dozvolu da vrsljaju kako hoce, sto se prostim recnikom naziva i veleizdaja

  • +1 2
Link to comment
Just now, Leia said:


Na kraju krajeva sta covek da radi sa friziderom za bacanje ako nema nikakve sluzbe koja bi to odvezla, da ga natovari na traktor i vozi sam do najblizeg grada na dan kad se odlaze kabasto smece?

upravo je to bila poenta posta. sistemsko uređenje zaštite prirodne sredine nam nedostaje, kao i u bezbroj drugih oblasti

 

zato sam i izrazio skepsu da ćemo pre zatvoriti klastertm o kosovu, nego o ekologiji

 

 

mnogo putujem po srbiji, i ona deluje bukvalno kao kasaba, pada mi na pamet ona jatagan mala iz senki nad balkanom, tamo gde ima ljudi, a tamo gde nema jedna milinica

Link to comment
2 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

a tamo gde nema jedna milinica


..i onda tu preostalu milinicu urnišu površinskim kopovima i cijanidom kao što će se desiti sa Homoljem (taj kraj je još uvek lep baš zato što je retko naseljen i nekako na vr brda, pa nema uzvodno nikog ko bi bacao plastične flaše u potoke)

Link to comment
1 minute ago, kud u maglu Simoviću said:

zato sam i izrazio skepsu da ćemo pre zatvoriti klastertm o kosovu, nego o ekologiji


‘Konacno resenje” za Kosovo izgleda vise nikom i nije prioritet, pusteno da se stvar razvija “organski”, otvaraju se granice u “regionu” tako da… ode sve to svojim putem i bez nas.

 

A zanimljivo je sto su klasteri za ekologiju aktivirani bas sad kad se zakuvalo oko Rio Tinta, cisto sumnjam da i EU bas zarko zeli toksicni otpad od drzave tik uz svoje granice

 

Link to comment
2 minutes ago, Leia said:


‘Konacno resenje” za Kosovo izgleda vise nikom i nije prioritet, pusteno da se stvar razvija “organski”, otvaraju se granice u “regionu” tako da… ode sve to svojim putem i bez nas.

 

A zanimljivo je sto su klasteri za ekologiju aktivirani bas sad kad se zakuvalo oko Rio Tinta, cisto sumnjam da i EU bas zarko zeli toksicni otpad od drzave tik uz svoje granice

 

Kao sto ne zeli hiljadu kilometara zicane ograde protiv izbeglica Pa se sve zgrazava nad Trumpovim zidom.Tako isto i sa Litijumom.Da oni to blagosiljaju u nacelu,papir sve trpi kako rece Vucic.A posle cemo lako.Samo da se dokopaju jeftinih baterija i da auto bude Njemacko jevtino a dobro.

Link to comment
6 minutes ago, Leia said:


‘Konacno resenje” za Kosovo izgleda vise nikom i nije prioritet, pusteno da se stvar razvija “organski”, otvaraju se granice u “regionu” tako da… ode sve to svojim putem i bez nas.

 

A zanimljivo je sto su klasteri za ekologiju aktivirani bas sad kad se zakuvalo oko Rio Tinta, cisto sumnjam da i EU bas zarko zeli toksicni otpad od drzave tik uz svoje granice

 

Kako nije, jel pitao onomad Krlo Savu sta misli o Kosovu?¿

  • Haha 1
Link to comment
1 minute ago, askeladden said:

Kao sto ne zeli hiljadu kilometara zicane ograde protiv izbeglica Pa se sve zgrazava nad Trumpovim zidom.Tako isto i sa Litijumom.Da oni to blagosiljaju u nacelu,papir sve trpi kako rece Vucic.A posle cemo lako.Samo da se dokopaju jeftinih baterija i da auto bude Njemacko jevtino a dobro.


Naravno, EU licimurje je sveprisutno ali ipak mislim da bi radije da nas nateraju da rknemo kintu u filtere protiv zagadjenja vazduha i da se manemo najprljavijih tehnologija kod rudarenja, previse smo blizu 

  • +1 1
Link to comment

ja ne bih imao ništa protiv rio tinta, da znam da iza svih nas u srbiji stoji država koja će primorati kompaniju da se pridržava ekoloških standarda koji važe u najrazvijenijim zemljama europe

 

i ne samo protiv rio timta nego i zi đinga, linglonga, hi stila…

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...