Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

nije nikakva restrikcija kalorija u pitanju. smršao si zato što si bio u kalorijskom deficitu. možeš da ga računaš pa da znaš otprilike koliko unosiš naspram koliko ti je potrebno (što je bazalni metabolizam), možeš da radiš sve po osećaju. apsolutno je nebitno dok god si u kalorijskom deficitu.

 

ko neće da pravi nauku od ovoga može prosto da izbaci kalorije koje unosi kroz sokove i ta sranja i da da prioritet hrani sa više proteina i non-processed food. jer te duže drži sitim i teže je preterati. 300g pilećeg belog ima otprilike kalorija kao i kesica čipsa od 100g. znači uradite samo to za početak i imate odlične šanse da smršate bez da ikad budete gladni.

 

ko cilja 10%-12% masti kao ja mora već pomalo da bude psiho, ali to je neka druga priča. što se tiče pretvaranja u šećer to je valjda gluconeogenesis što je zapravo posledica malog unosa ugljelnih hidrata. nisam to napominjao da ne komplikujem dodatno, ali pod zdravom ishranom svakako podrazumevem unos gomile ugljenih hidrata. što je srećom najlakše za uneti. nešto okvirno je recimo 1.5-2g proteina po kg, 20-25% ishrane su masti i sve ostalo su ugljeni hidrati (što mu obično dodje nekih 40-50% ishrane). Long-term consumption of protein at 2 g per kg BW per day is safe for healthy adults, and the tolerable upper limit is 3.5 g per kg BW per day for well-adapted subjects.

Edited by Pokojni Ruxin
  • +1 1
Link to comment
On 14.9.2024. at 0:18, Pokojni Ruxin said:

što se tiče pretvaranja u šećer to je valjda gluconeogenesis što je zapravo posledica malog unosa ugljelnih hidrata. nisam to napominjao da ne komplikujem dodatno, ali pod zdravom ishranom svakako podrazumevem unos gomile ugljenih hidrata.

Organizam nema način da skladišti proteine, samo masti i šečer, zato ono što ne može da iskoristi pretvori u nešto što može da deponuje....ja sam u keto priči i kad se tako hraniš ne moraš da pratiš kalorije, ako si gladan jedeš, ako si sit, ne jedeš i to je to...vrlo prosto.

Link to comment
On 13. 9. 2024. at 15:09, Pokojni Ruxin said:

braćo, sestre, prijatelji:
- izračunajte otprilike svoj bazalni metabolizam
- unosite nekih 20% kalorija manje od toga (čistom dijetom ili kombinacijom dijete i sagorevanjem kalorija kroz vezbe. vezbanje nije bitno za mršavljenje ali je uvek dobro za zdravlje)
- pratite otprilike unos kalorija makar neko vreme da steknete utisak koliko zaista unosite kroz jelo i piće (postoje aplikacije poput my fitness pal)
- neka vam prioritet bude hrana sa dosta proteina (jaja, piletina, riba, itd) jer više ispunjava i potreban je dovoljan unos proteina kako bi se zadrzalo što više mišića dok se sagorevaju masti. neka preporuka je unos 1.5g - 2.2g proteina po kilogramu
- dobra ideja je da se merite svaki dan, ali zanemarite dnevne fluktacije tezine i vadite samo nedeljni prosek kako bi bili sigurni da ste na pravom putu. cilj je da gubite oko 500-1000g nedeljno

to je sve otprilike, sve ostalo je zanemarljivo. jedite sta hoćete, koliko hoćete i kad hoćete dok god ste u gornjim parametrima. kad izgubite zeljeni broj kilograma podignite broj kalorija na trenutni bazalni metabolizam kako bi odrzavali zeljenu tezinu. ideja je da steknete zdrave zivotne navike koje su odrzive za razliku od najpopularnije dijete meseca.

Super koncizan ti je post, samo bih dodao da nekih 10-15% ukupnog kalorijskog unosa bude rezervisano za "besplatne" ili cheat obroke, kao vid psihološke nagrade za pridržavanje planu. Jedan manji obrok dnevno ili nekoliko većih tokom nedelje.

Edited by eumeswil
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Šta znam, kad se odluka donese i okrene list, to gledanje kalorijskih tablica i sajtovi na kome se daju pronaći nutritivne vrednosti pirinčanog vina i đumbira u turšiji ti dođe kao fetiš.

 

Ja inače ne brojim, ali sam otprilike svestan nekom odokativno šacometrijskom metodom.

  • +1 1
Link to comment

mora baš da te usere dijeta na kojoj ćeš da budeš u kalorijskom deficitu, a da baš nemaš ni ideju koliko kalorija konzumiraš i da je dugoročno održiva. da nađeš nešto propisano za generalnu populaciju što te samo po sebi taman zadovoljava da unosiš sve što ti treba, a da pri tome umereno mršaviš i da ti je u redu da se tako hraniš zauvek. kao igoraki što je našao sebi keto recimo, mada tu se i ne unosi baš sve što ti treba ako bi da digneš puls iznad 130. definitvno nije univerzalna istina da na ketu jedeš koliko hoćeš i garantovano mršaviš nego kao i kod svake dijete moraš da uneseš manje energije nego što je potrošiš. samo je pitanje da li ćeš uspeti da nađeš neki režim koji ti igrom slučaja na tom broju kalorija izaziva sitost i zadovoljstvo. Ko to nađe, svaka čast, gurajte tako.

 

meni je traženje takvog režima skroz strano i mnogo mi je bliže da se šacuju kalorije i proteini i masti i jedu sve namirnice koje ti se jedu i kad ti se jedu samo da nije teško đubre. ili da se ode kod nekog ozbiljnog da ti sastavi fleksibilni jelovnik. može bukvalno po 20 jela za svaki od obroka da se ima u bazi pa da jedeš ono što ti se tada jede i dostupno ti je i da svaka kombinacija garantuje mršavljenje uz optimalni unos proteina, masti i ugljenih hidrata. 

 

2g proteina/kg telesne mase je opšte mesto, ali meni je to baš zajebano bez šejkova, pogotovu ako skidam salo pa jedem manje, a tad je zapravo i najvažnije. jebo 8 belanaca i pola kila belog mesa svaki dan. ili popijem dva šejka ili ostanem na tipa 100 grama proteina. ili jednostavno jedem đubre i zabole me, ali to nije tema.

 

 

 


 

 

Edited by Heaviside
  • +1 2
Link to comment

+1

 

a i to pomenuto tesko djubre ako se jede samo jednom u xy (jer eto, u mozgu imamo i centar za dzank plus hrana je uronjena i u socijalni kontekst, pa volimo smoki i bananice jos od vrtica) potpuno je ok, imamo jetru da obavi prljav posao

 

ortoreksija je poremecaj ishrane, a ne eticka ili estetska kategorija

 

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Iz članka:
 

Quote

We have known for several years from clinical trials that Ozempic, Wegovy and the new generation of diabetes and weight loss drugs produce large and sustained reductions in body weight. Now with mass public usage taking off — one in eight US adults have used the drugs, with 6 per cent current users — the results may be showing up at the population level. While we can’t be certain that the new generation of drugs are behind this reversal, it is highly likely. For one, the decline is steepest among college graduates, the group most likely to be using them.

 

Edited by vememah
  • Wub 1
Link to comment

Meni je u celoj prici o ozempicu najjace sto se to toliko koristi da je poceo da pada promet hrane, posebno junk food-a u USA :lolol:

 

BTW, ako pojedes kilo teletine a ne vezbas, ajd masti al gde idu proteini? Jel se i oni pretvaraju u masti, samo manje efikasnije?

Link to comment

Boleština, umesto da se hranite zdravo, uzmite pilule za skidanje kilograma...samo pare, ljudi ih ne interesuju ni najmanje.

  • +1 3
Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

 

 

BTW, ako pojedes kilo teletine a ne vezbas, ajd masti al gde idu proteini? Jel se i oni pretvaraju u masti, samo manje efikasnije?

 

 

visak se izlucuje iz organizma ali prilicno opterecujuci bubrege i mokracni sistem..ili se u obliku kristala mokracne kiseline  talozi u zglobovima

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...