Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

On 9.9.2021. at 15:24, gospa buba said:

tako je. zena nam sve odmah rekla. da ne kaze neko da nije.

ako decu slikaju golu i nije im to neki dramatichan problem, nemoj decu slati tamo. na kraju nije ni moranje. iljade dece se redovno shkoluje i profesionalno ostvaruje u zivotu, a da nisu krochili u petnicu. znachi ide i to nekako dry.png

sent from novi mnogo jak bubamoto.

 

 

S tim da je moj utisak da je problem Petnice siri i dublji od ovoga sa Savanom. Od pocetka je fokus bacen na njega i na upravu koja je zataskavala - njega. Ali uprava koja je zataskavala Savana, zataskavala je i druge stvari, ako ih nije i podstrekavala. Postojala je mala sansa da Petnica posle ovog bude derarizovana i dezinfikovana, ali ta je sansa propala i sad vise i nema mnogo razlike hoce li ostati Vigor ili ne. Ostace svi ti koji misle da je benefit vecine vazniji, razne one-iz-Slovenije i razni koji su se o tu Petnicu debelo okoristili.

 

Fantasticno je da sve ovo nije izazvalo reakciju drugih petnickih zrtava osim po raznim anonimnim komentarima. Bice i to mozda jednog dana.

 

Meni je odavno jasno sta je Petnica i odavno znam sta se tu sve desavalo, koliko nisam iznenadjen skandalom, toliko nisam ni zataskavanjem, a zapravo jos manje epilogom.

Link to comment


4 hours ago, chandra said:




Meni je odavno jasno sta je Petnica i odavno znam sta se tu sve desavalo, koliko nisam iznenadjen skandalom, toliko nisam ni zataskavanjem, a zapravo jos manje epilogom.






Zasto nisi to sve nekome prijavio?


  • +1 4
Link to comment
21 hours ago, I*m with the pilots said:

 

 


Zasto nisi to sve nekome prijavio?

 

 

Svi znaju, priča se po hodnicima, kafanama, forumima, ali se ne prijavljuje. 

Na ovom forumu se pričalo za starijeg profesora pravnog, građanske orjentacije. Citiraću:"Ne smeju studentkinja same da uđu u njegov kabinet" Svi sa pravnog su znali šta je radio. Verovatno je mirno otišao u penziju. 

Link to comment
10 hours ago, duma said:

Svi znaju, priča se po hodnicima, kafanama, forumima, ali se ne prijavljuje. 

Na ovom forumu se pričalo za starijeg profesora pravnog, građanske orjentacije. Citiraću:"Ne smeju studentkinja same da uđu u njegov kabinet" Svi sa pravnog su znali šta je radio. Verovatno je mirno otišao u penziju. 

Zlostavljanje i neopravdano obaranje studenata na nasim fakultetima i univerzitetima je nazalost normalna i veoma poznata stvar, svi znamo i cak je na nivou javne tajne mobing kroz koji studenti i doktorandi prolaze. 

Ne bi me cudilo i da je na ostalim nivoima isto tako, Hvala Bogu da su danasnji roditelji osvesceni i odma dizu dreku, zbog toga trenutno mnogi fakulteti i smerovi ne mogu da popune svoja mesta, ovo je veliki problem koji pokazuje da su ljudi osvesceni o stepenu zlostavljanja i da nije okej, a fakulteti i akademska zajednica po pravilu ne preduzimaju nista, sad je doslo na naplatu

  • +1 1
Link to comment
On 10.9.2021. at 20:49, I*m with the pilots said:

Zasto nisi to sve nekome prijavio?

 

 

 

chandri ne treba advokat ali garantujem da ono 'sve sam znao' znaci 'imao sam los osecaj' a ne da je sedeo u sobi sa savanom dok je ovaj ubedjivao dete da se skine. 

 

ali svejedno - mnogo je tesko prijaviti ovakve stvari, ali mnogo. evo recimo na ovom topiku smo culi da je D koji je vodio jedan od seminara usao u vezu sa polaznicom kad je napunila 18 godina. to je ocigledno pogresno, veza izmedju nastavnika i ucenice, i hajde da kazemo da smo se ovde dogovorili da prijavimo. kome? ko ce da prijavi od nas? koji su prakticni koraci? ko ce da posvedoci da se desilo? hocemo li reci devojci? njenim roditeljima? sta ako ona nije za prijavljivanje? a ako se dvoumi i treba joj podrska? ko ce da se bavi time? ko od nas nekoliko stotina koji smo videli da je to napisano ima duznost da to prijavi? 

 

za vecinu moralno problematicnih situacija ce odgovor biti da je to pitanje interne organizacije a ne krivicnog sistema, i da je nuzno da na celu sedi neko ko ce umeti da sasece stvar u korenu. ako toga nema na vrhu... nema bas mnogo manevarskog prostora za prijavljivanje. 

  • +1 8
Link to comment

hvala @betty. nisam video prethodni post, ali si me korektno "prevela"

 

On 10.9.2021. at 20:49, I*m with the pilots said:

 

 


Zasto nisi to sve nekome prijavio?

 

 

Pogledaj ceo moj post. Nikada nisam video nesto za sta bih bez razmisljanja zvao policiju ili razgovarao sa kolegama koje su bile u petnickim organima, ali bilo je mnogo toga sto je tolerisano, a sto je neprihvatljivo za ustanovu koja radi sa decom, posebno decom tog uzrasta.

 

Iskreno, otkako je izasao clanak u Vremenu pokusavam da se setim sta sam u stvari "znao". Ne znam kako to da opisem. Znam da sam znao i za Savana, i za njegovu strast prema fotografiji i da radi portrete polaznika i saradnika, znao sam da se kod Savana "sedi" do kasno, znao sam da postoji prilicna tolerancija na alkohol u stanici, znao sam razne price o polaznicama (nevezane za Savana). Dakle, ne, nisam znao za bilo sta protiv-zakonito, ali je bilo dosta kockica koje su se dale sloziti i koje sam donekle i slozio, ali ocigledno ne do kraja.

 

U tom smislu meni deluje da je Savan i sve ovo sa njim jedan slucaj koji je opasno posmatrati izdvojeno od svega ostalog sta se desavalo u stanici.

Link to comment

Seminar društveno-humanističkih nauka zvanično prekinuo saradnju sa “Petnicom”: “Očekivali smo istinske promene, ne kozmetičko doterivanje dokumentacije…”

 

Quote

“Nakon dužeg razmatranja, savetovanja i preispitivanja, kolektiv seminara DRH doneo je odluku o kompletnom povlačenju iz Istraživačke stanice Petnice.

 

Petnica je mesto koje je godinama obrazovalo generacije mladih ljudi i kao takva ima neverovatnu vrednost u našim životima. Međutim, upravo je ta “neverovatnost” ono što Stanicu štiti i održava decenijama, propuštajući unutra opasne sistemske manjakovsti čije se rešavanje neće desiti kozmetičkim doterivanjem dokumentacije, već suočavanjem sa potrebom za velikim promenama.

 

Apel za reforme izražen kroz listu zahteva i razgovora sa Upravom u proteklih nekoliko meseci bio je pokušaj za radikalnim rezovima, umesto kojih smo se susreli sa ignorisanjem odluka, netačnim informacijama i neverovatnom sporošću u delanju, zbog kojeg smatramo da suštinu i razmere problema ne interpretiramo ni blizu na isti način.

 

DRH kao seminar koji svoje polaznice i polaznike uči određenim vrednostima, ne može da nastavi rad u okviru institucije koja te vrednosti ne prioritizuje ili ih potpuno zanemaruje.

 

Stoga seminar DRH zvanično prekida saradnju sa istraživačkom stanicom Petnicom i ističe svoj poslednji protest protiv ignorisanja nasilja, navodi se u saopštenju koje je potpisalo rukovodstvo I saradništvo seminara društveno-humanističkih nauka.

 

  • +1 7
  • Hvala 2
Link to comment

Ok.

Samo jedna periferna zamerka: Mnogo tezak stil saopstenja, a ima i gramatackih gresaka.

"suočavanjem sa potrebom za velikim promenama.";  "prioritizuje"; "sa istraživačkom stanicom Petnicom"

Link to comment
41 minutes ago, Budja said:

Ok.

Samo jedna periferna zamerka: Mnogo tezak stil saopstenja, a ima i gramatackih gresaka.

"suočavanjem sa potrebom za velikim promenama.";  "prioritizuje"; "sa istraživačkom stanicom Petnicom"

 

Kapiram da su i stil i greske posledica beskrajnog editovanja. Ovo je otprilike kao objava rata.

 

Betty, nema potpisa ni detalja. Jesu li to svi drustveni seminari? I Istorija i psihologija? Na koji nacin oni funkcionisu kao subjekat koji moze da prekine saradnju sa Petnicom? U krajnjoj liniji "seminar" jeste vlasnistvo ISP i tu bi mogli lako da popasu i neku tuzbu.

Link to comment

@kurdisvaki seminar ima neki programski odbor od, nemam pojma, recimo 5-8 ljudi s fakulteta, zatim vodju seminara (obicno neko sa mastera, doktorskih, ili nesto malo posle doktorskih), ekipu strucnih saradnika (svako ko je diplomirao a ide u petnicu da predaje ili mentorise) i ekipu mladjih saradnika (studenti koji obicno provode najvise vremena tamo i mentorisu). sve zajedno to bi mogao biti skup od mozda 20 ljudi, give or take. u ovom slucaju su odlucili kolektivno da prekinu saradnju, a petnica naravno moze da potrazi druge ljude sa slicnim kvalifikacijama da ih zamene. mozda gresim jer samo nagadjam, ali meni se cini da je mnogo manji problem naci nekog novog studenta koji bi uskocio da mentorise, a mnogo veci ubediti novi skup profana da budu u programskom odboru cime bi mozda rizikovali dobre odnose sa kolegama koje su istupile. naravno, postoji vise od jednog univerziteta, moze se zahvatiti i izvan beograda i time zaobici citav problem. 

 

@chandra bojim se da ovo nije objava rata nego kapitulacija. to su ljudi koji su se nadali da ce stvari moci da se promene kad se smene direktori. postalo im je jasno da nema sanse, a i premoreni su od beskonacnih pokusaja i redovnog udaranja u zid. nama se cini da je pocetak price bio letos sa objavljivanjem jovaninog clanka, ali za njih ovo traje godinama. 

  • +1 1
  • Hvala 2
  • Tužno 2
Link to comment
  • 3 months later...
On 17.9.2021. at 12:47, betty said:

 

ocekivala sam da ce uslediti objasnjenje odmah posle ovoga, ali evo izaslo je sada. insajderski osvrt na dogadjanja u stanici nakon clanka o zlostavljanju. kaze da je jedno 50 ljudi zvanicno istupilo iz stanice (ja znam razne koji nisu zvanicno istupili pa ne spadaju u tih 50, ali nisu ni pristajali da idu od letos), znam i da je rukovodstvo vise puta ponavljalo kako je svako zamenljiv... nek im je sa srecom. 

Edited by betty
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...