Jump to content
IGNORED

Vojnicke!


Nesh

Recommended Posts

25 minutes ago, Nesh said:

Meni je Simple minds bilo vazno kad sam iso u vojsku, Kosa dok sam trcao ili hvatao krivine u Bihacu, nekome je Moj Milane, kad u vojsku podjes, a neki su napravili analizu celokupnog vojno muzickog stvaralastva dok im je rodbina mahala. OK, nema lose. Kao sto rekoh, ja sam zamislio topik ovako kako sam zamislio, ali, fala bogu, ti znas bolje. Terajte! :)

Nicem se jacem od boldovanog nisam ni nadao: ja s tobom k'o sa covekom, ti sa mnom k'o sa barabom...

Topik si onako kako si ga zamislio, primerenije mogao da nazoves Sta mi je sviralo u glavi dok mi je rodbina mahala i dok sam puzio, a oni me guzili.... :) 

Ne zezam se niti te zezam, a mogao bih, na primer oko vojno muzickog stvaralastva...;)

A to sto sam ja naleteo na jedan od tvojih nocnih jurisa :) - moja greska - necu vise.

 

1 minute ago, Nesh said:

Ma nema lose, necu ni da citam, teraj. Posteno da ti kazem, bas me uznemirilo ovo sa muzickog RIPa. Glupo je da se preganjamo, glupo i inace, ali eto...

Niti se preganjam niti mi je do toga: pokusao sa, koliko je do mene da rascistim neke nedoumice.

A sa necu ni da citam potrazi nekog drugog.. :) 

Link to comment

 

В темной роще глухой
Партизан молодой
Притаился в засаде с отрядом.
Под осенним дождем
Мы врага подождем
И растопчем фашистского гада!

Ни сестра, ни жена
Нас не ждет у окна,
Мать родная на стол не накроет.
Наши семьи ушли,
Наши хаты сожгли,
Только ветер в развалинах воет...

И летит над страной
Этот ветер родной, -
Он считает и слезы, и раны,
Чтоб могли по ночам
Отомстить палачам
За детей, за отцов партизаны.

В темной роще глухой
Не светила луна,
В небе ясном заря потухала.
Там фашистский обоз
Полетел под откос
И на собственных минах взорвался.

В темной роще глухой
Партизан молодой
Притаился в засаде с отрядом.
Под осенним дождем
Мы врага подождем
И растопчем фашистского гада!
Edited by NiZdr
Link to comment
3 hours ago, Nesh said:

Meni je Simple minds bilo vazno kad sam iso u vojsku, Kosa dok sam trcao ili hvatao krivine u Bihacu

 

nevermind/inutero/bleach/infinitesadness/obojeni/ekv - nisam se uklopio :laugh:

al ja sam jos ok, povukao sam na Bitlse, brat je bio u punk bendu pa je tako nesto tamo i slusao, lud

nema drugara

 

dobra ti je tema, tu listu nisam azurirao, mada pomeram periodu slusanja, sad mi nesto muzika/slusanje ispade dnevna aktivnost pa naletim na Nirvanu. Cobainu je jedna od omiljenih pesama bila In my Life/Lennon-a, Vranjkovic voli Obojeni, 1979, sve u svemu imam putanju i ok je bilo

+ IanBrown/StoneRoses

 

 

Link to comment

@Vjekoslav

:thumbsup:

 

Eto ekstremno retkog primera u prilog nepostojanju prakticno ni jedne pesme iz NOB u izvornom obliku: cak i one prezivele su kroz razne prigodne obrade :isuse:postale sopstvena suprotnost, okamenile se u nastojanju da budu pretvorene u spomenik u izvodjenju reprezentativnog orkestra JNA :isuse: i izvodjene na svecanim akademijama :isuse: 

 

 

Ipak, ima nade:

 

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

...

 

 

Link to comment

evo jedne iz 1915.

 

 

i jos jedna, takodjer popularna u alpskim regimentama. ova druga je medjutim nastala ranije (u drugoj polovini 19. stoljeca), i govori o ljubavi. u biti govori o neuzvracenoj ljubavi (ona njega ceka s kiticom alpskog cvijeca, a on frajer otisao s drugom), uglavnom tema pjesme nije rat. medjutim, Alpini su je pjevali i u Prvom i u Drugom svjetskom ratu.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_Ah9m7CIodw

Link to comment
14 hours ago, namenski said:

Tesko da cemo ikada cuti prave, izvorne verzije

 

evo ti jedna originalna, izvorna verzija. snimljeno na kazetu koncem listopada 1991. u zagrebackom klubu Pauk. hajd da pojasnim kontekst, za mladje koji ne znaju, ili one koji su pali s Marsa, to je dakle vrijeme kad su vijesti iz tada vec potpuno opkoljenog Vukovara stizale na kapaljku, i kada se Osijek, iz kojeg dolazi autor pjesme, uslijed svakodnevnog granatiranja i straha od ponavljanja vukovarskog scenarija pocinje posve ozbiljno praznit, tako da su vlakovi prema Zagrebu licili na one iz indijskih filmova. autor, inace panker i ljevicar, tvrdi da je pjesma koju je tada izveo antiratna. kasnije je snimljen i spot, no on je bio zabranjen.

 

 

i mada njegovu emociju (bijes i strah), mogu dozivjet kao iskrenu i nepatvorenu, jer tada se uistinu cinilo da ce i Osijek pasti, sam tekst pjesme mi se ne svidja. iz istog razloga zbog kojeg mi se nije svidjala ni komplet osjecka punk scena tih godina, mada su je glazbeni kriticari hvalili. medjutim panker u palanci je panker u palanci je panker u palanci, i nema te zabrane na HRT-u koja ce pankera u palanci osloboditi vlastitih palanackih okvira. da ne budem previse kritican, File je generalno ok tip, ali jebali ga Sokci da ga jebali Sokci, nikad ih ranije, a ni kasnije, nije spominjao. nije morao ni tada. umjesto urbanog, i prije svega vlastitog, osobnog krika protiv ludila rusenja / granatiranja gradova, on uvodi na mjesto subjekta neku mitsku Sokadiju, koja je sve samo ne urbana, ili osobna. ono sto zelim reci, vrlo je tesko doci do "pravih, izvornih verzija", ali ne zbog nepostojanja originalnih audio snimaka, ili zbog cenzure drzavnog aparata i naknadne mitologizacije i nacije i rata devedesetih, vec zato sto se iza tih "pravih, izvornih verzija", u pravilu skrivalo jedno veliko, vusrano, nista. jedna osrednja, pa i ispodprosjecna, umjetnicka, ali i intelektualna elita nedorasla izazovima stavljenim pred nju.

Edited by Vjekoslav
Link to comment

Podseti me ova prica - u vojsci sam, prilikom nekog izlaska, otkrio Dropkick Murphies -

 

 

Takodje u nekom lutanju po gradu naleteo na prodavnicu diskova koja je prodavala neke pirate, ali ko zna odakle uvezene, nisu bili drljavi ko Beogradski. I kupio tu Anju Garbarek, jednog Joe Farrela i LA Guitar quartet. Odneo ih prvom prilikom kuci, to se nije dalo slusati u onim uslovima...

Link to comment
10 minutes ago, Vjekoslav said:

vec zato sto se iza tih "pravih, izvornih verzija", u pravilu skrivalo jedno veliko, vusrano, nista. jedna osrednja, pa i ispodprosjecna, umjetnicka, ali i intelektualna elita.

Stoji, za sva vremena i za sve okolnosti, ali - ljudi pevaju, ljudski je pevati, primaju se na neku pesmu koja tog trenutka najbolje izrazava njihova osecanja, posebno u neljudskim okolnostima kakve su vojska ili tek rat...

Lako je razumeti da je nemackom vojniku Lili Marleene znacila, da ga je, kao malog coveka gurnutog u okolnosti u kojima najradije ne bi bio, ali je jos lakse razumeti da nekim drugim malim ljudima pesma bas i nije leglatm

Naravno da govoreci o Nemcima, tacnije vojnicima u WW2 ne mozemo i nemamo prava da ih sve, tacnije vecinu smatramo filmskim prototipovima naciste, jos manje zlocinca, ali - u vremena Lili Marleene to niti je nesto znacilo, niti bi takva diferencijacijatm, tankocutnost imale ikakvog smisla.

Uostalom, neko je davno rekao da u ratu nema nevinih.

 

Nesreca je, a mozda i sreca sto do nas nikada nece doci izvorne verzije nastale na licu mesta, po pravilu bez muzike ili sa minimalnom muzickom pratnjom, tek - neko je negde zapevao.

Ono dal' od muke, dal' od radosti, olaksanja, dal je neko na vec postojecu melodiju izbacio reci za taj trenutak...

Sve sto se posle desavalo moglo je i bilo je samo manipulacija i propaganda, i to u oba smera: ili kao podobno, gurano dalje, ili kao nepodobno guseno i zabranjivano: nije isto kada Kacusu, pesmu usamljene, tuzne devojke na obali reke koja ceka svog coveka koga mozda vise nikada nece videti, peva jedan ili nekoliko vojnickih glasova - ako im je uopste do pevanja - ili kada istu pesmu zagrmi 200 bikovskih likova iz hora Aleksandrov...

Tek - neko je negde pevao.

 

Link to comment

 

И моја омиљена верзија на суво:

 

 

(Рефрен)
О-хој, добродошла си кући,
О-хој, добродошла си кући,
О-хој, добродошла си кући...
Сада када лето долази!
Добро дошла жено толико жалосна,
Била је наша несрећа што си у ланцима,
Наша дивна земља у поседу лопова...
И продата странцима!
Рефрен
Гројни Веил долази преко мора,
Са наоружаним ратницима као чуварима,
Они су Ирци, а не странци (Французи) и Шпанци...
И они ће разбити све који су странци!
Рефрен
Нека задовољи Бога чуда и да видимо,
Макар и живели још само недељу дана,
Гројни Веил и хиљаду ратника (хероја)...
Разбијају странце!
Рефрен

 

Понекад се пева "Французи" уместо "странци".

 

Link to comment

Kad smo već kod Iraca:

 

 

Spoiler

And it's down along the bog road, that's where I long to be
Lyin' in the dark with a Provo company
A comrade on me left and another one on me right
A clip of ammunition for me little Armalite
I was stopped by a soldier, he said, "You are a swine"
He hit me with his rifle and he kicked me in the groin
I begged and I pleaded, oh my manners were polite
But all the time I'm thinkin' of me little Armalite
And it's down in the bogside, that's where I long to be
Lyin' in the dark with a Provo company
A comrade on me left and another one on me right
And a clip of ammunition for me little Armalite
Well this brave R.U.C. man came marchin' up our street
600 British soldiers he had lined up at his feet
"Come out ye cowardly Fenians, come on out and fight"
He cried "I'm only jokin'!", when he heard the Armalite
And it's down in Mullahy, that's where I long to be
Lyin' in the dark with a Provo company
A comrade on me left and another one on me right
A clip of ammunition for me little Armalite
Well, the army came to visit me, 'twas in the early hours
With Saracens, and Saladins, and Ferret armoured cars
They thought they had me cornered, but I gave them all a fright
With the armour-piercin' bullets of me little Armalite
And it's down in the New Lodge, that's where I long to be
Lyin' in the dark with a Provo company
A comrade on me left and another one on me right
A clip of ammunition for me little Armalite
Well, when Prior came to Belfast, to see the battles won
The generals they had told him, "We've got them on the run"
But corporals and privates, while on patrol at night
Say, "Remember Narrow Water and the bloody Armalite"
And it's down in Crossmaglen, that's where I long to be
Lyin' in the dark with a Provo company
A comrade on me left and another one on me right
And a clip of ammunition for me little Armalite

 

Link to comment

Jbg ne moz' bez ovog ako cemo Irce:
 

 

 

Spoiler
As down the glen one Easter morn
To a city fair rode I
There Armed lines of marching men
In squadrons passed me by
No fife did hum nor battle drum
Did sound it's dread tattoo
But the Angelus bell o'er the Liffey swell
Rang out through the foggy dew
 
Right proudly high over Dublin Town
They hung out the flag of war
'Twas better to die 'neath an Irish sky
Than at Sulva or Sud El Bar
And from the plains of Royal Meath
Strong men came hurrying through
While Britannia's Huns, with their long range guns
Sailed in through the foggy dew
 
'Twas Britannia bade our Wild Geese go
That small nations might be free
But their lonely graves are by Sulva's waves
Or the shore of the Great North Sea
Oh, had they died by Pearse's side
Or fought with Cathal Brugha
Their names we will keep where the fenians sleep
'Neath the shroud of the foggy dew
 
But the bravest fell, and the requiem bell
Rang mournfully and clear
For those who died that Eastertide
In the springing of the year
And the world did gaze, in deep amaze,
At those fearless men, but few
Who bore the fight that freedom's light
Might shine through the foggy dew
 
Oh, back through the glen I rode again
And my heart with grief was sore
For I parted then with valiant men
Whom I never shall see more
But to and fro in my dreams I go
And I'd kneel and pray for you,
For slavery fled, O glorious dead,
When you fell in the foggy dew.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...