Jump to content
IGNORED

Vojnicke!


Nesh

Recommended Posts

Cek' jel su ovo antiratne, vojnicke ili one "vojnicke", tj za ispiranje mozga sto se pustaju na pisti pre jutarnjeg postrojavanja i izazivaju refleksni osecaj mucnine i zelje da se teleportujes u pizdu materinu nakon prva dva takta? Tipa -

 

 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Koliko shvatam, u pitanju su lični saundtrekovi iz vojske. I

 

Moj licni soundtrack bio obojeni program na nekom malom prokrijumcarenom cd-playeru, pa na play and repeat. A od ove Volimo te otadzbino i danas imam grceve u stomaku. Bila je jos neka u to vreme, ali ova se vrtela po ceo bogovetni dan gde god krenes.

  • +1 1
Link to comment

a nisu vas terali da marširate uz svima omiljeni hit dolazak komandanta :happy:

- imao sam sreću da me stražarska dužnost oslobodi paradnih obaveza u svečanosti polaganja zakletve mladih vojnika :D

 

 

Link to comment

Naravno. Svojevremeno sam za druga, vlasnika jedne lokalne radio stanice, uradio emisiju sa istorijatom pesme. Pustili smo 5-6 najznačajnijih verzija. 

Za one koji ne znaju, pesma je rado slušana i od strane saveznika i postoje i savezničke verzije. Lansirana je iz Radio Beograda, jer se odlično čuo, čak i u Africi. 

Link to comment
11 minutes ago, chandra said:

Pretpostavljam da znas istoriju pesme? I zasto je bas Beograd njen deo?

Sender-Belgrad-1942.jpg

Soldatensender Belgrad

 

Nemacki radio za vojsku, ponajpre da bi ga se culo i u Severnoj Africi, slusan i diljem Evrope, na kome je prvi put emitovana, itd, itd...

I postala popularna prvo medju saveznickim, pre svega britanskim vojnicima, posle Amerikancima.

Sa sve mitom gradjenim oko nje kao ovo, ono, pesmica, tuzna, dira u srce obicnog vojnika, taj rad, ode maltene u simbole antifasizma... :isuse: 

Samo se zaboravlja da su britanski i americki vojnici na umu imali Nemacku kao neprijatelja, a da su se sa nacizmom i njegovim drazima upoznali tek u prolece '45, otkrivsi mesta poput Bergen Belsena, Dachau-a, itd, itd...

Jesu je rado slusali, jeste da je slusljiva, itekako, ali bice da se najzainteresovanijima, Evropljanima - osim onih koje danas zovemo kolaboracionistimatm - dakle milionima u okupiranim od Nemaca zemljama, kosa na glavi dizala kada je cuju.

Narocito kada je pusti nemacki radio il' zapjevaju nemacki vojnici, tokom, recimo, dosadnog cekanja da stigne kamion sa taocima...

Obaska sto se njena slagerska sladunjavost vec posle '42, kada je Nemacku пронећало, nije uklapala u nemacke propagandne standarde, pa su je i sami Nemci poceli da prigusuju, sto se danas uzima kao krunski dokaz u prilog njenog antifasizma... :isuse: 

Mislim, jeste prava vojnicka pesma, i to jedna od boljihtm, problem je samo u tome sto je vojska bila pogresnatm...

  • Wub 1
Link to comment

Doduse, i ovo je vojnickatm pesma, ali onako za prepodne, matine, dok se radi...

 

Lili Marleen je za uvece, kada se umorni nemacki vojnik, umoran od dnevnog poslatm, raspilavi i pocne da misli na svoju daleku, daleku Grethchen i kada ga spopadne tuga za domom...

Edited by namenski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...