Jump to content
IGNORED

Vojnicke!


Nesh

Recommended Posts

Da ne gresimo dusu, Nemci imaju, imali su tacnije, pravihtm vojnickih pesama, tacnije onih koje vojske - ni jedna - ne vole i koje su - a kako bi drugacije - sve od reda neljubaznetm prema vojsci i ni malo im se ne ratuje ni za kakve zastave krpe i ostala patriotska sranja.

Doduse, kako i ne bi, kada su pola 20. veka proveli praveci sranja.

Ich hatt' einen Kameraden, Argonnerwald, su zaista (bile) prave vojnicke pesme, to ce @radisa kao ljubitelj :) ranog Remarka da potvrdi, ali su vremenom, narocito za naci vakta toliko militarizovane, помарширене, sa sve patriotskim, heimatland promenama u tekstu, da je danas prakticno nemoguce naci iole izvornu verziju...

Sa sve apsurdom da je Ich hatt' einen Kameraden postala zvanicna ceremonijalna pesma za sahrane u Trecem rajhu...

 

 

 

 

Edited by namenski
Link to comment
37 minutes ago, namenski said:

Ich hatt' einen Kameraden, Argonnerwald, su zaista (bile) prave vojnicke pesme, to ce @radisa kao ljubitelj :) ranog Remarka da potvrdi, ali su vremenom, narocito za naci vakta toliko militarizovane, помарширене, sa sve patriotskim, heimatland promenama u tekstu, da je danas prakticno nemoguce naci iole izvornu verziju...

 

 

 

 

Ljubitelj celog Remarka.... :D  Meni je njegova najbolja knjiga Crni Obelisk, knjiga praktično bez prave radnje, koja smao pokazuje jedan mali fragment totalnog sunvrata nemačkog društva, a koja je napisana dosta kasnije, posle rata, negde sredinom 50ih...

 

 

 

.

  • +1 2
Link to comment
11 hours ago, Nesh said:

 

Pesma koja je za mene (tebe, Namenskog....) bila vazna kad sam ketao u vojsku.


Sveto trojstvo iz tog vakta :)
 


Kasnije i ova:
 


I ova:
 

 

Link to comment


 

Spoiler

Up to your waist in water,
Up to your eyes in slush,
Using the kind of language
That makes the sergeants blush;
Who wouldn't join the army,
That's what we all enquire,
Don't we pity the poor civilians
Sitting beside the fire?
 

Oh! Oh! Oh! It's a lovely war,
Who wouldn't be a soldier, eh?
Oh, it's a shame to take the pay.
As soon as reveille has gone
We feel just as heavy as lead,
But we never get up till the sergeant
Brings our breakfast up to bed.

Oh! Oh! Oh! It's a lovely war,
What do you want with eggs and ham
When you've got plum and apple jam?
Form fours! Right turn!
How shall we spend the money we earn?

Oh! Oh! Oh! It's a lovely war. (Chorus, X2)

 

Come to the cook-house door boys,
Sniff at the lovely stew,
Who is it says the colonel
Gets better grub than you?
Any complaints this morning?
Do we complain? Not we.
What's the matter with lumps of onion
Floating around the tea?

 

(Chorus, X2)

 

Edited by zorglub
Link to comment
3 hours ago, namenski said:

Sender-Belgrad-1942.jpg

Soldatensender Belgrad

 

Nemacki radio za vojsku, ponajpre da bi ga se culo i u Severnoj Africi, slusan i diljem Evrope, na kome je prvi put emitovana, itd, itd...

I postala popularna prvo medju saveznickim, pre svega britanskim vojnicima, posle Amerikancima.

Sa sve mitom gradjenim oko nje kao ovo, ono, pesmica, tuzna, dira u srce obicnog vojnika, taj rad, ode maltene u simbole antifasizma... :isuse: 

Samo se zaboravlja da su britanski i americki vojnici na umu imali Nemacku kao neprijatelja, a da su se sa nacizmom i njegovim drazima upoznali tek u prolece '45, otkrivsi mesta poput Bergen Belsena, Dachau-a, itd, itd...

Jesu je rado slusali, jeste da je slusljiva, itekako, ali bice da se najzainteresovanijima, Evropljanima - osim onih koje danas zovemo kolaboracionistimatm - dakle milionima u okupiranim od Nemaca zemljama, kosa na glavi dizala kada je cuju.

Narocito kada je pusti nemacki radio il' zapjevaju nemacki vojnici, tokom, recimo, dosadnog cekanja da stigne kamion sa taocima...

Obaska sto se njena slagerska sladunjavost vec posle '42, kada je Nemacku пронећало, nije uklapala u nemacke propagandne standarde, pa su je i sami Nemci poceli da prigusuju, sto se danas uzima kao krunski dokaz u prilog njenog antifasizma... :isuse: 

Mislim, jeste prava vojnicka pesma, i to jedna od boljihtm, problem je samo u tome sto je vojska bila pogresnatm...

 

Ima mnogo kontroverzi i kontradiktornosti oko Lili Marlen. Pocevsi od same Lale Anderson koja ju je prva otpevala i proslavila. Predstavljana i kao heroina pokreta otpora i kao saradnik sa nacistima, ona se u svemu tome nasla slucajno i nije bila ni jedno ni drugo, vec mali covek u teskim vremenima koji pokusava da prezivi. Tako je i pesma ostala neodredjena izmedju onoga kako su je shvatali vojnici, s jedne i s druge strane, kako su je razumele njihove glavesine, kako su je dozivljavali porobljeni civili. 

 

U samoj pesmi nema, naravno, nikakvog antifasizma. Lili Marleen je pre svega - u duhu teme - vojnicka, a ne anti-ratna pesma. Njen anti-ratni smisao izlazi na povrsinu tek u perspektivi vojnika koji se boji odlaska u rat i ne zeli tamo da krene. Iz perspektive vojnika koji hita u rat, u odbranu Nemacke od jevreja, boljsevika i ostale gamadi - pesme ne nudi nikakvu osudu odlaska u rat, samo zelju da se ovaj vrati nazad ziv kad pobedi neprijatelje. Pesma je, upravo zbog te svoje neodredjenosti, posluzila u poratnim godinama u pranju nove Nemacke i onda postala evergreen nezavisno od svoje kontroverzne proslosti (u Spaniji se kamioni sa sladoledom na tocenje jednog proizvodjaca oglasavaju neprekidnim ponavljanjem par taktova Lili Marleen).

 

Zanimljivo je kako se u istom klincu nasao i Fassbinder u filmu koji delimicno prati biografiju same Andersen.

 

Kontrasta radi, jedna manje podlozna interpretacijama, Brechtova, o tome sta ceka nemackog vojnika na kraju -

 

Ima i verzija na nasem koju je sjajno otpevala Danica Ristovski (Lazina zena), u prevodu Ivana Ivanjija, nazalost izgleda nema na yt.

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, chandra said:

samo zelju da se ovaj vrati nazad ziv

Sve je to lepo, krasno, samo ne uzima u obzir 1 tesku, bitnu cinjenicu tog vremena, sve kontoverze na stranu: milioni, ali bukvalno milioni Evropljana od sveg srca ze;e da se ovaj ne vrati, ziv pogotovo.

Neki, a njih nije malo, cak aktivvno rade na tome.

One u Ausvicu da ne pominjem.

Link to comment
15 minutes ago, namenski said:

Sve je to lepo, krasno, samo ne uzima u obzir 1 tesku, bitnu cinjenicu tog vremena, sve kontoverze na stranu: milioni, ali bukvalno milioni Evropljana od sveg srca ze;e da se ovaj ne vrati, ziv pogotovo.

Neki, a njih nije malo, cak aktivvno rade na tome.

One u Ausvicu da ne pominjem.

 

Pa upravo to sam i napisao gore - pesma je u pocetku, dok je nemcima islo na svim frontovima, i bila shvacena tako - kao pesma nemackog vojnika koji, kako si lepo primetio, ide na "posao". Mogla je da bude i pesma nemackog (ili bilo kog drugog) rudara ili vatrogasca. S ratnom srecom se menjao i odnos prema pesmi - kako odnos vojnika, tako i odnos nemacke propagande.

 

Ako nisi gledao Fassbinderovu Lili Marleen, ajde nadji, pliz i odgledaj. Zivo me zanima kako bi video film. S tim da bi utisak mogao dosta da zavisi od toga koliko si Fassbindera gledao pre toga.

Link to comment
24 minutes ago, chandra said:

Ako nisi gledao Fassbinderovu Lili Marleen, ajde nadji, pliz i odgledaj. Zivo me zanima kako bi video film. S tim da bi utisak mogao dosta da zavisi od toga koliko si Fassbindera gledao pre toga.

Gledao.

I, na svu moju simpatiju prema njemu, film je, pa recimo - preuranjen.

Sto u kontekstu WW2 znaci promasen.

I mislim da ovde, kada je rec o Lili Marleen, nema mesta o bilo kakvoj i bilo cijoj percepcijitm osim onovremene.

Da se radi o WW1 stvar bi bila - bez obzira na stranu - sasvim drugacija.

Ovako, znajuci sta je u pitanju kada se radi o WW2 - price nema, narocito ne o razumevanju za patnje nemackog obicnog vojnika.

Naprotiv: sve cemo uciniti da on/oni pate sto vise.

Kao sto i cinimo, mislim na period 1939 - 1945.

Link to comment
31 minutes ago, namenski said:

Gledao.

I, na svu moju simpatiju prema njemu, film je, pa recimo - preuranjen.

Sto u kontekstu WW2 znaci promasen.

I mislim da ovde, kada je rec o Lili Marleen, nema mesta o bilo kakvoj i bilo cijoj percepcijitm osim onovremene.

Da se radi o WW1 stvar bi bila - bez obzira na stranu - sasvim drugacija.

Ovako, znajuci sta je u pitanju kada se radi o WW2 - price nema, narocito ne o razumevanju za patnje nemackog obicnog vojnika.

Naprotiv: sve cemo uciniti da on/oni pate sto vise.

Kao sto i cinimo, mislim na period 1939 - 1945.

 

Film je iz 1982 - zapravo poslednji koji je snimio iako je Veronika Voss izasla kasnije. Ne znam gde si nasao kod Fassbindera "razumevanje za patnje nemackog obicnog vojnika". Ja bih pre rekao da film postavlja pitanje moze li se rat - takav rat - uopste "moralno" preziveti. Dobar deo Fassbinderovog opusa opisuje upravo banalnost zla - skoro po blueprintu koji je Hannah Arendt nacrtala.

 

Sto se tice onovremene percepcije - ona je takodje komplikovana i razlicita za Lili Marleen iz 1941 i Lili Marlene iz 1944.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...