Jump to content
IGNORED

Vojnicke!


Nesh

Recommended Posts

24 minutes ago, chandra said:

Film je iz 1982 - zapravo poslednji koji je snimio iako je Veronika Voss izasla kasnije. Ne znam gde si nasao kod Fassbindera "razumevanje za patnje nemackog obicnog vojnika". Ja bih pre rekao da film postavlja pitanje moze li se rat - takav rat - uopste "moralno" preziveti. Dobar deo Fassbinderovog opusa opisuje upravo banalnost zla - skoro po blueprintu koji je Hannah Arendt nacrtala.

Moze biti, ali ovo je prica o pesmi, ne o Fasbinderu.

A sto se tice moralnog - u kom se god do smislu posmatralo - onakav rat je itekako bilo moguce moralno ili 'moralno' preziveti, obaska sto u ljudskoj istoriji nije bilo rata koji je postavljao manje pitanja, moralnih dilema.

 

Quote

Sto se tice onovremene percepcije - ona je takodje komplikovana i razlicita za Lili Marleen iz 1941 i Lili Marlene iz 1944.

Ne znam, ne verujem u bitno razlicitu percepciju pesme i kod Nemaca i na nasojtm strani....

Mislim, ja volim, cenim i postujem sliku, predstavu, simbol Marlene Dietrich koja avgusta '44. u tek oslobodjenom Parizu peva Lili Marleene.

U drustvu, izmedju ostalog, intelektualaca i umetnika koji su rat proveli raspravljajuci u Rotondi sa sve ponekim nemackim oficirom intelektualnih pretenzija, koji je eskivirao Istocni front, u gradu koji je oslobodjen dobrom voljom i  razumevanjem jednog civilizovanog nemackog generala.

Ali, bas bi me zanimalo kako bi tog istog avgusta '44. prosao neko ko bi je zapevao - onako oad srca - u sred na ustanak dignute i u rusevine pretvorene Varsave.

I ne samo Varsave....

Toliko o kontekstu.

BTW, mislim da je prvo emitovanje bilo 1942, iz Beograda.

Nisam siguran.

 

 

 

Ovo je reprizatm na jubilej 10 godina....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...