Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

1 hour ago, Taihoskopija said:

Još jedna drtina:

1820392531_images(4).jpeg.b649320626e6a2708aabe6570790b909.jpeg

 

Brt, kakva fotografija :laugh:

Što kažu zoomeri na TikToku “It’s the aesthetic for me” 

Edited by Patty Lee
Link to comment
3 hours ago, Leia said:


Jedno objasnjenje moze biti da i takav bolid ima poneku dobru stranu, pa se zena za to hvata i pravda ga. 
Drugo, neke nenormalne zivotne okolnosti kao na pr. zivot u Srbiji a i mnogo gde drugde u poslednje vreme, konstantan stres, pritisak, izvlaci najgore iz ljudi pa samim tim srozava standarde i ocekivanja.

U stvari verovatno su skladni i kvalitetni odnosi medju ljudima nekakva egzotika a razni nivoi i pojavni oblici bolidstva ono sto je realno stanje na terenu.

 

Ma, ima mnogo objasnjenja, to su generalno vrlo kompleksne situacije. Tradicionalni nacini zivota u mnogo vecoj meri nego savremeni baziraju se vise na igranju uloga nego na razvoju individualne licnosti, sto dovodi do manjka samopostovanja, samosvesti i samoaktuelizacije, a to opet dovodi do konfuzije i nemogucnosti da osoba iz sebe reaguje na nasilje koje je pocinjeno nad njom.

 

Meni se cini na osnovu onoga sto znam o pisanim i nepisanim pravilima u tradicionalnim zajednicama (podvlacim da mi se cini, nemam nikakve relevantne podatke kojima bih to potvrdio) da porodicno nasilje ne dolazi iz raspodele uloga vec iz zloupotrebe tih uloga. To dovodi do toga da se prekrsaji pocinjeni unutar tih zloupotreba resavaju na nacin koji tradicionalna zajednica odobrava i zahteva. Moja dobra prijateljica je radila doktorat na temu albanske tradicionalne zajednice i objavila fenomenalnu knjigu na temu krvne osvete koja je veliki deo mehanizma funkcionisanja te zajednice. Pominjem to zato sto je tokom istrazivanja za doktorat dosla do zanimljivog zakljucka da ogroman procenat slucajeva krvne osvete otpada upravo na slucajeve bracnog nasilja, bracnog neverstva i uopste devijacija koje nastaju u ukrstanju razlicitih porodica bracnim vezama ali i jos zanimljivije situacije da se ti razlozi nikada ne prijavljuju kao pravi razlozi vec se uvek izmisljaju neki sporovi oko medja na njivama, kradje stoke i slicnih stvari kao razlog. Pretpostavka je da takva zajednica formalno smatra zensku osobu nedostojnom da bude razlog krvne osvete i zato izbegava da je stavlja u centar tog procesa ali da su sustinski emocije i strast neuporedivo veci faktor nego sto bi zajednica to htela da prizna.

 

Muskarci kao sto je ovaj dripac o kojem govorimo danas neretko odbijaju da se na tradicionalan nacin (nazvacemo ga Radisin nacin, posto je on plasticno objasnio sta bi uradio nasilniku:D) suoce sa nasiljem nad zenskim clanovima njihovih porodica izgovarajuci se na sopstvenu modernost koja ih izdize iznad situacije, a opet nisu skloni da prepuste uzusima tog modernog doba, kao sto je pravni proces, da resavaju slucajeve takvog nasilja jer javnost takvog procesa ugrozava njihovu ulogu koju ostvaruju na tradicionalan nacin. Drugim recima, koriste dihotomiju izmedju modernog i tradicionalnog da bi maskirali svoje licne deficite. Razlog zasto me takvi ljudi toliko razbesnjuju je moje ubedjenje da bi i oni na isti nacin pribegavali takvom nasilju da nisu kukavice. Nasilnik i kukavica u jednoj osobi je najgori oblik ljudskog bica koji postoji, iz te grupe ljudi se regrutuju najveci diktatori i zlikovci.

Edited by harper
  • +1 1
Link to comment
42 minutes ago, harper said:

Razlog zasto me takvi ljudi toliko razbesnjuju je moje ubedjenje da bi i oni na isti nacin pribegavali takvom nasilju da nisu kukavice. Nasilnik i kukavica u jednoj osobi je najgori oblik ljudskog bica koji postoji, iz te grupe ljudi se regrutuju najveci diktatori i zlikovci.


:thumbsup:

Link to comment
41 minutes ago, harper said:

Pretpostavka je da takva zajednica formalno smatra zensku osobu nedostojnom da bude razlog krvne osvete i zato izbegava da je stavlja u centar tog procesa

A opet ima onaj poznati primer kad se (doduše u Crnoj Gori) mlada žena požalila ocu i braći da je u novoj porodici strašno maltretiraju i tuku. Otac joj je odgovorio "ti trpi dok te ne ubiju, pa ću im pobit' pola vamilije za tebe".

Dovoljno bitna da bude razlog osvete, dovoljno nebitna da bude moneta za potkusurivanje. 

 

 

(samo digresija, ne sporim šta si pisao) 

Link to comment
8 minutes ago, Valkyrie said:

Otac joj je odgovorio "ti trpi dok te ne ubiju, pa ću im pobit' pola vamilije za tebe".


Zato sto udari u njegovo vlasnistvo tj njega, njegov ego. Sam «posed» je nebitan. U bilo kom smislu, pa ni u smislu golog zivota. Cir da proradi.
 

Edited by Moonwalker
  • +1 5
Link to comment
27 minutes ago, Valkyrie said:

A opet ima onaj poznati primer kad se (doduše u Crnoj Gori) mlada žena požalila ocu i braći da je u novoj porodici strašno maltretiraju i tuku. Otac joj je odgovorio "ti trpi dok te ne ubiju, pa ću im pobit' pola vamilije za tebe".

Dovoljno bitna da bude razlog osvete, dovoljno nebitna da bude moneta za potkusurivanje. 

 

 

(samo digresija, ne sporim šta si pisao) 

 

Da. U "Kanonu Leke Dukagjina" koji je vekovima kodifikovao i uredjivao odnose u albanskoj tradicionalnoj zajednici a ni danas nije bez uticaja (mada ce ti Albanci mahom reci da to nema veze i da je u pitanju srpska propaganda) postoji cuvena recenica-pravilo "Muz poseduje zenino zivljenje ali ne i zivot". Sto bukvalno znaci da moze da je tretira kako hoce kao svoje vlasnistvo ali ne moze da joj oduzme zivot. Sad, Crnogorci ce ti opet reci da njihova i albanska tradicionalna zajednica nemaju dodirnih tacaka ali slicnosti su vidljive i izmerive, tako da me ovo sto si napisala uopste ne cudi i verujem da je tacno. Onaj muceni reziser Nikolic koji je napravio "Lepotu poroka" je u nekim delovima Crne Gore prakticno bio persona non grata nakon sto je izbacio taj film.

Link to comment
3 minutes ago, harper said:

Onaj muceni reziser Nikolic koji je napravio "Lepotu poroka" je u nekim delovima Crne Gore prakticno bio persona non grata nakon sto je izbacio taj film.


Zasto?

Link to comment

@harper

Nama je ovo ispričao profesor na času Nacionalne istorije države i prava na faksu, kad smo razrađivali krvnu osvetu kao primer običajnog prava.

Mene ne čudi što se progresivni Albanci i Crnogorci peru od ovih "kanona". Malo ko će ti i od Srba priznati da je postojao lapot, isto jedna lepa i humana tradicija. 

Edited by Valkyrie
Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:


Zasto?

 

Zato sto je demaskirao postojanje tih tradicionalnih obrazaca ponasanja u drustvu koje je htelo da se prikaze kao savremeno.

Link to comment
3 hours ago, fren said:

E, za njega sam cula da je sledeci.

On?

 

629cc61cbda73c491a6aac94c45648fe.jpg

 

Jbg, on će meni ovek biti ovaj nesposobnjaković iz Lepote poroka... Valjda je posle filma shvatio da nije nesposoban, šta li?

Link to comment
10 minutes ago, harper said:

 

Zato sto je demaskirao postojanje tih tradicionalnih obrazaca ponasanja u drustvu koje je htelo da se prikaze kao savremeno.


Hvala. To sam i mislila, nego da ne istrcavam. Definitivno i neke reakcije sada podsecaju na tako nesto. Ono kao otislo se napred, ali...

 

Stvar je sto ne moze da se iskoluje toliko advokata, sudija i napravi sudova, da pokrije ovakve nepodopstine i ne samo ovakve.

Mora okolina da je makar minimalni korektivni faktor. 
 

Razmisljalala sam da ovakve i drugu vrstu osetljivih sporova, poput onog slucaja u Lucanima, treba automatski izmestati u drugi okrug, 300km dalje ako treba da se izbegne uticaj lokalne sredine.

 

Edit: U krajnjem slucaju oni i jesu pre par godina dobili upozorenje iz Saveta Evrope valjda zbog «neuobicajenog» odnosa decaka/devojcica medju novorodjenim bebama.

Edited by Moonwalker
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...