Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

Ne znam zašto, ali proteklih mesec-dva sam često slušao "Bezdan", po mom mišljenju Đoletov najkompletniji album, koncepcijski i aranžerski gotovo savršen, bez loše pesme ili neubedljive deonice. Pomsilio sam, jeb'o me pas, u nekoliko navrata, kako li će tek ove pesme zvučati kada Đole, jednog dalekog dana, otputuje.

 

Taj dan je došao mnogo brže nego što je trebalo, a moja kopija "Bezdana" na vinilu je već odavno izlizana i  zrela za zamenu. Sada odjednom zvuči čak i pomalo zlokobno.

 

 

viber_image_2021-02-19_17-45-16.jpg

Edited by simetrije
  • +1 8
Link to comment
16 minutes ago, ragasto said:

Kroz celu solo karijeru je imao vrhunske saradnike, i na živim nastupima i u studiju. Đorđe Petrović, Dujin, Duda Bezuha...oni su bili zaduženi i za aranžmane. Tačno to, muzika koja se odlično nadopunjuje sa tekstovima, povlači se u drugi plan kad treba, naglasi ili potisne.

Sve sa merom.

pored njih i Caki Kravic je bio jedan od boljih i mastovitijih bas gitarista u SFRJ. Meni je uvek neizmerno zabavno slusati njegove bass linije

Link to comment
4 minutes ago, ragasto said:

Muzički, to su babe i žabe, ne znam zašto ih uopšte poredite...

 

Verovatno zato sto obojica vaze za "pesnike". Bora, pritom, spada u onu "sto kaze..." kategoriju, koju licno ne volem. Sto se mene tice, Borino pesnistvo nije moja solja caja, a ako zanemarimo izlete u patetiku, Balasevic je bio daleko bolji stihoklepac, sta vise medju najboljima u popularnoj muzici na ovom nasem jeziku (bas je umeo da barata i poigrava se jezikom, obicnim, govornim, a da ne zvuci banalno). 

 

I harper se lepo setio muzike, imao je uvek vrhunske muzicare iza sebe, ali kapiram da je osnovu on komponovao, sto je bilo uvek vise nego dovoljno. 

 

LM™, sve ste rekli! RIP 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, cartman said:

pored njih i Caki Kravic je bio jedan od boljih i mastovitijih bas gitarista u SFRJ. Meni je uvek neizmerno zabavno slusati njegove bass linije

 

 

 

Link to comment

 

djole.jpg.5c6e3867f45fcf7a378c378a5fe5d46f.jpg

 

Ovo je prva jugoslovenska kaseta koju sam kao gastarbajtersko dete dobio na poklon, sa nekih 6 godina, dok sam još živeo u Dojčlandu i muku mučio sa (tada) srpskohrvatskim jezikom koji je trebalo da savladam do naredne godine, prelaska u YU i polaska u školu. O čemu li je taj Đorđe Balašević pevao, ništa tad nisam razumeo, ali mi se muzika jako dopadala i slušao sam kasetu dok je mogla da izdrzi maltretiranje na mom narandžastom Nordmende kasetofonu, ovakvom kao sa slike. 

 

Fast forward >> nekih 8-9 godina kasnije, nabadanje prvih akorda na gitari, naravno uz Đoletove pesme. Jeste da sam tad dosta bežao od domaće muzike, ali nema diskusije...neće društvo da sluša kako ja smaram sa nekakvim stranjskim hitovima, nego hoće konje vrane, po livadi razigrane, sat sa zlatnim lancem i salaše...

 

 

  • +1 9
Link to comment
28 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Što meni ova pesma teško pada. Uvek, ne samo sada

 

Isto.

Nekako sam se vešto skrivao od nje godinama i kad sam je ponovo čuo, sa namerom da razbijem taj glupi "strah", počeo sam da plačem kao malo dete...

 

Što April reče za pesmu Mrtvi, to je meni pesma Čovek sa mesecom u očima. Slike raseljene familije za vreme rata u našoj kući, slike prvih odlazaka u Hrvatsku posle rata i sama pomisao kako je izgledalo Sarajevo...

 

 

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...