Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

1 minute ago, borris_ said:

Rusi imaju problem sa proizvodnjom. Zbog toga vec dva mjeseca traze partnere za svoju vakcinu. Te partnere traze svugdje (trazili su u francuskoj). Rusi u nedavno napravili i vakcinu protiv ebole koja se dobro pokazala (valjda isti institut).


U kom smislu partnera, fabriku koja moze da proizvede velike kolicine?

Link to comment
Just now, morgana said:

 

 

zanima me sta ce talijani, tuze fajzer zbog kasnjenja isporuke, a zuri im se da se vakcinisu.

 

Problem talijana je sto su previse pozurili. Sve evropske zemlje su znale da ce im vakcine doci u fazama, oko pola miliona sedmicno. Trebali su da naprave stok u slucaju problema sto oni izgleda nisu uradili (ovo je moja pretpostavka). Sada im je problem ta druga doza.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, borris_ said:

Rusi imaju problem sa proizvodnjom. Zbog toga vec dva mjeseca traze partnere za svoju vakcinu. Te partnere traze svugdje (trazili su u francuskoj). Rusi u nedavno napravili i vakcinu protiv ebole koja se dobro pokazala (valjda isti institut).

kad smo vec kod toga

Почели разговори о производњи руске вакцине у Србији

 

ako se realizuje (zahvaljujuci predsedniku vucicu), to ce svakako dovesti rusku vakcinu na... jedan novi nivo :)

Link to comment
2 minutes ago, borris_ said:

Da upravo to.


Ja sam bila ubedjena da upravo oni imaju uslove za masovnu proizvodnju cak je u prvi mah isla neka prica da ce Oxford da proizvode u Rusiji. Na kraju ipak u Svedskoj.

Edited by Moonwalker
Link to comment

 

14 minutes ago, Ayatollah said:

Ono u odnosu na šta ja imam skepsu su kvalitet njihovih vakcina (stepen zaštićenosti i dužina trajanja zaštite), kao i potencijalni neželjeni efekti, od kojih za prve očekujem da će biti na nižem nivou od zapadnih vakcina, a za druge da će biti veći rizik od zapadnih vakcina. Jednostavnije, davaće slabiji kvalitet zaštite uz veći rizik od neželjenih efekata. Ovo ne baziram na sopstvenom stručnom znanju iz farmacije, već na  iskustvu iz industrije, i mnogobrojnim primerima proizvođača iz tih zemalja, koji se ne pridržavaju propisanih procedura kao pijan plota i koriste najjeftinije sirovine, što i kod drugih proizvoda proizvođača iz tih zemalja neretko rezultira u sličnim nedostacima u odnosu na paralele. Imajući u vidu da vakcinacija nije nešto što se radi svaki dan, ja ću gledati da za sebe uzmem ono što smatram kvalitetnijim proizvodima, ali svakako nije poziv da se ljudi ne vakcinišu, jer je bilo koja vakcina bolja od nikakve, niti znači da me naredni period neće demantovati. 

Ovo je dobar razlog da ne uzimamo MMR vakcine od njih.

Kada je u pitanju korona i stara populacija mnogo je manji rizik kineska vakcina, nego čekanje neke druge, koja pitanje da li će doći, a uskoro sigurno neće. Pfizer ne mogu da dobju ni u EU. 

P.S.

Znaš li kakvi su generalno Rusi kad je u pitanju proizvodnja lekova/vakcina?

Link to comment

mislim da cemo vrlo skoro iskustveno (i ne tako tesko) prihvatiti da su prve vakcine i prve vakcinacije manje ili vise daleko od najava i preliminarnih rezultata i da su samo jedno od sredstava za zaustavljanje pandemije, ne nuzno i najefikasnije u ovom trenutku. i da, kao sto su mnogi vec naglasili, starog normalnog nece biti jos neko vreme. ali ce biti bolje.

 

ja nekako zato ovoj vakcinaciji pristupam sa vrlo opreznim optimizmom i ne ocekujem previse od nje. moram priznati da, iako mi je duboko odvratno ovo sa nabijanjem kineskih vakcina u nos i prodavanjem fajzera po komsiluku, ovo jos i nekako gura - bila sam mnogo veci pesimista pre par meseci.

 

ono o cemu ne smem ni da razmisljam jeste masovnije sirenje novih, rezistentnih varijanti - mada neki strucnjaci smatraju da bi i ti sojevi samo smanjili efikasnost za koji procenat, ali je ne bi eliminisali potpuno. mozda je najbolja analaogija ono sa maskama - svaka maska pomalo radi, videcemo koja od ovih vakcina je jednoslojna platnena, a koja profi. ali tek za neko vreme.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Inace, ako hocete da izmenite bilo sta u prijavi preko euprave, dovoljno je da kliknete IZMENI i dobicete isti onaj formular, koji morate opet da popunite.

 

Nesto mi se cini da ce Sputnjik dobiti dozvolu EU u slicno vreme kad i Torlak da je pravi. A dotle cemo potrositi kineze i docice jos malo Fajzera i Oksforda...

Link to comment

Zar vakcinjisanje po pozivu ne ide po opstinama? Svi koji su se prijavili za bilo koju vakcinu i koji zive na Vracaru su danas vakcinisani na Sajmu kineskom vakcinom? I meni je retardirano zasto mladji imaju prednost u odnosu na starije ali izgleda da se organizovanje radi po opstinama.

Link to comment
4 minutes ago, Tihajeza said:

Svi koje znam, a da su dobili poziv, su Vračarci. Raspon godina 35-80.

 

Mozda je vakcina samo za sabrdasisavse :covid19:?

 

Mi ravnicari cemo morati da sacekamo...

Link to comment
2 hours ago, Ayatollah said:

Znaš kako, ista torta može da se pravi od šerbeta i margarina, a može i od putera i meda. I jedno i drugo je naizgled ista torta sa istim nazivom, ali postoji ogromna razlika između jedne i druge.

 

Kinesku farmaceutsku industriju krasi isto što i većinu njihove ostale industrije - štancovanje ogromne količine proizvoda koji zadovoljavaju neku minimum kvaliteta, ali ništa više od toga, pri čemu se gleda da se cena spusti što je više moguće na sve dozvoljene i nedozvoljene načine, što često uključuje i vrlo elastično tumačenje GMP protokola, što je na Zapadu teško zamislivo, jer se nikom ne rizikuje, npr. FDA dozvola. Posledica ovoga je i da je R&D u Kini suštinski vrlo nerazvijen, već se suštinski spamuje generika upitnog kvaliteta koja zadovoljava većinu bazičnih potreba njihove populacije, ali tiltuje čim postoje neke malo sofisticiranije potrebe koje zahtevaju inovacije, tu su Kinezi u problemu. Mi smo, recimo, imali strahovitih problema sa kvalitetom njihovih aktivnih sastojaka, koji na papiru budu isti kao npr. Pfizer-ovi za 25% cene, a u praksi budu na ivici upotrebljivosti (zbog čega inovatori i gledaju da proizvode svoje sirovine, a ne da ih kupuju iz Kine i Indije, barem ne one koje smo mi kupovali), i to se ponavljalo sa raznim dobavljačima raznih proizvoda. Nemam nikakvog razloga da verujem da je u proizvodnji ove vakcine rađeno bilo šta drugačije, tj. ako i jeste, to bi bio presedan.

 

Za Ruse, kao što rekoh, me čudi da su uspeli bilo šta da naprave, obzirom na stanje njihove farmaceutske industrije, ali ajde, možda su se donekle popravili, mada sumnjam da su odmakli od kineskih i indijskih sirovina.

 

 

.

 

Da se ne uvrede hardcore rusofili, potpuno si u pravu za stanje ruske farmaceutske industrije..to ce ti potvrditi svaki lekar u Moskvi, nije to tajna, oni lekove uvoze, i uvoze u ogromnim kolicinama, snabdevenost je odlicna, vidim da bivsa braca odlicno zaradjuju.

Medjutim to je nesto sto se menja poslednjih nekoliko godina, i vezano je za koliko za politiku toliko i za ekonomske prilike, postalo je jeftinije proizvoditi i isplativije sa novim kursom valuta, i cenom nafte..

Ruske lekove ne kupujes ako ne moras...Medjutim to ne vazi za oblast virusologije i imunologije, tu su dovoljno jaki tradicionalno..Institut koji je razvio vakcinu, je takodje razvio vakcinu za ebolu, za covid je promenjen spike, vakcina je prosla trecu fazu u Gvineji cini mi se za vreme epidemije ebole, na nekih 5000 ljudi,  i odatle njihove tvrdnje za zasticenost od minimum jedne godine..Verujem da nijedan proizvodjac ne moze da kaze pouzdano koliko ce dugo vakcina davati zastitu, pa ni oni...

Probleme sa proizvodnjom vakcine imaju, zato je vecina prodaje i bila obavljena kao licenzija, postoje jake farmaceutske kuce, i to je oblast gde se sad ulaze dosta novca, privatnog naravno..Sa  Astrazenecom je potpisana proizvodnja njihove vakcine jos u junu, za neke delove sveta..

I sputnik se proizvodi u nekim iz novih modernih kuca, rasireni  kapaciteti bi trebalo da pocnu sa radom u februaru, makar se tako najavljuje...

 

.

 

 

Link to comment
12 hours ago, barba said:

 

.

 

Ma nije Ginzburg to rekao), to je rekla ministarka zdravlja, za tih dva meseca, takodje u kontekstu svake vakcine, sto se ispostavilo kao glupost...Ginzburg je rekao da se moze umereno popiti...

I mozda vaznije, rekao je da bi dijeta posle vakcine trebalo da bude proteinska, jer ih organizam ubrzano trosi pri imunizaciji...

 

.

 

Rekao je da sme čaša penušavog vina dnevno, a tri dana posle vakcinacije ne sme ništa. A ministarka je rekla da ne sme ništa dva meseca. Ruska posla.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...