Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

11 minutes ago, Zli Gli said:

Pod merama garant, izuzetno sam uticajan i toksican forumas. Idem da izreklamiram neka kola na prodaju tamo na polovnjacima, pametnije mi je.

Poenta je da u svetu a pogotovo u normalnim zemljama ima vise vakcinisanih i ne znam kakvog se to loseg rejtinga plase mocnici kad su ovi drugi u manjini a i svakako bi se svi uboli kad bi doslo stani pani, sigurno ne bi bilo nemira i gradjanskih ratova. Ne pije vodu to sa rejtingom, ispada kao da hoce da se jebu a da im ne udje.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk


 

Ako neka partija na izborima koji su prethodili koroli, uzela 50% glasova, a ako tamo zivi 20% avaxa, pa medju njima je i 10% onih koji su glasali za vladajucu stranku

Ona ce izgubiti tih 10% glasova ako insistira na obaveznoj vakcinaciji

Prevedeno na nasu situaciju gde imamo oko 48% avaksa sns i sps bi dosli u opasnost da zbog toga izgube gotovo polovinu biraca...

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

da ne pominjem sudske sporove, mada je sud u strazburu  već povodom nekih drugih vakcina(obaveznih za decu) doneo presudu da je javno zdravlje preče od slobode izbora(ovo je najgrublja moguća generalizacija, imaš tekst na sajtu peščanika o tome)

@Zli Gli Ovo je zapravo bitniji deo polemike o obaveznoj vakconaciji - gde prestaje naša sloboda o odluci (ja mogu da odbijem operaciju makar me to koštalo života) i kada zakonodavac sme da se meša u tu slobodu (samo kod vakcina, ili to uvodi presedan i za dalja ograničavanja naše slobode da biramo način lečenja ). To onda više nije samo medicinsko već i pravno i moralno pitanje, gde se ne može jednostavno odlučiti

 

(Moj stav je ovde jasan - obavezna vakcina za kovid je dobra stvar, ali donekle razumem i one koji smatraju da je vakcina dobra a protiv su obavezne vakcinacije)

  • +1 1
Link to comment

Obaveznu vakcinaciju je nemoguce sprovesti na opstoj populaciji i zbog antivaksera i zbog ljudi koji prosto ne mogu da prime vakcinu zbog svojih bolesti.

 

Ali moze da se uvede za lekare, prosvetne radnike, radnike u usluznim delatnostima... E sad, da li mogu i to da sprovedu, pitanje je.

Link to comment
2 hours ago, Zli Gli said:

Nece ceo post da se posalje a ne pomaze ni edit, divno

Dakle, imamo sledecu situaciju - mi smo Vlada neke zemlje, necemo da uvedemo obaveznu vakcinaciju iako smo u mogucnosti jer ne zelimo da nam opadne rejting ili sta vec kod onih

 

 

Prosto je.

 

U većini zemalja imaš najmanje jednu trećinu glasača koji su protiv vakcinacije, sa većim il manjim sentimentom i otporom. Mnogi od njih su "na silu" vakcinisani, tj. morali su da je prime mimo svoje želje zbog posla/drugih benefita.

 

Onaj ko bi mandatorno uveo vakcinaciju svakako ne bi mogao da računa na njihove glasove (ili makar na veliku većinu) na prvim sledećim izborima.

 

U svetu možda postoji nekoliko vlada (doslovno da ih nabrojiš na prste jedne ruke) koje nisu u potpunosti populističke, stoga ih zanima isključivo održavanje na vlasti, po bilo kojoj ceni.

 

Da li će zbog toga par stotina/hiljada/desetina hiljada ljudi više umreti ili biti doživotno osakaćeno, savršeno ih zabole kurac, sve dok vladaju i sve dok su svesni da u slučaju da i sami obole mogu da očekuju najbolju moguću negu koja postoji na planeti u tom trenutku.

  • +1 3
Link to comment
3 hours ago, Zli Gli said:

Mene jako zanima cela ta frka oko rejtinga i zasto nije obavezna vakcinacija kad je naucno i statisticki dokazano da vakcine stite jako dobro od virusa, pogotovo kad se zna da je vec vakcinisano preko 50% svetske populacije a u razvijenim zemljama i dosta vise, cak i kod nas u Srbiji i logicno je da bi tih >50% automatski podrzalo uvodjenje obavezne vakcinacije.

Dakle, imamo sledecu situaciju - mi smo Vlada neke zemlje, necemo da uvedemo obaveznu vakcinaciju iako smo u mogucnosti jer ne zelimo da nam opadne rejting ili sta vec kod onih

Fino i kulturno pitam, ako bi neko da se svadja neka me zaobidje.

 

Zato što je veći deo sveta dostigao taj nivo ličnih sloboda da ljudi mogu sami da odlučuju o stvarima kao što je vakcinacija. Nažalost, sve više imamo primera gde ljudi sami odlučuju i o vakcinaciji svoje dece protiv malih boginja, na primer. Vrlo je teško sad oduzeti ljudima ta stečena prava, pa su i te vlade toga svesne. Takođe, mnogi koji jesu vakcinisani ne podržavaju obaveznu vakcinaciju za sve.

Ja lično podržavam te slobode jer sam u suštini za individualizam i više mi odgovara zapadnjački način života od recimo kineskog.

Ali ne mogu da ne priznam da se ukupno gledano Kina ipak najbolje izborila sa epidemijom, jer je njihov kolektivni pristup delotvorniji u kriznim situacijama. Tamo je lockdown bio nejrestriktivniji, a za vakcinaciju ih apsolutno niko ništa ne pita, jednostavno moraš da se pojaviš gde ti je rečeno da dođeš i da zavrneš rukav. Niko te ne pita hoćeš li Sinofarm ili Astra Zeneku. Ali za prosečnog Kineza je to normalno jer nije ni navikao da može sam da odlučuje o takvim stvarima.

 

Edited by Партибрејкер
Link to comment
2 hours ago, Zverilla said:

@Zli Gli Ovo je zapravo bitniji deo polemike o obaveznoj vakconaciji - gde prestaje naša sloboda o odluci (ja mogu da odbijem operaciju makar me to koštalo života) i kada zakonodavac sme da se meša u tu slobodu (samo kod vakcina, ili to uvodi presedan i za dalja ograničavanja naše slobode da biramo način lečenja ). To onda više nije samo medicinsko već i pravno i moralno pitanje, gde se ne može jednostavno odlučiti

 

(Moj stav je ovde jasan - obavezna vakcina za kovid je dobra stvar, ali donekle razumem i one koji smatraju da je vakcina dobra a protiv su obavezne vakcinacije)

 

Ovo jeste ozbiljno pitanje koje prevazilazi forumsku diskusiju i ne moze sa sazeti ni u par knjiga, kamoli u par postova jer zahvata ogroman spektar pitanja od abortusa do medicinske trijaze.

 

Sto se samih vakcina tice, njihova obaveznost je najmanje upitna jer se tice opsteg dobra, a ne samo dobra pojedinca. Nesto kao implementacija saobracajnih pravila gde sloboda izbora kojom ces stranom autoputa da vozis ne postoji (bar ne dok svi ostale ne pomru u nekom distopicnom scenariju). Samim tim, obavezna vakcinacija nije nista novo i postoji svuda u svetu, pa i u Srbiji (da ne trazim dalje linkove): https://www.halobeba.rs/vakcinacija/kalendar-vakcinacije/

Link to comment
8 hours ago, Zverilla said:

@Zli Gli Ovo je zapravo bitniji deo polemike o obaveznoj vakconaciji - gde prestaje naša sloboda o odluci (ja mogu da odbijem operaciju makar me to koštalo života) i kada zakonodavac sme da se meša u tu slobodu (samo kod vakcina, ili to uvodi presedan i za dalja ograničavanja naše slobode da biramo način lečenja ). To onda više nije samo medicinsko već i pravno i moralno pitanje, gde se ne može jednostavno odlučiti

 

(Moj stav je ovde jasan - obavezna vakcina za kovid je dobra stvar, ali donekle razumem i one koji smatraju da je vakcina dobra a protiv su obavezne vakcinacije)

 

Pitanje dijalektike slobode i odgovornosti je odavno razreseno, pre stotinak godina su se narocito ruski filozofi bavili time. Najprostije receno, sloboda i odgovornost su u dokazivoj dijalektickoj vezi. Jos prostije, nase slobode prestaju onde gde, pogotovo svesno i nameravano, pocinju da ugrozavaju slobodu drugog. Problem shvatanja koncepta slobode je skliznuo u besmisao ne nuzno zbog loseg shvatanja slobode vec zbog loseg shvatanja individualizma koji je radikalizovan do mere kada Drugi prestaje da bude subjekt vec objekt unutar naseg postojanja. Mnogim ljudima, verovatno vecini jos uvek, je kroz proces vaspitanja signalizirana ta veza slobode i odgovornosti ali sve je vise primera da ljudi sopstvenu slobodu vise dozivljavaju kroz cinizam, vrlo cesto i nihilizam. Zato su neki (mahom stariji) odmah razumeli da vakcinacija ima two-fold efekat, drugim recima da je korisna i za sebe i od sebe i nisu se previse bavili tim pitanjem pre nego sto su zavrnuli rukav a drugi (mahom mladji) su upali u slepu petlju ad hoc procenjivanja, sudjenja i preispitivanja tipa "da li ovo meni koristi i zasto". Iz ove druge grupe kod nekih je pobedio zdrav razum pa su i oni zavrnuli rukav, neki su zalutali u mracne i misteriozne price o ekskluzivnosti sopstvenog interesa, teorija zavere, ponekad cak i u cistu lenjost i oportunizam i slicne besmislice.

 

Odavno je receno da nijedan covek nije ostrvo. Sto nas vise ima ta recenica sve vise dobija na znacaju. Ali sta raditi sada kad je ideja da covek jeste ostrvo tolliko dugo i sistematski protezirana, do mere kada se cak i zakoni za suzbijanje epidemija koje mnoge drzave vec imaju smatraju anahronim i suprotnim pojedinacnom interesu? Kad coveka namerno uvuces u zivo blato a dodje vreme kad ti je neophodno da ga izvuces, cesto shvatis da nemas pojma kako da to uradis jer o izvlacenju uopste nisi ni razmisljao. Nije ti bilo potrebno.

 

Ja uopste ne mislim da se politicari previse bave time koliko bi im glasova odnelo uvodjenje obavezne vakcinacije, mislim da obaveznu vakcinaciju na pocetku prosto nije bilo moguce osigurati a onda smo se po starom, losem obicaju prepustili inerciji i volontarizmu. Cak i da su proglasili obaveznu vakcinaciju samo oni koji su od pocetka vakcina imali dovoljno to u dinamici pandemije ne bi skoro nista promenilo. Mi za ovako nesto jednostavno nismo bili spremni a nismo bili spremni zato sto smo se uljuljkali u joie de vivre savremenih tehnologija i jeftinih zivotnih dobitaka. To nam se vec desavalo, poslednji put na prelasku izmedju 19. i 20. veka.

Edited by harper
  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, Dankan Ajdaho said:

 

Prosto je.

 

U većini zemalja imaš najmanje jednu trećinu glasača koji su protiv vakcinacije, sa većim il manjim sentimentom i otporom. Mnogi od njih su "na silu" vakcinisani, tj. morali su da je prime mimo svoje želje zbog posla/drugih benefita.

 

Onaj ko bi mandatorno uveo vakcinaciju svakako ne bi mogao da računa na njihove glasove (ili makar na veliku većinu) na prvim sledećim izborima.

 

U svetu možda postoji nekoliko vlada (doslovno da ih nabrojiš na prste jedne ruke) koje nisu u potpunosti populističke, stoga ih zanima isključivo održavanje na vlasti, po bilo kojoj ceni.

 

Da li će zbog toga par stotina/hiljada/desetina hiljada ljudi više umreti ili biti doživotno osakaćeno, savršeno ih zabole kurac, sve dok vladaju i sve dok su svesni da u slučaju da i sami obole mogu da očekuju najbolju moguću negu koja postoji na planeti u tom trenutku.

 

Nije bas toliko prosto. Za svaki dobijeni glas antivaksera jer nisi uveo obaveznu vakcinaciju potencijalno gubis bar jedan, verovatno i citava dva, od provaksera koji su uplaseni od epidemije i zele da se s njom sto pre zavrsi. Politicari su tipicno hteli i jare i pare, nisu uveli obaveznu vakcinaciju ali su zato od antivaksera napravili babaroge. Podjednako tipicno ce izgubiti glasove iz obe populacije ukoliko se ljudi na prvim sledecim izborima uopste budu opredeljivali po tom osnovu. Razumem da je njima tesko da se presaltaju sa sopstvenog politickog interesa na zdrav razum i javno dobro ali ovo sa koronom nikad nije smelo da bude pitanje glasova i izbora. Prosto nema trika da mozes nesto korisno da uradis ako na tako snaznu manifestaciju problema odgovoris pokusajem zastite perifernih interesa. Jedini nacin da resis bilo koji socijalni problem, tacnije problem koji ukljucuje dva ili vise subjekata, je da osmislis i sprovedes postupak koji ce u resavanje ukljuciti sve aktere i njihove medjusobne veze. Nema drugog nacina, nema precica, nema oportunizma, svaki pokusaj baziran na tim stvarima je unapred osudjen na propast.

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, harper said:

osmislis i sprovedes postupak koji ce u resavanje ukljuciti sve aktere i njihove medjusobne veze. Nema drugog nacina, nema precica, nema oportunizma, svaki pokusaj baziran na tim stvarima je unapred osudjen na propast.

 

tako dodjemo do onoga sto je bilo do juce 

vakcinise se tko hoce a svi neka zive

od juce ce da zive samo oni koji se vakcinisu

ako je suditi po tenisu

 

molim koronu da nam se smiluje :D 

Link to comment
3 minutes ago, cedo said:

 

tako dodjemo do onoga sto je bilo do juce 

vakcinise se tko hoce a svi neka zive

od juce ce da zive samo oni koji se vakcinisu

ako je suditi po tenisu

 

molim koronu da nam se smiluje :D 

 

To sa Djokovicem nikada i nije bio problem vakcinacije, postovanja ili nepostovanja pravila i mera protiv korone i svega onoga sto se izlilo u medijima zbog atraktivnosti aktera slucaja. To je prosto bila jedna politicka procena, ciji je smisao bio public image politicara, koja se otrgla kontroli, Napisao sam to bar pet puta. Nit' manjeg slucaja, nit' vece dreke.

Link to comment
3 minutes ago, harper said:

 

To sa Djokovicem nikada i nije bio problem vakcinacije, postovanja ili nepostovanja pravila i mera protiv korone i svega onoga sto se izlilo u medijima zbog atraktivnosti aktera slucaja. To je prosto bila jedna politicka procena, ciji je smisao bio public image politicara, koja se otrgla kontroli, Napisao sam to bar pet puta. Nit' manjeg slucaja, nit' vece dreke.

 

a dobro ... ja citam da x zemalja trazi za strance full vakcinaciju ako zelis da udjes ... bese amerika, sad francuska

nemam podatke o svi zemljama naravno ... ali izgleda to je put

ostace srbija da euroliga odrzava fajnal four kada ne moze u berlinu

to nema veze sa djokovicem a jos manje sa onim sto sam citirao iz tvog posta

 

nekada treba ljuta trava na ljutu ranu ... al populizam ... slobode, al ne za sve

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...