Jump to content
IGNORED

Bajden - jedno staro i očekivano presidency?


theanswer

Recommended Posts

10 minutes ago, Gandalf said:

Tramp je tu ekstrem, jer deluje kao psiho motivisan isključivo ličnim interesima bez nekih ideoloških stremljenja.

"deluje" ?

Edited by ObiW
  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment
1 hour ago, Gandalf said:

tema je samo posredno...

 

Ameri, kao i ljudi svuda, su motivisani mešavinom ideologije i interesa. to uključuje i američke političare, retko se nađe neko ko je jednodimenzionalan. pa izbor predsednika ima značajnog uticaja na američku spoljnu politiku, u zavisnosti od ideoloških stremljenja izabranog. interes je možda isti ali postoje značajne razlike u pristupu. 

 

čitaj Kisindžera. dobar deo njegove kritike američke spoljne politike se svodi na to da je suviše ideološka. time je spoljna politika i nepredvidljiva jer previše zavisi od ideologije onih koji donose odluke. 

 

očigledan primer je odnos prema iranskom nuklearnom programu. i republikanci i demokrate imaju isti interes - sprečiti iransku nuklearnu bombu. jedni i drugi pokušavaju ostvariti dati cilj potpuno drugačijim pristupima, i ti pristupi su zasnovani na suprotstavljenim ideološkim principima. Obama je Irancima dao sve što je mogao, i ostario nekakav sporazum - u nadi da će sporazum dovesti do liberalizacije, smanjivanja tenzija, i postepene demokratizacije. Republikanci su taj sporazum poništili jer veruju da su mule nepopravljivo zlo koje valja uništiti ognjem i mačem. 

 

Tramp je tu ekstrem, jer deluje kao psiho motivisan isključivo ličnim interesima bez nekih ideoloških stremljenja.

U vreme Kisindzera mogla je i trebala da bude previse ideoloska: nalazila se u hladnomtm sukobu sa jednom drugom ideologijom...

Pa je tako, za potrebe ideologije porodila floskule poput ljudskih prava kojima je ideoloskog protivnika - CCCP - mogla da gadja pravo u glavu i da stice poklonike diljem komunistickog sveta.

Danas - ideologije nema, a govoriti o ideoloskim razlikama u strujama americke politike je bespredmetno, obaska sto ti primer sprecavanja Irana da napravi Bombu ne pije vodu: da ga sprece ne mogu, bas kao sto nisu mogli ni mnogo beznacajniju Severnu Koreju.

Sustina price je, da ne duljimo, da je americka spoljna politika rezultanta mnostva faktora u kojima pojedinac, predsednik, ma kolika bila njegova formalna i stvarna ovlascenja sve i da hoce ne moze da radikalno odstupi od nekih kljucnih, bitnih interesa americke spoljne politike, dok je forma, Obama, Bajden, ovaj, onaj, nebitna.

 

Sto se Trampa tice: deluje kako deluje, slazem se, ali i takav kakav je odrazava em samo tvoj politicki stav, em stav dobranog % Amerikanaca koji glasaju ili ce glasati za njega.

Sve preko toga je spekulacija.

Edited by namenski
Link to comment
4 minutes ago, Lord Protector said:

Jedini veći psiho od Trampa je neko ko je rođen ovde a glasa za Bajdena.

 

a najveci psiho je onaj koji nekome ko zivi u Americi preporucuje da glasa za trumpa.

 

 

  • +1 4
  • -1 1
Link to comment
4 minutes ago, Lord Protector said:

Jedini veći psiho od Trampa je neko ko je rođen ovde a glasa za Bajdena.

 

Kakve veze ima gde je neko rođen? Evo ja sam rođen u Srbiju, ali mi srce nije u Ameriku, a da mi je glasačko pravo tamo, glasao bih za onoga ko obeća da će više da nam se naradi na materi. A to neće nijedan, zato što smo wait for it... nebitni. Tako da bih na kraju glasao za kandidata koji bi bio smešniji, da mogu tamo da glasam.

Link to comment
1 minute ago, Braća Strugacki said:

 

Kakve veze ima gde je neko rođen? Evo ja sam rođen u Srbiju, ali mi srce nije u Ameriku, a da mi je glasačko pravo tamo, glasao bih za onoga ko obeća da će više da nam se naradi na materi. A to neće nijedan, zato što smo wait for it... nebitni. Tako da bih na kraju glasao za kandidata koji bi bio smešniji, da mogu tamo da glasam.

 

izgleda tako je razmisljalo puno njih u Srbiji pa je dr nestor uleteo u skupstinu

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, 3opge said:

 

izgleda tako je razmisljalo puno njih u Srbiji pa je dr nestor uleteo u skupstinu

 

Da tako razmišljaju, glasali bi za Ćutu.

  • Haha 1
Link to comment
29 minutes ago, namenski said:

obaska sto ti primer sprecavanja Irana da napravi Bombu ne pije vodu: da ga sprece ne mogu, bas kao sto nisu mogli ni mnogo beznacajniju Severnu Koreju.

šta mogu da urade je irelevantno u ovoj diskusiji, pristup datom problemu je potpuno drugačiji. i nije to jedini slučaj.

 

tvoje jednodimenzionalno viđenje o jednim te istim interesima prosto ne pije vodu. lepa ti je to teorija. ali od teorije ti samo opadne kosa, u praksi je data teorija go qrac.

Edited by Gandalf
Link to comment
5 minutes ago, Gandalf said:

šta mogu da urade je irelevantno u ovoj diskusiji, pristup datom problemu je potpuno drugačiji. i nije to jedini slučaj.

 

tvoje jednodimenzionalno viđenje o jednim te istim interesima prosto ne pije vodu. lepa ti je to teorija. ali od teorije ti samo opadne kosa, u praksi je data teorija go qrac.

Ono, ne kazem, go qrac je uvek nenadjebiv argument...

A glupost, izvini ali ne moze drugacije da se nazove, drugacijeg pristupa problemu poput - sam si pomenuo - iranske Bombe ni malo ne utice na vitalni interes SAD da Iran ne napravi Bombu.

Kako ces da se iskobeljas iz ove logike :isuse: manje me zanima od cinjenice da je konfuzija u kojoj mesas interese, motive, ideologije i svasta nesto jos, od cinjenice da je ta ista konfuzija u glavama sve veceg broja ljudi ukljucujuci i one koji vode ili bi trebalo da vode najrazvijenije i najmocnije parce Planete...

 

Na boldovano crkavam od smeha: pa jel jedan jedini, bitan interes nije da se Iran ne dokopa Bombe???

Ili je to previse jednodimenzionalno? :D 

A Tramp i Bajden ili bilo ko drugi su 2, 3, 4..., dimenzije, ostaje nam samo da se nadamo onoj koja ce svetu da donese blagostanje, mir i stabilnost, a svi ce da se vole i ljube...

Ono, kako ste poceli, pokazace se da jee mis univerzum idealan kandidat...

 

Ili ce biti relevantno u nekoj drugoj diskusiji?

Link to comment

@Gandalf Em nije lepo sa tvoje strane, em nije sramota ne znati, sramota je ko ne zna, a uciti se ne da...

Ostaj ti meni u miru i veselju i pazi samo da ne dodje Toma Tramp, jer svi problemi Amerike poticu od njega i samo od njega...

I kud pade s Marsa bas u nedoba, a bas nam je bez njega bilo lepo i potaman...;)

Link to comment
1 hour ago, 3opge said:

 

a najveci psiho je onaj koji nekome ko zivi u Americi preporucuje da glasa za trumpa.

 

 

 

Ja mislim da niko ovde ne preporučuje glasanje za Trampa (osim odsutne m.), nego niko ne može da pojmi da odrasla i zrela osoba može da veruje da je Bajden bolji izbor, osim možda sa kozmetičke strane, ali nismo valjda toliko površni?

Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

@Gandalf Em nije lepo sa tvoje strane, em nije sramota ne znati, sramota je ko ne zna, a uciti se ne da...

nije lepo. hebiga... dosadio si sa budalaštinama.

 

navedem ti primer u kojem postoji značajna razlika između demokrata i republikanaca. pri tome nije mala stvar, bukvalno razlika između demokratskih pokušaja da se mirno razreši problem i republikanskog "bomb, bomb, bomb Iran" koji bi zapalio ceo region... a ti kreneš da objašnjavaš kako to ništa ne znači, zbogradi nečega.

 

e sad... moguće da se radi o nesporazumu. možda ti prosto tvrdiš da će svaki američki predsednik brinuti pre svega o američkim interesima, i da neće nastupiti svetski mir i blagostanje ko god bude izabran!? što je u suštini tačno, ali je i notorna budalaština.

Link to comment
21 minutes ago, copkillah said:

 

Ja mislim da niko ovde ne preporučuje glasanje za Trampa (osim odsutne m.), nego niko ne može da pojmi da odrasla i zrela osoba može da veruje da je Bajden bolji izbor, osim možda sa kozmetičke strane, ali nismo valjda toliko površni?

 

osnova problema koji je trenutno u usa je što se uopšte postoji dilema biden vs trump

  • +1 2
Link to comment
7 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

osnova problema koji je trenutno u usa je što se uopšte postoji dilema biden vs trump

 

misliš dilema između njih dvojice ili to što su uopšte njih dvojica mogući izbori?

Link to comment
×
×
  • Create New...