Jump to content
IGNORED

Biden / Trump - Americki izbori 2020


vememah

Recommended Posts

7 minutes ago, Budja said:

 

Vidi sledeci post koji sam postavio.

 

Nema magic bullet.

 

Ne znam zasto politika mora da bude autoritarna.

 

Ciljano diskriminisuca, to svakako. Gotovo svaka socijalna politika je takva. Recimo mean testes socijalna pomoc.


Ne znam sta je to zadnje? Niti sam protiv pomoci ljudima kojima je potrebna.

 

Ono sto pokusavam da objasnim je da ako je neko od najranijeg uzrasta socijalizovan na tome kome u drustvu treba da je nadredjen, ne pomazu samo pare. Opet ce se osecati isto, bez obzira na bolji zivot.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
Just now, Budja said:

Ovo prosto nije tacno. Vec sam postavio statistiku na tu temu. Cini mi se da je manji otpor univerzalnom zdravstvu u toj kategoriji glasaca republikacna nego u kategoriji tzv. "Mit Romni".

univerzalno zdravstvo sam naveo kao primer.

 

čitao istraživanja pre par godina gde je najveći otpor univerzalnim programima među belom sirotinjom i nižom srednjom klasom. teza je da su trenutno još uvek privilegovani, pa bi univerzalni programi više koristili onima koji su korak niže na društvenoj lestvici. 

 

dodaj tome situaciju u kojoj su AA ti koji su diskriminisani, pa je liberalima ideološki poželjna nekakva pozitivna diskriminacija. plus su AA baza demokratske stranke, plus progresivci pritiskaju sa sistemskim rasizmom...

Link to comment
7 minutes ago, Moonwalker said:


Ne znam sta je to zadnje? Niti sam protiv pomoci ljudima kojima je potrebna.

 

Ono sto pokusavam da objasnim je da ako je neko od najranijeg uzrasta socijalizovan na tome kome u drustvu treba da je nadredjen, ne pomazu samo pare. Opet ce se osecati isto, bez obzira na bolji zivot.

 

 

Poslednje je kada dajes socijalnu pomoc onima koji su ispod parga odredjenog dohotka. Fokusirana, ili ako hoces, diskriminisuca mera. Svaka socijalna politka se uglavnom odnosi na neku grupu, siromasne, majke, zene, nezaposlene... pa je po definiciji diskriminisuca.

 

Sto se drugog pasusa tice, tako je. Zato je potrebno promeniti okruzenje klincima a kod formiranih matorana nstojati da minimiziras stetu.

Link to comment
12 minutes ago, mackenzie said:

 

Pa ova je upravo to - ništa. Mogao je uzeti i 1911. godinu.

 

Ne shvatam. Hoces reci da rast procenta smrti usled droga, alkohola i samoubistava nije nikakav problem?

Zasto  je tu bitna 1911 da bi se pokazao trend?

Nije rec ovde o klimatskim promenama ili nekom drugom fenomenu podloznom zlouptrebi vremenskog perioda.

Link to comment
1 minute ago, Budja said:

Poslednje je kada dajes socijalnu pomoc onima koji su ispod parga odredjenog dohotka.


Targetirana pomoc da ih dovede na ono sto se smatra minimumom za dostojanstven zivot. Nista protiv daleko bilo da se ma kome pomogne u trenutku potrebe. Smatram tom jeftinijim za drustvo ako ne postane stalno resenje. Nasledno stil zivota.

 

 

Link to comment
7 minutes ago, Gandalf said:

univerzalno zdravstvo sam naveo kao primer.

 

čitao istraživanja pre par godina gde je najveći otpor univerzalnim programima među belom sirotinjom i nižom srednjom klasom. teza je da su trenutno još uvek privilegovani, pa bi univerzalni programi više koristili onima koji su korak niže na društvenoj lestvici. 

 

dodaj tome situaciju u kojoj su AA ti koji su diskriminisani, pa je liberalima ideološki poželjna nekakva pozitivna diskriminacija. plus su AA baza demokratske stranke, plus progresivci pritiskaju sa sistemskim rasizmom...

Moj utisak je da je najveci otpor univerzalnom zdravsvenom osiguranju medju srednjom klasom u SAD bojazan da su takvi programi manje efikasni od postojeceg sistema osiguranja.  Obicno se navodi da bi se za specijalisticke usluge cekalo duze, bez mogucnosti da se bira, i kao primer se obicno navodi zdravstveni sistem Kanade (o kome ja nemam pojma kako funkcionise)

Link to comment
2 minutes ago, Moonwalker said:


Targetirana pomoc da ih dovede na ono sto se smatra minimumom za dostojanstven zivot. Nista protiv daleko bilo da se ma kome pomogne u trenutku potrebe. Smatram tom jeftinijim za drustvo ako ne postane stalno resenje. Nasledno stil zivota.

 

 

 

Nisam objasnjavao potrebu za socijalnom pomocu, vec sam samo obrazlozio zato "diskriminisuca" u kontekstu mera socijalne politike nema negativnu vrednosnu konotaciju.

Link to comment
1 minute ago, Dimitrije said:

Moj utisak je da je najveci otpor univerzalnom zdravsvenom osiguranju medju srednjom klasom u SAD bojazan da su takvi programi manje efikasni od postojeceg sistema osiguranja.  Obicno se navodi da bi se za specijalisticke usluge cekalo duze, bez mogucnosti da se bira, i kao primer se obicno navodi zdravstveni sistem Kanade (o kome ja nemam pojma kako funkcionise)

belom sirotinjom i (belom) nižom srednjom klasom...

 

valjda je ovako jasnije na šta sam ciljao. ne sećam se da li su ta istraživanja pominjala univerzalno zdravstvo.

Link to comment

Znam da ste ciljali na belu sirotinju i nizu srednju klasu, ali otpor univerzalnom zdravstvenom osiguranju je uglavnom medju najvecim delom srednj klase, ukljucujuci i nizu.  Kada bi vecinska srednja klasa prihvatila univerzalni model, taj model bi verovatno zaziveo.

  • +1 3
Link to comment

Bela sirotinja i niza srednja klasa u SAD su vec dugo vremena zapostavljeni od strane americkih politicara obe stranke.  Crne sirotinje i crnaca uopste Demokrate se sete samo u izbornim godinama, obecavajuci im kule i gradove a obecanja se uglavnom izjalove, uprkos tome sto im crnci znacajno pomognu u dobijanju politicke vlasti.  Tramp je prvi koji se obratio beloj sirotinji (i to ne samo onima koji se pejorativno nazivaju White Trash, vec i pripadnicima osiromasene srednje klase), i odaziv i podrska su bili fenomenalni i 2016. i 2020.  Samo Trampova brljivost i lose rukovodjenje korona krizom, arogancija i bahato ponasanje doprineli su da izgubi izbore 2020., uprkos tome sto je preko 70 miliona ljudi glasalo za njega.  Revolt je bio veci od podrske.

  • +1 2
Link to comment
×
×
  • Create New...