Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

8 minutes ago, Kundera said:


Ja msm da je ovaj Vucicev.

 

 ja mislim da nam misljenje knjigovodje ne govori nista jer on mora da  se povinuje propisu poreske uprave, a ne da ga koriguje. trebalo bi uzeti u obzir stavove strucnjaka za radno pravo, poreske zakone i nekoga ko se bavi nestandardnim vidovima poslovanja. 

uz sve, superknjigovodji sa fb ide u prilog da mu se prilije sto vise klijenata.

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment
43 minutes ago, morgana said:

 

 ja mislim da nam misljenje knjigovodje ne govori nista jer on mora da  se povinuje propisu poreske uprave, a ne da ga koriguje. trebalo bi uzeti u obzir stavove strucnjaka za radno pravo, poreske zakone i nekoga ko se bavi nestandardnim vidovima poslovanja. 

uz sve, superknjigovodji sa fb ide u prilog da mu se prilije sto vise klijenata.

Bukvalno to. Otkad je cela priča pukla, mišljenja u medijima daju samo knjigovođe i ona se svode na "kako platiti ono što Poreska traži". A i snimak je sa Netokracije koja ide niz dlaku IT kompanijama koje tesno sarađuju sa državom. 

  • +1 2
Link to comment

Lepo im napisao čovek u komentaru na klip:

 

 

Quote

 

Saša Šijak

 

Nije problem u cinjenici da porez treba da se plati, ali postoji opsti problem oko ovog zakona koji je napisan u vreme kada ovakav vid zarade nije postojao. Problem postoji i od strane drzave koja nije adaptirala zakon, prepoznala ovakav vid rada a i obrazovala celu javnost u vezi toga na vreme. Nije mali broj ljudi pitao ljude i u poreskoj sta da radi sa takvim uplatama i dobijao odgovore da ne mora nista, ili razlicite druge odgovore (ja sam dobio takve odgovore pre 15tak godina kada sam primio par cekova od gugla tada). Pri tom je postojala obaveza placanja PIO a ne tece staz, doprinos sa zastitu od nezaposlenosti a nezaposlen si, nemas nikakvo pravo koje imaju zaposleni a placas kao da imas sva. Jako puno ljudi iz neznanja nije placalo nista, sto nije opravdanje pred zakonom, ali kada 99% ljudi ne postuje neki zakon iz kog god razloga, veliki deo problema lezi na strani drzave, da li u obrazovanju ili u srzi samog zakona. Cak i za doznake iz inostranstva koji su pokloni postoji obaveza prijave sto isto niko nije radio. Kada 99% ljudi nesto ne postuje, ne moze taj problem da se isto resava kao da 0.3% ljudi ne postuje. U isto vreme dok se ovo radi, premijerka najavljuje poreske olaksice za strance freelancere koji bi da obitavaju ovde neko vreme. Isti princip kao davanje subvencija Kontinentalu i Endavi a nasima klizeci. Najrealnije i najbolje resenje je da drzava puno ulozi u edukaciju, promeni zakon i prepozna sve te ljude, omoguci progresivno placanje poreza u zavisnosti od visine primanja, omoguci lakse i objedinjene prijave, itd i krene u ozbiljne kontrole i prijave tek nakon toga. I promeni zakon o deviznom poslovanju kako bi ceo ovaj sektor ljudi koji zaradjuje na internetu jos vise i lakse para mogao da dovuce u ovu zemlju. Zasto davati strancima subvencije od 10k po radnom mestu ako mozes uz mala ulaganja i malo sluha podrzati svoje gradjane da oni sami to urade i onda kroz neke poreze i PDV unaprede drzavnu kasu, a kroz trosenje i ostale biznise u Srbiji. Btw, ja porez placam kroz dva pravna entiteta koja imam, ne kaci me ovaj zakon, ali me generalno nervira i plasi da se ne unazadi jedna od retkih stvari gde su nasi ljudi dobri i gde sami obezbedjuju cist devizni priliv u zemlju (IT kroz testove samostalnosti i sada ovo ako krenu ostro primenu ili jos gore retroaktivno za sve a bez izmene zakona)

 

 

  • +1 5
Link to comment
Problem je u cinjenici da ne placa ni crkva, estrada, nadnicari, prodavci privatnih kolekcija preko interneta. preprodavci kola iz inostranstva...
pa kad tako kazesh chisto mi dodje krivo shto mene ni ne pitaju da li necu, nego samo mogu da se mrshtim po internetu :hihi:

sent from bubamoto

Link to comment

@Glass Joe

Aj ovako - proslo je neko vreme otkad smo saznali sta Poreska namerava da uradi, i mislim da bi trebalo da iskljucimo stvari koje i dalje povremeno pominju oni koje sam na pocetku teme nazvao napaljenim klincima: nece crkva platiti porez, nece Zeljko Mitrovic platiti porez, nece ni narodnjaci. Ne  zato sto ne treba, nego zato sto su u poziciji da to ne urade. Do sada je proslo dovoljno vremena da se frust izbaci, a vidim ponegde da se ljudi i dalje uzdaju u anonimnost preko Payoneera, kao da ne znaju ili su zaboravili da je tom i slicnim servisima drzava dala odobrenje da bi uopste poslovali na teritoriji Srbije.

 

Gospa Buba i namenski su kao ljudi van ovog problema napisali par sustinskih stvari koje su neke od realnih opcija. Da je bilo svesti i pameti, nesto od ovog bi se i isprobalo (neki i jesu) i odluka koja je ipak bila samo pitanje vremena ne bi izgledala svima kao kraj sveta.

 

Nemoj ovo da shvatis kao da ti drzim predavanje, i ne mislim iskljucivo na tebe; samo bih voleo da sklonimo argumente tipa Dok ne plati Djani, necu ni ja.

Link to comment

sigurno nema 450,000 pretplatnika, ima 450,000 pratitelja ;) 

 

elem, info koji dolazi iz treceg kolena, tako da je neproveren, ali od pouzdanih ljudi tako da ne verujem da bi lagali

 

pre nekih 4-5 godina je slicna situacija bila kod zapadnih susijeda, trazili su (i dobili) od Payoneera listu svih transakcija njenih drzavljana. epilog je bio da su najurili ljude koji su podigli vise od 500,000$ za period od 5 godina. zasto samo te bogatune, ne znam, mozda ih je bilo dovoljno da namire potrebe, a mozda je proces prekomplikovan za cimanje za manje iznose, a mozda je i istina negde izmedju ta dva. no, poprilicno sam siguran da nisu ljudima trazili 50% pokupljenog novca.

Link to comment

FB grupa Upwork Srbija namenjena frilenserima koji rade na toj platformi ima 35.000 članova, što predstavlja nekakvu ilustraciju broja ljudi koji bi mogli biti pogođeni ovom retroaktivnom naplatom poreza u iznosu od skoro 50%.

 

Što napisa jedan kod SupremeNexusa:

Quote

 

Da su bar malo normalni, pa da kazu: 150-200$ mesecno neoporezivo, pa bar siromasi kao mene da mogu sastave kraj sa krajem nekako! Turci su bre uzimali manje! Harac je bio to sto su dolazili jednom godisnje i uzimali trecinu letine, a ovi oce ladno 50% 5 godina unazad....

 

 

Edited by vememah
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...