Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 hours ago, Ayatollah said:

 

Ovo razmišljanje je naivno, u najmanju ruku. Čak i u eventualnom fantazijskom scenariju da u budžetu zafali para zbog neplaćanja poreza, poslednja stvar na kojoj bi se zakidalo jesu mafijaške kombine za ispumpavanje para. Štaviše, ako bi bilo potrebno, otišlo bi se do MMF-a, Pariskog kluba, Londonskog kluba, koga god, kako bi se država zadužila dovoljno da sistem ispumpavanja para nastavi da se vrti. Upravo suprotno, prvi koji će osetiti eventualni nedostatak para u budžetu su oni najslabiji - ustanove socijalne i dečije zaštite, obrazovanje, zdravstvo, ekologija, tj. sve ono što mafija na vlasti vidi kao nepotreban trošak, dok bi sa druge strane država bila zaduženija pre. Drugim rečima, ako mi ne budemo plaćali porez i zbog toga zafali para, prvi i neposredan rezultat će biti to da nekoj vaspitačici u vrtiću neće biti produžen ugovor o radu na određeno vreme, da neki sud neće raspisati konkurs za pripravnike, da medicinskim sestrama i lekarima neće biti povećane plate, itd., jer će te pare biti povučene da bi se radile kombinacije, a posredno bi sve to trajalo mnogo duže ako bi se država usput i zadužila zbog kombinacija. Vrlo slično je i u kompanijama - menadžmenti sebi povećavaju plate i bonuse i kad su u gubicima, a sa druge strane otpuštaju desetine ili stotine zaposlenih zbog racionalizacija, pa je smešno očekivati da bi na državnom nivou bilo drugačije, naročito u Srbiji. 

 

Pricamo o hipotetickom scenariju ali ovde si samo ti naivan. Bukvalno jedan dan nakon sto bi znacajna vecina gradjana odbila da plati porez nastala bi nevidjena strka u vlasti i otvorile bi se brojne "vidis kako moze" situacije koje idu u korist gradjana. Znaju oni dobro kolika im je realna podrska i ni u ludilu ne bi smeli da se inate protiv par miliona ljudi. Zbog protesta od nekoliko stotina su odustajali od nekih svojih kombina i nebuloza, kamoli od tolike mase.

 

Ali dok je bruslija bice i shishanja, zato je sve to hipoteticki scenario. Ovo je zemlja picaka koje se, protivno sopstvenoj prirodi, kurce na nekakvim frilenserima a nalaze svako moguce opravdanje za ove mafijase na vlasti, iako su navodno protiv njih.

Link to comment

Dobro ajd sad, minoran je odnos onih koji mogu lično da odluče "da ne uplate porez" ogromna većina je onih koji to rade automatski. Tj. firmi.
Dakle treba direktor ili ko je već odgovorno lice da odluči da ne plati porez.
Ti stvarno misliš da je to izvodljivo, čak samo tehnički?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
13 minutes ago, Frank Pembleton said:

Dobro ajd sad, minoran je odnos onih koji mogu lično da odluče "da ne uplate porez" ogromna većina je onih koji to rade automatski. Tj. firmi.
Dakle treba direktor ili ko je već odgovorno lice da odluči da ne plati porez.
Ti stvarno misliš da je to izvodljivo, čak samo tehnički?

.... Shiit has hit the fan!
 

 

Naravno da nije izvodljivo, odmah sam napisao da je nemoguce. Medjutim, nismo govorili o tome sta je izvodljivo a sta nije vec sta je ispravno a sta nije. Vrlo korisna rasprava, sto duze traje sve vise saznajemo ko je u ovom mafijaskom sistemu i zaradjuje od njega.

Link to comment
 
Naravno da nije izvodljivo, odmah sam napisao da je nemoguce. Medjutim, nismo govorili o tome sta je izvodljivo a sta nije vec sta je ispravno a sta nije. Vrlo korisna rasprava, sto duze traje sve vise saznajemo ko je u ovom mafijaskom sistemu i zaradjuje od njega.
Naravno da smo raspravljali šta je izvodljivo, a to šta je ispravno to je arbitrarna stvar.
Naravno da nije ispravno ne plaćati porez.
To kome ga plaćaš, kakvoj državi, pa svakome svakakve države smetaju.

Samo ti znaš šta si hteo zadnjom rečenicom.
Nadam se da si se samo nespretno izrazio.


.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
1 hour ago, harper said:

 

Pricamo o hipotetickom scenariju ali ovde si samo ti naivan. Bukvalno jedan dan nakon sto bi znacajna vecina gradjana odbila da plati porez nastala bi nevidjena strka u vlasti i otvorile bi se brojne "vidis kako moze" situacije koje idu u korist gradjana. Znaju oni dobro kolika im je realna podrska i ni u ludilu ne bi smeli da se inate protiv par miliona ljudi. Zbog protesta od nekoliko stotina su odustajali od nekih svojih kombina i nebuloza, kamoli od tolike mase.

 

Ali dok je bruslija bice i shishanja, zato je sve to hipoteticki scenario. Ovo je zemlja picaka koje se, protivno sopstvenoj prirodi, kurce na nekakvim frilenserima a nalaze svako moguce opravdanje za ove mafijase na vlasti, iako su navodno protiv njih.

Nadam se da si funkcionalno pismen koliko i ostrascen, pa valjda razumes da ovde niko ne brani ove lopove na vlasti.

Brane se lekari, profesori, putari, itd.

Ima stvari koje drzava MORA da obezbedi.

To sto je vode hohstapleri, ne znaci da treba da se unisti.

 

Uzgred, dokaz ogranicenosti, je kad god neko nekog prozove da podrzava ove mafijase. Nemojmo se spustati na taj nivo...

 

  • +1 1
Link to comment
[mention=295]Frank Pembleton[/mention] Porez na stranu. Zasto nije ispravno uplacivati sebi penziono osiguranje?

Nisam rekao da nije ispravno.
Ja sam se raspitivao i za "skidanje sa zdravstvenog", no ne može.
Na porez sam mislio.

.... Shiit has hit the fan!


Link to comment
1 hour ago, harper said:

 

Pricamo o hipotetickom scenariju ali ovde si samo ti naivan. Bukvalno jedan dan nakon sto bi znacajna vecina gradjana odbila da plati porez nastala bi nevidjena strka u vlasti i otvorile bi se brojne "vidis kako moze" situacije koje idu u korist gradjana. Znaju oni dobro kolika im je realna podrska i ni u ludilu ne bi smeli da se inate protiv par miliona ljudi. Zbog protesta od nekoliko stotina su odustajali od nekih svojih kombina i nebuloza, kamoli od tolike mase.

 

Ali dok je bruslija bice i shishanja, zato je sve to hipoteticki scenario. Ovo je zemlja picaka koje se, protivno sopstvenoj prirodi, kurce na nekakvim frilenserima a nalaze svako moguce opravdanje za ove mafijase na vlasti, iako su navodno protiv njih.

Ako pričamo o hipotetičkim scenarijama, koliko večeras cela ekipa na vlasti može da se nađe u bajboku, ako bi značajna većina građana Beograda odlučila da otkaže poslušnost državnim organima i otišla pred Vladu i Skupštinu da ih izbaci napolje. Znaš vrlo dobro da funkcionisanje svake državne vlasti počiva na dobrovoljnom povinovanju velike većine građana, i ako bi ta većina otkazala poslušnost, ne postoji taj državni aparat koji bi to preživeo. Takav scenario bi em bio mnogo brži od neplaćanja poreza, em bi bio mnogo temeljniji jer bi oterao dokazane lopove u ćumez istog trenutka, em bi bio manje štetan za finansijsku stabilnost države. Jedini problem je to što su šanse da se on desi gotovo nepostojeće, ali je on i sa takvim skoro nepostojećim šansama mnogo realniji nego nekakvo koordinisano neplaćanje poreza. Ja bih bio srećan kao malo dete kada bi ova ekipa koja je hijackovala državu zarad svojih kriminalnih interesa koliko odmah završila tamo gde joj je mesto, ali hajde da razmišljamo u realnim kategorijama, a ne da sanjarimo kao da smo deca.

Link to comment

200 000 ima frilensera u Srbiji, najnoviji su podaci do kojih sam se dokopao. Ako je samo 0.3 posto njih resilo svoje poresko pitanje, to znaci da imate skoro 200 000 ljudi, uglavnom mladih i u punoj snazi, koji ce ostati bez polovine svega sto su u zadnjih 5 godina ( teoretski 10 ) zaradila. To je 200 000 vrlo gnevnih i ocajnih ljudi. Ja znam da se Gospodar posle uspesnog zandarskog rejva od letos ispred skupstine osokolio, ali ovo cak ni on ne znam da li bi mogao da ishendlue. 

Link to comment
4 minutes ago, Kundera said:

200 000 ima frilensera u Srbiji

Koji je izvor za ovo? I ranije pomenuta cifra od 100000 mi zvuči naduvano...a tek bi me zanimao broj frilensera koji koliko-toliko stabilno privređuje.

Link to comment
22 minutes ago, Frank Pembleton said:


Nisam rekao da nije ispravno.
Ja sam se raspitivao i za "skidanje sa zdravstvenog", no ne može.
Na porez sam mislio.

.... Shiit has hit the fan!

 

 

Da samo porez treba da se placa skoro niko ne bi pravio problem.

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, ragasto said:

Koji je izvor za ovo? I ranije pomenuta cifra od 100000 mi zvuči naduvano...a tek bi me zanimao broj frilensera koji koliko-toliko stabilno privređuje.


Rece jedan advokat, tako im rekli na nekom webinaru.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...