Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

nisam citao ceo topik, inace mi ovo oko frilensera nije jasno - zasto ne otvore pausal firmu (i ja sam jebeni frilenser) i placaju 200E mesecno? To svakako nije 50% zarade.

 

Ako ukupni prihod premasuje pausalni limit, super, lepe su to pare, neka onda supruga/brat/dever/pasenog otvore jos jednu pausal firmu sestru pa da se tamo visak naplacuje.

 

 

Edited by Caligula
Link to comment



nisam citao ceo topik, inace mi ovo oko frilensera nije jasno - zasto ne otvore pausal firmu (i ja sam jebeni frilenser) i placaju 200E mesecno? To svakako nije 50% zarade.
 
...
 
 
problem je shto izgleda masovno jeste.



sent from bubamoto

Link to comment

Iz dva razloga, ne zaradjuju svi dovoljno puno niti dovoljno redovno da bi mogli sebi da priuste otcep 200e mesecno i drugo, zbog jedne simpaticne pojave koja se zove "test samostalnosti" nakon kojeg se opet vracas na ovo i uzimanje pola para.

Link to comment
12 minutes ago, gospa buba said:


 

problem je shto izgleda masovno jeste.
 

 

 

E pa jbg ako je prosek 600E onda postoji milion nacina da se to sakrije, da se uplacuje preko drugara nekog, da se nadje vise frilensera koji ce da otvore jednu firmu pa dele porez... mislim, srbi smo jebemmu, kao ne moze frilenser da izvrda za toliko

 

e da, ima i jedan najboji nacin da se ovo resi, da se izade na ulice masovno i jebe se mama mamina SNS govnima koji su na drzavnoj sisi, da se obori ova mafijaska vlast i da se drzava prilagodi gradjanima, pre svega onima koji rade i privredjuju. Jer taj porez ne ide u bolnice i plate prosvetara nego se preliva bot odredima i uhlebljenim govnarima koji igraju solitaire po vodovodima sirom Srbije.

 

Edited by Caligula
  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Kundera said:

 

Volim ove narucene tekstove, u nemackoj od 14 do 42 ili koliko vec, ali nigde nece reci da bi apsolutna vecina frilensera ovde bila bliza prvoj cifiri, i da se je neoporeziv deo 9000e.

 

ovaj tekst je bezobrazna parafraza clanka koji sam kacila prije par dana, izbaceni su svi elementi koji cine pogodnosti za frilensere. 

nadam se da ce zajednica koja se polako formira opstati i praviti pritisak na vladu, a bogami i protestovati. svakako cu ih podrzati. 

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, morgana said:

 

ovaj tekst je bezobrazna parafraza clanka koji sam kacila prije par dana, izbaceni su svi elementi koji cine pogodnosti za frilensere. 

nadam se da ce zajednica koja se polako formira opstati i praviti pritisak na vladu, a bogami i protestovati. svakako cu ih podrzati. 

 

Ako je Gospodar resio da se oporezuju frilenseri, bice tesko dopreti do medija, spinovace na ko zna koje sve ogavne nacine. Vec sada vidim tihi "rat" izmedji penzosa instruiranih na Pinku da mrze mrske frilenser koji potkradaju drzavu i njihovih unuka koji jesu ti frilenseri i dotiraju im lovu da prezive sa svojim mikro-penzijama.

Edited by Kundera
Link to comment
17 minutes ago, morgana said:

 

 

nadam se da ce zajednica koja se polako formira opstati i praviti pritisak na vladu, a bogami i protestovati. svakako cu ih podrzati. 

Nasa drzava je realno razbojnicka druzina, ali i frilenseri su teletabisi. Mnogi sad komentarisu da nisu znali da postoji neki porez, pozivaju se knjigovodje da kazu sta bi moglo biti od svega toga, onda se sire  nestvarne bajke kako se tamo negdje u svijetu placa 1% necega na nesto....?!!?? Cak i na ovom topiku se frlja sa pojmovima sta je porez sta su doprinosi. Jasno mi je da ekipa na drzavnim jaslama nema potrebe da razlikuje PDV i PIO, ali  toliki nivo nesvjesti kod punoljetnih samozaposlenih ljudi kojima godinama stizu neke uplate iz inostranstva je nedopustiv. Sad kad prijete zatvorom, ajmo na Fejs da vidimo sta cemo. :isuse:

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Paul Gompitz said:

Nasa drzava je realno razbojnicka druzina, ali i frilenseri su teletabisi. Mnogi sad komentarisu da nisu znali da postoji neki porez, pozivaju se knjigovodje da kazu sta bi moglo biti od svega toga, onda se sire  nestvarne bajke kako se tamo negdje u svijetu placa 1% necega na nesto....?!!?? Cak i na ovom topiku se frlja sa pojmovima sta je porez sta su doprinosi. Jasno mi je da ekipa na drzavnim jaslama nema potrebe da razlikuje PDV i PIO, ali  toliki nivo nesvjesti kod punoljetnih samozaposlenih ljudi kojima godinama stizu neke uplate iz inostranstva je nedopustiv. Sad kad prijete zatvorom, ajmo na Fejs da vidimo sta cemo. :isuse:


Nisam primetio da se neko plati zatvora, vec minusa od 50 posto na sve sto su zaradili u skoro prethodnih 6 godina.

Link to comment

Vidim da se u ovim vestima oko frilensera uglavnom spominju ljudi koji rade za inostranog poslodavca koji nema predstavništvo u Srbiji, a šta je s onima koji rade za inostranog poslodavca koji ima predstavništvo u Srbiji, a svoje radnike u Srbiji nije prijavio, nego rade na crno?

Link to comment

Radnik nek ga prijavi anonimno i nek mu jebe mater, ako je u mogucnosti, mojih pet eurocenti

 

Jebote, odvojila bih neki postotak od prihoda i za organizovanje radnika u privatnom sektoru

Edited by morgana
Link to comment
2 hours ago, Kundera said:


Nisam primetio da se neko plati zatvora, vec minusa od 50 posto na sve sto su zaradili u skoro prethodnih 6 godina.

 

U praksi je to nemogće izvesti, jedva se muče da dostave poreze ljudima za aktuelnu godinu,a ne pet godina unazad za ogroman broj ljudi. Zastrašivanje i ako prođe, prođe. 

Link to comment
3 minutes ago, copkillah said:

 

U praksi je to nemogće izvesti, jedva se muče da dostave poreze ljudima za aktuelnu godinu,a ne pet godina unazad za ogroman broj ljudi. Zastrašivanje i ako prođe, prođe. 


Pa kako mislis da ce to funkcionisati?  Oni zakonski mogu traziti lovu od januara 2015, zasto bi se sad ogranicili na samo ovu godinu?

Link to comment

 

Quote

 

Ispovest frilenserke: Odjednom smo postali kriminalci

 
Poreska uprava nas nije adekvatno informisala o tome kad i na koji način treba da plaćamo porez, neki koji su to pokušali da urade vraćani su, a sad smo odjednom postali kriminalci, kaže za Nova.rs frilenserka iz Beograda, koja je, iz razumljivih razloga, htela da ostane anonimna. Ona napominje i da su porez i dugovi toliko visoki, da bi svi koji su pogođeni morali narednih pet godina da rade isključivo za državu.

Frilenserka iz Beograda, koja više od godinu dana radi kao virtuelni asistent, kaže za Nova.rs da je zatečena upozorenjima koja poslednjih dana stižu iz Poreske uprave.

“Moj i problem svih u Srbiji kreće od toga što nismo bili adekvatno obavešteni o svemu što se od nas traži još od kad je 2016. godine donet novi Zakon o porezu na dohodak građana”, priča ova Beograđanka i objašnjava:

“Moji prijateli koji su pokušali ranije da plate porez, bili su odbijani, čak su im se i podsmevali u Poreskoj upravi. Rečeno im je da ne mogu da plate jer nisu fizička lica, da to nije zarada, da nije regulisano”, priča ona.

 

Sad, kako kaže, dolaze u situaciju da im se preti krivičnim prijavama i da treba da plate porez pet godina unazad.

“Niko od nas nema taj novac, a ne možemo ni da ga zaradimo”, kaže ona.

Objašnjava da je spada u frilensere koji nisu zaposleni i u čijem slučaju će porez najverovatnije prelaziti 50 odsto, jer uključuje i zdravstveno osiguranje.

“Oni žele da nam naplate pet godina unazad zdravstveno osiguranje koje nismo mogli da koristimo i koje tek sad ne možemo da koristimo. Koliko znam, ni penziono nam neće ići isto kao ljudima koji imaju ugovor o radu, verovatno ćemo za tih pet godina imati godinu dana staža”, kaže ona.

Frilenserima koji duguju porez u proteklih pet godina, kako kaže, ostavljena je mogućnost da ga otplaćuju na rate u naredih pet godina.

“To znači da bi u narednih pet godina trebalo da radimo samo za državu, a ni to nam neće biti dovoljno da otplatimo porez”, kaže ova Beograđanka.

 

Naglašava da, od kad je donesen zakon, Poreska uprava ni jednog frilensera nije otvoreno pozvala, sve do sada – do trenutka kada ističe pet godina od donošenja zakona i kada je većini dugovanje toliko veliko, da prelazi granicu krivične odogovornosti.

Kako kaže, ni poslednje upozorenje nije dobila lično ni ona, ni drugi koje poznaje, već samo preko medija, društvenih mreža i sajta Poreske uprave.

Inače, Poreska uprava pozvala je pre devet dana jutjubere i sve one koji prihod ostvaruju u inostranstvu da sami prijave porez, jer su već identifikovani.

Javnost je s tim prvo bila upoznata preko saopštenja te institucije, koje je kružilo društvenim mrežama, da bi kasnije i na svom sajtu objavila obaveštenje.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...