Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

3 hours ago, Kundera said:


Pa kako mislis da ce to funkcionisati?  Oni zakonski mogu traziti lovu od januara 2015, zasto bi se sad ogranicili na samo ovu godinu?

 

Samo pecaju, nemaju nikakav uvid, prosto, ko se navuče i upeca i uplaši, to je to. Za sada.

 

Link to comment
16 minutes ago, Kenjeee said:

Pa od banke dobije sve podatke. 

 

... ali isto tako ne mogu da vode kontrolu računa sa PP ili Payoneera, osim ako se ne vodi krivični postupak.

 

Link to comment

Kakva je sudska praksa povodom primene odredbi ovih zakona (ZPDG, odredba o prijemu uplata iz inostranstva; ZPPA - relativna zastara od 5 godina) i KD poreske utaje? Da li je neki sud u RS ikada doneo presudu pozivajuci se na taj clan zakona? 

Osim toga, ako je uopste bilo takijeh slucajeva, koji vremenski period je bivao obuhvacen? Tj., poreski dug od koliko godina unazad je morao biti placen?

Link to comment
2 hours ago, Kenjeee said:

Pa od banke dobije sve podatke. 

Ako su pare legle preko računa u banci, od 01.06.

Mene više brine taj stav da ništa nije dobila lično, kao da država treba svakog građanina pismeno da obavesti da krši zakon ako se bavi nečim a ne plaća porez. 

Postoje poreski rajevi™, Kajmani, Bahami i ostali Delaweri gde nema poreza ili je nizak ali niko nije video Srbiju na tom spisku,

Link to comment
22 minutes ago, čekmeže said:

Ako su pare legle preko računa u banci, od 01.06.

Mene više brine taj stav da ništa nije dobila lično, kao da država treba svakog građanina pismeno da obavesti da krši zakon ako se bavi nečim a ne plaća porez. 

Postoje poreski rajevi™, Kajmani, Bahami i ostali Delaweri gde nema poreza ili je nizak ali niko nije video Srbiju na tom spisku,

Izjave o deviznom prilivu se potpisuju sigurno već 5-6 godina. Banke su oduvek bile dužne da dostave to NBS. NBS prosledi ovima i to je to.
Ovo od 01.06. je, koliko sam razumeo, samo jedinstveni registar.

 

Pa nemoj da te brine ništa. Postavi to malo drugačije, recimo da li si ti dužan kao zaposlen u nekoj firmi da sam podnosiš poresku prijavu na tvoju bruto platu? Nisi, dakle neko mora umesto tebe a to je poslodavac. Možeš da živiš u savršenom neznanju o poreskoj politici, doprinosima, kao što većina i živi, i još će pritom država da se pobrine da se obaveze prema TEBI ispune. E sad ako pokušaš da nas frilensere izjednačiš sa pravnim licem zvanim preduzetnik, ja ću se formalno složiti sa tobom, samo mnogo više u obavezama ali ne i u pravima. Razlika je, pored svega nabrojanog ranije, staž, visina poreza etc. suštinski u tome što niko od nas nije formalno započeo svoj status frilensera i time se upoznao sa svim pravima i obavezama ovakvog "statusa". Ovo je suština ove naše male buke, koja vidim mnogima ide na nos. Ova buka nema pravne osnove pred poreskom upravom i na tome će se i završiti. Što bi onaj nemački iscurak od novina Blic rekao. Dolijali frilenseri!

 

 

Link to comment

Banke do 01.06. nisu bile obavezne da dostavljaju ništa sem đumle podatka o iznosu transakcija pod određenom šifrom za potrebe statistike. I nisu dostavljale ništa detaljnije po načelu bankarske tajne, sem po nalogu tužilaštva i inih državnih organa. Nemamo uvid u registar ali od 01.06. se očigledno daju analitički podaci svake transakcije. 

Što se tiče znanja, ne vidim kako većina živi u neznanju o porezima i doprinosima. Većina ljudi radi za drugoga i vrlo dobro zna šta je plata, porez i doprinos, to nije stvar od juče, da ne kažem iz vremena komunizma. Jeste, ne moram da podnosim poresku prijavu na platu (osim u slučaju prebačaja kao shanjan) ali to je deo priče kada radiš za drugoga. Kada radiš za sebe, onda moraš malo i da se upoznaš sa propisima. Da sam npr. preduzetnik ili frilens nema teorije da se ne bih konsultovao sa nekim knjigovođom. Za nivo sitnih preduzetnika to je jeftina a korisna usluga.

Nadam se da će pored obaveza koje je država rešila da nametne frilensu isto tako da uradi šta treba i po pitanju definisanja prava takvih radnika i većoj ravnopravnosti. Nema nikakve zle namere.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...