Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Za test samostalnosti alternativa je da se ne bavis frilensom vec da radis za nekog drugog. Ja sam konkretno zbog toga odustao da se upustam u sljake sa strane. Test samostalnosti je imao za cilj i postigao da itjevci se prebace da rade za domace kompanije. Pocinjati neki svoj biznis je sada prilicno stresno i prakticno se destimulise. 

Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

Izmedju ostalog. Bilo sta sto te ne uvlaci u dug koji ne mozes da platis.

 

"Imam opciju da radim od kuće za stranu firmu i zarađujem 1,000 EUR mesečno, a imam i opciju da fizikališem za minimalac. Biram ovo drugo jer me ne uvlači u potencijalne dugove."

 

Ne znam bukvalno nijednu osobu koja tako razmišlja. A ti?

 

1 hour ago, laser lotus said:

Pri cemu se ono sto je placeno kao pausalni porez ne racuna u tih 45% - efektivno je porez preko 50%.

 

Daj, odakle ti to? :D Platio si paušal ali ko te jebe, sad plati po osnovu fizičkog lica kao da ništa nije bilo? Nema šanse da tako bilo šta funkcioniše.

Link to comment
12 minutes ago, Shan Jan said:

sljake sa strane

Sta je sljaka sa strane? Ako je to dodatni posao pored vec nekog postojeceg, kako te test samostalnosti sprecava u tome?

Link to comment
Just now, Weenie Pooh said:

 

"Imam opciju da radim od kuće za stranu firmu i zarađujem 1,000 EUR mesečno, a imam i opciju da fizikališem za minimalac. Biram ovo drugo jer me ne uvlači u potencijalne dugove."

 

Ne znam bukvalno nijednu osobu koja tako razmišlja. A ti?

 

Nije realan primer, jer u tom misaonom eksperimentu postoji treca opcija - da radis za 1000 EUR kao fizicko lice i svaki mesec das drzavi 450 EUR ili koliko vec. Tako bi ti ostalo 550 sto je opet bolje nego fizikalisanje za minimalac a ne zivis u strahu od poreske inspekcije i ne pakuje ti se kamata u slucaju da ne prodjes test samostalnosti. 

 

Mnogo je zanimljiviji ovaj primer - 500 EUR mesecno za stranca ili slabije placen posao u motaonici kablova.

Link to comment
7 minutes ago, Weenie Pooh said:

Daj, odakle ti to? :D Platio si paušal ali ko te jebe, sad plati po osnovu fizičkog lica kao da ništa nije bilo? Nema šanse da tako bilo šta funkcioniše.

 

Bas tako funkcionise, sve racunovodje potvrdile, jer se taj prihod smatra prihodom od dodatne delatnosti, a to sto si ti imao pausal radnju i nisi je koristio nizasta, ko ti kriv. Nema smisla i nije logicno, ali opet, ni test samostalnosti nema smisla i nije logican.

 

E i par puta vidim da pises "drzavi nije u interesu", joj bre. Da, slazem se, nije joj u interesu, nekoj zdravoj pametnoj drzavi da sabotira svoju privredu i mala preduzeca. Ali ovo nase nije normalna drzava nego je leglo lopova i secikesa, ujebavaju sve zivo i nezivo vec godinama da bi namakli neko parce sebi u dzep a i danas za kasu, nebitno je sta ce biti sutra. Test samostalnosti je zivi primer toga.

 

Hipoteticki, zamisli neki Nordeus sad namirise da ima kinte u online prevodu i drzanju casova engleskog? Sta mislis sta bi bilo sa svim ovim domacim Upwork radnicima koji to rade? Njihova delatnost bi ekspresno bila stavljena van pausal delatnosti, a Upwork okarakterisan kao kamen spoticanja testa samostalnosti. Pa se vi radnici svi jbte, e, ali i mozete ovde da radite kod cika Nordeusa, good guy Nordeus. Srpska privreda 101.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
33 minutes ago, goofs said:

 

Bas tako funkcionise, sve racunovodje potvrdile, jer se taj prihod smatra prihodom od dodatne delatnosti, a to sto si ti imao pausal radnju i nisi je koristio nizasta, ko ti kriv. Nema smisla i nije logicno, ali opet, ni test samostalnosti nema smisla i nije logican.

Znaci placas pausalni porez uredno,  sve vreme nisi miran zbog testa samostalnosti.  I jednog dana padnes taj test samostalnosti zbog slb stavki, moras da platis porez kao fizicko lice?  Verovatno s kamatama :D  

Link to comment
3 minutes ago, Sandradjer said:

Znaci placas pausalni porez uredno,  sve vreme nisi miran zbog testa samostalnosti.  I jednog dana padnes taj test samostalnosti zbog slb stavki, moras da platis porez kao fizicko lice?  Verovatno s kamatama :D  

 

Upravo tako, s kamatama. Odličan aranžman, zar ne? Fascinantno mi je da ga uopšte razmatramo kao opciju za one koji posluju sa jednim stranim klijentom. 

Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

 

Upravo tako, s kamatama. Odličan aranžman, zar ne? Fascinantno mi je da ga uopšte razmatramo kao opciju za one koji posluju sa jednim stranim klijentom. 

Pa to je suludo,  em placas porez,  em ne spavas mirno. Nisam u toku,  zainteresovala me ova prica.  Pa ko radi za jednog klijenta,  u cilju pada testa samostalnosti uvek moze da ispuni jos neku stavku.  A uplate od jednog klijenta je najlakse videti 

Link to comment
1 minute ago, Sandradjer said:

Pa to je suludo,  em placas porez,  em ne spavas mirno. Nisam u toku,  zainteresovala me ova prica.  Pa ko radi za jednog klijenta,  u cilju pada testa samostalnosti uvek moze da ispuni jos neku stavku.  A uplate od jednog klijenta je najlakse videti 

 

Mozes komotno da padnes test samostalnosti i ako radis za pet klijenata, gleda se samostalnost u odnosu na svakog od tih klijenata pojedinacno. To je samo jedna tacka u testu samostalnosti.

Edited by Meazza
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, Meazza said:

 

Mozes komotno da padnes test samostalnosti i ako radis za pet klijenata, gleda se samostalnost u odnosu na svakog od tih klijenata pojedinacno. To je samo jedna tacka u testu samostalnosti.

Pa sve gore i gore.  Ko je smislio taj test samostalnosti? 

Link to comment
1 minute ago, Sandradjer said:

Pa sve gore i gore.  Ko je smislio taj test samostalnosti? 

 

Ne znam, ali to je ocito neko kome je cilj da se rad za strane firme preko interneta iskoreni.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, djeneralche said:

Sta je sljaka sa strane? Ako je to dodatni posao pored vec nekog postojeceg, kako te test samostalnosti sprecava u tome?

Nije mi cilj da radim sa strane zauvek vec da se to jednog dana razvije u samostalni biznis. Tu se vec cesem jer ako padnem na jednog klijenta tesko meni a i sa vise opet treba da se molim bogu da me neki inspektor nakrivo ne pogleda. Jer cak i ako inspektor nije u pravu ja nemam nikakvo poverenje u ovu drzavu da ce da me zastiti. Mislim ocigledno je da postoji namera da se uguse ljudi koji zele da sami razviju svoj biznis i meni je to dovoljno da ne pomisljam na nesto tako. 

  • +1 2
Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Nije mi cilj da radim sa strane zauvek vec da se to jednog dana razvije u samostalni biznis. Tu se vec cesem jer ako padnem na jednog klijenta tesko meni a i sa vise opet treba da se molim bogu da me neki inspektor nakrivo ne pogleda. Jer cak i ako inspektor nije u pravu ja nemam nikakvo poverenje u ovu drzavu da ce da me zastiti. Mislim ocigledno je da postoji namera da se uguse ljudi koji zele da sami razviju svoj biznis i meni je to dovoljno da ne pomisljam na nesto tako. 

 

Ovo. 

Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

 

Ne znam, ali to je ocito neko kome je cilj da se rad za strane firme preko interneta iskoreni.

Ocito.  A tehnicki ce neko,  umesto da radi, da dokazuje stavke iz tog testa samostalnosti ko zna na koji sve nacin.  Pruzam podrsku.  Nisam iz te price, ali ukljucila sam se u problematiku

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...