Jump to content
IGNORED

Premier League 2020-21


ArleKino

Recommended Posts

5 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

I još jednom Ball don't lie

 

sad zaista, za razliku od penala protiv fulhama.

 

ali kako je trezeguet pao u stilu marka pantelica, rice ga kao vuce za dres s ledja, a frajer pada unapred.

 

lepo je skockao ekipu moyesara, by the way.

Link to comment

Khm khm ......

 

17 down , 23 to go :D

 

Bolja Vila bila, zaslužila bar bod. 

 

Stop the count.  Peti smo na tabeli. Mislim da nismo bili peti nijednom one sezone pod Bilićem kad je Paja pravio malu decu protivničkim odbranama širom lige. 

Link to comment
1 hour ago, Pokojni Ruxin said:

 

nije sramota ne pratiti brendana koliko se valja, ali niko vas ne bije po ušima da obavezno imate mišljenje i kad ga izvlačite iz guzce.

 

od sitija su startovali možda jednu utakmicu sa 2 umesto 3 pozadi, i niko se nije pravio pametan dok se dobijao siti, arsenal, leeds u gostima...sad odjednom brendan pametuje i postavlja loše taktike, paz bogati :dry:

 

Sto mi persiras u kvotu? Mislim, postovanje je za svaku pohvalu ali ne mora.

 

Da napisem zarad moje ciste savesti ono sto sam napisao pa obrisao. Promenio je sistem jer "Fulham se brani, dvojica su nam dovoljna pozadi" je isto kao i "Nema veze sto nam i nereseno zavrsava posao, hajde da napadnemo Chelsea koji igra bunker i igra na kontre" (ovo je long gone history, ista prica).

 

Edited by Zlurad
Link to comment

zato što sam hteo i bogoča da zahvatim, ali nisam ja završio te škole pa da umem da multikvotujem na ovom forumu

 

nem pojma šta ti pričaš sad...zar nije krenuo danas u 3-4-2-1 što prilično igra poslednjih 5-6 kola, popio 2 gola, pa napravio duplu izmenu na prošlodošnjih 4-1-4-1? nisam bio danas u prilici da gledam, ali to mi kombinacija suvih činjenica i mog poznavanja brendana govori :sleep:

Edited by Pokojni Ruxin
Link to comment

Negrito/negrita (deminutivi po rodu) se dosta koristi u vecini zemalja Juzne Amerike i koristi se za obelezavanje izrazene crne boje (ne samo za boju koze).

U Kolumbiji, prijateljica cesto zove svoju prijateljicu "negrita" ako ova ima izrazito crnu kosu (i sasvim belu kozu). 

U Peruu se negrito/negrita isto dosta koristi, a to je zemlja sa 85% mixed, i ciji je predsednik bio covek japanskog porekla.

Tako, Jennifer Lopez u pesmi Lonely, peva "“yo siempre seré tu negrita del Bronx".

Problem je sto prevod moze biti i crnkinja i crnka. Ja se sa slicnim problemom suocavam godinama. Nakon visegodisnje (jednom nedeljno) ceremonije zvane "backlog grooming", 2013 je konstantovano da rec "grooming" ima izvesne negativne konotacije (kao u "child grooming"), ali i u 2020, mnogi jos uvek kazu "backlog grooming (umesto backlog refinement)", iako je proslo vec sedam godina, otkako je zvanicni Scrum guide ispravio ovaj termin. Da li bih trebao kaznjavati one koji jos uvek kazu "grooming"?

Rasizam svakako treba napadati, neke izjave Sunessa su klasican primer rasizma iz knjiga; ali u Engleskoj i problemu rasizma pristupaju, pa, rasisticki (nema kazne za nekog Sunesa ili Terija, ali za "Latinose" uvek).

Da podsetim, rasizam je socijalna kategorija (ne prirodna) i ne odnosi se samo na boju koze. Gledao sam jednu utakmicu Utd u kojoj je neki Meksikanac pokusao simulirati penal, te se komentator ostrvio kako igraci iz tog podneblja to precesto rade (klasican primer rasizma), a kad je Rashford pao u 16 nakon desetak minuta (sudija nije nista svirao) uzviknuo kako nece biti iznenadjen ako VAR promeni odluku sudije. Naravno, VAR je pokazao da uopste nije bilo kontakta. Komentator je na to rekao da je siguran da Rashford nije pokusao da simulira, nego da je izgubio razvnotezu (valjda je nekome normalno da covek koji trci pa padne sa obe noge savijene u kolenima da je izgubio ravnotezu, bez ikakvog kontakta ???). Krajnje degutantno i bljutavo. Licno ne vidim da je Aguero (recimo) gori od Rasforda, Sterlinga, Manea, Salaha .. a secam se i simuliranja Stivena Gerarda, koji nikad nisu narocito komentarisani.

Kazniti Suareza za nesto sto je rekao Francuzu (kojem je to neprihvatljivo) je jedna stvar; a kazniti Kavanija za nesto sto je rekao svom drugaru (kojem je to apsolutno prihvatljivo) nesto sasvim drugo. Nije isto kad prosecan Srbin pominje majku svom drugaru u svakodnevnoj komunikaciji (nije da tako nesto podrzavam), a sasvim drugacije kad to uradi nekom Englezu, fudbaleru protivnicke ekipe.

Ukoliko Engleska zeli internacionalne asove (a bez njih bi bila sasvim prosecna liga), trebala bi pokazati i malo vise senzibiliteta. Recimo, onoliko koliko pokazuju za one koj unose pare kroz investicije u tu ligu.

Uostalom, tesko da bi ova zemlja mogla ikome deliti lekcije vezane za rasizam; i danas i istorijski

Iskreno, dosta sam proputovao ovih sest kontinenata i najmanje rasizma sam video i sreo bas u Juznoj Americi (najvise u Evropi i delovima Azije). Nisu ljudi tu bolji ili drugaciji, nego nemaju istorijsko nasledje koje bi prouzrokovalo rasne tenzije. Zlocine su uglavnom vrsili Evropljani, nad svima koji su tu bili ili koje su doveli. Stanovnistvo je jako mesano, podele u drustvu su daleko vise ekonomske prirode. Nigde vise osmeha, vise mesanosti ljudi razlicitih rasa, dinamcinih plesova koji jasno pokazuju najrazlicitije uticaje i, na kraju krajeva, jasno pokazuju otvorenosti prema razlikama. Svakako, moze ovaj deo sveta dosta uciti od razvijenih evropskih zemalja, ali ne o rasizmu. Podseticu ljubitelje fudbala da su reprezentacije Holandije i Francuske u ovom veku imale povecu dozu rasne netrpeljivosti, da su objavljene slike mlade selekcije engleske gde su fudbaleri za vreme rucka i kasnije u bazenu bili grupisani po boji koze. To se u Kolumbiji ili Peruu nikad nije desilo.

 

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, mrdja said:

Kazniti Suareza za nesto sto je rekao Francuzu (kojem je to neprihvatljivo) je jedna stvar; a kazniti Kavanija za nesto sto je rekao svom drugaru (kojem je to apsolutno prihvatljivo) nesto sasvim drugo. Nije isto kad prosecan Srbin pominje majku svom drugaru u svakodnevnoj komunikaciji (nije da tako nesto podrzavam), a sasvim drugacije kad to uradi nekom Englezu, fudbaleru protivnicke ekipe.

 

Eh sad :D To nigde nije standard, pa ni u PL. Neće nadležni da u svakom slučaju gledaju u pasulj kako bi ustanovili širi kontekst, tradicionalne južnoameričke izraze, da li je Sukijeva baba zaista bila crnkinja ili koje je rase Edinsonov Twitter follower. Oni su jednostavno uspostavili određene standarde komunikacije kojima su određene reference zabranjene - između ostalog reference na boju kože drugih aktera.

 

Suarezova odbrana je bila "nisam rasista, igram celu karijeru sa crncima, baba mi crna, kod nas je to izraz od milja", ali to je komotno ignorisano. Gleda se samo da li si ili nisi rekao XYZ, ako jesi onda padaš i gotovo. Zato su u uvodu presude specifično naglasili da ne smatraju da je Suarez rasista, tj. da to nisu ni pokušavali da utvrde. Dakle, čista tehnokratija.

 

Zasluge su nešto drugo. To mi možemo na internetu jedni drugima da objašnjavamo šta je ko zaslužio, hteo da kaže, mislio, zašto je ovaj rasista a onaj lažovčina a onaj duša od čoveka. Zvanični organi u to obično ne žele da zalaze iz praktičnih razloga.

 

Meni bi bilo presmešno da Cavani fasuje suspenziju od tri utakmice zbog tvita taman kad je proigrao, i ne stidim se da priznam da 100% navijam za taj ishod. Ali naravno da ne mislim da on to zaslužuje, isto kao što nisam mislio da je njegov zemljak zaslužio osam utakmica neigranja zbog incidenta sa Evrom. Slično, mišljenja sam da je Evra besramno lažljivo govno koje zaslužuje sve najgore u životu, ali nisam nikad očekivao da za to snosi neke stvarne, ovosvetske posledice.

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, mrdja said:

Negrito/negrita (deminutivi po rodu) se dosta koristi u vecini zemalja Juzne Amerike i koristi se za obelezavanje izrazene crne boje (ne samo za boju koze).

U Kolumbiji, prijateljica cesto zove svoju prijateljicu "negrita" ako ova ima izrazito crnu kosu (i sasvim belu kozu). 

U Peruu se negrito/negrita isto dosta koristi, a to je zemlja sa 85% mixed, i ciji je predsednik bio covek japanskog porekla.

Tako, Jennifer Lopez u pesmi Lonely, peva "“yo siempre seré tu negrita del Bronx".

Problem je sto prevod moze biti i crnkinja i crnka. Ja se sa slicnim problemom suocavam godinama. Nakon visegodisnje (jednom nedeljno) ceremonije zvane "backlog grooming", 2013 je konstantovano da rec "grooming" ima izvesne negativne konotacije (kao u "child grooming"), ali i u 2020, mnogi jos uvek kazu "backlog grooming (umesto backlog refinement)", iako je proslo vec sedam godina, otkako je zvanicni Scrum guide ispravio ovaj termin. Da li bih trebao kaznjavati one koji jos uvek kazu "grooming"?

Rasizam svakako treba napadati, neke izjave Sunessa su klasican primer rasizma iz knjiga; ali u Engleskoj i problemu rasizma pristupaju, pa, rasisticki (nema kazne za nekog Sunesa ili Terija, ali za "Latinose" uvek).

Da podsetim, rasizam je socijalna kategorija (ne prirodna) i ne odnosi se samo na boju koze. Gledao sam jednu utakmicu Utd u kojoj je neki Meksikanac pokusao simulirati penal, te se komentator ostrvio kako igraci iz tog podneblja to precesto rade (klasican primer rasizma), a kad je Rashford pao u 16 nakon desetak minuta (sudija nije nista svirao) uzviknuo kako nece biti iznenadjen ako VAR promeni odluku sudije. Naravno, VAR je pokazao da uopste nije bilo kontakta. Komentator je na to rekao da je siguran da Rashford nije pokusao da simulira, nego da je izgubio razvnotezu (valjda je nekome normalno da covek koji trci pa padne sa obe noge savijene u kolenima da je izgubio ravnotezu, bez ikakvog kontakta ???). Krajnje degutantno i bljutavo. Licno ne vidim da je Aguero (recimo) gori od Rasforda, Sterlinga, Manea, Salaha .. a secam se i simuliranja Stivena Gerarda, koji nikad nisu narocito komentarisani.

Kazniti Suareza za nesto sto je rekao Francuzu (kojem je to neprihvatljivo) je jedna stvar; a kazniti Kavanija za nesto sto je rekao svom drugaru (kojem je to apsolutno prihvatljivo) nesto sasvim drugo. Nije isto kad prosecan Srbin pominje majku svom drugaru u svakodnevnoj komunikaciji (nije da tako nesto podrzavam), a sasvim drugacije kad to uradi nekom Englezu, fudbaleru protivnicke ekipe.

Ukoliko Engleska zeli internacionalne asove (a bez njih bi bila sasvim prosecna liga), trebala bi pokazati i malo vise senzibiliteta. Recimo, onoliko koliko pokazuju za one koj unose pare kroz investicije u tu ligu.

Uostalom, tesko da bi ova zemlja mogla ikome deliti lekcije vezane za rasizam; i danas i istorijski

Iskreno, dosta sam proputovao ovih sest kontinenata i najmanje rasizma sam video i sreo bas u Juznoj Americi (najvise u Evropi i delovima Azije). Nisu ljudi tu bolji ili drugaciji, nego nemaju istorijsko nasledje koje bi prouzrokovalo rasne tenzije. Zlocine su uglavnom vrsili Evropljani, nad svima koji su tu bili ili koje su doveli. Stanovnistvo je jako mesano, podele u drustvu su daleko vise ekonomske prirode. Nigde vise osmeha, vise mesanosti ljudi razlicitih rasa, dinamcinih plesova koji jasno pokazuju najrazlicitije uticaje i, na kraju krajeva, jasno pokazuju otvorenosti prema razlikama. Svakako, moze ovaj deo sveta dosta uciti od razvijenih evropskih zemalja, ali ne o rasizmu. Podseticu ljubitelje fudbala da su reprezentacije Holandije i Francuske u ovom veku imale povecu dozu rasne netrpeljivosti, da su objavljene slike mlade selekcije engleske gde su fudbaleri za vreme rucka i kasnije u bazenu bili grupisani po boji koze. To se u Kolumbiji ili Peruu nikad nije desilo.

 

 

 

Ima rasizma u Juznoj Americi.

I jeste deo kolonijalnog nasledja.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Huasipungo

 

 

A da  ne pominjem genocid u Gvatemali tokom 1980ih.

https://en.wikipedia.org/wiki/Guatemalan_genocide

 

Link to comment

Inace, sto se porekla tice (kado smo vec kod Fujimorija), vec sam pisao da je 1996. izabrani predsednik bio Abdala Bucaram, a 1998. Jamil Mahouad.

Libanska zajednica u Gvajakilu je em bogata em vrlo mocna, mada je Mahouad iz Loje.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...