Jump to content
IGNORED

LIVE LP/CD ... Živi albumi koje volite


Indy

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
On 5.9.2020. at 22:01, Lancia said:

Ja samo da se priklonim izboru live albuma Gojka & Stojka, vecinu njegovih jazz predoga posedujem i nekako mi je to prava muzika u skladu sa svojom prirodom da se transformise prema prostoru i publici. Publika je ustvari tu sekundarna pojava, sto se samog muzickog zapisa tice, jer drugacije reaguje na koncertima, nego kad je u pitanju rock muzika.

Meni se podigne svaka dlaka kad se setim koncerta Sonny Rollinsa u Barseloni, uvodna i zavrsne ovacije po izvodjenim stvarima su se smenjivale sa apsolutnom tisinom u toku izvodjenja - hemija izmedju Sonny Rollinsa i publike je mogla da se uhvati i opipa u vazduhu i ta atmosfera se moze osetiti vrlo lepo i na plocama. Koncert je trajao tri sata, tamo gde nije bilo te hemije, kao npr. u Sevilji nakon tri dana, koncert je trajao jedva 45 minuta.

Kad je u pitanju rock muzika, radije nosim dobre uspomene u sebi, nego sto bih se uhvatio nekog live izdanja, ne volim lozenja publike i zajednicko pevanje, ja ni live album mog omiljenog benda Talking Headsa nikad nisam preslusao, verovatno iz straha da ne pokvarim utisak iz Atine. Ono sto bih mogao da izdvojim, to su instrumentalno jake grupe poput Television i ciju svirku uzivo dozivljavam poput dzeza.

Od nasih - uvek dobri uzivo Partibrejkersi i prvi pantomima koncert Haustora u Domu Omladine, kao predgrupa Prljavog Kazalista, ali to verovatno nije nigde zapisano. S druge strane ostao mi je u pamcenju i koncert sjajne Branke Parlic i njeno izvodjenje Satija u SKC-u ili na istom mestu sudar tri francuska saksofona, divna zajebancija s publikom.

Eh, Soni Rolins. Slično i meni, gledao sam ga u Operi dva puta u razmaku od godinu dana, prvi put vrhunski kao taj tvoj, svi u euforiji, drugi put ne baš tako kratko ali ni prići onom prvom. Za njega kažu da pravi najveću razliku između živih nastupa i studijskih snimaka, da je prosto neverovatno kako je umeo da neke obične stvari na koncertima dovede do savršenstva i da ljude dovede u trans. Ja sam do danas zapamtio od prvog gledanja kako u Ken Burnsovoj seriji "Džez" u delu o Rolinsu, kritičar Met Glaser priča o koncertu Sonija Rolinsa na kome je bio na preduskršnje veče, gde je ovaj nakon petnaestak minuta soliranja na St Thomas, petnaestak sekundi pred ponoć odsvirao citat "In Your Easter Bonnet" i navodi to kao primer savršenstva razvoja ljudskog mozga. O raznim neobjavljenim snimcima koncerata Sonija Rolinsa ovde govori kritičar Glasa Sela Gari Gidins koji se često pojavljuje u Burnsovoj seriji.

 

Od naših, voleo bih da postoji album sa koncertom Miladojke Youneed iz Doma Omladine od 8. marta 1991., kao i Haustora iz Bitef teatra iz 1989. kada je aktuelan bio album "Tajni grad".

 

Inače došao sam da postavim jedan straobalni album koji me ju međuvremenu dopao šaka - Mingusova "Parkeriana" iz Pariza iz 1964., snimljena dva dana pre albuma "The Great Concert of Charles Mingus" koji sam pomenuo među onom gomilom ranije. "Meditations For Integration" sa Parkerijane je ubitačan, najbolja verzija od svih koje imam.

 

780caf7d3221198a69be309063ae8f5b_1024x10

 

Share & Enjoy

 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 years later...

 

Nekoliko odličnih živih albuma koji su mi skoro dopali u ruke - za neke od njih ranije nisam ni čuo, kao ovaj Kirkov ili Tito Puenteov sa Playboy (!) džez festivala.

 

My01MzM0LmpwZWc.jpeg

 

NS04MzE2LmpwZWc.jpeg

 

My03ODYxLmpwZWc.jpeg

 

OC03MjM1LmpwZWc.jpeg

 

ODYtOTQ4OS5qcGVn.jpeg

 

NS5qcGVn.jpeg

 

CS937312-01A-BIG_540x.jpg?v=1685505499

 

My0zOTc5LmpwZWc.jpeg

 

Ny0yNDUyLmpwZWc.jpeg

 

OC0xMDExLmpwZWc.jpeg

 

Ny5qcGVn.jpeg

 

SaE

  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, wayfaring stranger said:

Dirty dozen Samo live. Nisam slušao ovaj zadnji (Marsi Grass) dok nisam naleteo u nekom second handu. Odličan od početka do kraja, samo kratko traje.

Baš taj utisak i meni - kratko traje. Gledao sam ih pre petnaestak godina na festivalu ovde, bilo je ubitačno.

 

SaE

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...