Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Kod mene u zgradi (Blok 1) oglašen stan se proda za dva dana. Evo sad prodaje komšija iz ulaza pored, 42m2 za ~160k€

Svi smo se smejali komšiji sa devetog, povučenog sprata (ulaz sa zajedničke terase) što je svoju garsonjeru od 27m2 cenio 76k€. Prodao je čas posla. Ludilo mozga. 

  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Kaze mi covek juce u okoli ns, kupio plac pre 5 godina za 7€/kvm... Sad dobija 50, razlika je sto je resio struju...

 

To mi je bas wtf...

 

Moji su u selu kupili pre nekoliko godina celo imanje sa kućom koja je u nastavku njihovog poseda, platili nešto žalosno smešno pošto je kuća zrela za rušenje. Za uvođenje struje bi morali da plate boga oca, ne sećam se više tačnog razloga. Njima to nije prioritet jer tu prave deo voćnjaka pa je neće za sad ni uvoditi.

Link to comment
mislim da prisustvujemo laganoj recesiji bar u nekretninama, ovaj prodati je bio prodat pre par meseci i tada je plaćeno 2k€ samo da se skine sa oglasa(pose je to ušlo u kaparu), a ovaj veliki je oglašen pre koji dan i mislim da su ga malo zacepili, iako je potpuno opremljen(stolarija, kuhinja…) veliko je pitanje da li će dobiti tu cenu

To je Božin stan, videh na FB?
Mislim da će otići to brzo.
Koliko sam video ful sreÄ'en...





...shiit has hit the fan
Link to comment
4 hours ago, Shan Jan said:

Dosta dugo smo imali malu inflaciju (zvanicna je bila valjda oko 2%), te su i cene stanova sporo rasle. U zadnje 2-3 godine se desio ovaj bum sa cenama, sve je poludelo, od jogurta do polovnih automobila, stanovi samo prate to. 2500 evra/kvm za stan u izvornom raspadnutom stanju kod Starog Merkatora je vec dugo normalna cena, barem godinu dana.

 

Zato sto zvanicne cifre jedu govna. Kao sto smo se smejali kad su pricali o inflaciji od 15% kad nam je sve u supermarketu poskupelo duplo, tako i stanovi dupliraju cene. Novac je izgubio ogromnu vrednost generalno, nisu stanovi tu nista specijalno krivi.

 

  

Dace Bog. Secam se da pre 5-10 godina su veci stanovi bili dosta jeftiniji jer ljudi nisu imali para da ih kupe. Sta se u medjuvremenu desilo meni bas nije jasno. Ispada da nam ipak nije toliko lose ili se mozda mafija odlucila da pumpa tu pare a banke dobile odresene ruke da daju kredite ko god zeli da ih uzme. Znam za gomilu ljudi koji kupuju stan u stilu kes kredit za ucesce pa onda stambeni kredit za stan.

Dal si se ikad pokajao što si se vratio iz Bocvane?

Link to comment
5 hours ago, noskich said:

Dal si se ikad pokajao što si se vratio iz Bocvane?

Ne. Zivot nisu samo cene nekretnina ;) Mada se mozda pokajem u buducnosti ako ne odem opet iz Srbije sada :D 

 

On topic: par zakljucaka nakon sto sam gledao u online katastru cene prodatih stanova po NBGu u zadnjih godinu dana: https://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/

1. Gomila se i dalje uspesno prodaje

2. Cene se krecu 2500-3000 evra po kvadratu, po lokacijima rekao bih da je to to za starogradnju. Na zalost ne mozes da znas koliko tih stanova je renovirano a koliko je u raspadnutom stanju.

3. Ima i nekih ludila tipa 6000 evra po kvadratu, al kapiram da su to ovi fensi delovi.

 

Ako imate ustedjevinu, ja bih pre kupovao nego cekao. Mislim da je veca sansa da inflacija obezvredi jos vise novac nego sto ce cene da padnu. 

  • +1 2
Link to comment
43 minutes ago, Shan Jan said:

Ne. Zivot nisu samo cene nekretnina ;) Mada se mozda pokajem u buducnosti ako ne odem opet iz Srbije sada :D 

 

On topic: par zakljucaka nakon sto sam gledao u online katastru cene prodatih stanova po NBGu u zadnjih godinu dana: https://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/

1. Gomila se i dalje uspesno prodaje

2. Cene se krecu 2500-3000 evra po kvadratu, po lokacijima rekao bih da je to to za starogradnju. Na zalost ne mozes da znas koliko tih stanova je renovirano a koliko je u raspadnutom stanju.

3. Ima i nekih ludila tipa 6000 evra po kvadratu, al kapiram da su to ovi fensi delovi.

 

Ako imate ustedjevinu, ja bih pre kupovao nego cekao. Mislim da je veca sansa da inflacija obezvredi jos vise novac nego sto ce cene da padnu. 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
18 hours ago, bags said:

https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/at/Documents/presse/at-deloitte-property-index-2023.pdf

 

Sigurno nije najpreciznija studija ali nije ni losa za neki uvid u stanje.

Austrija na finom drugom mestu za novu gradnju.

Srbija na trecem mestu po broju potrebnih bruto godisnjih plata za 120m².

 

Lep izveštaj, dobro dođe da se uporedi sa izveštajima sa sajta Demografije (ovde je njihovo izdanje za 2023.).

 

Mala ispravka za ovo što si napisao o kvadraturi, podaci su za stan od 70 kvadrata (sa strane 28):


The most representative indicator for the publication of the
Property Index is the affordability of owner-occupied housing
in each European country. In line with previous editions, the
affordability of owner-occupied housing is calculated as the
number of average gross annual salaries required to purchase a
standardised new home with an average size of 70 square metres
in each country.


Recent data show that Slovakia is the least affordable
country among 21 surveyed European countries in terms of
homeownership. On average, Slovakians need 14.1 gross annual
salaries to buy a new home. Compared to last year, the affordability
of homeownership has decreased by an equivalent of 1.4 gross
annual wages.


The Czech Republic, ranked first last year, is the second least
affordable country for homeownership. In order to buy a new
standard home, Czechs need about 13.3 gross annual salaries.
This is the same level of gross annual salary needed for home
ownership as in the previous edition.


Serbia followed, where 11.8 average gross salaries are needed
to buy an average new home. Serbia remains the third least
affordable country, as in the previous publication.

 

SaE

  • Tužno 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
4 minutes ago, Arkadija said:

Pišu da nisu plaćali kiriju , kao ni račune i da su njega počeli izvršitelji da proganjaju. 

Ne znam šta bih rekla. S jedne strane razumem čoveka , kome niko ne može da pomogne u ovoj muci. Sud i policija ne postoje za ove slučajeva, a dugovi se nižu. S druge strane žao mi je i ovih što su povređeni, iako su obični paraziti. Stahota.

 

da, tako je i u nekim EU zemljama apparently, bar tamo gde sam ja zivela - chitala za neki sluchaj da ako su podstanari prava sirotilja, ne mogu da im naplate ni dugove ni sudske troshkove koje su napravili, i na kraju stanodavac je u josh vecem minusu.

Meni je to potpuno ali potpuno bizarno. Ne vidim shto se ne bi reshavalo po hitnoj proceduri u takvim sluchajevima, ne placash par meseci, dovidjenja. Nego neko prevaljivanje socijalnih i mangupskih kategorija na one koji izvuku deblji kraj da petljaju sa njima.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Pa kad i dođeš do toga da se steknu pravni uslovi da izbaciš nekoga, pojavi se npr. Krov nad glavom i onda mema izbacivanja. 

 

stekla sam utisak da je Krov nad glavom tu vishe za neke ljude koji godinama zive negde u stanovima na koje su imali neku vrstu prava, ali hajde sad, starno nije poenta toga u mom komentaru.

 

  • +1 6
Link to comment
5 minutes ago, Mel said:

 

stekla sam utisak da je Krov nad glavom tu vishe za neke ljude koji godinama zive negde u stanovima na koje su imali neku vrstu prava, ali hajde sad, starno nije poenta toga u mom komentaru.

 

Krov nad glavom je samo primer. Ovaj sto se razneo, da je došao sa izvrsiteljem da ih iseli posle 5 godina, opet bi krenulo po mrežama -  iseljavaju ih. 
 

Svi imaju neku vrstu prava, i ovi sto su unutra imaju ugovor po kome stanuju, dakle neku vrstu prava i žive tu dugo. 
 

Poenta je da ili imaš efikasan sistem iseljenja ili nemaš. Ili se svi izbacuju po kratkoj proceduri ili se čeka sud i izvršitelji.  

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
4 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Krov nad glavom je samo primer. Ovaj sto se razneo, da je došao sa izvrsiteljem da ih iseli posle 5 godina, opet bi krenulo po mrežama -  iseljavaju ih. 
 

Svi imaju neku vrstu prava, i ovi sto su unutra imaju ugovor po kome stanuju, dakle neku vrstu prava i žive tu dugo. 
 

Poenta je da ili imaš efikasan sistem iseljenja ili nemaš. Ili se svi izbacuju po kratkoj proceduri ili se čeka sud i izvršitelji.  

Imas li neki konkretan primer za Krov nad glavom, jer je ovo bas ruzno sto radis ako nemas

  • +1 4
Link to comment
8 minutes ago, brusli said:

Mozda i nije bas tako kao sto izgleda.

 

20230901_124330.jpg

 

Ne razumem rečenicu "ni policija nije mogla da ih izbaci". Pričamo o civilma i njihovim ličnim stvarima, ne o protivtenkovskoj jedinici da se nagajbila tu...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...