Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

2 minutes ago, James Marshall said:

Ja stvarno sem ono par hiljada ljudi iz IT sektora koji nemaju riješeno stambeno pitanje ne vidim ko može da izvrne toliku lovu za stan, ako ne računamo pranje para od gudre i korupcije. Moguće je da oni dižu cijene nenormalno, ali opet i te nekretnine neko u nekom momentu mora da počne da koristi za ono za šta su prvobitno namijenjene - inače ovako kao špekulativno sredstvo ili vid čuvanja love, to mora u nekom trenutku da proizvede balon. 

juče sam razgovarala s agentkinjom za nekretnine o ovome. ona trvdi da kupuju seljaci koji su tokom korone prenamenili poljoprivredno u građevinsko i isprodavali ljudima iz gradova. ne znam da li to ima smisla...

Link to comment
1 minute ago, slepa živana said:

juče sam razgovarala s agentkinjom za nekretnine o ovome. ona trvdi da kupuju seljaci koji su tokom korone prenamenili poljoprivredno u građevinsko i isprodavali ljudima iz gradova. ne znam da li to ima smisla...

Могуће је да је то њен узорак. Мој узорак су ИТевци, Руси и обични људи. Има свега. Без кредита купују ови први и други. Обични људи углавном кредит.

  • +1 1
Link to comment

Pa dobro ali šta sad, nisu svi prodavali njive na Dedinju i Vračaru, nije valjda da je neko nekom platio hektar livade u Sopotu 500k evara pa sad domaćin kupuje po BG na vodi ili u A bloku 200 kvadrata jer je prodao neku strnjiku zaraslu. Nešto mi tu nije logično. 

  • +1 4
Link to comment

Sa druge strane ovo đipanje cijena je već godinama, znam da su skočile i cijene i materijala i troškovi radne snage, ali Rusi su ozbiljno u priči tek posljednjih par mjeseci, a za ovolike skokove mora postojati i nešto opipljivo na strani potražnje. Nikad se nije ovoliko gradilo a ispade da se nikad nije ni ovoliko kupovalo. Ako bih ganjao da izolujem jedan uzrok kao glavni, rekao bih da je to frkica lokalnih naših klošara da ne dođe do kolapsa i gubitka para pa su odlučili da sve što zarađuju na ko zna koje načine zaštite gruvanjem u nekretnine. Kao da to tržište ne može da kolabira. Možda i ne može u centru Beograda, i možda je njima i kaliranje od 20% prihvatljivo, ali jednostavno ako nema potražnje za osnovnom uslugom i svrhom koju nekretnina ima, a to je stanovanje u istoj, nekako je logično da to vodi u pucanje balona. Bumo vidli. 

  • +1 3
Link to comment

Pa dobro, ali i to je privremeni skok, tih Rusa na kraju dana ne stiže onoliko koliko se Srba iseljava svake godine iz Srbije, i to mora u nekom momentu da se izniveliše. Neće stizati Rusi ovim tempom u nedogled. 

Link to comment
10 minutes ago, James Marshall said:

 ko može da izvrne toliku lovu za stan

 

Neko ko proda pola tone lešnika godišnje?

Neko ko proda pola tone meda ili 500 litara rakije godišnje?

Klinac veterinarski tehničar koji uštroji 300-500 prasića godišnje?

Porodično imanje koje proda tonu teletine godišnje?

Tip koji sa ultrazvukom ide po svinjcima i seljacima kaže da li je svinja začela ili ne?

Komplet ekipa koja valja bobice i semenke preko beobašte?

Crtač pušaka za igrice koji dobije 150-300 evra za 3d model?

 

Da ne idem dalje od mog sela, eto ti primera ljudi koji svojim radom, urednim neplaćanjem poreza i štekanjem keša 5-10 godina lagano kupe stan od 1500+ evra za kvadrat. Za keš.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
Just now, James Marshall said:

Pa dobro, ali i to je privremeni skok, tih Rusa na kraju dana ne stiže onoliko koliko se Srba iseljava svake godine iz Srbije, i to mora u nekom momentu da se izniveliše. Neće stizati Rusi ovim tempom u nedogled. 

Koliko sam ja čuo dolazak Rusa diže cenu stana i kada oni ne kupuju direktno, pošto skaču cene mesečne rente zbog povećane potražnje pa i to diže vrednost stanova.

Link to comment

Meni je potpuno suludo dati 200k eura za stan od 70m2. Pa u socijalizmu je standard bio 20m2 po glavi stanara.

Za te pare možeš napraviti kuću sa 2 stana i okućnicom od 500+m2 na pristojnoj lokaciji.

 

To pod pretpostavkom da nekretninu kupuješ da bi u njoj stanovao.

 

  • +1 2
Link to comment
Just now, BWA said:

Meni je potpuno suludo dati 200k eura za stan od 70m2. Pa u socijalizmu je standard bio 20m2 po glavi stanara.

Za te pare možeš napraviti kuću sa 2 stana i okućnicom od 500+m2 na pristojnoj lokaciji.

 

To pod pretpostavkom da nekretninu kupuješ da bi u njoj stanovao.

 

Шта ти је пристојна локација за кућу у Београду? 200 хиљада за 5 ари плаца+ изградња. 

Link to comment
1 minute ago, BWA said:

Meni je potpuno suludo dati 200k eura za stan od 70m2. Pa u socijalizmu je standard bio 20m2 po glavi stanara.

Za te pare možeš napraviti kuću sa 2 stana i okućnicom od 500+m2 na pristojnoj lokaciji.

 

To pod pretpostavkom da nekretninu kupuješ da bi u njoj stanovao.

 

 

Pa o ovom pišem već tri stranice, očigledno da mnogi u Srbiji ne vide kupovinu nekretnine tako, već kao špekulativno sredstvo ili način čuvanja (ko zna kako stečenog) novca. 

Link to comment
3 minutes ago, James Marshall said:

 

Pa o ovom pišem već tri stranice, očigledno da mnogi u Srbiji ne vide kupovinu nekretnine tako, već kao špekulativno sredstvo ili način čuvanja (ko zna kako stečenog) novca. 

Али то се не дешава само у Србији. Некретнина је легитимна и као средство за инвестирање. У Ирској је. чини ми се пукао балон, управо због тога што су људи инвестирали у некретнине. 

Link to comment
7 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Шта ти је пристојна локација за кућу у Београду? 200 хиљада за 5 ари плаца+ изградња. 

Ne znam sad koliko košta zemljište malo izvan grada i koliko koštaju dozvole.

Ali znam da gradnja 1m2 kuće teško može preći 700 eura.

Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

Али то се не дешава само у Србији. Некретнина је легитимна и као средство за инвестирање. У Ирској је. чини ми се пукао балон, управо због тога што су људи инвестирали у некретнине. 

Naravno da je legitimna i naravno da ima i mogućnosti zarade, ovdje se samo vrtimo oko toga da li postoji mogućnost balona, tj. koliko je izvjesna, a na osnovu opet nekih naših pretpostavki o demografskim, ekonomskim i ostalim trendovima. Kažem, nije neobično sa rastom cijena građevinskog materijala da rastu i cijene nekretnina, ali kažem, meni djeluje da će nam zafaliti korisnika tih istih nekretnina, spremnih da plaćaju rentu ili kupuju. Sad je naišao talas sa tim Rusima kad svi misle da mogu da iznajme straćare ili prodaju krševe za neke sumanute pare, ali mi djeluje da je i to kratkog daha, vidjećemo šta donosi inflacija i rast troškova života koji je već u toku a tek ima da se zalaufa. 

Link to comment
6 minutes ago, BWA said:

Ne znam sad koliko košta zemljište malo izvan grada i koliko koštaju dozvole.

Ali znam da gradnja 1m2 kuće teško može preći 700 eura.

О различитим локацијама говоримо. 200 хиљада за 70 квадрата је у граду. То може бити НБг или Миљаковац. Плац изван града је нешто под Авалом, на Ибарској или у Срему...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...