Jump to content
IGNORED

Covid-19: Razvoj vakcine, imunitet i primena medikamenata


beyoncé

Recommended Posts

13 minutes ago, Budja said:

 

Je l moze neko da mi objasni sta znaci ovde rec "first". Ne razumem bas najbolje.

 

 

Meni izgleda (na osnovu ovog BBC članka), da su ovo preliminarni / rani rezultati od prvih 95 koji su se zarazili od ukupno 30000 koji učestvuju u testiranju (vakcina+placebo). First ovde znači da ispitivanje još traje, tj. ovo su prvih 95 koji su se zarazili, a prate da li će još neko da se zarazi u budućnosti, pa će ovaj broj od 94.5% da se malo modifikuje gore-dole sve dok se ispitivanje ne završi i ne dobije finalni rezultat. 

Link to comment

Fizerovi rezultati su bili bazirani na 94 prva pacijenta. Ove ili iduce sedmice ce imati rezultate za jos 180 pacijenata. Ruski rezultat je bio baziran na 24 sto je ipak premalo.

Link to comment
34 minutes ago, mei said:

Meni izgleda (na osnovu ovog BBC članka), da su ovo preliminarni / rani rezultati od prvih 95 koji su se zarazili od ukupno 30000 koji učestvuju u testiranju (vakcina+placebo). First ovde znači da ispitivanje još traje, tj. ovo su prvih 95 koji su se zarazili, a prate da li će još neko da se zarazi u budućnosti, pa će ovaj broj od 94.5% da se malo modifikuje gore-dole sve dok se ispitivanje ne završi i ne dobije finalni rezultat. 

 

Hvala.

 

Dakle, ono sto fali je kada su ljudi primili vakcinu/vodicu jer je to bitno da znamo koliko traje efekat vakcine.

Mislim, nije isto da se ovih 5 javilo posle dve nedelje ili posle cetiri meseca.

 

 

Link to comment

 

19 minutes ago, borris_ said:

Ruski rezultat je bio baziran na 24 sto je ipak premalo.

 

Na svega 20.

 

Iz zvaničnog saopštenja:

 

Quote

The Sputnik V vaccine efficacy amounted to 92% (calculation based on the 20 confirmed COVID-19 cases split between vaccinated individuals and those who received the placebo). Currently 40,000 volunteers are taking part in double-blind, randomized, placebo-controlled Phase III of Sputnik V clinical trials, out of which over 20,000 have been vaccinated with the first dose of the vaccine and more than 16,000 with both the first and second doses of the vaccine.

https://www.sciencemag.org/sites/default/files/The%20first%20interim%20data%20analysis%20of%20the%20Sputnik%20V%20vaccine%20against%20COVID-19%20phase%20III%20clinical%20trials%20in%20the%20Russian%20Federation%20demonstrated%2092%25%20efficacy%20.pdf

 

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Budja said:

 

Dakle, ono sto fali je kada su ljudi primili vakcinu/vodicu jer je to bitno da znamo koliko traje efekat vakcine.

Mislim, nije isto da se ovih 5 javilo posle dve nedelje ili posle cetiri meseca.

 

 

Tako i meni izgleda na osnovu ovog članka. Za dugoročnu efikasnost bi verovatno trebalo 6 meseci do godine (disclaimer: laik sam, samo pretpostavljam) i da se uradi neki tip survival analize (survival regression) koja daje verovatnoću zaražavanja u odnosu na vremenski period od početka eksperimenta tj. davanja vakcine i placeba (verovatnoća vs. vreme), i uticaj vakcine na tu verovatnoću.  

Link to comment
1 minute ago, mei said:

Tako i meni izgleda na osnovu ovog članka. Za dugoročnu efikasnost bi verovatno trebalo 6 meseci do godine (disclaimer: laik sam, samo pretpostavljam) i da se uradi neki tip survival analize (survival regression) koja daje verovatnoću zaražavanja u odnosu na vremenski period od početka eksperimenta tj. davanja vakcine i placeba (verovatnoća vs. vreme), i uticaj vakcine na tu verovatnoću.  

 

Cenim da bi ovde i neki grafik radio posao. Na primer, x-osa svakih sedam dana, a na y koliko se ko javljalo od vakcinisanih i od placebo pacijenata, pa da vidimo da li je random ili ima vreme neki uticaj, tj. da li su ovih 5 rasporedjeni onako slucajno ili su se svi javili u poslednjoj nedelji.

Link to comment

Moderna inc mi deluje najozbiljnije.

Počeli su praktično odmah kad se pošast pojavila, u februaru izašli sa saopštenjem da imaju "prototip" vakcine, u martu je primenili na prvom pacijentu i tada najavili da tek na jesen vakcina za populaciju, naravno ako prođe neophodne testove.

 

Kažu da su radili na SARS vakcini i bili blizu da je razviju, ali prekinuli sa projektom, jer je sars splasnuo, pa tako i finansiranje projekta. Rekli da su istraživanja za COVID19 vakcinu praktično pokrenuli tamo gde su na sarsu stali jer su oba virusa iz iste/slične familije.

  • +1 1
Link to comment
" userid="9780"] Moderna inc mi deluje najozbiljnije.
Počeli su praktično odmah kad se pošast pojavila, u februaru izašli sa saopštenjem da imaju "prototip" vakcine, u martu je primenili na prvom pacijentu i tada najavili da tek na jesen vakcina za populaciju, naravno ako prođe neophodne testove.
 
Kažu da su radili na SARS vakcini i bili blizu da je razviju, ali prekinuli sa projektom, jer je sars splasnuo, pa tako i finansiranje projekta. Rekli da su istraživanja za COVID19 vakcinu praktično pokrenuli tamo gde su na sarsu stali jer su oba virusa iz iste/slične familije.
E to oko SARS vakcine se sećam da je spomenuo infektolog neki.
Kao:
Imali smo vakcinu za SARS skoro gotovu a onda stopirano finansiranje i tako nam i treba, da smo nastavili mnogo bi pre dobili vakcinu za covid...

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Frank Pembleton said:

E to oko SARS vakcine se sećam da je spomenuo infektolog neki.
Kao:
Imali smo vakcinu za SARS skoro gotovu a onda stopirano finansiranje i tako nam i treba, da smo nastavili mnogo bi pre dobili vakcinu za covid...

.... Shiit has hit the fan!
 

Ne znam ko je infektolog i na koju ustanovu je mislio, Kon je u martu u nekim tv gostovanjima pominjao da nema vakcine za SARS.

 

Čitao sam sa nekog linka da je moderna blizu vakcine, tamo negde u martu i ostavio post o tome.

Link to comment

Napokon sam shvatio ove procente. Niko od ovih 30k nije znao jel primio vakcinu ili vodicu da bi svi isto ponasali.

50% je primilo vakcinu.

Od svih 30k koji normalno zive imamo do sada 95 zarazenih a samo njih 5 je primilo vakcinu. sto je 94.5% efikasnosti.

Ima smisla.

Link to comment
1 hour ago, Moracikus said:

Napokon sam shvatio ove procente. Niko od ovih 30k nije znao jel primio vakcinu ili vodicu da bi svi isto ponasali.

50% je primilo vakcinu.

Od svih 30k koji normalno zive imamo do sada 95 zarazenih a samo njih 5 je primilo vakcinu. sto je 94.5% efikasnosti.

Ima smisla.

 

Nego, je l su im rekli da idu okolo bez maske ili da se ponasaju kao i ostali.

U smislu da su ionako male sanse da dobiju virus, tako da ovih 30.000 i nije 30.000.

Pretpostavljam da im nisu rekli, nadjite koronasa da vam pljune u lice, pa da vidimo da li vakcina/placebo deluje.

Link to comment

Astrazeneca je valjda naknadno trazila zdrave dobrovoljce da budu vjestacki izlozeni infekciji.

Mozda je to samo patka bila jer mi je zvucalo nehumano.

Edited by Moracikus
Link to comment
48 minutes ago, Moracikus said:

Astrazeneca je valjda naknadno trazila zdrave dobrovoljce da budu vjestacki izlozeni infekciji.

Mozda je to samo patka bila jer mi je zvucalo nehumano.

Ne mora biti patka, slušao sam generalnu priču o tome, ako etički odbor odobri, a oni uzimaju šanse da izabrani dobrovoljci umru/trajno obole i razmatraju dobiti od bržeg testiranja...

 

Ali kod ovih generalnih testiranja je uputstvo da se ponašaju kako bi inače, posebno jer primaoca znaju da je njih pola primilo vodu

Link to comment
" userid="9780"] Moderna inc mi deluje najozbiljnije.
Počeli su praktično odmah kad se pošast pojavila, u februaru izašli sa saopštenjem da imaju "prototip" vakcine, u martu je primenili na prvom pacijentu i tada najavili da tek na jesen vakcina za populaciju, naravno ako prođe neophodne testove.
 
Kažu da su radili na SARS vakcini i bili blizu da je razviju, ali prekinuli sa projektom, jer je sars splasnuo, pa tako i finansiranje projekta. Rekli da su istraživanja za COVID19 vakcinu praktično pokrenuli tamo gde su na sarsu stali jer su oba virusa iz iste/slične familije.
E to oko SARS vakcine se sećam da je spomenuo infektolog neki.
Kao:
Imali smo vakcinu za SARS skoro gotovu a onda stopirano finansiranje i tako nam i treba, da smo nastavili mnogo bi pre dobili vakcinu za covid...

.... Shiit has hit the fan!


Nije infektolog nego pulmolog Dr Piter Hortez


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...