Jump to content
IGNORED

krizna kujna. prehrambene navike prvog sveta, pa dok traje - traje.


gospa buba

Recommended Posts

3 minutes ago, ArleKino said:

Supruga napravila baklavu sa 4 dcl ulja umjesto 2. Pitanje za iskusnije: hoće li nam se začepiti krvne žile od toga? :huh: 

 

Ne bre brate, to se lako resava. Umesto 2l limunane napravite 4 i cepaj. 

Link to comment
19 minutes ago, ArleKino said:

Supruga napravila baklavu sa 4 dcl ulja umjesto 2. Pitanje za iskusnije: hoće li nam se začepiti krvne žile od toga? :huh: 

naravno da neće

udri

Link to comment
31 minutes ago, ArleKino said:

Supruga napravila baklavu sa 4 dcl ulja umjesto 2. Pitanje za iskusnije: hoće li nam se začepiti krvne žile od toga? :huh: 

Zašto baklava sa uljem uopšte :blink:.

 

Vidi, ja sam izbosne. No no je ulje za baklavu. Samo maslac.

 

Posna baklava ne postoji.:sleep:

Link to comment
6 minutes ago, dùda said:

Zašto baklava sa uljem uopšte :blink:.

 

Vidi, ja sam izbosne. No no je ulje za baklavu. Samo maslac.

 

Posna baklava ne postoji.:sleep:

 

A našla neki recept na internetima, a ovih dana dokon pop i ulje u baklavu stavlja.

Link to comment
16 minutes ago, dùda said:

Zašto baklava sa uljem uopšte :blink:.

 

Vidi, ja sam izbosne. No no je ulje za baklavu. Samo maslac.

 

Posna baklava ne postoji.:sleep:

 

Može li razjašnjenje :) Jel s maslacem ili s maslom? Kod mene (i ne sporim da je u nekim drugim krajevima ispravno drugačije) maslac je puter, a maslo klarifikovani puter (hipsterski: ghee). Mene baš Bosanci učili da treba maslo, zato pitam. 

Uspem ponekad da nabavim, pravimo pite sa tim, stavljam u kačamak ili ispečem krompir na maslu. Divna stvar. A odavno se oštrim da napravimo baklavu od naših kora, sa pistaćima

 

Link to comment

prekjuče hoba na krompiru, juče roštiljali, danas eno se peče jagnjeći but, sutra ćemo opet da palimo roštilj, ostalo nekih brajlovićevih ćevapa i pljeski pa da se ne baci...

ovo ko onomad kad su nas bonbardovali :ph34r:

Link to comment
22 minutes ago, banatjanin said:

 

Može li razjašnjenje :) Jel s maslacem ili s maslom? Kod mene (i ne sporim da je u nekim drugim krajevima ispravno drugačije) maslac je puter, a maslo klarifikovani puter (hipsterski: ghee). Mene baš Bosanci učili da treba maslo, zato pitam. 

Uspem ponekad da nabavim, pravimo pite sa tim, stavljam u kačamak ili ispečem krompir na maslu. Divna stvar. A odavno se oštrim da napravimo baklavu od naših kora, sa pistaćima

 

Izvorno se pravilo sa maslom, dakle sa ghijem. Tako se pravila baklava u begovskim kućama.

I bez tirita, kažu tirit izmislila sirotinja da smanji količinu oraha :D.

 

A sa uljem jednostavno ne volim, nije mi to to 

Najbolja baklava koju sam jela u životu je bila iračka, sa kamiljim maslom.

Link to comment

originalni recept je s maslom ali posto je dobro maslo tesko naci cesto se pravi s puterom. originalni recept je, bar u mojoj familiji, koliko kora toliko masla, oraha i secera. na kilo kora ide kilo oraha, kilo masla i kilo secera. 5 ravnih kasika secera se smesa u orahe koji se posipaju po korama koje su bogato premazane rastopljenim maslom a ostatak ide u agdu. u agdu ide i jedno 3 veca ili 4 manja limuna isecena na tanke kriske.

 

u starinsku baklavu ide i tirit al moji taj deo preskacu. majka (mamina mama) je  razvijala kore i radila tirit al otkako je umrla ja tirit nisam video a i kore su sve cesce kupovne. baklava se sece pre pecenja i ne dira se 24 sata posto se izvadi iz rerne. ako se neko cose pre toga bocne da bi se probalo, baklava ne upije agdu kako treba i ne bude cvrsta nego gnjecava i agda curi okolo.   

 

inace, maslo je carska stvar. uvek ga imam u kuci za razne pirijane, krompire, pite i sto je najvaznije - jaja i topu. magija! jaja ne przim ako se desi da nema masla u kuci. 

 

a topa mora biti starinska, ona koju je moja majka (mamina mama) pravila, obicno za dorucak. ucvrlja bogato masla pa kad je dobro vruce doda kasiku mladog kremastog kajmaka i kasiku izmrvljenog starijeg belog sira - da ne bude preblago. proprzi na brzinu sve vreme mesajuci viljuskom da se sve sjedini (otprilike minut) i da bude socno. jede se tako sto se umacu komadi svezeg hleba i na kraju se pomaze tava.  

 

bas bih mogao topu sutra za dorucak, nisam dugo. :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...