Jump to content
IGNORED

krizna kujna. prehrambene navike prvog sveta, pa dok traje - traje.


gospa buba

Recommended Posts

pale su prve dve konzerve. od hleba već dva dana jedem tost. mrzi me da kuvam, nemam živaca a ni umeća, tek mi se ne jedu baba čohano splačine... beležim gubitak 2 kg telesne težine. danas ću da idem da dokupim neku hranu. nemam pojma šta da kupim. jedino što mi je palo na pamet alkohol. ne znam šta bih, odavno sam prestala da pijem. dal postoji i dalje stomaklija?

Link to comment
5 minutes ago, gospa buba said:

mi uletesmo.sinoc odma u sirotinju: poderane gace od pola kila brasna i pozdera se ko da je glad bozemprosti :isuse:

sent from bubamoto
 

 

kako je meni to bilo tesko pre da objasnim drugima 'sta je to!' ne znam odakle dolazi taj recept, ali mi smo od malih nogu u kuci znali za to. koje god drugo ime da kazes, nema veze osim da su to poderane gace  :D

Link to comment
  • 1 mala kašika soli;
  • 1 čaša od jogurta ulja;
  • 2 iste takve čaše brašna, pomešane sa praškom za pecivo;
  • 1 čaša jogurta ili kiselog mleka;
  • 150 gr salame/neke čajne™ iseckane na kockice;
  • 150 gr seckanih kiselih krastavčića/100 gr zelenih/crnih maslina/2-3 „somborke“ paprike;
  • 150 gr mladog sira;
  • 4 jaja;

Priprema:

Umutiti mikserom 4 jaja i so. Dodavati  ulje, brašno, prašak za pecivo, jogurt/kiselo mleko, salamu, krastavčiće/masline/papriku, a neprekidno mutiti mikserom. Razliti u podmazanu tepsiju (poželjno da bude veća, da bi pita bila što tanja) i peći na 200 stepeni, u već zagrejanoj rerni, dok ne  porumeni. Kada se ispeče, možete, a i ne morate, premazati sa pavlakom, a odozgo narendati tvrdi sir.

 

Napomena:

Pola od ovih namirnica možda nemate u kući, ali slobodno improvizujte. Bazični su brašno, ulje, prašak za pecivo (koga, je l’ te, za sada ima) so i sir... ostalo ako se i kol'ko nađe. A uopšte nije loše; niti zahteva neko vreme, niti je preskupo. 
 

 

Edited by atajlo
Link to comment

verovatno vecina nas, na ovom forumu se navikla na mnoge, dobre stvari. sto se mene licno tice, mogao bih bez tih stvari opusteno, iako mi mnogo znace. npr. maslinovo ulje je jedna od tih stvari ili hladno cedjeno suncokretovo ulje, parmezan 2kg iz italije, itd. to su neke namirnice koje se sada podrazumevaju u mojoj ishrani, i mogao bih bez svega toga. siromastvo nisam toliko jako osetio kao recimo moji roditelji. spominjali ste hleb, mast i tucanu papriku. mom caletu je to bio sendvic/poslastica koju kada je imao, radovao se. kao kada bi smo se mi sada radovali nekom [zamisli] sendvicu, a nije klasican, ali ovo nije dobro poredjenje, jer on nije imao nista. jedino siromastvo koje sam osetio je bilo u ono vreme inflacije/ratova. moj najbolji, tada sendvic je bio sa onim namazom 'dobro jutro' i kriske paradajza na istom, ali nisam nikada bio gladan. svih tih, lepih stvari bih se odrekao u roku od odmah ako bi to znacilo da smo nesto postigli kao covecanstvo. sa druge strane, to nije realnost, ali ne mogu da se ne nadam.

 

 

Link to comment
2 hours ago, slepa živana said:

pale su prve dve konzerve. od hleba već dva dana jedem tost. mrzi me da kuvam, nemam živaca a ni umeća, tek mi se ne jedu baba čohano splačine... beležim gubitak 2 kg telesne težine. danas ću da idem da dokupim neku hranu. nemam pojma šta da kupim. jedino što mi je palo na pamet alkohol. ne znam šta bih, odavno sam prestala da pijem. dal postoji i dalje stomaklija?

 

kupi jaja, brzo se spremaju, a kuvano. 

Link to comment

ja bas volim leba, masti i luka, s tim da to dozivljavam kao delikates, a ne sirotinjsku kuhinju.

volim i poderane gace, mislim da je taj naziv najzastupljeniji u slavoniji i bosni.

dovoljno je velika, u stvari generacijska, distanca prema tim sirotinjskim jelima da bi se na njih i dalje gledalo kao na nuzdu.

iz nuzde sam '90ih jela domace kiflice s malo sira. ali i njih i dalje volim :D

 

Link to comment
2 hours ago, slepa živana said:

pale su prve dve konzerve. od hleba već dva dana jedem tost. mrzi me da kuvam, nemam živaca a ni umeća, tek mi se ne jedu baba čohano splačine... beležim gubitak 2 kg telesne težine. danas ću da idem da dokupim neku hranu. nemam pojma šta da kupim. jedino što mi je palo na pamet alkohol. ne znam šta bih, odavno sam prestala da pijem. dal postoji i dalje stomaklija?

:laugh:

Isto.Od reci do reci

( danas prravlla oslic s krompir salatom 1,5sat a pojela za 6 min, ne isplati se)

Edited by InvisibleLight
Link to comment
2 minutes ago, morgana said:

ja bas volim leba, masti i luka, s tim da to dozivljavam kao delikates, a ne sirotinjsku kuhinju.

volim i poderane gace, mislim da je taj naziv najzastupljeniji u slavoniji i bosni.

dovoljno je velika, u stvari generacijska, distanca prema tim sirotinjskim jelima da bi se na njih i dalje gledalo kao na nuzdu.

iz nuzde sam '90ih jela domace kiflice s malo sira. ali i njih i dalje volim :D

 

 

da, ali sve ti 'delikatesi' su nastali u siromastvu. popara, proja... italija: pizza, lazanje... ovo o nazivima. mene cudi kada sam pre pricao sa svojom generacijom, koja je btw zivela u jugoslaviji, da nemaju pojma o tim stvarima: poderane gace, police, itd.

Link to comment
4 minutes ago, hoffnung said:

 

da, ali sve ti 'delikatesi' su nastali u siromastvu. popara, proja... italija: pizza, lazanje... ovo o nazivima. mene cudi kada sam pre pricao sa svojom generacijom, koja je btw zivela u jugoslaviji, da nemaju pojma o tim stvarima: poderane gace, police, itd.

naravno da su nastale u siromastvu. i sve nabrojane volim.

 

e, ne znam sta su police?

 

 

Link to comment

@morgana |

police su krompir koji se isece na pola [opere se naravno] i stavi sa sve ljuskom u rernu bez ulja, onako na suvo. kada je pecen, izvadi se i stavi u neku posudu, prekrije krpom. za to vreme se oljusti bluk, i pripremi puter. krompir moze da se [buduci da je jos vruc, odn. ovo se jede dok je jos vruce] probusi viljuskom, i namaze puter na isti. nasecka se bluk i "posoli" preko toga + so.

Link to comment

bez krompira [emoji38]ol:

ja nisam spremna za ovo..spremna sam za totalni lokdaun i krizno kuvanje, ali ne i za ovo.mesdjustanje kad moze a ne mora :dry:

sent from bubamoto

Link to comment

aha, volim polovine krompira pecene u ljusci, ali ga jedem sa sirom.

 

prilazem uljevak, tijesto koje se, dok je vrelo, namaze kajmakom i bijelim lukom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...