Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

8 minutes ago, Aleksija said:

to, uvek je najveca verovatnoca je da je bilo ovde :)

to je moje istraživanje :happy:

- za ekvadorski grad koji je žaršite zaraze u toj zemlji gvajakil

 

image.thumb.png.3c10042c2422fdc3d49b9163964d4ffb.png

 

image.png.f033c88be3a1dca7b120da41e3661c11.png

 

 

 

Link to comment
16 minutes ago, ArleKino said:

 

Kako ja to vidim, crtaju se dva grafikona paralelno. Prvi čine žrtve pandemije, a drugi žrtve ekonomije nakon pandemije. Na početku je prvi grafikon bio strašniji, a nakon što je broj otkaza prešao pet (npr. Bosna), odnosno sedam-osam cifara (veće zemlje tipa SAD), ovaj drugi je počeo poprimati grđe konture.

 

Jasno je da je moralo doći do toga u nekom momentu, kao i da u trenutku "otvaranja", koje je neizbežno pre ili kasnije, epidemija neće biti u potpunosti zaustavljena. Samo, iako odavno znam da me od ovog režima ništa ne bi trebalo iznenaditi, potpuno mi je neverovatna ovakva nonšalancija u prebacivanju sa jednog kursa na drugi, gde se 15-ak dana nakon one bizarne SMS poruke o nadolazećem italijanskom i španskom scenariju priča o potrebi za sticanjem kolektivnog imuniteta, a ni deset dana nakon priče o milion mrtvih penzionera se nadamo ukidanju vanrednog stanja za "mesec dana ili manje". 

 

Mere koje se donose ne služe samo tamo da se epidemija suzbije, već i da otvaranje prođe što je moguće lakše i bezbolnije. Nakon ovako šizofrenog ponašanja i vlasti i struke, prosto ne vidim način da se ljudi ne ponašaju kao pušteni s lanca čim dođe do iole većeg otvaranja. 

Link to comment
1 minute ago, cedo said:

 

Izlazna strategija momentalno moze da bude samo cekanje vakcine uz izbegavanje preopterecenosti zdravstvenog sistema gde mere pocinju popustati na onom broju dnevno zarazenih koji garantuje da za dve nedelje nece doci do prevelikog udara na bolnice. Primer, Italija ne moze da popusti mere na onom broju dnevno zarazenih na kojem ih je uvela zato sto je to dovelo do haosa. Svaka drzava ce morati da nadje taj broj za sebe u zavisnosti od kapaciteta zdravstva.

U isto vreme treba da se prilagode proizvodni procesi novonastalim uslovima bas kao i zastita radnika.

Sto se bolje organizujemo to cemo duze izdrzati u labavim merama.

To je teorija, a praksa ... hm.

To bi bilo neko teorijski idealno resenje. Problem je sto kod nas deluje da imamo problem sa kapacitetima i sa ovim veoma strogim merama (pa i vucic i brnabic su par puta rekli cemo mozda ici i na jos stroze mere da ne bismo kapitulirali pred virusom). Sta li ce tek biti sa kapacitetima ako popuste bilo kako? Drugo, svako delimicno popustanje u praksi ce biti mnogo gore, niti to ima ko da kontolise niti ce veliki broj ljudi da postuje te polu mere kako treba. Nor br stolova u kaficu ili ljudi u autobusu.

Link to comment

Jedna stvar nije jasna barem nama laicima - o kakvom zaravnjivanju krive govore svi pocevsi od Kona... ako je I dalje broj novoobolelih drasticno veci od izlecenih na dnevno nivou? To bi valjda trebalo biti moment kad sledi relaksiranje

Link to comment
4 minutes ago, Halvard said:

 

Jasno je da je moralo doći do toga u nekom momentu, kao i da u trenutku "otvaranja", koje je neizbežno pre ili kasnije, epidemija neće biti u potpunosti zaustavljena. Samo, iako odavno znam da me od ovog režima ništa ne bi trebalo iznenaditi, potpuno mi je neverovatna ovakva nonšalancija u prebacivanju sa jednog kursa na drugi, gde se 15-ak dana nakon one bizarne SMS poruke o nadolazećem italijanskom i španskom scenariju priča o potrebi za sticanjem kolektivnog imuniteta, a ni deset dana nakon priče o milion mrtvih penzionera se nadamo ukidanju vanrednog stanja za "mesec dana ili manje". 

 

Mere koje se donose ne služe samo tamo da se epidemija suzbije, već i da otvaranje prođe što je moguće lakše i bezbolnije. Nakon ovako šizofrenog ponašanja i vlasti i struke, prosto ne vidim način da se ljudi ne ponašaju kao pušteni s lanca čim dođe do iole većeg otvaranja. 

 

 

da, bas sam razmisljala da na toj specijalizaciji epidemiolozi mora da uce i neku psihologijui i komunikologiju (jer ima je posao da deluju u extra kriznim situacijama), jer sve i da AV nije nista ucestvovao u odlukama, oni su ovo katastrofalno iskomunicirali i napravili stetu tim cak i ako su svi koraci bili blagovremeni

a za 'otvaranje' ce to biti posebno bitno, dobra komunikacija i poverenje, a ne znam koliki kredit imaju kod ljudi

Edited by InvisibleLight
Link to comment
3 minutes ago, cedo said:

 

Izlazna strategija momentalno moze da bude samo cekanje vakcine uz izbegavanje preopterecenosti zdravstvenog sistema gde mere pocinju popustati na onom broju dnevno zarazenih koji garantuje da za dve nedelje nece doci do prevelikog udara na bolnice. Primer, Italija ne moze da popusti mere na onom broju dnevno zarazenih na kojem ih je uvela zato sto je to dovelo do haosa. Svaka drzava ce morati da nadje taj broj za sebe u zavisnosti od kapaciteta zdravstva.

U isto vreme treba da se prilagode proizvodni procesi novonastalim uslovima bas kao i zastita radnika.

Sto se bolje organizujemo to cemo duze izdrzati u labavim merama.

To je teorija, a praksa ... hm.

Biće baš teško uskladiti i pomiriti socijalno distanciranje i težnju da se živi što je normalnije moguće. Neki kompromis ćemo morati da nađemo, bez nade da će država u tome da pomogne. Jbg, na kraju će ipak da se svede na svest ljudi.

Link to comment
Just now, zgembo said:

Biće baš teško uskladiti i pomiriti socijalno distanciranje i težnju da se živi što je normalnije moguće. Neki kompromis ćemo morati da nađemo, bez nade da će država u tome da pomogne. Jbg, na kraju će ipak da se svede na svest ljudi.

 

U prevodu, najebali smo ga :lolol:

Link to comment
4 minutes ago, dillinger said:

Jedna stvar nije jasna barem nama laicima - o kakvom zaravnjivanju krive govore svi pocevsi od Kona... ako je I dalje broj novoobolelih drasticno veci od izlecenih na dnevno nivou? To bi valjda trebalo biti moment kad sledi relaksiranje

 

Da ne kopiram ceo tekst ovde...imas na linku sta Darija prica

 

Prema njenim rečima, kada broj onih pacijenata na respiratorima bude mali ili ih ne bude bilo upšte, kada budemo imali značajno više pacijenata u institucijama poput beogradskog Sajma a manje u klinikama, to će biti pokazatelj da je virus oslabio i da mere mogu da se "olabave".

 

 

 

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1310059/Korona-virus-zabrana-kretanja-mere-zastite.html

Edited by Milosh76
Link to comment

 

4 minutes ago, Halvard said:

 

Jasno je da je moralo doći do toga u nekom momentu, kao i da u trenutku "otvaranja", koje je neizbežno pre ili kasnije, epidemija neće biti u potpunosti zaustavljena. Samo, iako odavno znam da me od ovog režima ništa ne bi trebalo iznenaditi, potpuno mi je neverovatna ovakva nonšalancija u prebacivanju sa jednog kursa na drugi, gde se 15-ak dana nakon one bizarne SMS poruke o nadolazećem italijanskom i španskom scenariju priča o potrebi za sticanjem kolektivnog imuniteta, a ni deset dana nakon priče o milion mrtvih penzionera se nadamo ukidanju vanrednog stanja za "mesec dana ili manje". 

 

Mere koje se donose ne služe samo tamo da se epidemija suzbije, već i da otvaranje prođe što je moguće lakše i bezbolnije. Nakon ovako šizofrenog ponašanja i vlasti i struke, prosto ne vidim način da se ljudi ne ponašaju kao pušteni s lanca čim dođe do iole većeg otvaranja. 

Izjave su im neverovatne. Nimalo ohrabrujuće.

Btw decu u školu neću pustiti. Ne zbog mogućnosti zaraze već zbog celokupnog maltreta

Edited by maheem
Link to comment
3 minutes ago, zgembo said:

Biće baš teško uskladiti i pomiriti socijalno distanciranje i težnju da se živi što je normalnije moguće. Neki kompromis ćemo morati da nađemo, bez nade da će država u tome da pomogne. Jbg, na kraju će ipak da se svede na svest ljudi.

 

ETKhWFiXgAEDESQ.jpg

 

 

morala sam

Link to comment

ma oni od početka pričaju da će se ovaj virus ponašati kao grip, da će ga uv zračenje spržiti a da će sezbog povišene temp kraće vreme zadržavati u vazduhu, da će brže pasti na pod...

- to su njihove nade, oni drugi plan nemaju...

- btw voleo bih da znam koje su to fabrike zatvorene zbog korone, nisam čuo ni za jednu kod nas, jedino što ne radi su kladionice (realno mogu ostati zatvorene dok ne počne da se igra fudbal u evropi jer će im promet biti mizeran) frizerski saloni, ne znam ko je lud da sada ide kod frizera koji ima po 30 mušterija dnevno i ko im mora po prirodi stvari biti na manje od metra od nosa i kafići, kao i autoprevoznici, realno oni mogu da zarađuju ako bi ih pustili, ali opet koliki je to deo ekonomije 5-10%?

Link to comment

Pa kod nas nisu ratvorene fabrike ali sve zbog pada u obimu posla rade manje,knjaz milos radi u 2,umesto u 3 smene,komsija iz bekamenta mi kaze da su magacini puni i da se ocekuje zatvaranje fabrike na bar 10 dana,stubline su zatvorene,tamo je jos u martu bilo zarazenih,pestan radi u smanjenom kapacitetu.

Link to comment

probace tako pa sta bude. kad se kriva dobrano spusti mediji ce biti usmereni da vesti o novim zarazenim i sporadicnim umrlima ne objavljuju kao sad nego guraju u drugi plan, tj ignorisu ,ako broj tokom leta bude zaista u rangu smrtnosti od gripa i sl. mislim generalno, ne kod nas. to je najbolji scenario koji mozemo ocekivati

drugi je da opet bukne i sve stane

Link to comment

Ma on samo razmišlja o ostanku na vlasti, za to mu je potrebna kinta, a za to mu je potrebno da sluša investitore, dakle on će se po tome voditi.
On je već u glavi prelomio broj mrtvih koji mu omogućava da spinuje.
Zabole njega da li je moglo manje.
Njemu je bitno da za to okrivi "višu silu", a ne da on i njegovi budu krivi za bilo šta...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...