Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

2 minutes ago, Aleksija said:

u konsenzus duboko sumnjam.

 

Biće i njega, samo da se popnemo još koju evolutivnu stepenicu više. Nismo krivi (kao vrsta), još uvek se menjamo. Za to su potrebni izazovi poput ovog sad. Na neki način možda bude i korisno.

Link to comment

onda opet pricamo o periodu mnogo duzem od nekoliko godina.

pri cemu i dalje imamo "dzepove" u vidu zemalja koje ili nemaju funkcionalne drzave (ratovi, recimo) ili su toliko zatvorene i autokratske da ne znamo sta preduzimaju. koliko razumem, bilo koja teritorija na kojoj nema obavezne vakcinacije moze biti inkubator za novi soj. a moze cak i ona gde je vakcinacija obavezna - jedna imunokompromitovana osoba moze formirati novi soj kroz duzi tok bolesti.

tako da nam trebaju i efikasnije vakcine. 

 

Link to comment

zao mi je Oxforda i AstraZeneca zato što su jedini zapravo uradili moralno i etički ispravnu stvar, distribuirati vakcinu po minimalnoj ceni bez zarade u ovakvoj situaciji je plemenit čin, avaj..

  • +1 7
Link to comment
8 minutes ago, Aleksija said:

onda opet pricamo o periodu mnogo duzem od nekoliko godina.

pri cemu i dalje imamo "dzepove" u vidu zemalja koje ili nemaju funkcionalne drzave (ratovi, recimo) ili su toliko zatvorene i autokratske da ne znamo sta preduzimaju. koliko razumem, bilo koja teritorija na kojoj nema obavezne vakcinacije moze biti inkubator za novi soj. a moze cak i ona gde je vakcinacija obavezna - jedna imunokompromitovana osoba moze formirati novi soj kroz duzi tok bolesti.

tako da nam trebaju i efikasnije vakcine. 

 

tesko da moze efikasnijih vakcina od ovih sto imamo. morace da se modifikuju, naravno, ali nisu vakcine problem. problem je sto se virus zapatio i ukorenio, a prilicno je gadan, druzicemo se sa njim jos prilicno vremena. zato je i bitno da ga suzbijemo i onda da se igramo sezonskih igara ili povremenih mini epidemija. 

 

 

Link to comment
4 minutes ago, precog said:

tesko da moze efikasnijih vakcina od ovih sto imamo. morace da se modifikuju, naravno, ali nisu vakcine problem. problem je sto se virus zapatio i ukorenio, a prilicno je gadan, druzicemo se sa njim jos prilicno vremena. zato je i bitno da ga suzbijemo i onda da se igramo sezonskih igara ili povremenih mini epidemija. 

 

 

sve je problem, a vakcine su nesto na cemu moze da se radi. s druge strane, tesko da vecina drzava na svetu ima politicki (a mozda i logisticki) kapacitet za brzu obaveznu vakcinaciju.

ne kazem da ne treba da se radi i na tome, samo ce potrajati. ako ikad.

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Have_Fun said:

Sjajno

 

Odoh po antidepresiv

Vreme je

Polako. Preležao so, dve vakcine si dobio. Biće i treća sad kad dođeš u Srbiju. Ti si svoje uradio. Na ostalo ne utičeš, nemoj onda ni očajavati.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Aleksija said:

sve je problem, a vakcine su nesto na cemu moze da se radi. s druge strane, tesko da vecina drzava na svetu ima politicki (a mozda i logisticki) kapacitet za brzu obaveznu vakcinaciju.

ne kazem da ne treba da se radi i na tome, samo ce potrajati. ako ikad.

 

jasno, potrajace. nadam se obaveznoj vakcinaciji u narednih 1-1,5 godina. do tada ce proizvodnja da bude non-issue, nadam se i distribucija. 

Link to comment
Just now, precog said:

jasno, potrajace. nadam se obaveznoj vakcinaciji u narednih 1-1,5 godina. do tada ce proizvodnja da bude non-issue, nadam se i distribucija. 

hmmm... 

Link to comment
3 minutes ago, Aleksija said:

hmmm... 

:D

babi milo, pa mi se i snilo. napusavao sam se oko toga jos pre 6 meseci sa ekipom sa posla, proglasili me za autoritarnog komunistu, ali eto austrija prelomila, a i sapuce se i jos po nekim zapadnim drzavama.

uvaljace im obaveznu vakcinaciju uz cost benefit analizu za koju godinu, mmw.

 

Link to comment
Just now, precog said:

:D

babi milo, pa mi se i snilo. napusavao sam se oko toga jos pre 6 meseci sa ekipom sa posla, proglasili me za autoritarnog komunistu, ali eto austrija prelomila, a i sapuce se i jos po nekim zapadnim drzavama.

uvaljace im obaveznu vakcinaciju uz cost benefit analizu za koju godinu, mmw.

 

ne bojim se ja za neke zapadne drzave :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...