Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

15 hours ago, Radoye said:

Stig'o omikron i kod nas u Kanadistan, za sada dva potvrdjena, oba u Otavi.

 

Ti su iz Nigerije.

 

Ovo su afričke zemlje s potvrđenim slučajevima ili iz kojih su drugde stigli potvrđeni slučajevi: Bocvana, JAR, Malavi, Egipat, Nigerija.

 

jJpZhuj.png

 

 

Link to comment
Quote

 

U Crnoj Gori je u jednom danu preminulo 15 osoba od posljedica infekcije korona virusom, od kojih je najmlađa imala 35 godina, saopštio je Institut za javno zdravlje.

Od 15 preminulih, deset osoba je bilo potpuno nevakcinisano, dok je kod ostalih pet osoba prošlo više od pet mjeseci od primanja druge doze, navodi se u saopštenju.

Sve osobe mlađe od 40 godina koje su preminule nakon 1. maja su bile nevakcinisane, naveli su iz IJZ i apelovali na sve koji su primili drugu dozu vakcine prije najmanje pet mjeseci, da se vakcinišu i trećom.

 

https://www.slobodnaevropa.org/a/u-crnoj-gori-15-preminulih-među-njima-i-osoba-od-35-godina-/31585492.html

Link to comment
4 hours ago, Roger Sanchez said:

Nisam znao da i u KB Dubrava sistematski koriste ECMO za spašavanje pacijenata s najtežom kliničkom slikom. Mislio sam da je to "Amerika"

https://hr.n1info.com/vijesti/posjetili-smo-odjel-intenzivne-u-kb-u-dubrava-gdje-se-pacijenti-bore-za-zivot/

Lijepo za jedno jadno zapadnobalkansko zdravstvo

 

sta te cudi

to je bivsa vojna bolnica, po slici je poznam, uvek je bila napredna

pre rata mi je stari tamo isao na magnetnu rezonancu  ... a cekao je na taj pregled ihaha

 

Spoiler

jedna crtica

cekao sam sa njim da uzme rezultate ... pojma nemam

i zveknuo zemljotres

kad su poceli da lupaju limovi (spoljna fasada) to bilo ludo ... 

stari i ja se samo stisli (nije mogao bas da se krece)

ljudi istrcavali napolje, a medju njima i jedna zena sto je sedela do nas sa muzem (isto tako slabo pokretnim)  ... taj covek, sta ce ... ostao da sedi

i veli starome ... sta sad, da se razvodim a x godina smo u braku

 

Link to comment

Podaci za najpogođeniju južnoafričku pokrajinu Gauteng (obuhvata Johanezburg i Pretoriju):

 

Novi prijemi u bolnicu 21-28.11    238
Novi prijemi u bolnicu 14-21.11    79
Porast    201,3%
    
Trenutno u bolnici 28.11    747
Trenutno u bolnici 21.11    540
Porast    38,3%

 

Trenutno na kiseoniku 28.11    117
Trenutno na kiseoniku 21.11    63
Porast    85,7%
    
Trenutno na intenzivnoj 28.11    57
Trenutno na intenzivnoj 21.11    56
Porast    1,8%

 

Trenutno na respiratoru 28.11    23
Trenutno na respiratoru 21.11    20
Porast    15,0%    

 

Izvor:  https://www.nicd.ac.za/diseases-a-z-index/disease-index-covid-19/surveillance-reports/daily-hospital-surveillance-datcov-report/

Edited by vememah
Link to comment

Medijana starosti u JAR je svega 28 godina.

 

Neke tri nedelje nakon što krene intenzivnije lokalno zaražavanje po Evropi i Severnoj Americi (a na primeru portugalskog tima reklo bi se da na to nećemo dugo čekati) će se pokazati smrtnost među starijima.

Link to comment
2 hours ago, ObiW said:

Ovaj neinvazivni liči na CPAP. 

 

https://www.cpap.com/

ECMO nije ni na jednoj od tih slika.

 

ECMO:

Quote

https://f6publishing.blob.core.windows.net/b37cd21e-438a-4ffa-b838-41357e9b3278/WJR-5-78-g002.jpg

I još malo o ECMO:

Quote

 

 

 

@cedo, dobra je anegdota, međutim opremljenost KB Dubrava ima samo veze s relativnom mladošću njezine zgrade u odnosu na druge zagrebačke bolnice, koja je gotovo predodređuje za primitak najmoderije raspoložive tehnologije, a djelomično i političke odluke izvedene iz toga da (cestovno) nije potrebno ući u sam centar grada da se do nje dođe, pa je lakše da služi kao nacionalna bolnica.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
23 hours ago, Spooky said:

I valjda Kuba već ima. Ali ni jedna demokratska (osim te najave za Austriju). Baš me zanima kako će to da izgleda u praksi.

 

Ja uprkos svemu i dalje nisam fan obavezne vakcinacije. Ali jesam francuskog modela, tj da nevskcinisani me mogu raditi neke poslove gde su rizik za druge i da se pojačano testiraju

 

Nas dvoje smo vec neko vreme fanovi obavezne vakcinacije. Jednostavno imas ljude koji i svesno izbegavaju zdrav razum, i kada vidis kako su te, inace "normalne" osobe sa kojima se rado druzis i dobro razumes po pitanju drugih stvari, otisle na tamnu stranu, poput toga da se ne pridrzavaju karantina a dosli su iz rizicnog podrucja + nevakcinisani (i to nije da trknu do samoposluge jer nemaju mleka, nego defiluju po radnjama najnormalnije, dakle salje mi zena slike iz prodavnice igracaka), onda stvarno gubis bilo kakvo razumevanje.

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

tekst/intervju u FT sa šefom Moderne. izdvojiću interesantne delove:

(posle ovog intervjua su se slupale berze)

Quote


Stéphane Bancel said the high number of Omicron mutations on the spike protein, which the virus uses to infect human cells, and the rapid spread of the variant in South Africa, suggested the current crop of vaccines may need to be modified next year.

“There is no world, I think, where [the effectiveness] is the same level . . . we had with Delta,” Bancel told the Financial Times in an interview at the company’s headquarters in Cambridge, Massachusetts. He added: “I think it’s going to be a material drop. I just don’t know how much because we need to wait for the data. But all the scientists I’ve talked to . . . are like ‘this is not going to be good’.”

...

Most experts thought such a highly mutated variant would not emerge for another one or two years, Bancel added.

....

Bancel said data giving an indication of how the existing vaccines perform against the Omicron variant, and whether it causes severe disease, should become available within two weeks.

...
“[Moderna] and Pfizer cannot get a billion doses next week. The maths doesn’t work. But could we get the billion doses out by the summer? Sure,” said Bancel, who predicted Moderna could make a total of 2bn-3bn doses in 2022. But he said it would be risky to shift Moderna’s entire production capacity to an Omicron-targeted jab at a time when other variants are still in circulation.

....

 

 

Edited by barrcode
Link to comment

Divota....

 

Je l' možemo bar da se nadamo da taj novi mutant ima osobine da se lakše prenosi ali i lakše prebrodi?

 

Bar neki optimizam, nešto... za neku slamku da se uhvatimo..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...