Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

ПРОЦЕНТОТ НА НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ПАДНА НА 7,5 ПОСЛЕДНАВА НЕДЕЛА, 29 ОД 839 ЗАРАЗЕНИ ПРЕТХОДНО БИЛЕ ВО СТРАНСТВО

 

Се намалува бројот на новопотврдени случаи од ковид-19 и процентот на позитивни од тестирани, стои во извештајот на Институт за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 17 до 23 август, соопшти Министерството за здравство.

 

Во тој период се направени 11.129 тестирања на коронавирус, и регистрирани се 839 нови позитивни случаи од 29 градови во државата и има намалување од 7.0%, во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (281; 33,5%). Во овој период, бројот на новопотврдени случаи е под 20 лица во 16 градови во земјата.

Процентот на позитивни од тестирани изнесува 7.5 %, што претставува намалување од 0,3% во однос на претходната недела. Овој индикатор и натаму покажува тренд на намалување, во однос на претходните недели кога истиот се движи од 10%, 9.4%, 8.6% и 7.8%“, вели ИЈЗ.

 

Во споменатиот период, по добиени два негативни теста за присуство на САРС-КоВ-2, како оздравени се водат 554 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, 513 помалку во однос на претходната недела.

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=31

Пријавени се 19 смртни случаи од шест градови или два повеќе во однос на претходната недела и сите се на возраст над 60 години. Од нив, 16 биле хоспитализирани, а три лица починале во вонболнички услови. Коморбидитети се регистрирани кај 16 починати лица.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи, и во овој период најзастапена е возрасната група на лица над 60 години со 205 (24,4%) позитивни. Голем број заболени се регистрира и кај лицата на возраст од 30-39 (151; 18,0%), 40-49 (142; 16,9%) и 20-29 (140; 16,7%) . Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (20; 2,4%) и 10-19 години (49; 5,8%).

Од случаите кои се епидемиолошки истражени (807; 96,2%), регистрирани се 119 (14,7%) хоспитализирани, а кај 239 (29,8%) лица е регистрирано присуство на коморбидитети. Од вкупниот број нови случаи, 307 (38,3%) имаат контакт со потврден случај. Регистрирани се 29 лица со историја на патување во последни 14 дена.

Link to comment

corona-maske.jpg

Majstori smislili masku sa UV-C-svetlima u ovim krakovima sa strane, ubija sve u vazduhu i kod udisanja i kod izdisanja. Baterija koja napaja svetla puni se preko USB-a za nekoliko minuta. Ovo je prototip, cenu procenjuju na 39€.

Link to comment
1 hour ago, aram said:

corona-maske.jpg

Majstori smislili masku sa UV-C-svetlima u ovim krakovima sa strane, ubija sve u vazduhu i kod udisanja i kod izdisanja. Baterija koja napaja svetla puni se preko USB-a za nekoliko minuta. Ovo je prototip, cenu procenjuju na 39€.

 

Kad sam bio klinac, maštao sam da se šetam po ulici sa maskom Dart Vejdera

Link to comment
corona-maske.jpg

Majstori smislili masku sa UV-C-svetlima u ovim krakovima sa strane, ubija sve u vazduhu i kod udisanja i kod izdisanja. Baterija koja napaja svetla puni se preko USB-a za nekoliko minuta. Ovo je prototip, cenu procenjuju na 39€.
Kad kažeš majstori misliš ljudi kojo kopiraju Ž. M. [emoji1787]

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

I on je prvo imao ono limeno bure u kome su UV lampe.

I svi zaposleni prolazili to dok se jednoj nisu pojavile neke "fleke" na koži...

 

.... Shiit has hit the fan!

 

 

 

IMG_20200826_161216.jpg

Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

 

Kad sam bio klinac, maštao sam da se šetam po ulici sa maskom Dart Vejdera

To i da glasom James Earl Jones-a kažeš: Luke, I am your father!:D

Link to comment
On 26.8.2020. at 16:45, aram said:

ok, ovo sam potisnuo, priznajem :D

ja bogami nisam.

 

u svakom trenutku mogu da zamislim direktorov glas koji izgovara gospodjo udjite u ovo bure :mellow:

 

:rolf:

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...