Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

 

On 29.8.2020. at 8:23, Dankan Ajdaho said:

EghrhKMUYAAj3dz?format=jpg&name=large

Sa iste strane, celih 8 postova ranije :inn:. Nije u bojama jbg.

 

SaE

Edited by Gojko & Stojko
ode na novu stranu
Link to comment
39 minutes ago, Kelt said:

pojavilo se kod nas par slučajeva dece u ozbiljnom stanju nakon COVID-a, tzv MOF, multipe organ failure, a da prethodno nisu imali neke hronične bolesti


u jbt, nemoj me plašiti, taman sam prelomila da juniorku pustim u vrtić 😶

 

koliko su ozbiljna stanja?

Link to comment

Kakva je situacija globalno? Imam osecaj da polako epidemija pada u zapecak i seli se u 25. minut dnevnika, ili na strane izmedju kulture i sporta u novinama. Malo karikiram, ali cujem npr. da se austrijanci ponasaju kao da korona nikad nije ni postojala, imaju vise stotina novih slucajeva dnevno ali Kurc kaze da im ide odlicno. A i po ponasanju ovde u Srbiji reklo bi se da je opustanje uzelo 1 maha™. 

 

Kapiram da ne bi tako bilo da je pritisak na bolnice i zdravstvene ustanove veliki. Sta to znaci? Slabiji simptomi, manje zarazavanja...?

 

 

  • +1 1
Link to comment

Danas u fr 9000 novozarazenih najvise do sada u jednom danu. Još nema pritiska na bolnice ali broj teskih pacijenata polako raste već desetak dana, 470 danas. Ipak je to još daleko od proljetnog talasa kada je ta broj brzo rastao i došao do 7000. 

Link to comment

U Njujorku je i dalje izuzetno izraženo vanredno stanje - i u smislu kako izgleda grad i država kad izadješ na ulicu da prošetaš i po tome šta je otvoreno i kako funkcioniše. Po onome što ja vidim, velika većina ljudi izuzetno ozbiljno shvata. Kao da su se sad svi utrenirali i živimo prema novim pravilima (baš ono što su govorili: the new normal). Na primer, ideš u šumu da se šetaš i ljudi se drže 20 metara dalje od tebe ako te sretnu i stavljaju masku.

 

90% ljudi na ulici nosi maske, uključujući i malu decu. Neke kancelarije se otvaraju ali većina su i dalje zatvorene. Pred samoposlugama su i dalje redovi. Muzeji, pozorišta, bioskopi su otkazali sezonu 2020/2021 i niko to ni ne spominje. Do sada (a još ima vremena) 40% porodica je odabralo onlajn školu. To je oko 400,000 djaka onlajn. Istovremeno, u poredjenju sa aprilom kada je grad bukvalno bio potpuno pust, sada je ipak bliži normali nego potpunoj pustoši. Čak ima i poneko dete na igralištu (normalno, ima barem 50oro dece na prosečnom igralištu). Još uvek se ne zna kad će otvaranje vrtića (dakle, ovde vrtići uopšte ne rade od marta pa ti vidi ;) ) a i školu su odložili za 21. septembar - videćemo. Balet, hiphop, i ostali časovi za decu - sve je prebačeno da bude onlajn od septembra. SUNY (jedan od univerziteta u državi Njujork) je počeo sa uživo časovima pre dve nedelje ali su našli 400 korona slučajeva i sad su otkazali sve za ceo semestar.

 

Ukratko, ovde su svi su fazonu: to je što je, čekamo vakcinu na proleće i računamo da živimo s ovim još sigurno godinu dana. Ne bih rekla da je nikako palo u zapećak, već da su se ljudi navikli da žive s ovim dok ne prodje. Stotine hiljada ljudi su napustile grad i i dalje ga ljudi napuštaju bukvalno masovno. Poznanici mi se javljaju, e, mi se preselili u predgradje - pre neki dan moj bivši šef se javio iz predgradja. I mi u porodici smo prihvatili da ćemo živeti u vanrednom stanju barem još godinu dana i to je to.

 

Edit: pritiska na bolnice trenutno u Njujorku nema - ali to je zato što se svi rigorozno pridržavaju mera (osim ako nije i zbog eventualnog kolektivnog imuniteta). Eto taj SUNY, nekoliko studenata se zezalo i 400 slučajeva. 

Edited by trustno1
Link to comment

ne pratim vise sta pricaju vesti u los andjelesu

 

maske se nose po prodavnicama po la i to je to. na ulicama pola pola, bila u meksickom kraju, svi nose na ulici sad, pre nije niko pa su bas zaginuli a pretezno krajevi sa crncima niko ne nosi. 

 

osim sto barovi ne rade, sve se vraca u normalu. 

pozitivna strana sto su restorane prosirili na parkinge napolju 

 

par poznanika ima/lo koronu, samo blaga temperatura. neki se nisu testirali, ali misle da imaju

Edited by mustang
Link to comment
8 hours ago, borris_ said:

Danas u fr 9000 novozarazenih najvise do sada u jednom danu. Još nema pritiska na bolnice ali broj teskih pacijenata polako raste već desetak dana, 470 danas. Ipak je to još daleko od proljetnog talasa kada je ta broj brzo rastao i došao do 7000. 

 

Sudeci po iskustvu odavde, broj umrlih ce taj skok da reflektuje tek za oko 3-5 nedelja...

Link to comment

u pekingu zvanicno nema obolelih, otvorili skole i poceli polako da pustaju non-chinese povratnike  iz inostranstva. aerodrom i dalje ne prima intl letove, obicno se leti za shanghai, dve nedelje karantin i tek onda za peking. u gradu i dalje svuda mere temperaturu, sanitajzeri svuda i ulazi se posle skaniranja QR koda aplikacijom za pracenje, ali sve manje ljudi nosi maske na ulici. jedno 65-70% je sa maskama na ulici i 90% po trznim centrima i ofisima po zajednickim prostorijama. 

 

jasno da kontrola i discpilina uticu, ali ovo je too good to be true. ja sve cekam da krene ponovo

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...