Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

5 hours ago, vememah said:

Izašla je u časopisu The Lancet Infectious Diseases studija prvog nemačkog klastera u firmi Webasto u Minhenu koja s velikom verovatnoćom potvrđuje prenos virusa pre prvih simptoma. Evo i zanimljivosti: jedna osoba se po svoj prilici zarazila tako što je zatražila slanik od osobe s kojom je u kantini ostalo vreme sedela leđa u leđa.

a negde je išla priča da treba se provede bar 15 min zajedno da bi došlo do zaražavanja

što je meni negde bilo logično

koliko je bilo slučajeva da recimo jedan ukućanin bude zaražen a ostali ne, ili barem ne svi

Link to comment
5 minutes ago, dùda said:

a negde je išla priča da treba se provede bar 15 min zajedno da bi došlo do zaražavanja

što je meni negde bilo logično

koliko je bilo slučajeva da recimo jedan ukućanin bude zaražen a ostali ne, ili barem ne svi

Nema svaki kontakt isti intenzitet. Ako ti neko kine u lice dovoljan je 1 sekund da se zaraza prenese.

Link to comment
8 minutes ago, dùda said:

a negde je išla priča da treba se provede bar 15 min zajedno da bi došlo do zaražavanja

To je možda neki prosek, ali bio je i onaj korejski slučaj sa zaražavanjem u liftu za minut.

Link to comment
1 minute ago, sigurnost said:

Nema svaki kontakt isti intenzitet. Ako ti neko kine u lice dovoljan je 1 sekund da se zaraza prenese.

nisam ni mislila na takav esktrem već na ovu priču o sedenju leđa u leđa i traženju slanika (što nije moglo potrajati duže od par sekundi)

Link to comment
a negde je išla priča da treba se provede bar 15 min zajedno da bi došlo do zaražavanja
što je meni negde bilo logično
koliko je bilo slučajeva da recimo jedan ukućanin bude zaražen a ostali ne, ili barem ne svi
Meni je logicnije da se neko zarazio dok sedi ledja o ledja nego da se ukucani ne zaraze.
Verovatno nepouzdani testovi ili zakasneli testovi kad vec neki ukucani preleze bolest, pa onda ispadne da se nisu zarazili. Seroloski testovi vi garant pokazali da u svi ukucani bili pozitivni.
Ne deluje mi bas verovatno da mozes ziveti danima u istom prostoru pored zarazenog i ostati negativan.
Link to comment

Mnoge studije su pokazale da se ni blizu ne zaražavaju svi ukućani.

 

Quote

The characteristics of household transmission of COVID-19.

Secondary transmission of SARS-CoV-2 developed in 64 of 392 household contacts (16.3%). The secondary attack rate to children was 4% comparing with 17.1% to adults. The secondary attack rate to the contacts within the households with index patients quarantined by themselves since onset of symptoms was 0% comparing with 16.9% to the contacts without index patients quarantined. The secondary attack rate to contacts who were spouses of index cases was 27.8% comparing with 17.3% to other adult members in the households.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/research/coronavirus/publication/32301964

Quote

 

Coronavirus Disease-19: Summary of 2,370 Contact Investigations of the First 30 Cases in the Republic of Korea.

Between January 24(th) and March 10(th), a total of 2,370 individuals had contact with the first 30 cases of COVID-19. There were 13 individuals who contracted COVID-19 resulting in a secondary attack rate of 0.55% (95% CI 0.31-0.96). There were 119 household contacts, of which 9 individuals developed COVID-19 resulting in a secondary attack rate of 7.56% (95% CI 3.7-14.26).

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/research/coronavirus/publication/32257773

Quote

 

Contact Tracing Assessment of COVID-19 Transmission Dynamics in Taiwan and Risk at Different Exposure Periods Before and After Symptom Onset.

We enrolled 100 confirmed patients, with a median age of 44 years (range, 11-88 years), including 56 men and 44 women. Among their 2761 close contacts, there were 22 paired index-secondary cases. The overall secondary clinical attack rate was 0.7% (95% CI, 0.4%-1.0%).
...
The attack rate was higher among household (4.6% [95% CI, 2.3%-9.3%]) and nonhousehold (5.3% [95% CI, 2.1%-12.8%]) family contacts than that in health care or other settings.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/research/coronavirus/publication/32356867

Edited by vememah
Link to comment
6 minutes ago, vememah said:

Mnoge studije su pokazale da se ni blizu ne zaražavaju svi ukućani.

Verovatno tačno, ali meni bar potpuno neverovatno... A za slanik, pa zar nije dosta da se prvi korisnik pipnuo po nosu ili ustima tokom jela, pa pipnuo slanik, pa drugi korisnik kapljice uneo u sebe istim metodom? Kakve veze ima koliko dugo su gledali jedan u drugoga?

Link to comment

Ovaj virus je do sada za ovih nekoliko meseci zarazio verovatno vec oko 40-50 miliona ljudi na planeti pored svih silnih karantina, a da pritom ne uspe da zarazi nekog ko zivi sa pozitivnom osobom u istom stanu 5 ili 10 dana?
Nema sanse

Pogledacu kasnije detaljno te studije, ali tu verovatno postoji neka kvaka tipa ziveli su u istom stanu ali su znali da je ovaj pozitivan pa su ziveli u razlicitim sobama i dezinfikovali sve zivo...inace to nema nikakve logike.

Link to comment

Nisam birao studije koje mi odgovaraju, već sam uzeo prve tri na LitCovidu koje su bile rezultat pretrage za "households attack rate".

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/research/coronavirus/docsum?text=households attack rate

 

Edit: čak se ni svi hrčci ne zaraze kad zdrave stave pored zaraženih nedelju dana i povećaju protok vazduha ventilatorima.

Quote

 

Researchers from the University of Hong Kong said people should keep on wearing a face mask in the fight against the Covid-19 pandemic. They said on Sunday a study using hamsters showed surgical masks are effective in significantly reducing non-contact transmission of the virus.

The university's microbiologists put two groups of hamsters, one infected with the coronavirus and the other healthy, in two adjacent but different sets of cages, to find out if surgical masks could help prevent the sick hamsters from transmitting the virus to the healthy ones.

They have also installed fans near the cages to create an air flow, which could help transmit the virus.

Three sets of experiments were carried out to test the effectiveness of surgical masks.

In the first experiment, no surgical masks were placed between the two groups of hamsters; while in the second, a mask was placed near the cages housing the infected hamsters – as if they were wearing a mask. And in the third, a mask shielded the cages housing healthy hamsters.

Renowned microbiolgist Professor Yuen Kwok-yung, who led the study, said the results confirm that surgical masks do make a difference in preventing the spread of the new coronavirus.

In the first experiment, two-thirds of the healthy hamsters were infected after seven days.

That compared with just one-sixth of the healthy hamsters getting infected in the second setting and one-third in the third setting, where a mask was used to cover either group.

 

https://news.rthk.hk/rthk/en/component/k2/1526700-20200517

Edited by vememah
Link to comment

Danas su u Rimu našli jedno žarište. Na jednoj sahrani navodno se zarazilo 18 ljudi i tako u višemilionskom gradu dnevni bilans 32 što i nije tako veliki broj ali brinu ovakva žarišta. Ne znam zašto kažu da su se zarazili na sahrani jer izgleda svi žive zajedno u jednoj kući, radi se o 4 romske familije.

i nije prvi slučaj, pre par nedelja u susednoj regiji Molise isto bila velika romska sahrana gde su delili kazne a italijani se bune, prekipelo im... a još je pre par dana donet dekret o legalizaciji stranaca što doliva benzin na vatru.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Sve prijatelje za koje znam da su se zarazili, svi clanovi njihovih familija su se zarazili.

Moj uzorak nije toliko velik kao kod ovih studija (ukupno 4) ali sigurno postoji neka caka.

 

Edited by borris_
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...