Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

1 hour ago, vememah said:

Izbegavanje fijaska koji je nastupio u Italiji, Španiji, Francuskoj i Britaniji i to dobrim delom zahvaljujući činjenici da si u startu imao nekoliko puta više kreveta intenzivne nege per capita od njih teško da je uspeh.

 

2R0pjDh.jpg

Ovo u vezi intezivnih kreveta nije glavni razlog zasto je broj umrlih manji.

U Francuskoj prije krize su imali 5000 intezivnih kreveta. Neke regije su bile pod velikim pritiskom dok ostale nisu.

 

Ipak za vrijeme krize, broj intezivnih kreveta se povecao na skoro 9000 i nijedan COVID pacijent kome je bio potreban krevet nije odbijen. I svi pacijenti su bili u individualnim sobama.

 

Ima neki drugi razlog zasto je broj umrlih puno veci u francuskoj nego u Njemackoj. Da li je to brzo i masivno testiranje i izolovanje pacijenata? Vjerovatno. Ipak bih volio da vidim serolosku sliku francuske i njemacke da budemo sigurni.

Da li je razlika u tretmanu pacijenata? U Francuskoj su ove sa laksim simptomima lijecili paracetamolom, ne znam sta su radili u njamackoj ali ne vjerujem da je neka razlika.

Link to comment
1 hour ago, vememah said:

Desetodnevni prosek broja novih slučajeva po zemljama:

 

COUNTRIES BEATING COVID-19

  Reveal hidden contents


KSimiLB.png

 

COUNTRIES THAT ARE NEARLY THERE

  Reveal hidden contents


Tt3lUmB.png

 

COUNTRIES THAT NEED TO TAKE ACTION

  Reveal hidden contents


vPvgLJV.png

 

https://www.endcoronavirus.org/countries

kada ovo covek gleda, ispada da sta god da si radio, dva meseca pakla ce te sacekati... kao da je covid odlucio, cirka 3% populacije ce se zarazi, pa ti gledaj kada i kojim intenzitetom ces to da obavis.

Link to comment
3 hours ago, borris_ said:

Ovo u vezi intezivnih kreveta nije glavni razlog zasto je broj umrlih manji.

U Francuskoj prije krize su imali 5000 intezivnih kreveta. Neke regije su bile pod velikim pritiskom dok ostale nisu.

 

Ipak za vrijeme krize, broj intezivnih kreveta se povecao na skoro 9000 i nijedan COVID pacijent kome je bio potreban krevet nije odbijen. I svi pacijenti su bili u individualnim sobama.

 

Ima neki drugi razlog zasto je broj umrlih puno veci u francuskoj nego u Njemackoj. Da li je to brzo i masivno testiranje i izolovanje pacijenata? Vjerovatno. Ipak bih volio da vidim serolosku sliku francuske i njemacke da budemo sigurni.

Da li je razlika u tretmanu pacijenata? U Francuskoj su ove sa laksim simptomima lijecili paracetamolom, ne znam sta su radili u njamackoj ali ne vjerujem da je neka razlika.

ja sve vise mislim da ima neceg u njihovom imunitetu, a sto ima veze sa minimumom minimuma koriscenja medikamenata kad bas nije neophodno, prvenstveno antibiotika.

pisao sam vec o svom prilicni verovatno licnom iskustvu sa kovidom , e pa pocetkom druge nedelje sam (sto cesto kod mene biva) dobio i upalu uha. i ladno mi nije ni onda hteo dati ikakve antibiotike, nego me pustio da sam preteknem,

Link to comment
7 hours ago, ToniAdams said:

pa naravno, i naravno da su napravili sranje karnevalom, ali posle toga su se vrlo brzo konsolidovali

Da je Nemacka mogla da reaguje ranije - naravno da da. Ni meni nije bilo jasno kako su bili opusteni dugo, ali posle su to malo ispeglali.

 

6 hours ago, vememah said:

 

6 hours ago, vememah said:

Ali stvarno nije teško razumeti zašto ovo u Nemačkoj nije nikakav uspeh kad pročitaš šta su sve štapom i kanapom mnogo siromašniji Slovaci postigli.

 

Vememah, citajuci ovaj clanak o Slovackoj, ja ne mogu da zakljucim sta je ona toliko drasticno uradila drugacije u odnosu na Nemacku. Pise da je uvela zatvaranje 16. marta - pa od tad je i kod nas u Hesenu (mrzi me da trazim za celu Nemacku) - jedino sta je ostalo da radi su samoposluge, apoteke i drogerije. Mediji su na fin nacin bombardovali narod kako se treba ponasati (kazu prijatelji, mi ne pratimo nista osim lokalnih novina), nas Grad je takodje porucivao sta da se radi i zbog cega, slao pisma, slao razglase u kolima kada su tog prvog vikenda ljudi preterali (procvetalo prolece), i posle toga je bas bilo ozbiljno. Istina, trebalo je da insistiraju da ljudi nose maske ranije, a ne tek u aprilu. Moj je utisak da se ipak dosta ljudi pridrzavalo mera, nego sto se nije pridrzavalo. Naravno da ima razlicitih utisaka, Toni je pricao kako je u Manhajmu, drugar kako su u Berlinu dosta nehajni, dok mi po manjim mestima imamo bolje primere.

Zaboravlja se da je vecina ljudi koja je umrla u Nemackoj takodje stara, cini mi se da svi zaboravljaju koliko je matora populacija ovde. Pritom u startu imaju odlican zdravestveni sistem i spremne stanice. Npr. u nasoj klinici je pre bilo 20 respiratora, u martu su nabavili jos 12. Gradic pored je imao 10, nabavio jos 8. Pisali su (ako ne lazu) da vec imaju i obezbedjenu saradnju sa frankfurtskim  bolnicama u slucaju da to ne bude dovoljno. Na srecu im i ovo zvrji prazno. U citavom okrugu od 230K ljudi je obolelo oko 250 i umrlo 50. Sigurno u tom dobrom polaznom mestu sa dobrim zdravstvom lezi i deo sigurnosti koju Nemacka ima - sto je i razumljivo. I zbilja, od kako je sve ovo pocelo, ja uopste nisam bila zabrinuta ni za nas pa ni za starije ovde, koliko za ljude u Srbiji.

 

Ja ne znam da li mogu da ocenim Nemacku sa odlicnim uspehom, ali ne vidim cemu toliki napor da se dokaze kako je ona neuspesna.

 

Sta bih ja dodatno uradila u startu: vise komunicirala sa starima da ne izlaze toliko. Zbilja cu zvucati smesno, ali mislim da su oni najproblematicniji u mom gradu - mada istina, osim jednog coveka od 90 godina niko nije umro. Pisala sam vec o tome da toliko ljudi nudi pomoc starijima i to nije ostavljeno samo na dobrobiti komsiluka vec je i grad ostavio pisma sa telefonima pomocnika, te ne znam u cemu je tacno stvar. Meni doslo da se ja prijavim da neko ide umesto mene u radnju! Ne mislim da je trebalo zatvoriti ih kao u Srbiji, vec ponavljati da umesto odlaska na pijacu, prepuste to drugima dok oni setaju parkom.

 

1 hour ago, ToniAdams said:

ja sve vise mislim da ima neceg u njihovom imunitetu, a sto ima veze sa minimumom minimuma koriscenja medikamenata kad bas nije neophodno, prvenstveno antibiotika.

pisao sam vec o svom prilicni verovatno licnom iskustvu sa kovidom , e pa pocetkom druge nedelje sam (sto cesto kod mene biva) dobio i upalu uha. i ladno mi nije ni onda hteo dati ikakve antibiotike, nego me pustio da sam preteknem,

 

Takodje. Evo i B. je primer kako maltene nikada nije bolestan, a po tome kako se nekad ponasa, trebalo bi da bude. :laugh:

 

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
2 hours ago, ToniAdams said:

ja sve vise mislim da ima neceg u njihovom imunitetu, a sto ima veze sa minimumom minimuma koriscenja medikamenata kad bas nije neophodno, prvenstveno antibiotika.

pisao sam vec o svom prilicni verovatno licnom iskustvu sa kovidom , e pa pocetkom druge nedelje sam (sto cesto kod mene biva) dobio i upalu uha. i ladno mi nije ni onda hteo dati ikakve antibiotike, nego me pustio da sam preteknem,

Ima nešto sigurno ili je različit soj virusa ali nešto drugo. 

Link to comment
6 hours ago, borris_ said:

Da li je razlika u tretmanu pacijenata? U Francuskoj su ove sa laksim simptomima lijecili paracetamolom, ne znam sta su radili u njamackoj ali ne vjerujem da je neka razlika.

 

Koliko ja znam "lakse" slucajeve su slali kuci i savetovali da uzimaju antipiretike i da piju puno tecnosti. U sustini nista drugacije nego u slucaju obicnog gripa.

 

Ne znam da li "imunizacija na sve bolesti od malih nogu: hodaj bos na 6 stepeni, jedi sladoled na 10 stepeni, bavi se sportom, ne pij lekove ako nisi na samrti, pij caj sa medom je lek za sve bolesti..." ali generalno gledano Nemacka nista drugacije nije uradila u odnosu na druge drzave. Taj broj kreveta u intenzivnoj nezi ne pravi nikakvu razliku jer vecina pokrajina nije ni u jednom trenutku dostigla ni 20% kapaciteta. Mozda Bavarska gde je bilo zariste, u nekom trenutku. Nemacka je fejlovala kod starijih generacija, procenat umrlih u 50- je relativno mali. Cak je i klinicka slika bolesnih skroz drugacija. Samo 2.8% sa upalom pluca, ostalo do 100% obican kasalj i zapusen nos sa temperaturom.

Link to comment
Quote

Coronavirus


WHO’s chief scientist offers bleak assessment of challenges ahead

It will be ‘four or five years’ before Covid-19 is under control, FT’s digital conference told

It will be four or five years before Covid-19 is under control, the World Health Organization’s chief scientist predicted on Wednesday, in a bleak assessment of the difficulties that lie ahead.

Many factors will determine how long and to what extent the virus remains a threat, including whether it mutates, what containment measures are put in place and whether an effective vaccine is developed, Soumya Swaminathan told the FT’s Global Boardroom digital conference.

“I would say in a four to five-year timeframe we could be looking at controlling this,” she said, adding there was “no crystal ball” and the pandemic could “potentially get worse”.

A vaccine “seems for now the best way out”, but there were “lots of ifs and buts” about its efficacy and safety, as well as its production and equitable distribution, she said. A vaccine could also stop working if the virus changed, she added.
...

 

 


https://www.ft.com/content/69c75de6-9c6b-4bca-b110-2a55296b0875

Edited by vememah
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...