Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

@Krošek

nema šanse da čitam podforum, metastazira na sve strane i ne znam više koju temu gledam

i inače ne stižem da pratim mnogo vezano za celu situaciju, niti znam u šta da verujem, tako da nisam dobar izvor za šta ima novo

uglavnom mogu da pokušam da objasnim mehanizme ovog ili onog ako nekog zanima i različite imunske aspekte bolesti koliko mi vreme dozvoljava (a ne dozvoljava mnogo)

uz ogradu da se mnogo toga o ovoj pošasti još uvek ne zna i da će se odgovor na pitanje šta se dešava i zašto bolje sagledati tek kada pandemija prođe

 

 

Link to comment
1 hour ago, ZerrorR said:

Turska?

 

Ekvador.

 

Inaca, Gvajakil ima tridesetak slucajeva, raste sada, cini se, eksponencijalno. Tamo je leto, danas je temperatura 28 stepeni. Sa druge strane, umrlo je do sada dve osobe. Videcemo dalje.

Link to comment

Pominjao sam pre neki dan da Finci eksperimentisu sa sartanima i da izgleda da pomaze mnogo, bar odredjenim pacijentima. Da ne bude da neodgovorno reklamiram lekove (nije mi ni najmanje namera da nekome preporucujem da uzima bilo sta na svoju ruku), evo clanka iz vremena sars-a na kojem je to koriscenje sartana zasnovano. Mozda neko od doktora ovde moze da prokomentarise?

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16007097

 

Nat Med. 2005 Aug;11(8):875-9. Epub 2005 Jul 10.

A crucial role of angiotensin converting enzyme 2 (ACE2) in SARS coronavirus-induced lung injury.

Abstract

During several months of 2003, a newly identified illness termed severe acute respiratory syndrome (SARS) spread rapidly through the world. A new coronavirus (SARS-CoV) was identified as the SARS pathogen, which triggered severe pneumonia and acute, often lethal, lung failure. Moreover, among infected individuals influenza such as the Spanish flu and the emergence of new respiratory disease viruses have caused high lethality resulting from acute lung failure. In cell lines, angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2) has been identified as a potential SARS-CoV receptor. The high lethality of SARS-CoV infections, its enormous economic and social impact, fears of renewed outbreaks as well as the potential misuse of such viruses as biologic weapons make it paramount to understand the pathogenesis of SARS-CoV. Here we provide the first genetic proof that ACE2 is a crucial SARS-CoV receptor in vivo. SARS-CoV infections and the Spike protein of the SARS-CoV reduce ACE2 expression. Notably, injection of SARS-CoV Spike into mice worsens acute lung failure in vivo that can be attenuated by blocking the renin-angiotensin pathway. These results provide a molecular explanation why SARS-CoV infections cause severe and often lethal lung failure and suggest a rational therapy for SARS and possibly other respiratory disease viruses.

Link to comment
6 minutes ago, chandra said:

Pominjao sam pre neki dan da Finci eksperimentisu sa sartanima i da izgleda da pomaze mnogo, bar odredjenim pacijentima. Da ne bude da neodgovorno reklamiram lekove (nije mi ni najmanje namera da nekome preporucujem da uzima bilo sta na svoju ruku), evo clanka iz vremena sars-a na kojem je to koriscenje sartana zasnovano. Mozda neko od doktora ovde moze da prokomentarise?

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16007097

 

Nat Med. 2005 Aug;11(8):875-9. Epub 2005 Jul 10.

A crucial role of angiotensin converting enzyme 2 (ACE2) in SARS coronavirus-induced lung injury.

Abstract

During several months of 2003, a newly identified illness termed severe acute respiratory syndrome (SARS) spread rapidly through the world. A new coronavirus (SARS-CoV) was identified as the SARS pathogen, which triggered severe pneumonia and acute, often lethal, lung failure. Moreover, among infected individuals influenza such as the Spanish flu and the emergence of new respiratory disease viruses have caused high lethality resulting from acute lung failure. In cell lines, angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2) has been identified as a potential SARS-CoV receptor. The high lethality of SARS-CoV infections, its enormous economic and social impact, fears of renewed outbreaks as well as the potential misuse of such viruses as biologic weapons make it paramount to understand the pathogenesis of SARS-CoV. Here we provide the first genetic proof that ACE2 is a crucial SARS-CoV receptor in vivo. SARS-CoV infections and the Spike protein of the SARS-CoV reduce ACE2 expression. Notably, injection of SARS-CoV Spike into mice worsens acute lung failure in vivo that can be attenuated by blocking the renin-angiotensin pathway. These results provide a molecular explanation why SARS-CoV infections cause severe and often lethal lung failure and suggest a rational therapy for SARS and possibly other respiratory disease viruses.

University of Minesota trenutno sprovodi studije sa loasrtanom i hlorokvinom. Treci je onaj GIleadov, remedavir ili kako se zove

Link to comment
7 minutes ago, steins said:

 

Kakva je to dobra vest koju je Venko najavio za sutra? 

 

 

ne znam ... ja tv ne gledam, povremeno na agregatoru time.mk vidim sta se pise

sad nema nista o tome

 

edit: ne znam koliko je vremena proslo od kad je ona koza doktorka stavila 200 ljudi u karantin, mozda je proslo dve nedelje pa ce da kae da nitko nije zarazen od nje ???? ... sto je ravno cudu

Edited by cedo
Link to comment
11 minutes ago, dùda said:

Sad se dačerima obratio premijer.

Kaže da su se i oni odlučili na stado :ph34r:

Bogte... 

 

Sada sam na gardijanu citao autorski clanak profesora epidemiologije sa harvarda koji kritikuje ovu strategiju

 

a) herd immunity sluzi za pripremu za drugi talas sledece zime, koji se mozda nikada nece dogoditi

b) naizgled zdravi ljudi mogu siriti virus danima pre simptoma i time mogu napraviti pomor medju najstarijim stanovnicima

 

Zakljucak je jeziv

"Don’t panic, but do prepare. If your government won’t help you, do it yourself." 

 

https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/15/epidemiologist-britain-herd-immunity-coronavirus-covid-19

 

Edited by Ravanelli
Link to comment

Sutra u podne ulazimo u italijanski modus vivendi. 

 

Juče i danas Pariz se ispraznio. Otišli su svi koji su mogli da malo rasire virus. 

Link to comment

Škk? 

 

PM tells Britons to avoid non-essential contact with others 

 

 But I have to say I believe they are overwhelmingly worth it, to slow the spread of the disease, reduce the peak, to save lives, minimise suffering and to give our NHS the chance to cope.”

 

Zatvara pabove, klubove i bioskope

 

 

Znaci batalio imunitet krda, ide na slow peak

 

Zakaznio je bogami jedno dve nedelje minimalno

Edited by Ravanelli
Link to comment
11 minutes ago, 3opge said:

super je ta taktika "jebo lud zarazenog" u trenutku kada se ne zna

1) da li se uopste i

2) koliki imunitet stice.

 

 

 

Mislim da je bila vest da se neka Japanka dva put zarazila. Ali to onda nije bio naš problem nego azijski.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...