Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Ono zašto je Istanbul, po meni, potpuno fascinantan, je to što s nekoliko tačaka možeš jasno da sagledaš tu grandioznost. Grad u sebi i na prvi pogled održava svu veličinu tog carstva, koliko je bilo veliko, koju je snagu imalo - vidi se nedvosmisleno ko su bili Turci Osmanlije. Nekako kad dođeš iz majndseta u kome si rastao i formiran kao dostojanstveni pobunjenik tih tlačitelja, prvi doživljaj je šok, ko su, šta su, nekako očekuješ da je to neko za prezir ili mržnju, a onda shvatiš koja je tu snaga i moć bila smeštena. Kao i toliko kultura koje su našle svoje mesto u tom sistemu, od Rimljana do Jevreja, Grka, muslimana i republikanaca, pravoslavaca, francuskog, pa i austro-ugarskog uticaja. Na kraju krajeva, tamo ima i Beogradska šuma, koju nisam videla, ali.....al bi bek, jednom :D

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment

Lepo si opisala. Mora covek da ide vise puta da bi osetio grad, stari, moderni, evropski, azijski,...

Bila dam smestena ispod plave dzamije, neki mali hotel koje je imao terasu na krovu sa pogledom na bosfor. Toliko je tu sve bilo savrseno, imam i neke poklone od njih i vraticu se kod njih. Posao obavljaju vrhunski. Verujem da je tako u vecini smestaja. Cine da se osecas dobro i da odes zadovoljan 

 

 

Link to comment
11 hours ago, Svemir Zeka said:

a onda shvatiš koja je tu snaga i moć bila smeštena

 

I onda se još više naložiš kad pomisliš koje su face bili naši preci koji su ustali protiv tog čuda. :cool:

Link to comment

how yes no

- zašto je spaljen leš sv save na vračaru?

- zašto je došlo do velike seobe srba 1690 i 1739?

- da nema to možda neke veze sa ratovanjem protivu tih osmanlija

Link to comment

Pa bilo je. Samo, ako čitaš tursku literaturu, imaš drugačiji pogled na taj period. Sultan postavi svoje namesnike po delovima carstva, oni se tamo razbahate, poseti ih povremeno ako se desi nekakva buna ili počnu previše da jedu carske pare. Pošalje janičare ili neku "inspekciju". Inače, janičarska vojska je u 19.veku bila zaseban, skoro pa autonoman entitet (kad je osmansko carstvo uveliko slabilo i na mnogo strana, pa i kod nas). Istovremeno je bilo i dosta unutrašnjih previranja, islam je gubio na snazi dok su se sultani evropeizovali i sarađivali i trgovali s Francuzima i drugim državama zapadne Evrope.

 

Uglavnom, onu sami govore o sporadičnim pobunama među Srbima, Bugarima, postavljaju to s pozicije kao kad krava mahne repom da otera muvu na dupetu. Arogancija sile. 

S druge strane, za očekivati je da se u pokornosti zauzme stav otpora, hiperbolisan u mitologiji, i to je za očekivati i razumljivo. Samo meni je nekako bliže razumevanju ako se odcentriraš od pozicije u koju si smešten apriori, samim svojim rođenjem i odrastanjem. Više uvida, bolja slika. 

Link to comment

No photo description available.

Trajekt, mama

 

No photo description available.

Dolmabahče palata (Ataturk)

 

No photo description available.

Uskudar

 

No photo description available.

 

No photo description available.

 

No photo description available.

 

No photo description available.

Top kapi, kaže mama tu je prozor od Sulejmana iz serije :D

 

No photo description available.

Plava džamija

 

 

No photo description available.

Meduza, Bazilika cisterna, rimski vodovod

 

No photo description available.

Edited by Svemir Zeka
  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Misirli bazar je blizu isto kod stajalista za trajekte, onda obavezno na azijskoj strani starim trajvanom obici krug, pa do obale po keju prosetati, tu cete videti gomilu mladih na travi kako uzivaju uz gitare, kao da niste u Turskoj...
Laleli je više za kožne stvari, imaju grupisano te radnje po sektorima/delovima grada, tako da ima za svakog ponešto, i ponešto za svakog.

Bio sam 2x, isao bih jos da istrazujem azijski deo plus obavezno krstarenje po moru, ali na ceo dan nesto.

  • +1 3
Link to comment

ja sam bio dvadesetak puta, od istanbula sam video policijski poligon gde su nas trenirali za bezbednu vožnju i neku luku odakle smo išli na burgazadasi

 

sve ostalo vreme sam proveo u esenyurtu, a to je istanbul koliko je i mladenovac beograd

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Proslo je nedelju dana od kako sam se vratio iz Istambula. Koristim priliku da se javno zahvalim @Redoran za sve savete i objasnjenja. Mnoge informacije koje mi je dao su bile fundametntalnog znacaja. Upravo sam poceo da sredjujem fotke pa evo da podelim koju i sa vama.

 

jDJ6A9Ql.jpg

 

ciS1snEl.jpg

 

yTmmbxQl.jpg

 

I95BTvwl.jpg

 

0RrBoD5l.jpg

  • +1 4
  • Wub 2
Link to comment
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...