Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Napisaću i ovde, nije problem :)

 

Neki moj utisak je da se Istanbul sve više podređuje turistima i to sad kreira 1 veliki kalup koji guta dobar deo ponude. Istorijske lokacije su tu ali je uvek poželjno gađati ih van vikenda ili makar u neko doba dana kada nije najveća navala. Restorani su posebna priče jer smo sada stigli dotle da se treba ili ozbiljno raspitatii ili voziti 30 kilometara da se zabode nešto baš autentično. Doduše ja tu imam stvarno visoke zahteve pa je možda i do toga. Dolaze ljudi iz Srbije masovno i niko se ne žali. Megapolis, jbg.

 

Druga bitna stvar je da je sad odlično vreme da Istanbul poseti svako ko troši čvrstu valutu tipa evro ili dolar. Inflacija galopira ali koliko god da cene u lirama skaču, ne mogu da isprate kurs lire koja tone poput kamena. Dobar doner na ulici možete da pojedete za 3-4 evra, dve osobe mogu da se rastave od hrane u solidnom restoranu za 30-40 evra. Ovde doduše treba reći da alkohol bukvalno duplira ceh ali opet to ne izlazi iz nekog evropskog okvira. Pivo je 3-5 evra, flaša vina zadovoljavajućeg kvaliteta može da se zabode za 40 evra. Naravno uvek se treba malkice informisati unapred jer sada ima dosta ovih "I am rich" mesta tipa Nusr'et i Sunset, gde ne može da se prođe ispod 400-500 evra a u vinskoj karti imaju šampanjac od 10 soma. To je namenjeno neiživljenoj braći iz Emirata koji svakog dana pristižu i svuda možete da ih vidite.

 

Bezbednost je impresivna za grad ove veličine. Terorističkih napada nema već nekoliko godina, a nema ni bilo kakvih vidljivih tenzija (nevidljivih ima na sve strane ali turiste to ne dotiče). Možete da se krećete manje-više gde god vam padne na pamet, uz neke elementarne mere opreza na scam šeme u glavnim turističkim tačkama. Policija i žandarmerija su svuda ali ne smaraju ljude.

 

Što se tiče Covida, određene mere postoje i što je važno - poštuju se. U javnom prevozu svi nose maske, u molovima i većini zatvorenih prostora svi nose maske. U supermarketima ih skoro svi nose. Ako skinete masku negde gde to nije dozvoljeno, gotovo sigurno ćete dobiti opomenu.

 

Da biste ušli u metro, molove, muzeje i još neka mesta, treba vam nešto što se zove HES kod za turiste (za decu nije potreban). Taj kod će vam tražiti/očitati na mnogim mestima, a i u hotelu ako je iole pristojan, tako da je dobro da ga spremite i sredite pre nego što krenete na put. Formular imate ovde.

 

Na aerodromu treba da pokažete potvrdu (kakvu god) o vakcinaciji i to je to. Priznaju se sve vakcine koje se daju u Srbiji. Ko nije vakcinisan, može da uradi brzi PCR test ili da donese svež rezultat sa sobom.
 

  • +1 5
Link to comment

Kada je smeštaj u pitanju, ugrubo imate četiri opcije (petu tipa Kempinski i Four Seasons namerno preskačem):

 

1 - Stari grad (Sultanahmet): dobar izbor ako vam je do romantike i vizantijskog šmeka. Mana mu je što je prepun turista a sobe u hotelima umeju da budu mnogo manje nego u drugim delovima grada (starogradnja).

 

2 - Beyoğlu/Pera: stara francusko-grčka četvrt preko puta Sultanahmeta (razdvaja ih Zlatni rog). Ovde imate gomilu novootvorenih hotela i metro konekciju. Mana mu je što je gužva neopisiva, nema reči koje to mogu da dočaraju.

 

3 - Levent: ovo je poslovni i šoping distrikt blizu (prvog) bosforskog mosta koji se sada zove Most mučenika 15. jula (realno strava ime, trebalo bi i u Srbiji tako nazvati jedan most, samo treba pažljivo izabrati datum). Tu je par odličnih hotela i 3-4 napucana mola, i nešto manje frke i gužve. Odlična lokacija za brendiran šoping, a mana mu je što ne nudi neke opcije za tabananje tako da je metro obavezan.

 

4 - Nešto potpuno izvan pomenutih centralnih zona, ali obavezno na nekoj od metro linija tako da možete lako da se prebacite gre treba.

 

Zavisno od budžeta koji ste predvideli, na svim ovim mestima imate opciju da idete u višu kategoriju hotela tipa Hilton, Wyndham, Marriott, Radisson... koji su globalne franšize i tu nema greške. Zatim imate srednju kategoriju koju čini mali milion butik hotela, tako da uvek treba proveriti šta se uzima ali još kako može da se zabode premija. Na kraju imate nižu kategoriju super povoljnih hotela koje ne preporučujem jer uvek ispadne skuplja dara nego mera. Uz, to srednja i viša kategorija drže neke Covid standarde higijene, a ovi niskobudžetni mislim da ništa ne drže.

 

Ako idete na airbnb opciju, samo i isključivo od verifikovanih domaćina za masom dobrih komentara. Ne igrate se sa neproverenim oglasima, ne možete da zamislite čega sve tu ima.

 

Kome trebaju dodatne informacije ili pomoć da se nešto proveri, neka baci PM.

 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
  • 6 months later...

Idem na službeni put u Istanbul, na 3 dana, and aj niiid sam help.

Odsedam u ovom hotelu: Elite World Asia Hotel

Adresa: Aydinevler Mahallesi Inonu Caddesi No:22 Kucukyali Maltepe, Maltepe, 34854 Istanbul


Hotel traži neke sumanute novce sa airport-hotel shuttle (175 ojra). Imam 2 pitanja:

- da li je okej da okušam sreću sa žutim taksijima na Istanbul Airport?

- koliko mi optimalno vremena treba za vožnju od hotela do aerodroma, da znam za povratak (domaćini pišu da vožnja može da traje od 1h do 3h)?

 

Hvala unapred.

Link to comment

Taksi do evropskog dela je prosle godine u ovo doba bio nesto prihvatljivo, tipa 30 - 40 evra. Po praznim drumovima tokom lok dauna je trebalo oko 45 minuta. @Redoran sigurno ima svezije informacije.

Link to comment

Pa i dalje je otprilike tako, samo što je ovaj hotel baš baš daleko na azijskoj strani, zato i ne čudi ponuda za duplo više para.

Link to comment

A na koji aerodrom slećeš, Ataturk ili Sabihu? Mi smo s Ataturka plaćali nešti 25-30 evra, al to je bilo poodavno,  kombi neki. @pt 2.0

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
5 minutes ago, Svemir Zeka said:

A na koji aerodrom slećeš, Ataturk ili Sabihu? Mi smo s Ataturka plaćali nešti 25-30 evra, al to je bilo poodavno,  kombi neki. @pt 2.0

nema vise ataturk

  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, munze said:

nema vise ataturk

Ajme, al sam zastarela. Sad kad kažeš, nešto se i prisećam vesti....znači da, sad se ide na azijsku stranu pa moraš da šibaš, auu. Mnogo.

Link to comment
On 11.5.2022. at 14:08, pt 2.0 said:

Idem na službeni put u Istanbul, na 3 dana, and aj niiid sam help.

Odsedam u ovom hotelu: Elite World Asia Hotel

Adresa: Aydinevler Mahallesi Inonu Caddesi No:22 Kucukyali Maltepe, Maltepe, 34854 Istanbul


Hotel traži neke sumanute novce sa airport-hotel shuttle (175 ojra). Imam 2 pitanja:

- da li je okej da okušam sreću sa žutim taksijima na Istanbul Airport?

- koliko mi optimalno vremena treba za vožnju od hotela do aerodroma, da znam za povratak (domaćini pišu da vožnja može da traje od 1h do 3h)?

 

Hvala unapred.

Nama su sad za 1majske praznike od IST aerodroma do Euro Design hotela u oba pravca naplatili 85 evra. Što je OK obzirom da je to 45 km u jednom pravcu. Prevoz nam je organizovao hotel.

  • Hvala 1
Link to comment
On 11.5.2022. at 14:08, pt 2.0 said:

Idem na službeni put u Istanbul, na 3 dana, and aj niiid sam help.

Odsedam u ovom hotelu: Elite World Asia Hotel

Adresa: Aydinevler Mahallesi Inonu Caddesi No:22 Kucukyali Maltepe, Maltepe, 34854 Istanbul


Hotel traži neke sumanute novce sa airport-hotel shuttle (175 ojra). Imam 2 pitanja:

- da li je okej da okušam sreću sa žutim taksijima na Istanbul Airport?

- koliko mi optimalno vremena treba za vožnju od hotela do aerodroma, da znam za povratak (domaćini pišu da vožnja može da traje od 1h do 3h)?

 

Hvala unapred.

vidi ovo da l  ti odgovara

 

https://istanbeautiful.com/havaist-new-istanbul-airport-shuttles-buses-info/

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...