Jump to content
IGNORED

Velja kruska u grlo zapadne


Dimitrije

Recommended Posts

Kad je u pitanju igrački kadar Crvene Zvezde u sezoni 1990/91 (tzv, Bari sezona), zu me sjećanje dosta dobro služi, pa ću probati neke nedoumice oko sastava koje sam primjetio u raspravi.

 

Iz ekipe koja koja je u sezoni 1989/90 sa trenerom Dragoslavom Šekularcem uzela duplu krunu, u inostranstvo su otišli kapiten i zvanično najbolji igrač Stojković, kao i Kanatlarovski i (Zoran) Vujović. Drizić je otišao u prethodnom zimskom prelaznom roku (kada je Belodedić konačno dobio dozvolu da igra). Rezervni golman Simeunović je, ako se ne varam, otišao na pozajmicu u ljubljansku Olimpiju. Lukić je otišao na odsluženje vojnog roka (u Tuzlu). Iako je planiran i odlazak Mrkele, on nije tada otišao, već je odradio pripreme i započeo novu sezonu.

 

Što se tiče dolazaka, prelazni rok je protekao neuobičajeno mirno. Najviše pažnje privukao je dolazak novog trenera Ljupka Petrovića, koji je sa velikim uspjehom trenirao više domaćih klubova (sa Vojvodinom uzeo i titulu), a u Zvezdu je došao nakon odlične polusezone sa radom. Od igračkih pojačanja veliku pažnju je privukao samo povratak Binića (nakon 2 sezone provedene u Francuskoj), što je bio prvi povratak bivšeg igrača iz inostranstva, još od Džajića. Sa pozajmice iz Rada su vraćeni Jugović i (Ljubiša) Milojević, koji su tamo sa Petrovićem takođe imali uspješne polusezone, a naročito Jugović. Iz JNA se (ako ne griješim) pred kraj prethodne sezone vratio Vasilijević. Mislim da su tada dovedeni iz druge lige Ratković (Čelik) i golman Jovanović (Napredak). Nekako ''ispod radara'' je prošao povratak Joksimovića, koji je 88-me, uzeo titulu sa Zvezdom, 89-te sa Vojvodine, a u Zvezdu je došao iz Partizana u kome je proveo prethodnu sezonu (doduše ne od starta) i u kome je imao solidnu minutažu. Čak nisam siguran ni da li je Joksimović došao tada, ili u narednom zimskom prelaznom roku, ali mislim da je došao tog ljeta.

 

Ostala, u štampi licitirana pojačanja, nisu dovedena. Najčešće su pominjani igrači koji su već dobro pokazali u timovima koje je Petrović ranije trenirao u Vojvodini (Mihajlović, Jokanović, Vorkapić, Milovac) i u Radu (Drulović, Đukić, Nedeljković, Ajder). Sa Dinamom je bila borba oko Novaka iz Olimpije, ali je on na kraju prešao u Partizan.

 

Na početku nove sezone kao startnih 11 bi se najprije mogli navesti: Stojanović, Jurić, Marović, Šabanadžović, Belodedić, Najdoski, Prosinečki, Stošić, Pančev, Savićević, Binić. Članovi prvog tima bili su i Jugović, Vasilijević, Radinović i Mrkela. Drugi golman je bio Jovanović. Već par kola po početku prvenstva povrijedio se Marović, ubrzo i Jurić, a Mrkela je otišao u Tvente. Tako su u prvih 11 uskočili Vasilijević i Radinović, najčešće i Jugović, a upražnjena mjesta na klupi su popunili Momčilović, Milojević i Ratković, a nakon oporavka od duže povrede i Bešić. Nešto kasnije se povrijedio Vasilijević, pa se u prvi tim vratio Marović, dok se Jurić nije vratio u prvih 11, već je povremeno ulazio s klupe, ped kraj polusezone. Treći golman je bio Kaluđerović, koji je, sticajem okolnosti, izašao na teren u drugom poluvremenu u Glazgovu, a bio je tu i mladi (Zvonko) Milojević, koji je prethodne sezone imao par nastupa (npr. u Kelnu). Po par nastupa u jesenjem dijelu sezone imali su i (Đorđe) Aćimović i Čula. Ne sjećam se da li je i Joksimović nastupao u jesenjem dijelu sezone.

U zimskom prelaznom roku u inostranstvo su otišli Jurić i Bešić, dok je Ratković otišao na pozajmicu u Borac (BL) gdje je imao veoma uspješnu polusezonu.
 

Praktično jedino pojačanje bio je dolazak Mihajlovića iz Vojvodine, koji je predstavljao rekordan transfer u yu fudbalu. Pojačanje je bio i Tošić, koji je prešao iz Hajduka u prethodnom zimskom prelaznom roku, ali je prethodnu godinu proveo u JNA. Pominjani su mogući dolasci nekih igrača Partizana (Bogdanović, Petrić, možda i Milanič i Đorđević), pa čak i Bobana, ali od toga nije bilo ništa.

 

U proljetnom dijelu sezone, Zvezda je imala praktično 13 prvotimaca - tu je sada bio i Mihajlović, a i Jugović se ustalio u pvih 11. Na mjestu 12-tog igrača, kada su svi u sastavu (što je bilo rijetko) smjenjivali su najčešće Marović i Radinović, nešto rjeđe Šabanadžović ili neko četvrti, a 13-ti je najčešće bio Stošić. Na klupi su najčešće bili Momčilović (sa nešto većom minutažom), Lj. Milojević i Tošić, kao i golman Jovanović. Na klupi na evropskim utakmicama je redovno bio i Lukić, koji je još bio u vojsci, iz koje je izašao pred sam kraj sezone.

S obzirom da je domaća titula bila praktično obezbijeđena, najjači tim je čuvan za evropske utakmice, pa je u domaćem prvenstvu često igrao paktično drugi tim. U timu je branio Jovanović, bili su tu Tošić, Momčilović, Milojević, kao i Vasilijević i Joksimović, kao i mladi igrači Ilić, Adžić i Savić (koji je tada važio za najperspektivnijeg), kao i poneko od prvotimaca, najčešće Stošić, ili igrač koji zbog kazne propušta evropsku utakmicu (npr. Najdoski ili Šabanadžović). Ne sjećam se ko je u tim utakmicama sjedio na klupi, vjerovatno Čula i još neki mladi igrači, a ne sjećam se da je nastupao i Aćimović.

Edited by colonelo
Link to comment
On 26.4.2020. at 3:03, Plajvi said:

Cudno je kako nisu svi napravili dobre transfere posle '91 i '92, Saban, Marovic, Radinovic, Najdoski, Dika, Bina, svi s konja na magarca. Pogotovo me cudi Najdoski, otisao je u drugu spansku ligu, tamo ni dan danas cak ni Vujadin ne bi otisao.

 

Бинић је скоро причао у мондо подкасту о томе како је завршио у Чешкој. Рефика је Бајевић одвео у АЕК. Оно што нисам знао а скоро сам прочитао је да је Дика учествовао у још једном европском финалу - бранио је за Антверпен у финалу Купа купова 1993. против Парме за коју су играли Асприља и Бролин.

Link to comment
22 minutes ago, Cane Vukic Prebranac said:

 

Бинић је скоро причао у мондо подкасту о томе како је завршио у Чешкој. Рефика је Бајевић одвео у АЕК. Оно што нисам знао а скоро сам прочитао је да је Дика учествовао у још једном европском финалу - бранио је за Антверпен у финалу Купа купова 1993. против Парме за коју су играли Асприља и Бролин.

ovo finale sam gledao preko eurosporta..ratno doba..

što se tiče odlazaka u manje popularne klubove..mnogi klubovi su bili odlični i organizaciono i platiše..

i to polovina i drugi dio 90ih..ruski, ukrajinski klubovi su dolazili do polufinala..pada mi na pamet bečki rapid, kazino salcburg- igrali finala..lokomotiva moskva polufinale kpk, hajduk četvtrtfinale-panatinaikos polufinale keša..saragosa..galatasaraj..

parma, sampdorija da ne pričam

danas nikog od njih nema..tj i ako ima nemaju zvezde fudbala kao tada što su  imali top igrača u redovima.

Edited by beeva
Link to comment

Vredi se setiti i pokojnog sina Bekenbauera koji je došao na probu iz Minhenskog M1860, ali se nije dokazao. Za Bobana je zaista malo falilo da predje kod nas.

Link to comment

Jeste. U junu. Mislim da nije Steaua. Tada je još Čaušeku bio tamo. Mislim da smo sa njima igrali utakmicu posle pada Čaušeskua, kada su nam dali saglasnost za Belodedića.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...