Jump to content
IGNORED

The Lord of the Rings (2001-2003)


peralozac

Recommended Posts

4 minutes ago, Mos said:

Onda sam ja to pogresno zapamtio jer je Zoran Stanojevic prevodio i Nolitovo izdanje. Zanimljivo, jer ceo zivot govorim 'vilenjaci' i uvek sam mislio da to vucem iz prvih citanja Gospodara prstenova. 

 

U Hobitu je prvo MM uveo vilovnjake, ZS preuzeo.

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

Tolkin je imao srece s prevodiocima kod nas - Hobita je maestralno preveo veliki Milan Milisic, pesnik, kojeg je ubila granata u njegovom Dubrovniku. Milisic i Zoki bili veliki prijatelji.

 

 

Prvi put sam procitao kako je poginuo Milan Milisic. Uzasno i tuzno.

 

Njegov prevod Hobita je odlican, u duhu decije price / bajke.

 

On je knjigu preveo sa Meri Milisic, da li neko zna ko je to? (mislio sam da je zena, ali google kaze Jelena Trpkovic)

Link to comment
32 minutes ago, burekdzija said:

 

Prvi put sam procitao kako je poginuo Milan Milisic. Uzasno i tuzno.

 

Njegov prevod Hobita je odlican, u duhu decije price / bajke.

 

On je knjigu preveo sa Meri Milisic, da li neko zna ko je to? (mislio sam da je zena, ali google kaze Jelena Trpkovic)

 

Meri Milisic ili Mary Martin, Milanova prva zena s kojom je imao dva sina. Jelena Trpkovic mu je druga zena, inace i sama izuzetna umetnica.

Link to comment

Od nekoga sam čuo da je Zoran Stanojević svojevremeno imao najveću privatnu kolekciju stripova u Jugoslaviji, ne znam koliko je tačno. U ovom intervjuu kod Zorana Stanojevića je pričao o svom doživljaju filma LOTR.

 

 

 

Share & Enjoy

Link to comment

Pretpostavljam da su uradili neko istrazivanje (ili analizirali podatke o prodaji knjiga, filmova, mercha, itd. ili oba) i zakljucili da je LOTR/Tolkin toliko popularan  da vredi uloziti tolike pare. Nema sanse da amazon radi ovo iz ljubavi naravno.

 

Dakle, radujte se, ljudi (publika, siroke narodne mase) vole Tolkina :)

 

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Zavrsio s klinkom knjigu Hobita, pa krenuo da gledam film.

 

Neke stvari su uradjene fenomenalno (kao kad patuljci sredjuju kucu), ali neke su totalni wtf. Za sada, najgrdje su mi izmene u sceni sa dzinovima gde je svadjanje dzinova prebaceno s Gandalf a na Bilba, a patuljci se upustaju u bitku s dzinovima koju dzinovi dobijaju tako sto prete da ce iscupati Bilbu udove (nakon cega zapravo su svi patuljci u polozaju u kojem je bio samo Bilbo pre toga). Idiotizam. Uopste ne mogu da proniknem u motiv iza takvih izmena.

 

Uh i to kako dzinovi izgledaju. Tolkin ih nigde ne opisuje eksplicitno, ali nema nikakvog nagovestaja da izgledaju kao prerasle nindza kornjace bez oklopa. Recimo zli dzinovi iz BFG bi se sjajno uklopili ovde.

 

I koliko boli Gandalf. U knjizi nema nijednog jedinog mesta na kojem Gandalf deluje saskasto ili blesavo, u filmu je sve vreme u nekom besmislenom Santa-Claus komedijaskom modu.

 

A i to sto u filmu koji je produzen do besvesti oni iseku jednu turu patuljak pri dolasku kod Bilba i sprckaju ono polagano "udvaranje" Beornu. I Beorn je UZASAN. Gej vukodlak iz neke B produkcije. Po netu ima zilion ilustracija, i najjadnija je bolja od ovog hibrida.

Link to comment

Kupujem extended version, ali pošto me net zeza, extended se i kupuje. Kad pogledam prvi film javljam se. Slušao sad intervju, stvarno carski kako je prevodio čovek. 

 

Završio danas dve kule, sad uzeo na kindlu povratak da čitam malo na engleskom.

 

Uživancija

Link to comment

Jel moze neko da mi uporedi (ukratko) Tolkienov svet sa Igrom prestola? S obzirom da su Tolkien i Ursulino Zemljomorje jedine dve epske fantastike koje varim, ima li smisla da investiram jedno parce zivota u ovu seriju?

Link to comment
8 hours ago, chandra said:

Jel moze neko da mi uporedi (ukratko) Tolkienov svet sa Igrom prestola?

 

Mudar Pera Ložač može biti, a ipak ovde je on sreo sebi ravnog. Ja ne poričem da je moje srce veoma želelo da traži to što ti nudiš. Mnogo dugih godina premišljao sam šta bih mogao da učinim ako bi Veliko Pitanje dospelo meni u ruke. I gle, doneto je meni nadohvat!

 

A sada to konačno dolazi. Ti hoćeš da mi daš to Pitanje od svoje volje! Na mesto Gospodara Foruma hoćeš da postaviš jednog ložača. A moj Odgovor neće biti mračan, nego lep i strasan kao Jutro i Noć! Užasan kao Oluja i Munja! Snažniji od temelja zemlje. Svi LOTRovci će ga voleti, a GOTovci očajavati!

 

...

 

Prošao sam probu. Ja ću se umanjiti i gledati Odgovore sa strane, i ostaću Pera Ložač.   

Link to comment
Jel moze neko da mi uporedi (ukratko) Tolkienov svet sa Igrom prestola? S obzirom da su Tolkien i Ursulino Zemljomorje jedine dve epske fantastike koje varim, ima li smisla da investiram jedno parce zivota u ovu seriju?

Tolkien je crno-beli high fantasy romantizam.

 

Martin je sivi low fantasy realizam.

 

I jedno i drugo su kapitalna remek dela, i nesumnjivo najbitnija dela fantasy žanra, s tim da je Martin, za razliku od Tolkiena, imao i komercijalne efekte pisanja na umu, što dovodi do popuštanja u kvalitetu u kasnijim knjigama. Tolkienu je njegovo pisanje, pak, bilo hobi i strast.

 

Sent from my LG-D858HK using Tapatalk

 

 

 

Link to comment

Ja serije nisam gledao. Kod knjiga sam stao na sredini četvrte. Moja žena gledala i mestrpoljivo iščekivala nove epizode. 

 

Čitaomsa na engleskom na kindlu...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...