Jump to content
IGNORED

The Lord of the Rings (2001-2003)


peralozac

Recommended Posts

Just now, bags said:

Hoces reci da nije bas sve realno uradjeno? :sad:

Nije tako jednostavno, na prvom mestu ja niti sam za to da bude realno urađeno niti ima realno.

 

Što kaže Grant Morison: Ko pere Betmobil ko pere Betmobil? Niko ne pere Betmobil to je strip! Ali tolika količina nekonsultovanja ikoga ikako ko bi mogao da postavi tu sliku u moguću ravan, inspirišuću ravan, npr kao one slika sa Nausicaa zida (ništa posebno urađene btw) govori o aroganciji i uronjenosti u svet jedne industrije koja jeste zagadila ceo film. Pisao sam o tome već, FRP industrija koju je knjiga porodila porodila je film. Ne mere to tako.

  • +1 1
Link to comment
31 minutes ago, Hermetico said:

Da kažem maltene bolujem, neka prehlada. Gledam Gospodara, prvo prvi deo. Baš sam se iznervirao gde nisam mislio. Rivendal i Boromir dolazi gleda onu sliku koju Aragorn već gleda. Kakva je to slika, gde se tamo ušunjala fantasy illustration, koja je ionako naopaka, bezidejna, 3D mimetično generično đubre? Ajde potrošačko društvo 20-21. vek da razumem, ali da vreme i kuća Vilenjaka imaju tako šugavu umetnost... Sramota! Bedak. Još u paru sa svim raznim kamenim skulpturama koje vuku na srednji vek, slikarstvo koje se nije moglo pojaviti pre 19. Bre!

 

I onda kukamo Stefan Nemanja, Raša Popov, Zmaj od Noćaja il šta beše... Pa u LOTR je upucano milion puta više para i mozpa pa eto. Ljudi danas vole velike skulpture koje liče i imaju mač, jebiga. Nije Vesić kriv.

 

Pa, bre. Našla sam sliku, valjda prikazuje Aragornovog pretka kako ubija telesnog Saurona. U skladu je s pričom. A za stil, ništa te ne kapiram zašto je toliko nemoguć u nekom fiktivnom srednjem veku?

 

 

Link to comment
46 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Pa, bre. Našla sam sliku, valjda prikazuje Aragornovog pretka kako ubija telesnog Saurona. U skladu je s pričom. A za stil, ništa te ne kapiram zašto je toliko nemoguć u nekom fiktivnom srednjem veku?

 

 

Nemoguć je u fiktivnoj renesansi, romantizmu, zapravo je problem što slika uopšte nije fiktivno ništa nego realan stil ilustracije Tolkinovih knjiga mnogo posle Tolkina kad se razvila industrija. Industrija koja pokreće film, ja samo ne volim što je prisustvo te industrije toliko očigledno. I inače je slika užasno jeftina, da li bi čovek očekivao da Vilenjaci imaju jeftinu sliku u podrumima? Ne kič, Vilenjaci očigledno vole kič al daj neki kič koji valja. Btw ovo ne samo da je slika iz industrije, nego je i slika koje bez industrije (npr industrije uljanih boja, airbrush tehnika ili ekolina) ne bi mogla ni da nastane. 

 

Ali najvažnije je što je slika truba, ko bi to držao u kući sem u ovom filmu? Pored onolikog srednjevekovnog nasleđa sjajnih umetnika i radova, btw ako je ikakav paralelni srednji vek slika nije Albertijev prozor u svet nego ram mora da igra podjednako bitnu ulogu, kao na oltarima i ikonama npr.

Edited by Hermetico
Link to comment
1 hour ago, Hermetico said:

Kakva je to slika, gde se tamo ušunjala fantasy illustration, koja je ionako naopaka, bezidejna, 3D mimetično generično đubre?

 

Ej bre Hermetico, jedan si mi od omiljenih forumaša, nemoj sada da me ljutiš :)

 

Znam iz tvog pisanja da si u profi umetničkim vodama, ne želim niti bih umeo da se raspravljam o tehnici ili kvalitetu slike. Samo u odbranu Alana Lija da kažem da sam duboko ubeđen da je sve što je radio u vezi Gospodara radio sa puno ljubavi, a radio je srećom puno, radi još uvek i hvala mu na tome.

 

Hvala i tebi što si me naterao da u nekom budžaku nađem zatureni DVD set i o jadu se hardverski (nigde više tih izreza da se ubaci disk) i softverski (koji beše ono program što vara australijski DVD da čita srpske/evropske medije, a da, AnyDVD) zabavim da ga pustim. Nespretno šetanje kroz DVD menije me vratilo 20 godina nazad u uzbudljivo vreme kada sam se svakodnevno molio kosmosu samo da me pusti da doživim da izađe "specijalno prošireno izdanje" trećeg dela Gospodara, da kompletiram kolekciju, odgledam sve dodatne scene, dokumentarce i dodatke, a onda slobodno može da mi izdikejiše protone ili šta god već planira sa mnom.

 

Elem, krenulo je od ove skice...

 

20220311001.thumb.JPG.a3abd0e04040fb68a59bc055c9af6553.JPG

 

...došlo do ove slike i filmskog seta...

 

20220311002.thumb.JPG.5c7372f5f918250f38e6f923a81eb9a9.JPG

 

...a posle didžital grejdinga i ostalih čuda završilo kako je @Svemir Zeka okačila u svom postu.

 

    

  • +1 2
Link to comment

Pošto volim GoT, preciznije knjige, seriju sam pogledala 1,5 sezonu, ovo je za moje pojmove tipski prizor: prikazuje pobednika i pobeđenog, slika je na nekom važnom mestu, bar jedan od likova je iz fantazije, slika odslikava takav narativ. Nisam nikad obratila pažnju na ovu sliku, ili jesam prilikom prvog gledanja, a gledala sam još sto puta....Ali sad kad kažeš, to je ovo što sam rekla.

E sad, stvarno ne znam kakvu estetiku očekuješ u jednom takvom setingu stvari :D

Estetika je potpuno u skladu s pričom. Da li su vilenjaci neka lotr aristokratija, pa si im ti učitao vrhunski ukus - onda može da se polemiše i o haljinama, tijarama, čizmama.....i sve to iz Naše pozicije :laugh:

  • +1 1
Link to comment

Jeste Alan Li sve radio s puno ljubavi. I nije toliko stvar ukusa (mada je Alan Li ilustrator, za knjige, ne za zid dvorca), nego kad znaš koliko je nauke i tradicije perspektive, kontraposta, nekakvog finog senčenja i akcentovanja uneto u njegov rad ja zamislim celo moderno društvo skupa s tim (u mojoj glavi je to sve isto).

 

Ja bih metno neku storytelling tapiseriju u srednjevekovnom fazonu, s ludačkim ramom koji osvetljava posmatrača kao ramovi ikona... Svakako nešto storytelling, što se posle Srednjeg veka u Evropi izgubilo i možda ga ne bi ni smatrali lepim fanovi filma. Ali meni bi bilo mnogo lepo. :D 

 

Pustite mene ja sam vazda na misiji odbrane srednjevekovne umetnosti i razmatranja istorije ramljenja stvari, baš zato što se često smatra nebitnim i skrnavim. Nešto slutim da je i Tolkin to gledao drugačije, ali bože moj. Nije loš prvi film btw, eto ono što sam juče obnovio... Ipak me malo vratio sebi.

 

Divno je s vama se 'raspravljati', nežni ljudi. :) 

 

A inače to je stvarno razlog, kad se kaže da Stefan Nemanja ne valja ne valja jer je ilustrativan. I jer pada, ali da ne pada ostao bi samo ovaj agrument koji nije mali.

Edited by Hermetico
Link to comment
  • 1 year later...
  • 3 months later...

Koje njesra od filmova, Dzekson je uspeo da upropasti sjajnu pricu, dobre glumce i scenografiju, brdo love utuceno u specijalne efekte, da bi dobili sta ?

Rambo na steroidima, nas Ork od 20 kila zamahne i ulupa 50 napumpanih orkova od 200 kg sa brdom oklopa.

Body count je presao Ramba vec u prvoj bici, i ubrzo presao 4 cifre, na kraju dosao mozda i do 5-6, samo nebo je granica.

Ovo place da ga obradi neki novi Hot Shots.

Naravno tu je obavezna patetika i smaranje, sa praznim hodom.

Kolko se secam onaj stari crtani je mnogo bolji, nema tog preterivanja.

 

  • Haha 4
  • Hvala 2
Link to comment

Ok, regularno misljenje.

Mada prvi put kad sam gledao nije mi toliko smetalo, nego sada za ove praznike, reko ajd da pogledam jos jednom, i bukvalno sam morao da premotavam 70% filma, zbog tih preterivanja i smarackih scena.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...