Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

Renault se ponaša kao da ne oseća nikakvu obavezu prema RB-u od 2015. To je potpuno tačno i to rade sa razlogom.

 

RB je u svakom momentu mogao da raskine ugovor, niko u Rendži nije imao problem sa tim. Jedva su čekali, a ne da se žicaju da li će ovi pobeđivati, završavati trke... Taj automobil na sebi nema ni jedan Renault natpis od 2015. Tada je pukla tikva. Sa isporukom motora je nastavljeno nakon dogovora Ecclestona i direktno Ghosna oko povratka fabričke ekipe. Bernie nije smeo da ostavi najvećeg lovatora bez motora i ugovor je nastavljen uz verovatno neke povlastice za Rendžu. Da se ovo nije desilo Mateshitz bi zatvarao svoje investicije u F1 koje se mere milijardama zbog nepostojećeg motora ili dobio neke prošlogodišnje Ferrarieve u najboljem slučaju. Imao je izbor i dobio iste motore kao fabrička ekipa kakvo god da su sranje. 

 

Razvod će uskoro da se završi, deca su pokupljena, imovina rešena pa će na videlo izaći još interesantnih činjenica

 

 

Link to comment
1 hour ago, ducca said:

Ne znam, taj isti Renault nije isporučio Red Bullu pre 2 trke kad je Ric popio kaznu sve nove komponente novog agregata već samo 2 od 4 i ovom je pala u vodu i ta trka, i sledeća u Madjarskoj i sve koje slede i gde neće moći da koristi punu snagu agregata sve do neke sledeće zamene svih komponenti i starta sa začelja grida. Meni je to uber jajarski potez Renaulta i nepoštovanje ugovora. I na kraju otići u taj isti Renault je pljuvanje po sebi. Tvrdim da je Reno isporučio pouzdaniji motor ove sezone, ne čak nužno ni snažniji, Ric bi imao shot na titulu, kad se saberu svi bodovi prosuti zbog tehničkih stvari ne bi bio daleko od Vetela. Jbg ja uopšte nemam pozitivnu emociju prema svemu što Reno radi poslednjih godina, prema nesposobnosto da se približe Mercu i Ferariju, nesposobnosti da čak budu relativno blizu Red Bullu kome isporučuju isti motor koji i oni imaju, i uz sve to nastupaju sa visine i prepotentno prema onima kojima nisu u stanju da isporuče korektno pakovanje za desetine miliona godišnje, godinama unazad. Ja bih se pokrio ušima i držao bar glavu dole dok ne dodjem do poštenog nivoa razvoja i performansi, u tom slučaju bih možda i mogao da ih svarim. Ovako dobili su Daniela na čistu foru činjenicom da su jedini preostali fabrički tim, koga do duše Haas iberunduje ali jebeš ga, biće bolje za godinu - najdalje dve :lol:  No svako bira svoju sudbinu, žao mi što će se DR klati sa Magnusenom i Hulkom al šta sad, ne sumnjam da će biti best of the rest.

 

Brate mili :laugh:

 

Ne postoji odvratnija ekipa u F1 trenutno od Red Bulla. Znaci pretekli su i tradicionalno odvratni Ferrari i zauzeli celnu poziciju. Odnos kakav su Helmut Marko i onaj Horner imali prema Renaultu poslednjih nekoliko godina, je skolski primer jadnosti. Za bar pola od tih kvarova su sami krivi, jer rade stvare na svoju ruku, pa posle krive Renault. Pisao je Radoje vise puta o tome, pa ne bih da se ponovo vracam. Da nije bilo Bernijeve ucene kada niko drugi nije hteo da im da motore, odjebali bi nezahvalne smradove jos ranije, ali je eto prolongiran razvod.

 

Od ponovnog preuzimanja ekipe iz Enstona, Renault pod vodjstvom Boba Bella konstantno napreduje. Zaostatak koji su imali na startu ovog ciklusa je preveliki da bi se tek tako nadoknadio, pogotovo sto tim raspolaze sa neuporedivo manjim budzetom u odnosu na vodecu trojku. Zato je Bell odmah na pocetku i govorio o 5-godisnjem planu za povratak u vrh, jer je nemoguce postici vise za krace vreme. Sve ide kako je i planirano..

 

Cuj, Haas nas iberunduje. :laugh: Nijednom se nije desilo ove sezone, da u direktnom duelu vozac Haas pobedi nekog od vozaca Renaulta. Onaj ko posle starta bude ispred, tu obicno i ostane. A imas dva suprotna primera, Hulka u Francuskoj protiv Grosjeana i Nemackoj protiv Magnussena. To sto su oni brzi na jedan krug je zasluga Ferrarijevog motora, koji je trenutno najbolji u F1.

 

Prelazak Rika u Renaulta nije pljuvanje po sebi, nego je zalepio slajmaru Horneru i Marku zbog odnosa prema njemu. I ako je..

Link to comment

Nema odvratnijih od Red Bulla? RBR je poslednji bastion stare F1 koliko god ovdasnji Ferari i Renault fan boyevi ne zeleli da priznaju (jbg nema nikog iz Merc sekte). Sve se svelo na fabricke timove plus satelite. RBR i dalje uspeva da izvuce i vise od maximuma od motora koje dobiju, dovoljan je primer to sto fabricka ekipa Renaulta ne moze ne da stigne - nego da se priblizi svom customer timu godinama po ulasku u F1. Znam da ta činjenica boli ali tako je. Jbg ja kad sam počeo da pratim F1 dominirali su McLaren, Williams, Beneton, sve customer ekipe danas je to nezamislivo. O tome govorim kada kažem da je Red Bull poslednji bastion stare F1. I uvek cu navijati i bodriti takve ekipe. A Horner i Marko su s pravom pizdeli, jbg imaju realno najjaču šasiju u cirkusu ali su smešni zbog djubreta koje im Renault isporučuje iz godine u godinu. Ne znam kako neko može da se loži na te nesposobne pajace. Koliko godina treba da prodje, pravila da se primeni da bi makar bili korak iza Merca i Ferrarija, ne daj bože na istom nivou. Merc je u startu nove ere bio klasu iznad Ferarija ali su ovi uspeli da ih stignu i prestignu, samo Renault i dalje u svojoj ligi.

Link to comment

Treba pet godina minimum. Kowalski ti je preneo Bellove reči. Nema brzog puta u današnjoj F1 čak i da imaš sve pare ovog sveta. Jedan od razloga je što su najbolji ljudi vezami dugogodišnjim ugovorima.

 

Evo ti bodovno Mercedes u prve tri sezone:

 

2010. - 214

2011. - 165

2012. - 142

Link to comment
48 minutes ago, ducca said:

Nema odvratnijih od Red Bulla? RBR je poslednji bastion stare F1 koliko god ovdasnji Ferari i Renault fan boyevi ne zeleli da priznaju (jbg nema nikog iz Merc sekte). Sve se svelo na fabricke timove plus satelite. RBR i dalje uspeva da izvuce i vise od maximuma od motora koje dobiju, dovoljan je primer to sto fabricka ekipa Renaulta ne moze ne da stigne - nego da se priblizi svom customer timu godinama po ulasku u F1. Znam da ta činjenica boli ali tako je. Jbg ja kad sam počeo da pratim F1 dominirali su McLaren, Williams, Beneton, sve customer ekipe danas je to nezamislivo. O tome govorim kada kažem da je Red Bull poslednji bastion stare F1. I uvek cu navijati i bodriti takve ekipe. A Horner i Marko su s pravom pizdeli, jbg imaju realno najjaču šasiju u cirkusu ali su smešni zbog djubreta koje im Renault isporučuje iz godine u godinu. Ne znam kako neko može da se loži na te nesposobne pajace. Koliko godina treba da prodje, pravila da se primeni da bi makar bili korak iza Merca i Ferrarija, ne daj bože na istom nivou. Merc je u startu nove ere bio klasu iznad Ferarija ali su ovi uspeli da ih stignu i prestignu, samo Renault i dalje u svojoj ligi.

 

Ja se delimično slažem sa tobom za Red Bull, naročito što su ostali jedini vrhunski tim koji pušta svojim vozačima da se trkaju.

 

Ali, ali...podsetio bih te da su Horner i Marko kukali na Renault i u periodu 2010-2013, kada su uzeli 4 titule za redom. Kukali su kako imaju manje HP iako im je Renault pomogao oko exhaust blowinga koji je bio game changer za prve titule  + je bio najmanje žedan motor što je bila obilata prednost u odnosu na rivale. Skoro nikakav kredit Renault tad nije dobio od H & M iako je u tom periodu bio motor za imati u F1. Generalno je opšte mišljenje da je titulu doneo Newey sam. 

 

Nakon katastrofalnog otvaranja 2015. (kada je Renault napravio korak unazad) pukla je tikva i nije bilo nazad. Nijedan veliki brand ne bi dozvolio takvo ponašanje svog customera bez obzira na to da li je objektivno bilo razloga ili ne. Pobogu, tamo 2001-2002, Mercedesov motor u McLarenu je eksplodirao u skoro svakoj drugoj trci (uključujući npr i eksploziju u poslednjem krugu Španije, dok je Hakinen vodio), pa nije bilo ovakve toksičnosti. Da ne govorim da je Mečkin motor tada dosta zaostajao i Ferarijem i za BMW-om. Previše toksičnosti je bilo sa strane RB-a, Renault je čak i previše ćutao za moj ukus. Slažem se da su se u Nemačkoj poneli neprofesionalno (Renault) sa zamenom komponenata, ali mislim da je to prvi takav slučaj prema RB u svim ovim godinama.

 

Btw, Renault nije baš stajao kako se čini...2016.g. je napravljen ogroman pomak nakon Španije (RB je završio sezonu drugi, ispred Ferarija tada) +  je Renault motor bio najpouzdaniji od svih (da, najpouzdaniji, ali se toga niko verovatno ne seća iako je bilo pred 2 godine, upravo zbog konstantnog kenjanja Hornera i Marka). No, čak ni tada nisu mogli da dobiju Mečku on merit (jedine dve pobede su bile nakon što su Mečke eksplodirale/slupale se). U 2017.g. su promenili koncept motora i postali značajno nepouzadniji, ali dobili na performansama - u drugom delu 2017.g. i u 2018.g. počeli su da dobijaju trke na brzinu. Problem je što je Ferari napravio gigantski skok, pa se čini da Renault zapravo stoji u mestu. Btw, ni ja nisam zadovoljan razvojem tog motora, očekivao sam mnogo više.

 

 

Link to comment

Renault pravi pomake ali su to baby steps u odnosu na konkurente. Ne bi me iznenadilo da Honda ako ne sledeće onda one tamo godine bude na njihovom nivou, ako ne i iznad. Prosto previše vremena ne uspevaju da se snadju u v6 eri. Za 10-13 se iskreno ne sećam kritika ili ne davanja dovoljno kredita Renou od strane H-M, ne kažem da nije bilo tako ali iskreno ne sećam se nekih tenzija iz tog perioda.

Link to comment

Koje 2 godine tačno misliš? Koliko je Renault prisutan u F1? Od početka V6 ere je tu u igri. I? Koliko još godina da im se da fore da naprave taj famozni šampionski tim? Evo ti mi reci pošto znaš, a ja sam laik pa ne znam.

 

Oni će postati prvaci u narednih 10 godina, DESET ne DVE koje se ovde iz nekog razloga pominju, samo ako se Ferari i Mečka povuku u tom periodu, grupno. Evo živi bili pa videli.

Edited by ducca
Link to comment

Ogromne su šanse da Rendža ne bude prvak ni u narednih deset godina. Pa šta? Jbg to je život i sport.

 

Ne znam koliko si upoznat sa situacijom oko Rendže... Zvanična fabrička ekipa se vratila u decembru 2015. Od kraja 2010. pa do decembra 2015. sve je stajalo na ledu što se tiče većih investicija u F1. Fabrika motora u Viry je zaposlila 10 novih ljudi tokom prelaza sa V8 na hibride, a Mercedesova 350. Stvari su se sada promenile i fabrika je u protekle dve godine dobila dosta na infrastrukturi, alatima, zaposleno je oko 150 novih ljudi... To su te dve godine na koje mislim..povratak fabričke ekipe.

 

 Jbg dok je Rendža nekako gledao da ostane u sportu sa minimalnim ulaganjem Mercedes je ubacio preko milijardu samo u motore. Naravno da se ta razlika rezultatski mora videti. U ove dve godine stvari su se bitno promenile za Viry i to sada postaje fabrika motora koju zahteva moderna F1. Ovo je tek početak nečega što sutra može da izađe na crtu Mercedesu i Ferrariu.

 

Stavio sam ti gore primer Mercedesa..da li znaš koliko je trebalo RB-u do prve pobede sa sve Neweyem? Pet godina.  Giganti Toyota, Honda, BMW, Jaguar...neki nisu nikada stigli ni do pobede, a kamoli titule. Lista šampiona je kratka i na njoj je između ostalih Renault. Moćni Ferrari je poslednju titulu osvoji godinu dana nakon poslednje Rendžine.  Nema u današnjoj F1 ništa brzo. 

 

 

 

 

 

Edited by alpiner
Link to comment

Navodno je lično Ghosn morao da odobri budžet za Deni Rika. Nadam se da to znači da postoji čvrsta vera u brz napredak i borbu za pobede. Nema nikakvog smisla trošiti velike novce za top vozača, ako će se bolid boriti za sedmo i osmo mesto - to mogu i Hulk i Sainz da urade perfektno

 

btw, čitajući komentare fandečaka po internetu, Renault je ubedljivo najpotcenjeniji proizvođač motora u F1, iako je to u principu najuspešniji proizvođač motora u F1, od svog prvog pojavljivanja u istoj (da ne govorimo o inovacijama, turbo i ostale stvari).

 

Od 1977 (prvo pojavljivanje Renaulta), broj WDC titula po proizvođačima motora:

 

- Renault 11 (prva 1992., dakle 11 titula u 26 godina)

- Mercedes 8

- Ferrari 8

- Ford 5

etc

Link to comment

Francuzi pišu kako je Marchionne hteo da ubaci Leclerca sledeće godine u Ferrari, ali  nova uprava je odustala od ideje pa će navodno Kimi produžiti ugovor na još dve sezone sa klauzulom za raskid posle godinu dana

 

Sve osim Gaslya u RB-u za mene će biti ravno čudu.  Izuzetno je talentovan, njihov podmladak i što je jako važno Hondin prvi čovek. Mislim da je tu izbor više nego jasan. 

 

 

 

 

 

Edited by alpiner
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...