Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

Nije ni staza sranje, nisu ni bolidi. Kad se krenuli u rekonstrukciju piste, ja sam iskreno ocekivao da ce je produziti malo, a i prosiriti na odredjenim mestima. Ali, da ima svoj smek, ima. I treba da bude u kalendaru..

 

A sto se tice prilagodjavanja bolida videli smo i ovde probleme na nekim Meckinim motorima na treninzima, ali trka je prosla bez kvarova (iako je na pocetku delovalo da Ric ispusta ulje). Od 20 i kusur trka ima sasvim dovoljno raznovrsnosti. To sto se zove sterilno, normalna je posledica standardizacije i obezbedjivanja sto bezbednijih uslova.  Mnogi vole da glorifikuju staaaaaaara vremena, kada je skoro svaka trka bila avantura za prepricavanje, ali F1 nije Dakar reli, i nimalo ne zalim sto danas u sterilnoj F1 nemamo stazu sa nadimkom "zeleni pakao"..

Link to comment
1 hour ago, Jimmy Kowalski said:

Nije ni staza sranje, nisu ni bolidi. Kad se krenuli u rekonstrukciju piste, ja sam iskreno ocekivao da ce je produziti malo, a i prosiriti na odredjenim mestima. Ali, da ima svoj smek, ima. I treba da bude u kalendaru..

 

A sto se tice prilagodjavanja bolida videli smo i ovde probleme na nekim Meckinim motorima na treninzima, ali trka je prosla bez kvarova (iako je na pocetku delovalo da Ric ispusta ulje). Od 20 i kusur trka ima sasvim dovoljno raznovrsnosti. To sto se zove sterilno, normalna je posledica standardizacije i obezbedjivanja sto bezbednijih uslova.  Mnogi vole da glorifikuju staaaaaaara vremena, kada je skoro svaka trka bila avantura za prepricavanje, ali F1 nije Dakar reli, i nimalo ne zalim sto danas u sterilnoj F1 nemamo stazu sa nadimkom "zeleni pakao"..

Ja baš patim z a"zelenim paklom", kao gledalac i navijač  naravno

Link to comment

Ne mora da bude "zeleni pakao" niti da bude nebezbedno. Ja prvi ne zelim da gledam kako vozaci ginu, ne lozi me da bude opasno i da se takmice ko ima veca muda i manji mozak nego da pobedi vestiji. A nije ni bezbednost iskljucivi razlog sto su staze danas takve kakve su. Nije stari Hokenhajm skracen jer je bio nebezbedan nego sto su se sponzori zalili da im se reklame ne vide dovoljni broj puta u prenosu jer je krug predugacak i ima malo krugova pa trazili da se skrati.

 

Nista ne bi falilo da ima malo vise raznolikosti u dizajnu staza. Pri tome ne mislim da se jedna vozi danju a druga nocu, da ima hotel koji menja boje ili izlaz iz pitlajna kroz tunel, nego upravo ovo sto smo gledali danas. Kad bi vise od pola staza u kalendaru bile "teske za preticanje" odjednom bi postalo moguce preticati i na njima jer bi timovi prilagodili dizajn bolida pa bi i u Monaku opet gledali trke a mozda bi se jos koji put mogla i Spa odvesti po kisi i to tako da to bude bezbedno za sve.

Link to comment

U Spa je problem bila vidljivost. Kada tako pici kisa ko iz kabla tu nema pomoci. Nema tog dizajna staze ili bolida, prosto je nebezbedno. Jedino krov da izgrade nad pistom :D

 

A Monako je jedinstven, jer ni nije trkacka pista i odavno bi bio izbacen iz kalendara da nije tradicije. Sigurno nece prilagodjavati bolide za tu jednu trku. Ja obozavam Spa i njena duzina u ovom izdanju je tacno ta gornja granica. Österreichring i Zandvoort su za moj ukus dobre, ali prekratke staze. Ja da odlucujem, insistirao bih da ne bude kraca od 5km. Ali kad se sve uzme u obzir, u kalendaru od 20+ gran prija, postoji ta raznolikost staza i barem pola pruza dobro trkanje. A bice sigurno jos bolje od sledece godine..

 

 

Link to comment
1 hour ago, Jimmy Kowalski said:

A bice sigurno jos bolje od sledece godine..

 

Naravno da ce biti bolje jer menjaju bolide. A bilo bi jos bolje kad bi ovi novi bili kraci za 1m u odnosu na sadasnje autobuse (negde izmedju 4,5 - 5m duzine max).

Link to comment
2 hours ago, Radoye said:

Nije stari Hokenhajm skracen jer je bio nebezbedan nego sto su se sponzori zalili da im se reklame ne vide dovoljni broj puta u prenosu jer je krug predugacak i ima malo krugova pa trazili da se skrati.

Koliko sam ja voleo tu stazu. Prelepa je bila...

 

Obozavao sam ugao kamere i obrise bolida dok prolecu ispod krosnji svog onog drveca. A brzina...kao na ovalu. Ludilo.

Edited by Downforce
Link to comment
6 hours ago, Jimmy Kowalski said:

U Spa je problem bila vidljivost. Kada tako pici kisa ko iz kabla tu nema pomoci. Nema tog dizajna staze ili bolida, prosto je nebezbedno. Jedino krov da izgrade nad pistom :D

 

 

 

Mislim da su i Vettel i Alonso izjavili da na vidljivost najvise utice kolicina vode koju bolid podize iza sebe i da dizajn guma (valjda) tome dosta doprinosi, tako da nije bas da dizajn bolida nema veze sa tim

Link to comment
5 hours ago, Lezilebovich said:

 

Mislim da su i Vettel i Alonso izjavili da na vidljivost najvise utice kolicina vode koju bolid podize iza sebe i da dizajn guma (valjda) tome dosta doprinosi, tako da nije bas da dizajn bolida nema veze sa tim

 

Ako je jaca kisa stavljaju se full wet gume koje izbacuju vise vode nego intermediate. To i treba da cine naravno, ali to znaci i manju vidljivost dok se staza malo ne prosusi po idealnoj putanji (pod uslovom da je i kisa stala, sto nije bio slucaj u Spa), kada se prelazi na intermediate. Nema veze sa dizajnom bolida. Ono sto bi mogli da promene kao pravilo je da ukoliko prognoza jasno predvidja kisovito vreme, da se ekipama dozvoli da promene podesavanja bolida za kisu kako bi imali vise gripa. Ali problem vidljivosti ostaje neresiv kada je jaka kisa..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...