Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

6 hours ago, fillex said:

odbijen je zahtev za preispitivanje odluke (right to review)

 

Da, sto znaci da odluka da je postojalo krsenje tehnickih pravila ostaje na snazi. To sada ni zalba vise ne moze da promeni.

Link to comment

 

Ja ovo razumem na način da bi žalba i dalje mogla da izmeni inicijalnu odluku (mada ruku na srce, nisam čitao FIA rules, što bih nekad mogao i da uradim, ako ništa drugo, da zadovoljim pravničku znatiželju). No, ako se ima u vidu argumentacija koju su izneli, mislim da nema leba od daljeg cimanja - ispade da zapravo nisu ni imali to gorivo, već su pogrešno procenili preostalu količinu goriva zbog kvara na senzorima. Što bi se reklo, tanak im je meritum zahteva.

Link to comment

In other news, Ferrari najavljuje da će nove iteracije motora tokom ove sezone biti dosta unapređene u odnosu na postojeće (motori koje su sada koristili su u pojedinim segmentima imali elemente motora iz 2020, tako da imaju prostora da ih zamene za nove).

Link to comment
6 hours ago, fillex said:

 

Ja ovo razumem na način da bi žalba i dalje mogla da izmeni inicijalnu odluku (mada ruku na srce, nisam čitao FIA rules, što bih nekad mogao i da uradim, ako ništa drugo, da zadovoljim pravničku znatiželju). No, ako se ima u vidu argumentacija koju su izneli, mislim da nema leba od daljeg cimanja - ispade da zapravo nisu ni imali to gorivo, već su pogrešno procenili preostalu količinu goriva zbog kvara na senzorima. Što bi se reklo, tanak im je meritum zahteva.

 

Realno, ja sumnjam da je bilo ikakvog kvara senzora, prosto je tim zabagovao i zaboravio da opomene Seba da štedi gorivo. Ovo sve posle je skupa predstava da se Otmar i društvo opravdaju pred gazdom diktatorom kako ih zlehuda sudba i zavera sprečava da ostvare bolje rezultate. Zvuči tako poznato za ovdašnje prilike. 

 

Taj Otmar se prošle godine u onom kopiranju i brake duct aferi pokazao kao takva lažovčina, da mu ne bih verovao da kaže da je danas sreda (po centralnoevropskom vremenu). Sama njihova odbrana ovde je smehotres i bacanje para na skupe prevarante   advokate.

Link to comment

btw, na pola sezone, samo par opservacija:

 

1) Odlična sezona do sada, nekoliko vrhunskih trka, dobro upakovanih, rekao bih da F1 radi osličan posao, čini mi se da im i rejtinzi i prihodi to potvrdjuju

2) Borba za titulu otvorena kao retko kad u prethodnih 10 godina. Stvarno ne bih znao na koga da stavim pare u ovom trenutku.

3) Alonso - njegov povratak je već na pola sezone doneo 4 momenta koja će F1 fanatici prepričavati dugo. Baš je nedostajao. A bilo je skeptika (aka Jimmy Kowalski). Strepnja mi je dublja od nade da će mu Enston dati bolid za titulu sledeće godine. Nemam nikakvuu sumnju da Alonso može da uzme titulu sa pravom mašinom.

4) Ova polusezona Rikiarda je nešto najbizarnije što sam video u F1. Čovek je prošle sezone bio peti sa Renaultom, konstantno činio čuda, pre toga se tukao sa Maxom...činjenica da nikad nije bio prilagodljiv vozač, ali ovakav debakl stvarno niko nije očekivao -  a niko me ne može ubediti da je Lando odjednom postao novi Max.

 

 

Edited by Ivo Petović
Link to comment

I meni je Ricciardo ove godine šok - od vozača koga sam držao u top 4-5 na gridu, do ovog, lepo odabrana reč, bizara, da ga Lando (dobar vozač i simpatičan lik, ali nisam ga smatrao prvom ligom - meni je on bio nivo Sainz/Gasly recimo, mada ove godine radi sjajan posao) ovako pere, i da ga bukvalno preko radija uče gde da koči pred krivinu.

Link to comment

No, Ricc je imao i par sasvim solidnih recovery trka (mada ne i kvalifikacija, toga ni na vidiku) - jedno 5. i tri 6. mesta u eri kada Mečka i RBR imaju 4 kompetitivna vozača nije toliko loše. Opet tu su pozicije 11, 12, 13 i slično. Ne znam šta da mislim. Nadam se da će sledeće sezone kliknuti, ove očigledno nešto ne štima sa prilagodjavanjem bolidu, nemam uopšte dilemu da je to problem a ne njegov pad forme kao vozača. 

Edited by ducca
Link to comment

I ja mislim da je neki bag u smislu inkompatibilnosti Macca bolida i njegovog stila/tehnike - nije mi realno da je preko zime zaboravio da vozi i potpuno izgubio svaku formu.

Link to comment

Njuijevi bolidi su prilicno specificni po tome kako se ponasa prednji kraj sto utice na nacin na koji se koci u krivinama. Zato neko ko dodje sa strane treba mu duze vremena da se prilagodi na Red Bul. Takodje i obrnuto - neko "odrastao" u Red Bulu ima problem da se navikne na drugaciju filozofiju dizajna i setapa bolida. Rikardovo glavno oruzje je bilo kasno kocenje u Red Bulu, napravio je nauku od toga, a sada vise ne moze to da koristi jer nema poverenja kako ce bolid da reaguje na to. A nemojte se zavaravati Lando je bas bas dobar, bio je donedavno treci na tabeli sampionata u situaciji gde imas minimum cetvoricu u apsolutno superiornijim bolidima od njegovog. On, Rasel, Lekler i naravno Maks su buduci Hamilton / Fetel / Alonso / Kimi o kojima cemo narednu deceniju-dve da razglabamo. :)

Link to comment

Prilicno se potcenjuje slozenost F1 bolida i koliko vozac moze da izgleda lose kada nema samopouzdanja u bolidu. 

 

Alonso lepo i konkretno objasnjava sta je sve bilo potrebno da bi konacno podsetio na sebe iz najboljih dana i zasto je mu je trebalo vise vremena nego sto i je i sam mislio: 

 

Quote

"I said at the beginning that I would need three or four races in order to be at the level of the car. In the end, they were more, six or seven, but now I am more comfortable in the car,” he said in an interview with Spanish outlet SoyMotor.com.

 

“Some things have helped me… not only in terms of racing but also the things that happen outside of the car.” he continued. “The front tyres, which this year are more delicate… And we’ve changed a few things in the car to adapt it to my driving style, from the power steering to the feeling you get from the steering wheel or the level of grip it transmits you.

 

"Some small adjustments in the brake balance and the engine brake… Every driver has their own set-up when it comes to adjusting the car and getting the most out of it has taken us the time that I more or less expected."

 

Power steering, and tactile feedback in particular, is something that Alonso said is crucial to his pace – so much so that he said a lack of feedback leaves him "defenceless".

 

“Because of my driving style, I’ve always done an aggressive movement of the steering wheel in the middle of the corner, and from then on I just feel the front tyres. If the steering wheel gets softer, it means they’re losing grip,” he explained.

 

“If it gets harder, then they have too much grip and you can expect the rear of the car to move at some point in time. I normally feel everything with my hands and the front end of the car. If they take this out of me, I am dead.

 

“Other drivers are not, because they feel the car with the body or they do different things, but I am defenceless if they take the front tyres out of me. Then I can’t predict [the car]. We’ve worked on that just to have a lot of feeling in the steering wheel.”

 

Ocon je s druge strane odlicno poceo sezonu, imao prilicno samopouzdanja (posebno me impresionirao sto je uspeo da "otkljuca" gume  u Monaku u kvalifikacijama, iako su se na svim treninzima zestoko mucili i on i Alonso), ali onda je dosao period gde je sve to nestalo, pa su mnogi pozurili da kazu kako je novi trogodisnji ugovor bio velika greska Alpine. Sam je rekao da je problem bio u kocenju, izgubio je balans, na kraju trazio da mu se promeni sve na bolidu, i vec u Silverstonu je sve mnogo bolje izgledalo, na Hungaroringu je opet bio brzi od Alonsa u kvalifikacijama i odvezao trku bez greske iako je Vettel vrsio pritisak celu trku, ali ne bi ga obisao ni da su vozili jos 70 krugova.

 

Sve ovo se moze primeniti i na Rica. Evo sta kaze Andrea Stella:

 

Quote

“Our car requires some special adjustments in the driving style,” said Stella, speaking to Auto Motor und Sport. “And it’s the complete opposite of what Daniel was used to before at Renault. Daniel prefers to roll into the corner quickly and not be as aggressive on the brakes as our car requires.

 

“I like to compare it to a musician. You can explain to a guitar player exactly how to play his instrument. But it takes a long time before he can give his first concert. The progress can only be seen very slowly after many hours of practice.

 

“Unfortunately, in today’s Formula 1 you can’t practice very well. The winter tests have been reduced to a minimum. Even Friday practice is now an hour shorter. And you have to prepare for the race. You can’t do systematic exercises there for a driver to adapt better to the car.”

 

“I would like to mention his positive attitude. His motivation is very high and he always enjoys his work, even though it was clear what a long road it is,” Stella said.

 

“That’s not always the normal case when a driver can’t find that last tenth. That’s why I continue to be optimistic about his future.

 

“Our car is good in fast corners. For that, it is not so strong to take the momentum at the apex of slower corners.

 

“We have tried to adapt the car to suit Daniel’s natural driving style. But the engineers’ main goal is really just to improve aerodynamic efficiency.”

 

Stella said there is not much to be done about the car’s wider characteristics though, so the onus is on Ricciardo to extract what he can from the MCL35M.

 

“Unfortunately, we cannot fine-tune the aerodynamics in such a way that the character changes,” he explained. “Every car produces a special flow pattern that becomes more and more established over the years.

 

“The characteristics have their origin in developments we did a long time ago…and it will probably also be found in future models, even if the regulations change completely.

 

“Normally only one of the two [aerodynamic or braking strength] works. Only the strongest cars can do both disciplines. What’s special about the McLaren is that it clearly belongs to the first category.

 

“Therefore, the responsibility now falls on the driver to adapt. We provide him with a tool that is fast but has to be used in a certain way.

 

“Unfortunately, there is nothing we can do about that at the moment.”

 

Link to comment
zna neko sta phoenix suns reklama radi na bolidu mcl-a?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk



Suvlasnik i potpredsednik McLarena Jahm Najafi ima udeo i u vlasništvu Sunsa. Inače je čovek iz Phoenixa.
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...