Jump to content
IGNORED

Lord Of the Rings


bigvlada

Recommended Posts

Ne kapiraš za Isildura, @Ayatollah, on je konopac ispustio namerno, zato su ga najurili, jer on u stvari ne želi da bude mornar - želi da ide na Zapad! (Što u ovoj seriji znači zapadni Numenor.)

 

Duša ga vuče tamo, čuje more kako mu šapuće ime, a znaš valjda onaj čuveni citat iz Tolkina - MOOORE JE UVEK U PRAAAVU!

 

Tu vekovnu težnju za odlaskom u pravcu zalazećeg sunca Isildur će ispuniti otplovivši malo kasnije za Middle-Earth, dakle na istok. Makes perfect sense.

 

Ako je serija za decu, onda je za decu ometenu u razvoju koja mrze Tolkina.

Edited by Weenie Pooh
  • Haha 2
Link to comment

^^ Adar je najbolji lik u sezoni, bar meni.

 

Za Halbranda pisem u spojlerima, pa pogledaj kad doteras do kraja

 

Spoiler

Jeste Sauron, naravno, i treba njegove aktivnosti posmatrati kroz to sto je on "master of deception".

 

Njegov boravak na splavu se moze objasniti na dva nacina, ili je namenski otisao tamo jer je zeleo da zavrsi u Numenoru, a s obzirom da su ovi vrlo zatvoreno drustvo nije mogao prosto da se useta u grad, ili je posledica njegovog obracuna sa Adarom, pominje se to kasnije.

 

Isto tako i njegovo ozledjivanje pa jahanje i oporavak u Lindonu, ja to kapiram kako je on uradio sta mora da bi zavrsio tamo gde zeli da zavrsi. Nejasni su nivoi njihovih moci u seriji (Galadrijel deluje kao obican covek sa siljatim usima) ali nekako bi logicno bilo da on ni u jednom trenutku nije zaista bio u opasnosti, ni od rane ni na splavu. 

 

Definitivno najcudniji momenat je to spasavanje, to ne umem da objasnim, jeste cinjenica da ga je ona provela kroz ostatak avanture, ali verovatno je moglo to i bez nje. Ono sto mi generalno smeta kod njega je sto vise deluje kao spletkaros i oportunista, nego kao zli mastermind, no cesto je takav i u Silmarilionu, pa kao ajd.

 

Link to comment

Meni zanimljivo kako jre Tolkin za patuljke uvek koristio isti trope - a to je, dodje batica i otera ih ko pičke. Gundabad, došli orci i oterali ih, Khazad-Dum oterao ih Balrog, Erebor oterao ih zmaj. Pa se oni uvek nešto vraćaju u prnjama i najebavaju. Znam da je Tolkin prepun ponavljanja jednih istih motiva u 3 različite knjige, ali ovi prodjoše najgore. 

Link to comment
21 minutes ago, Filozof manijak said:

zato što nisu Iluvatarova deca, nego neplanirani kopilani nekog Valara

Aulea...

 

NIje baš neki™, bio je šaf na Saurona, koji je od njega naučio puno...

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, Weenie Pooh said:

Ne kapiraš za Isildura, @Ayatollah, on je konopac ispustio namerno, zato su ga najurili, jer on u stvari ne želi da bude mornar - želi da ide na Zapad! (Što u ovoj seriji znači zapadni Numenor.)

 

 

zapadno od Numenora je zemlja bogova (Undying Lands), ne postoji Zapadni Numenor, prosim lepo.

Link to comment
12 minutes ago, Vjekoslav said:

zapadno od Numenora je zemlja bogova (Undying Lands), ne postoji Zapadni Numenor, prosim lepo.

 

Ma ne misli na Valinor, ima neki razgovor sa ocem gde kaže nešto kao "I wanna go west", a ovaj mu kao nešto, "you must first complete your training Luke". 

 

image.thumb.png.12b6b07bf8b223528dc5104c126d6aae.png

 

Dakle hoće dete Isildur da izađe iz urbanog centra Arandora, tu na istočnoj obali Numenora, i da ode u Andunie na severozapadnoj obali, gde je valjda neka Faithful komuna. (Elendil je u knjizi vladar te oblasti; serija ga je napravila u nekakvog kapetana lađe.)

 

Link to comment

S tim u vezi, verovatno najveće ROP iživljavanje nad izvornim materijalom je ta ideja da u Numenoru odavno postoji anti-vilenjački anti-valarski mejnstrim, kao i njemu suprotstavljeni Faithful (Elendil i familija). Pre nego što je Sauron uopšte došao na ostrvo, ljudi prosto odlučili da mrze vilenjake (koje vekovima nisu videli) i sad im je to tema svih tema - ne sme vilinska ruka nikad držati kormilo 1 Numenora! 

 

Potpuno nejasno odakle im to, bez Sauronovog uticaja koji im je u knjizi upravo usadio te ksenofobno-heretičke tendencije. Mislim, jasno je odakle im - hteli su onu scenu u kojoj Pharazon izigrava Trampa a vilenjaci mu služe kao Meksikanci.

 

giphy.gif

Link to comment

vidjela se u nekoliko scena neka zlatna izmaglica s obrisima dalekog kopna, pretpostavio sam da plove izmedju Numenora i Valinora.

 

...

 

inace (kad se vec javljam) meni je daleko najjaci wtf moment serije bio kad je Galadriel odlucila preplivati Atlantik. vjerojatno zato sto se bavim plivanjem, pa mi je odmah upala u oci njena zdravoseljacka tehnika, koja je epskim miljama daleko od (pretpostavljene) vilenjacke estetike, elegancije, i dakako efikasnosti. u najmanju ruku ocekivao sam nesto ovako (graceful & effortless)

 

 

medjutim truba. Legolas hoda po snijegu, Galadriel iz LOTR-a krece se poput lahora (besumno), a ova rumenka ko da je ucila plivat na Bosutu (u drezgi), bez ikakvog gibanja po vertikalnoj osi. a zatim i ta razdaljina koju je, nevezano za tehniku plivanja, odlucila preplivat. komplet ocean, ni manje ni vise. impresivno glupo.

 

Karte-Mittelerde-Valinor-1200x675-croppe

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Vjekoslav said:

vidjela se u nekoliko scena neka zlatna izmaglica s obrisima dalekog kopna, pretpostavio sam da plove izmedju Numenora i Valinora.

 

...

 

inace (kad se vec javljam) meni je daleko najjaci wtf moment serije bio kad je Galadriel odlucila preplivati Atlantik. vjerojatno zato sto se bavim plivanjem, pa mi je odmah upala u oci njena zdravoseljacka tehnika, koja je epskim miljama daleko od (pretpostavljene) vilenjacke estetike, elegancije, i dakako efikasnosti. u najmanju ruku ocekivao sam nesto ovako (graceful & effortless)

 

 

medjutim truba. Legolas hoda po snijegu, Galadriel iz LOTR-a krece se poput lahora (besumno), a ova rumenka ko da je ucila plivat na Bosutu (u drezgi), bez ikakvog gibanja po vertikalnoj osi. a zatim i ta razdaljina koju je, nevezano za tehniku plivanja, odlucila preplivat. komplet ocean, ni manje ni vise. impresivno glupo.

 

Karte-Mittelerde-Valinor-1200x675-croppe

ovo me podseti na ono pre cetr pet godina kad sam se kao lozio da cu dojaja da plivam, pa bio u trstu dna ferijama i plivao izmedju dva mola tamo nadomak dvorca i kao lozim se ja i plivam kraul i kao dojaja ide, aj jos malo, kidas majstore, dzoni vajsmiler, i onda u jednom momentu pored mene, kao da ih gliser vuce, propice lik i riba lokalci, znaci ja tri zamaha oni jedan, ja cetri oni jedan, i jos nesto pricaju i smeju se, reko to je to sto se mog plivanja tice idem van na djelato

  • +1 3
  • Haha 4
Link to comment

OK, ostala mi je samo finalna epizoda, pa ću ovde samo preliminarni osvrt, da mi neke stvari ne pobegnu nakon poslednje epizode:

 

Prvo, priča o mithrilu, i to i kako je nastao i zbog čega je potreban Elfovima je možda i najveći WTF cele serije i teško dno. Pre svega, postoje naznake da je mithrila bilo i u Numenoru i u Amanu, ali hajde da to sada zanemarimo. Takođe, hajde da zanemarimo i notornu činjenicu da na visokim vrhovima planina obično ne raste nikakvo drveće, da i ako raste u njega obično ne padaju dragulji sa neba, a i da ako su pali dragulji vrste Silmaril sa neba, onda može i Orao da odleti po taj dragulj i odnese ga gde treba (da ne govorim da bi i sam Manwe možda poslao Eonwea po Silmaril), a ne da se neimenovani vilenjački heroj pentra po planinčinama, kao i da Balrog nema nikakav motiv da uzme Silmaril, jer koji će mu kurac - za sve to i Elrond kaže da je opskurna legenda. Ono što je problem je to što je ta cela priča oko mitrila poput nepotrebna i izvučena iz dupeta, dok je priča o nekakvom elfovskom taintu koji će se okončati time da će njihove duše propasti i nestati u potpunoj kontradikciji sa prirodom Dece Iluvatara i onome kako su osmišljeni - baš nasuprot, duše elfova (fëa) su sačinjene direktno od Tajne Vatre, i toliko su potentne da vremenom mogu da unište fizičku formu (hröa) u kojoj obitavaju i koja je sačinjena od materijala Arde. Štaviše, sve Elfove koji su ostali u Četvrtom razdoblju u Srednjem svetu čeka upravo ova sudbina. Ovo sa propadanjem duše je povučeno direktno iz drugih RPG-ova, i veze nema sa Tolkinovim lorom. Dodatno, it seems very convenient da su patuljci našli mitril baš u trenutku kada je to počelo da se događa Elfovima, kako se ti događaji ne mimoiđoše za koju stotinu godina. Sve u svemu, hrpa govana.

 

Što se tiče Southlands epiloga, ni on nema nekog smisla. Prvo, potpuno je nejasno zbog čega bi Orci hteli da od mesta gde hoće da se odomaće naprave beživotnu pustinju, valjda je i njima bolje da to bude neka plodna teritorija, udobna za život. Drugo, način na koji se to radi je potpuno bizaran - premda je sada jasno zbog čega su kopani kanali, i ako zanemarimo činjenicu da sto hiljada kubika vode ne može dovesti do eksplozije vulkana, potpuno je nejasno kakva je uloga mača, odnosno brane koju on ruši. Pre svega, ko je uopšte u nekom zabitom Southlandsu gradio onoliku branu i pravio akumulaciono jezero (Morgoth, Gil Galad, Numenor, patuljci - niko nema motiv da to radi preko pola sveta, a lokalci imaju problem i čestit mač da iskuju, a ne da prave takve poduhvate). Ako pređemo preko toga, nejasno je šta je uopšte iza ideja da se napravi mehanizam koji omogućava njeno trenutno rušenje, tj. šta bi se desilo sa vodom iz jezera da nisu iskopani kanali do vulkana i ta voda tamo sprovedena - ona bi se razlila po ravnici i srušila neko selo možda, ali čemu onda uopšte mehanizam rušenja brane. Nikakvog smisla nema.

 

Ima tu još nekih detalja, poput toga kako Adar može da govori Quenya-u ako je u pitanju tainted elf iz Cuivinena, a Quenya je nastala u Valinoru, ali ovo je sada baš teška nerdovština. Takođe, ovu devojku koja glumi Galadrijelu bi bilo najbolje zameniti pred drugu sezonu, jer apsolutno ništa nije pokazala u glumačkom smislu, ima jednu te istu facu, jednu te istu emociju i jednu te istu intonaciju celu sezonu, kao da gledam neku velšku Slobodu Mićalović - ovo jedino ne važi ako su joj scenaristi rekli da se baš tako ponaša, ali onda scenaristi trebaju da poprave sranje koje su napravili. Ni drugi članovi glumačke ekipe ne briljiraju baš nešto, mada ima nekih koji su bolji od drugih (Adar, oba Durina, Disa npr. - ali niko na nivou npr. Dejmona i Ejmonda iz HotD), ali ova devojka je baš tragična, osim nadrkanosti ne videsmo nikakvu emociju - ni strah, ni ljutnju, ni iznenađenje, ni sreću, ni tugu, ni uzbuđenje. Ništa jbt, ravna linija.

 

Pišem još kad odgledam poslednju epizodu.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
5 minutes ago, Ayatollah said:

Dodatno, it seems very convenient da su patuljci našli mitril baš u trenutku kada je to počelo da se događa Elfovima, kako se ti događaji ne mimoiđoše za koju stotinu godina.

 

E, ali pazi, nisu samo ta dva događaja conveniently podudarna: sam taj apokrifni fajt balroga i anon vilenjaka na vr' planine pod silmarilom je morao da se desi koliko juče, početkom Drugog doba :D 

 

Bila su samo tri silmarila. Jedan je postao zvezda na nebu (severnjača ili koja već), znači ovo nije taj; druga dva su pred kraj Prvog doba ukrali sinovi Feanorovi, Maglor i Maedros, jedan bačen u vulkan a jedan u more (vazduh, vatra, voda). Znači, to sa balrogom na planinčini je moglo da se odigra samo negde između Morgotovog pada i odlaska (većine) vilenjaka preko mora na kraju Prvog doba. A serija se odigrava u nekom nepoznatom periodu Drugog doba. Znači, fenomenalno je convenient što su vilenjaci na brzinu čuli da se jedan of Feanorovih sinova pošibao sa balrogom oko silmarila pre nego što je isti bacio u more/vulkan, što su tog sina zapamtili kao heroja umesto kao zločinca, što su stigli čitav minijaturni mit da ispredu oko udara groma koji je esenciju dobra i zla sprcao u srebrenu rudu koju će par decenija/vekova kasnije iskopati patuljci

 

5 minutes ago, Ayatollah said:

Sve u svemu, hrpa govana.

 

Apsolutno, ali plaćeni revieweri trube da je u pitanju remek-delo, najbolji detalj koji su genijalni autori serije dodali Tolkinovom delu.

 

5 minutes ago, Ayatollah said:

Ni drugi članovi glumačke ekipe ne briljiraju baš nešto, mada ima nekih koji su bolji od drugih, ali ova devojka je baš tragična, osim nadrkanosti ne videsmo nikakvu emociju - ni strah, ni ljutnju, ni iznenađenje, ni sreću, ni tugu, ni uzbuđenje. Ništa jbt, ravna linija.

 

Pa demonstrirala je ljutnju, kako nije - čitavu seriju pizdi i preti ljudima nožem. 

 

Jesi primetio koliko je niska, BTW? Galadrijela od oko metar šezdeset :D 

 

Kad su mogli CGI hobite da naprave za film, zar nisu mogli ovoj nesrećnici da dodaju jedno 20 cm visine?

 

Link to comment
18 minutes ago, Ayatollah said:

Što se tiče Southlands epiloga, ni on nema nekog smisla. Prvo, potpuno je nejasno zbog čega bi Orci hteli da od mesta gde hoće da se odomaće naprave beživotnu pustinju, valjda je i njima bolje da to bude neka plodna teritorija, udobna za život. Drugo, način na koji se to radi je potpuno bizaran - premda je sada jasno zbog čega su kopani kanali, i ako zanemarimo činjenicu da sto hiljada kubika vode ne može dovesti do eksplozije vulkana, potpuno je nejasno kakva je uloga mača, odnosno brane koju on ruši. Pre svega, ko je uopšte u nekom zabitom Southlandsu gradio onoliku branu i pravio akumulaciono jezero (Morgoth, Gil Galad, Numenor, patuljci - niko nema motiv da to radi preko pola sveta, a lokalci imaju problem i čestit mač da iskuju, a ne da prave takve poduhvate). Ako pređemo preko toga, nejasno je šta je uopšte iza ideja da se napravi mehanizam koji omogućava njeno trenutno rušenje, tj. šta bi se desilo sa vodom iz jezera da nisu iskopani kanali do vulkana i ta voda tamo sprovedena - ona bi se razlila po ravnici i srušila neko selo možda, ali čemu onda uopšte mehanizam rušenja brane. Nikakvog smisla nema.

 

Meni je ovaj deo oko Southlandsa bio najbolji u sezoni, sa sve epilogom najviše je imao smisla, bar po svemu što sam razumeo iz serije, i najmanje remeti neke Tolkinove istorije iz knjiga.

Orci žele zemlju gde im sunce neće smetati, to su i dobili, i to na način za koji geolozi kažu da je vrlo moguć.

Glede brane, ona je tu da potopi ravnicu i skrši vojsku koja se tu nalazi. Ko ju je tačno napravio i zarad koga, ne znam, s obzirom na mač deluje da je neka Melkorova ekipa i da je brana parvljena za neki drugi rat koji je davno završen.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...