Jump to content
IGNORED

Lord Of the Rings


bigvlada

Recommended Posts

ju kam in pis, ju liv in pisiz. :tongue:

 

ne big vam se petljo u priču o tolkinu, meni on nikad nije baš prilegao, tako da vjerovatno nisam kompLetentan... (da, kad sam čitao knjige, i meni je epizoda sa TB bila dosadna i nepotrebna)

 

nego glede Pi-Džeja - i ja bih rekao da je odradio dobar poso sa LoTR 3logijom (i onda se izblamirao sa hobitom), ali ovo pišem zbog Kinže-Konžea koga @Mil@n pomenu... ako se dobro sjećam, taj film nije postigao neki uspjeh, je li tako? to me je čudilo još tada (i čudi me i dalje), pošto se meni baš dopao. film jednostavno ne može da bude loš  kad je 1 Naomi u njemu... :wub:

Link to comment
52 minutes ago, Pantelija jr said:

ako se dobro sjećam, taj film nije postigao neki uspjeh, je li tako? to me je čudilo još tada (i čudi me i dalje), pošto se meni baš dopao. film jednostavno ne može da bude loš  kad je 1 Naomi u njemu... :wub:

 

Ja ga gledao u bioskopu, izašao sam sav raspamećen. 

Link to comment

+1 za King Konga, meni odlican bio, mislim da je predugacak i da mu je to ubilo prodju kod sire publike.

 

Na temu Lotra, ja nekako mislim da je uvek neophodno apsolutno razgraniciti knjigu i film, to su dva potpuno razlicita medijuma, rade na razlicite nacine, koriste razlicite mehanike da drze paznju citaocu/gledaocu i vrlo cesto ono sto prolazi u jednom, ne prolazi u drugom i obratno. Iz istog razloga jako je mali broj filmova koji su i verodostojni knjizi i bolji od knjige, a nekako najbolje prolaze oni koji se sturo drze tematike i likova, ali guraju pricu na svoj nacin. Za Lotr bih rekao da vise spada u kategoriju 1, ali ne do kraja, dok je recimo Blade Runner tipican primer za kategoriju 2.

 

E sad kad pogledas Lotr filmove u tom kontekstu, oni su preglomazni, puno likova, puno razlicitih settinga, puno price koja je, rekao bih, ispricana dosta dobro. Da li ti likovi bude istu emociju u gledaocu kao sto bude u knjizi citaocu, mozda ne, ali bude neku emociju i pruzaju mu neki dozivljaj. Tom Bombadil bi u filmu mozda bio odlicna 10minutna minijatura, a mozda bi rasplinuo radnju, zamorio gledaoca jos jednim likom i ostavio 10 minuta dosade koju bi svi premoatavali, to ne znamo. Drugo, sta izbaciti iz filma da bi se ubacio Tom Bombadil? Posto neki limiti postoje, niko nece gledati film od 4 i kusur sata niti moze/zeli da drzi paznju toliko.

 

Isto vazi i za obrnutu pricu, Helms Deep je u knjizi jedno poglavlje od nekih 10-12 strana u kom se skoro nista precizno ne isprica. U filmu je to mozda i najbolja masovna bitka ikada snimljena do tog trenutka (tj. do izlaska Povratka kralja :D ) koja traje skoro sat vremena, koja je do te mere dobro izrezirana da ti je u svakom trenutku jasno sta se desava i ko su likovi koji ucestvuju u akciji, bez obzira sto ima 100k karaktera. Mi smo to prihvatili zdravo za gotovo i, uglavnom, nalozili se, ali to je tako jbn poduhvat za snimiti. Najsveziji primer imamo u GoT s08e03, gde smo gledali verovatno podjendako skupu bitku u kojoj ti nista nije jasno, nista se ne vidi i jako malo toga ima smisla.

Na sve to treba dotati maestralne tehnicke metode koriscene tokom snimanja filma, trikovi i iluzije kojima su hobiti delovali kao mali ljudi, puno prakticnih efekata, autenticnih kostima i jako malo loseg CGI (ima i toga). Tu lezi magija Pitera Dzeksona i nekako nisam ubedjen da bi bilo koji drugi reziser uradio bolji posao. Lotr je toliko unikatan da nema neke prethodne reference na osnovu koje bi neko drugi bio u startu potkovan za ovakav poduhvat.

 

Btw, Hobita mu ne treba icj zamerati, covek nije ni hteo da snima taj film, studio je napravio ogroman broj sranja bukvalno oko svega, sta smo dobili - dobili smo, nije dobro, na momente dosadno, ali i to mozda moze da posluzi kao reper koliko je Lotr uspeo kao projekat.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Управо је Хелмов понор добар пример. Господар није књига чија је поента да описује битке до детаља. Хелмов понор  траје један сат да би се употребили специјални ефекти и убацили гегови и акционе сцене типа вођење скејта низ степенице да би филм био спектакуларан и занимљив просечном потрошачу филмске забаве (пошто је експлозије, геџета, скакање из хеликоптера, јебачину и јурњаву колима било теже убацити).

 

Филм користи књигу само као предложак и идеју за сценографију. Књига има озбиљну идеју и наводи на размишљање. Филм је у рангу Индијана Џонса и Џејмс Бонда. Разметљива забава и ништа више. Као да упоредиш Капетана Микија и Достојевског, па кажеш али Мики има лепе слике и корице у боји и пуно јурњаве и пуцњаве…

 

Ја волим Капетана Микија јер није претенциозан. Филмови ЛОТР су ми баш зато одбојни. 

  • +1 1
  • Hvala 2
  • -1 2
Link to comment

Hamlete, tog Gospodara koga bismo ti i ja želeli da gledamo, bi tada kada je snimljen i kada šira publika mahom još nije znala šta je LotR, gledali samo oni koji su čitali knjigu i na istu se navukli, a to cca 10% onih kojih su gledali ono što je PJ snimio.  To znaju i oni što produciraju filmove u Holivudu, pa takav film ne bio nikada bio ni snimljen. Ja se sećam kolika je to bila muka da se uopšte neko ubedi da finansira snimanje Gospodara, jer se percipiralo da bi bio neprofitabilan, pa je najverovatnije bilo da će biti snimljen samo jedan (!) film, u koji bi bila smeštena cela radnja, možeš da zamisliš na šta bi to ličilo. Pukom srećom su stigli do New Line i snimanja tri filma umesto jednog, a PJ je umeo da ceo projekat ishendluje na najbolji mogući način u tom trenutku, i napravio nešto što je bilo i solidno i profitabilno. Ni ja ne volim da vidim elfove iz Lorijena u Helmovom ponoru kako se postrojavaju kao roboti, ali to je valjda cena koja morala da bude plaćena da bismo uopšte imali bilo kakav film. Štaviše, verovatno nikad ne bismo ni stigli da pišemo o ovoj seriji da PJ nije napravio ono što je napravio na način koji je napravio.

 

Hobit je već druga priča, ali meni ni on nije naročito strašan - možda zato što sam igrao dugo LOTRO, pa sam navikao na te alternativne priče sa margina događaja glavnog toka radnje, kojima Hobit obiluje. Štaviše, jako, jako puno LOTRO-a ima u Hobitu, naročito u scenografiji i kostimografiji.

Edited by Ayatollah
Link to comment
9 hours ago, Ayatollah said:

Hamlete, tog Gospodara koga bismo ti i ja želeli da gledamo, bi tada kada je snimljen i kada šira publika mahom još nije znala šta je LotR, gledali samo oni koji su čitali knjigu i na istu se navukli, a to cca 10% onih kojih su gledali ono što je PJ snimio.  To znaju i oni što produciraju filmove u Holivudu, pa takav film ne bio nikada bio ni snimljen. Ja se sećam kolika je to bila muka da se uopšte neko ubedi da finansira snimanje Gospodara, jer se percipiralo da bi bio neprofitabilan, pa je najverovatnije bilo da će biti snimljen samo jedan (!) film, u koji bi bila smeštena cela radnja, možeš da zamisliš na šta bi to ličilo. Pukom srećom su stigli do New Line i snimanja tri filma umesto jednog, a PJ je umeo da ceo projekat ishendluje na najbolji mogući način u tom trenutku, i napravio nešto što je bilo i solidno i profitabilno. Ni ja ne volim da vidim elfove iz Lorijena u Helmovom ponoru kako se postrojavaju kao roboti, ali to je valjda cena koja morala da bude plaćena da bismo uopšte imali bilo kakav film. Štaviše, verovatno nikad ne bismo ni stigli da pišemo o ovoj seriji da PJ nije napravio ono što je napravio na način koji je napravio.

 

Hobit je već druga priča, ali meni ni on nije naročito strašan - možda zato što sam igrao dugo LOTRO, pa sam navikao na te alternativne priče sa margina događaja glavnog toka radnje, kojima Hobit obiluje. Štaviše, jako, jako puno LOTRO-a ima u Hobitu, naročito u scenografiji i kostimografiji.

Слажем се са тобом.. Напросто зато се више не ложим на екранизације Толкина. Али рецимо онај полу-цртани филм из седамдесетих је много бољи мени него филмови. По нечијем савету овде сам набавио блу реј верзије сва три филма и поново их погледао. И потпуно исти утисак ми је оставио. Пластично, шупље.

 

Да ме не схватите погрешно, немам начелно ништа против одређених одступања, приказивања нечега што се у књизи само успут помиње, нових ликова и слично, али се грозим тог стављања спектакла да би се свидело просечном биоскопском гледаоцу. Пре неки месец сам гледао неки трилер на нетфликсу, сасвим занимљив заплет и онда из чиста мира 5 минута јурњаве колима и експлозија. Једноставно сам прекинуо да гледам.

 

 

  • +1 4
Link to comment
44 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Слажем се са тобом.. Напросто зато се више не ложим на екранизације Толкина. Али рецимо онај полу-цртани филм из седамдесетих је много бољи мени него филмови. По нечијем савету овде сам набавио блу реј верзије сва три филма и поново их погледао. И потпуно исти утисак ми је оставио. Пластично, шупље.

 

Да ме не схватите погрешно, немам начелно ништа против одређених одступања, приказивања нечега што се у књизи само успут помиње, нових ликова и слично, али се грозим тог стављања спектакла да би се свидело просечном биоскопском гледаоцу. Пре неки месец сам гледао неки трилер на нетфликсу, сасвим занимљив заплет и онда из чиста мира 5 минута јурњаве колима и експлозија. Једноставно сам прекинуо да гледам.

 

 

Meni je Bakšijev animirani isto mnogo bolji od filma. Obimna analiza sigurno može da se napravi, ali na prvu loptu rekao bih zbog toga što nema toliko žanrovski zadah - elemente epske fantastike i horora kao mlađih kulturnih industrija koje obuhvataju industrije koje prate filmove - figurice, videoigre i slično. Ratovi zvezda su postavili stadard da je glupo prodavati samo film, treba da uvališ sve prateće elemente koje možeš. To sve utiče na strukturu dozlaboga.

 

Ja sam LOTR gledao na silu. Malo te plaše, malo pevaju i plaču, pa se gledaju dugo, dugo... Mnogo je patetično, naročito treći deo. Ogroman (da ne kažem najveći) deo filmskog vremena gube na mužu jeftinih emocija. Reklo bi se da su im deca i tinejdžeri primarna ciljna grupa, ali to što je nešto pisano za decu i omladinu ne podrazumeva da je emotivno nezrelo. Primera i u savremenoj kulturi ima kolko oćeš, ali i originalne knjige su divan primer pa mi baš nešto nije milo ni pohvalno da se to skrnavi. Jebiga...

Edited by Hermetico
  • +1 3
Link to comment
  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...