Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts




 

Spain must respect fundamental rights in response to Catalan referendum, UN rights experts
 

GENEVA (28 September 2017) - UN experts* have called on the Spanish authorities to ensure that measures taken ahead of the Catalan referendum on 1 October do not interfere with the fundamental rights to freedom of expression, assembly and association, and public participation.

 

The Catalan government has scheduled a referendum on independence for the autonomous region for 1 October. However, the Constitutional Court of Spain decided on 6 September that the referendum would be unconstitutional.

 

“Regardless of the lawfulness of the referendum, the Spanish authorities have a responsibility to respect those rights that are essential to democratic societies,” the experts said.

 

Since the ruling, hundreds of thousands of Catalans have taken to the streets in protests.  Tensions have escalated, with the authorities searching print houses and seizing referendum material. Websites have been blocked, and political meetings stopped.

 

Politicians have been arrested, and leaders of the mass protests have been charged with sedition, a crime which carries a maximum sentence of 15 years imprisonment.

 

“The measures we are witnessing are worrying because they appear to violate fundamental individual rights, cutting off public information and the possibility of debate at a critical moment for Spain’s democracy.”

On 21 September, more than 4,000 police officers were deployed to the autonomous region, with an order from the Government to “act in case the illegal referendum takes place”.

 

“We are concerned that this order and the accompanying rhetoric may heighten tensions and social unrest,” the experts said.

 

“We urge all parties to exercise the utmost restraint and avoid violence of any kind to ensure peaceful protests in the coming days”, they concluded.

 

The experts have been in contact with the government of Spain concerning the situation.

 

(*) The experts: Mr. David Kaye, Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of opinion and expression and Mr. Alfred de Zayas, Independent Expert on the promotion of a democratic and equitable international order.

 

http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=22176&LangID=E

Edited by vememah
Link to comment

Bez obzira na rezultat referenduma u Katalunji, nepovratna steta je vec napravljena. Rigidna politika na celu sa fikus Rahojem zvanicne Spanije, koja se jedino vidi aktivna u informatistickom ratu i gasenju web stranica i aplikacija na netu. 

 

Na 48 sati od referenduma, glavne vesti su tvit Piquea, odgovor Ramosa na isti i pravdanje Lopetegija za poziv u reprezentaciju Spanije. Sledeci u nizu su gostovanja kojekakvih nikom potrebnih dezurnih ulizica, od novinara analiticara do politicara po TV studijima, gde se prevrcu do besvesti jedne te iste mantre. Treci esalon su vec poznati partijski skupovi, ciji smisao ne ide daleko od besmisla. (visednevna sprdnja oko toga da se katalonske zastave siju u Malagi a glasacke kutije po ceni od 3 evra dolaze iz Kine mozesmisliti, su samo tresnja na vrh slaga).

 

Sam katalonski politicki vrh i obicni ljudi okupljeni oko iste ideje, su odavno svesni da nisu imali dovoljan procenat, koji bi znacio i eventualno proklamovanje nezavisnosti i zato su neizmerno zahvalni sto spanska zvanicna politika i ona 'A por ellos!' samo duva u jedra u dobrom pravcu. Jos ako bi bila neka policijska intervencija, ne moze biti bolje. 

Link to comment

Jel ima šanse da dođe do sranja ako se referendum održi i Katalonija proglasi nezavisnost, sa obzirom da Madrid (koliko pratim) ne priznaje referendum i proglašava ih neustavnim?

Izvinjavam se ako se o ovome već pričalo.

Edited by Mil@n
Link to comment

Jel ima šanse da dođe do sranja ako se referendum održi i Katalonija proglasi nezavisnost, sa obzirom da Madrid (koliko pratim) ne priznaje referendum i proglašava ih neustavnim?

 

Izvinjavam se ako se o ovome već pričalo.

 

Mislim da je sansa jako mala, ukoliko nekome iz katalonske vlade ne padne na pamet da preuzima "federalne" institucije na teritoriji Katalonije. Inace mislim da ce proglasiti nezavisnost i onda krenuti sa te pozicije u pregovore. Jer do nekakvih pregovora na kraju mora doci. Alternativno, Spanija ce iskoristiti onaj clan ustava koji joj dozvoljava da privremeno ukine katalonske autonomne institucije, to ce potrajati nekoliko meseci pace biti regionalni izbori. E sad, koliko bi ljudi na njih izaslo, drugo je pitanje. 

 

Madjutim, ovo sto kaze Majo stoji, ko prvi potegne neko vece nasilje...bice u tezoj poziciji. 

 

Drugim recima - ne zna se nista sasvim sigurno :) 

Link to comment

a ko ce uopste da prizna jednostrano proglasenu nezavisnost katalonije? jel bilo nekih izjava celnika nekih zemalja da podrzavaju secesiju i da ce je priznati? mislim, ako niko ne prizna, dzabe su krecili, zar ne? ako je referendum i proglasavanje nezavisnosti samo platforma za nekakve pregovore, to je onda los nacin, cini mi se.

 

na kraju ipak ocekujem neki dil u stilu "vise od autonomije, manje od nezavisnosti" cime ce svi biti zadovoljni, ne ocekujem nasilje, fin je to svet.

Edited by Nikodije
Link to comment

Siiiiiiigurno. Spanija salje vojnike na njihove granice sa Rusijom, a oni priznaju raspad Spanije :D  

U deset maraka se kladimo. Videces, uostalom citao sam izjave njihovih zvanicnika. Baltik, Skandinavija, Slovenija pa redom...mislim ako se uopste desi, sto ja ne zelim.

Edited by Majo
Link to comment

U deset maraka se kladimo. Videces, uostalom citao sam izjave njihovih zvanicnika. Baltik, Skandinavija, Slovenija pa redom...mislim ako se uopste desi, sto ja ne zelim.

 

U des marke, vazi :D 

 

Mislim, ima jedna druga stvar - ako to urade, ne znam, Estonija ili Slovacka...onda to nisu Estonija ili Slovacka, nego neko drugi. 

Link to comment

Centralna vlast tvrdi da je onemogućila glasanje na većini predviđenih biračkih mesta.

 

Spain’s government said on Saturday police had sealed off 1,300 of 2,315 schools in Catalonia which had been designated as polling stations for a banned independence referendum.

 

An official government source said 163 schools which have been earmarked as voting centers have been occupied by families.

 

People supporting the referendum have camped out overnight in schools in an effort to prevent an order by the head of the Catalan regional police to evacuate and close polling stations by 6 a.m. on Sunday, before the voting is due to open at 9 a.m.

 

http://www.reuters.com/article/us-spain-politics-catalonia-education/spain-seals-off-more-than-half-schools-earmarked-for-catalan-poll-idUSKCN1C50AZ?il=0

 

 
More than 2,300 polling stations are ready for the Catalan independence referendum slated for Sunday but banned by Madrid, the regional separatist government said Friday.
 

Spokesman Jordi Turull told reporters there would be "2,315 polling stations all over the region" and more than 7,200 people involved in holding the referendum despite a crackdown by Madrid.

 

https://www.thelocal.es/20170929/catalan-government-says-over-2300-polling-stations-are-ready-for-referendum

 

Edit: BBC-jev producent na terenu tvrdi da to nije tačno.

 

Edited by vememah
Link to comment
×
×
  • Create New...